Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  13 Ağustos 2015 (16:36), Konuya Son Cevap : 13 Ağustos 2015 (18:32). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Ağustos 2015, 16:36   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Nasıl bulmak İstiyorsan Öyle Bırak!!!.

Nasıl bulmak İstiyorsan Öyle Bırak!!!.

Oğlum Arda iyilik yapmayı çok seviyor. Ne garip ki gurur duymamız gerekirken, bu kadar yardımsever ve merhametli olması iyi mi kötü mü düşünür olduk babasıyla. Neden mi?

Geçenlerde çocuk parkında bir olaya şahit oldum. Bir çocuk ağlayarak annesinin yanına geldi ve bir çocuğun ona vurduğunu söyledi annesine. Parka geldiğinden beri komşusuyla dedikoduya dalmış parkı çitlediği çekirdeklerle katletmekle meşgul anne beklentimin çok dışında bir tepki verdi çocuğuna.

“Neden geliyorsun yanıma? Ben sana ağlayarak gelme yanıma demedim mi? Sana vuruyorlarsa sen daha çok vur demedim mi?” dedi, çocuğu kolundan tutup sallarken. Dehşete düşmüş bakakaldım kadına. Sonra çocuğunun kolundan sertçe tutup olay yeri inceleme ekibi edasında parktaki o çocuğu aramaya başladı “göster bakim hangisi?” diye naralar ata ata.

Bu telkinlerle yetişen çocuklar içine mi büyütüyorum Allah’ım oğlumu dedim kendi kendime. Kurtlar içindeki kuzu gibi. Herkese iyi davranmasını söylerken; ona her an saldırabilecek çocuklara karşı savunmasız mı bırakıyordum.

Geneli inceleyecek olursak; maalesef yeni nesil anneler bencil çocuklar yetiştiriyor. Kendi çocuklarını düşündüklerini sanırken, korkunç bir gelecek hazırlıyorlar, yine kendi çocukları için. Herkes sadece kendini ve kendi çocuğunu düşünürse bencil bir toplum içinde yalnız nesiller yetiştiririz.

“Sakın metroda kimseye yer verme.” diyen anneler duydum. Bir gün kendileri ya da çocukları oturmaya ihtiyaç duyduklarında “sakın yer verme” diye yetiştirilen bir başka çocuğun karşısında ayakta dikilmek zorunda kalacağını unutanlardan.

Zaten çizgi filmler, oyunlar yeteri kadar şiddet içerir çocuklarımızı sürekli kazanmaya, daha güçlü olmaya, karşısındakini yenmeye yönlendirirken “sana vururlarsa sen daha çok vur” diyen anneler duydum. Bir gün kendi çocuğundan daha sağlam vuran birinden dayak yiyebileceğini unutan annelerden.

“Sakın oyuncağını verme çocuklara” diyen anneler gördüm. Çocuklarını paylaşmaktan yoksun bıraktıklarını ve yalnızlığa ittiklerinden bir haber annelerden.

Nasıl bir topluma hazırlamalıyım çocuğumu Allah’ım diyorum. Kendimle çelişkiye düşer oldum artık. Daha dün akşam kötü bir tecrübe yaşadık ailecek.

Hemen herkesin çocuk giyimi için tercih ettiği çok bilindik bir markanın bir şubesinde pantolon bakarken. Oğlum çalışanlar için şöyle bir şey dedi “anne bunların işi ne kadar zor, herkes bozuyor bunlar yeniden düzeltiyor.”
Onayladım. “Yardım edeceğim” dedi fırladı gitti.
Yerde ve boşta bulduğu askıları çalışanlara götürmeye başladı. Gözlemledim ve neredeyse hiç birinin oğluma teşekkür etmediğini gördüm. Oğlum 6 yaşında ve hemen her şeye teşekkür eder. Öyle yüzlerine bakıp beklediğini gördüm. Bir kişi hariç hiçbir teşekkür etmedi çünkü.
En son bir çalışan eliyle soyunma kabinlerini gösterince Ardayı yanıma çağırdım. “Ne dedi sana” dedim. “Al onları soyunma kabinine bırak dedi anne” dedi. “Yardım etme bu kadar yeter” dedim.
Çalışanlara öfkem sesime o kadar yansıdı ki oğlum geri adım attı.
Ağladı ağlayacak bir sesle “ İyi bir şey yapıyorum ama ben yardım ederek.” dedi.
Babasıyla birbirimize baktık. Babası “hak edene yap iyiliği” dedi.
Fakat 6 yaşındaki bir çocuk “hak edeni” nasıl bilecekti?
“İyi bir şey yapıyorsun evet ama insanlar seni kullanmaya başladığında bu senin açından iyi olmaz” diyebildim sadece.

Rica etmek, teşekkür etmek, merhametli olmak insana bir şey kaybettirmez. Çocuklarımızı bencillik ve yalnızlık içinde büyütürsek öyle bir toplum yaratırız çocuklarımıza.
Bu iyilik yapayım derken kötülük yapmaktan başka nedir?
Markette, okulda, sokakta, birbirimizin yetiştirdiği çocuklarla beraber olacak hepimizin yavruları.
“Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak” yazıyoruz tuvaletlerimize bile.
Kalbimize ve ülkemize de yazabilsek keşke

alıntıdır..
Allahın kulu_ beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 77 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 65 08 Nisan 2024 17:02
Başörtülü Bacıma Ters Kelepçe İslami Haberler Mihrinaz 1 46 08 Nisan 2024 03:17
Merhemet Duyğusu Sende Yoxdursa Şiirler ve Şairler Mihrinaz 0 69 05 Nisan 2024 15:20
Gazze Perdenin Yırtıldığı Yer Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 0 66 01 Nisan 2024 03:25

Alt 13 Ağustos 2015, 16:49   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Nasıl bulmak İstiyorsan Öyle Bırak!!!.

ebeveyn olarak çocuk büyütürken yetiştirirken yaşadığım,hatta artık sıkça dillendirp serzenişte bulunduğum bir durum ,böyle içten ifade edilmiş.yazıda anlatılanlar kesinlikle abartı değil...çocuklar büyüdükçe böyle insanlar sayesinde normalleşiyor,içinde bulndukları duruma alışıyorlar malesef..metrobüste yada otobüste oğlumu kazıyarak yerinden kaldırıyoum yer ver diye..sebep..bak adam yada teyze 3 yaşındaki çocuğu koltuğa oturtmuş rahatsız olmuyor..ben 13 yaşındayım niye kalkayım..bunu diyen çocuk,aynı burda anlatılan hassasiyette yetiştirdiğimiz ve merhamet duyguları gelişmiş yardımsever bir çocuktu..şimdi ise '' başkası ölçü değil...büyüklerine yervereceksin,hayatın her alanında bu böyle diye diye öğretiyoruz'' ama gel görki,sözm ona yazıda bahsedilen tipleri gördükçe,umursamaz,kim ayakta,kim otursun kaygısı taşımayan,elinde telefonuyla daha meşgul aileleri gördükçe kendimizle çelişmiyor değiliz
herbiri küçükken bu hassasiyete sahip, çocuklar büyüdükçe bu acı gerçekleri idrakettikçe,kullanılmanın önüne gçmekle kullanılmak arasındaki ince çizgiyi farkedince kendileriyle çelişkiye düşüyorlar...sağlam karakterli çocuklar yetiştirmek için benimde her anne babaya önerm''evet nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın'' ki... çocuklarımız çıkıntı gibi,olması gerekenden farklıymış gibi durmasınlar..biraz hassasiyet..biraz özen lütfen..

Alt 13 Ağustos 2015, 18:32   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Nasıl bulmak İstiyorsan Öyle Bırak!!!.

Allahın kulu_ beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: