Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  05 Eylül 2015 (22:47), Konuya Son Cevap : 05 Eylül 2015 (22:47). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Eylül 2015, 22:47   Mesaj No:1
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İslam’a girebilmek için İslam’ın aslı ve risalete iman konusunda yerine getirilmesi g

İslam’a girebilmek için İslam’ın aslı ve risalete iman konusunda yerine getirilmesi g

İslam’a girebilmek için İslam’ın aslı ve risalete iman konusunda yerine getirilmesi gereken en az miktar nedir?

Cevap .. Delilleri bilmeyen avam, eğer nüsuk, (namaz, oruç, hac gibi...), hüküm, teşri, velayet ve sevgi konularda Allah’ın birliğine, Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in son rasul olduğuna, öldükten sonra dirilmeye, cennete ve cehenneme, yaşadığı zamanda işlenen şirklerin batıllığına, sapıklığına ve onları işleyen kişinin Müslüman olmadığına kesin ve tereddütsüz bir şekilde inanırsa ve büyük şirklerden hiçbirisini işlemezse İslam’a girer. Bu inandıklarını delillendiremezse bile Müslüman sayılır. Çünkü avamlar kendilerine delil söylense bile çoğu zaman hükmün bu delilden nasıl çıktığını anlamazlar.

Şerik b. Abdullah’tan şöyle dediği rivayet edilmiştir:
“Enes b. Malik radıyAllahu anh'ın şöyle söylediğini duydum:
“Biz mescidde Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in yanında oturduğumuz bir sırada bir adam yanımıza geldi. Deveden indi, deveyi bağladı ve bize doğru gelerek:
“Hanginiz Muhammed’dir?” diye sordu. O sırada Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem aramızda yaslanmış oturuyordu. Adama şöyle dedik:
“İşte şu yaslanmış beyaz (tenli) adam...” Adam Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'e:
“Ey Abdulmuttalib’in oğlu!” dedi. Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem ona:
“Seni dinliyorum.” diye karşılık verdi. Adam:
“Soracağım sorularla seni sıkacağım için bana kızma” Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem ona:
“Dilediğini sor” dedi. Adam:
“Senin ve senden öncekilerin Rabbi adına sana soru-yorum! Seni bütün insanlara Allah mı gönderdi?” Ra-sulullah sallAllahu aleyhi ve sellem:
“VAllahi, evet.” dedi. Adam:
“Senin ve senden öncekilerin Rabbi adına sana soru-yorum! Gece ve gündüz beş vakit namaz kılmamızı Allah mı sana emretti?” Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem:
“Senin ve senden öncekilerin Rabbi adına sana soruyorum! Her sene Ramazan ayında oruç tutmamızı Allah mı sana emretti?” dedi. Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem:
“Senin ve senden öncekilerin Rabbi adına sana soruyorum! Zekâtı zenginlerimizden alıp fakirlerimize dağıtmanı Allah mı sana emretti?” dedi. Rasulullah:
“VAllahi, evet.” dedi. Bunun üzerine adam:
“Senin getirdiğin herşeye iman ettim. Ben, kavmimin sana gönderdiği temsilcisiyim. Ben, Sad b. Bekiroğulları kabilesinden Dımam b. Sa’lebe’yim.”
Bir başka rivayette adam Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'e sorularını bitirdikten sonra şöyle demiştir:
“VAllahi bundan ne arttırırım, ne de eksiltirim.” Bunun üzerine Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem onun hakkında şöyle dedi:
“Eğer doğru söylüyorsa kurtulmuş demektir.”
(Buhari, Ebu Davud, Nesei ve başkaları)

İbni Hazm şöyle demiştir:
“Bütün Müslüman taifeler şöyle dediler:
“Kim kalbiyle şeksiz inanır, diliyle la ilahe illAllah Muhammedur Rasulullah der, Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem’in getirdiği herşeyin hak olduğunu, Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in dininden başka bütün dinlerden beri olduğunu söyler ve buna kalbiyle şeksiz şüphesiz inanırsa Müslüman ve mü’min olur. İslam’a girebilmesi için ona bundan başka birşey farz değildir.”

Konu Sahibi bilinmez 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ELFAZI KÜFÜR Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 2 579 29 Ağustos 2021 23:16
BiR SORU Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 19 5676 19 Aralık 2018 23:11
SiZCE HANGİSİ MÜSLÜMAN Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1000 18 Aralık 2018 22:55
ALLAH A iMAN NASIL OLUR.. Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1129 27 Ekim 2018 22:27
HELVADAN KANUNLAR ve TEKFİR Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1132 03 Ekim 2018 21:57

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: