Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Gönülden Dökülen Nağmeler

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  07 Ekim 2015 (01:50), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2019 (23:30). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı11Kez Beğenildi
  • 3 Beğenilen nurşen35
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen nurşen35
  • 1 Beğenilen Gönül_Dostu
  • 1 Beğenilen nurşen35
  • 1 Beğenilen nurşen35
  • 2 Beğenilen su damlası
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Ekim 2015, 01:50   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Güzel Olan Her Şeyi Özlemek..

Güzel Olan Her Şeyi Özlemek..

Son yıllarda yaşadıklarımız, duyduklarımız, hissettiklerimiz, bir önceki yıllara göre arzu ettiğimiz tadı vermemekte doğrusu. Her geçen günün bir öncekinden daha aranır olması, insanların geleceği hakkında endişe duymasına vesile olmakta.

Sanki ruhumuz, tortusu kalmış yavan duyumsamalardan yorgun. İçimizi nahoş suların terkibindeki kireçler kaplamış.

İnsana, türüne özgü özellikleri kodlayan, fakat çoğuna hasret kaldığımız; sevgiyi, hoş görüyü, gerçek dostluğu, dürüstlüğü, vefayı, hazzı, sıcaklığı, samimiyeti, tutarlılığı, dayanışmayı, paylaşmayı, yardımı, güveni, merhameti, güler yüzü, yaşama sevincini vb. toplumun bir ferdi olarak kendi adıma özler oldum.

Tadı damağımızda kalan; hoş görünün, iyiliğin, dostluğun, hayırların daha çok arandığı günümüzde, gönüllere ulaşan her sevgi paylaşımında, kalpler daha duygulu, bakışlar daha anlamlı, yardımlar daha bir isabetlidir.

İnanıyorum ki muhatabına ulaşan güzellikler, iyilikler, hayırlar, üzüntülere kederlere, acılara birer merhemdir.

O yüzden insanlık yanımızın ivedilikle daha bir öne çıkması, unutulan onca güzel değerlerin hatırlanması, tekrarlanması ne hoştur.

Böylesi; hoş görüler, güler yüzler, toleranslar, iyilikler, yardımlar, dostluklar, selamlaşmalar, hal hatır sormalar, ziyaretler hayatı bize daha anlamlı ve yaşanılır kılmaktadır. Bu vesileyle yaşama sevincimiz artmakta, mutlu olma ihtimalimiz daha bir güçlenmektedir.

Şimdilerde bu denli nadide hasletleri yaşayanlara, paylaşanlara, yansıtanlara gıpta ediyorum doğrusu. Geçmişte örneklerini çokça görebildiğimiz bu değerleri, kaybolan Süreyya yıldızı gibi iştiyakla arıyorum.

Benzer duyguları benliğim, şimdilerde zaman tünelinden kodlayarak yeniden özlem ve hasretle yaşamak istiyor adeta:
Komşusundan gelen et kokusunu duyan evladına, bir parça istemek için giden, “bu et size haramdır” cevabını duyduğunda, açıklamasını isteyen, “çocuklarım üç gündür aç, dayanamadım, sokakta ölmüş bir eşekten keserek getirdim, size veremem” sözü karşısında, ruhunun derinliklerinde depremler yaşayan ve gözleri yaşlı; "bu yıl da bizim haccımız bu olsun" diyerek hac parasını komşusuna verip, yanı başındakilerden bihaber olduğu için binlerce özürler dileyen “merhamet deryası” yürekleri özlüyorum.

Sefere çıkan bir ordunun yorgun, aç, muhtaç bir ruh haliyle, savaşın getirdiği meşru toleransları bile kullanmadan, uzun ve meşakkatli yolculuğa dayanamayarak; geçtikleri bağdan bir salkım üzüm koparıp yemek zorunda kaldığı için, ücretinin birkaç misli akçeyi asmanın dalına bağlayan askeri özlüyorum.

Bağcının, bağından geçen askerlerin hiç zarar vermediğini anlayıp, asmanın dalındaki parayı gördüğünde, inanç farkını, hasım olma duygusunu bir kenara koyarak, böylesi askerlerin ödüllendirilmesini istemek için padişaha gitmesindeki hakkı teslim duygusunu özlüyorum.

Durumu öğrenen hükümdarın; “ücretini bıraksa da izinsiz başkasının malını almak caiz değildir. Böyle bir askerle zafer kazanılamaz” diyerek o askeri ordudan geri göndermesindeki adaleti ve takvayı özlüyorum.

Mukaddes değerler adına cihada bayram havasında giden, şehitliği en yüce bir makam olarak özümseyip, ölümle barışık yaşayan serdengeçtilerin, son nefeslerinde kendilerine verilen suyu içmek üzere iken bir başka yaralının “su “ demesine dayanamayıp; “O’na götürün” diyerek suya kanmadan, şehadet şerbetini içmesindeki asaleti, arkadaşını kendine yeğlemesindeki merhameti özlüyorum.

Fakrı zaruret içinde, kendisinden daha donanımlı ve fazla düşmanla, mütevazı silahları ile mücadele ederken, mevziden çıkarak hücum eden arkadaşının vurulmasını gören Anadolu evladının, dayanamayarak “gitme sen de vurulursun” uyarılarına aldırmadan, makineli tüfek yağmuru altında koşan; duru, temiz, yürekli vatan evladının arkadaşını kucaklamasındaki ahde vefayı, arkadaşının son nefesini verirken; “geleceğini biliyordum” sözündeki minneti, teşekkürü, “Çanakkale Geçilmez” destanına imza atan gizli kahramanları özlüyorum.

Binlerce kere kendisinden; miktar, silah ve imkân bakımından üstün düşmana karşı korkmadan, yılmadan, dinlenmeden, tam bir teslimiyet içinde, vatanını koruma uğruna, ölüme tebessümle karşı koyarken, vurulan düşman subayının feryatlarına dayanamayıp, kurşun yağmuru altında kucaklayıp sipere taşıyan Mehmetçikteki merhameti, asaleti özlüyorum.

İlk siftahını yapan esnafın, ikinci siparişinde, müşteriyi uyararak; “komşum daha siftah yapmadı, ikincisini de ondan al” diye uyaran tok gözlü, komşu müptelası, kanaatkâr satıcıları özlüyorum.

Muhtaç olduğu halde dilenmeyen, böylesi düşkünlerin faydalanması için, kendilerini belli etmeden camide hasır altına akçe koyan anlayışı,
Bu akçelerden ihtiyacından fazlasını almayan tok gözlü, edep ve vakar timsali fakir insanların tavrını özlüyorum.

Rabbine yalvarırken; “Ey Allah’ım cehennemini dolduracağını buyurmuşsun, öyleyse bedenimi cehennemi dolduracak kadar büyüterek beni cehennemine at, başka insanlara yer kalmasın, onların yerine ben yanayım” diye niyaz eden yaşlı gözleri özlüyorum.

Bir bayram sabahı Eyüp Sultan’daki uhrevi hava içinde, cami avlusundaki şadırvandan su içen ak güvercinleri özlüyorum.

İnsan yaşamı ile iç içe olan, taşlarındaki el emeğinin zarafeti ile içimizdeki ürpertilere nakış olarak korkularımızı kovan, servi ağaçları ile gerçek yaşamımızda bile göremediğimiz bir estetikle peyzaj mimarisinin en güzel örneklerini sunan, yaşam kadar gerçek olan ölümün, ürkütücü havasını bertaraf eden, ahirete tatlı tebessümlerle köprü kuran, cami avlularındaki kabristanları özlüyorum.

Komşusu açken kendisi yemeyen, ben duygusundan kurtulmuş, başkalarının acılarına ağlayan yürekleri, kıyıya vurmuş binlerce denizyıldızını kurtarmaya çalışan kalbi yaralı insanları özlüyorum.
Sevgiyi, hoş görüyü, kanaati, barışı, güler yüzü, acılardan uzak kalmayı, toleransı, birbirimize tahammül edebilmeyi, yüzlerdeki tebessümü, çocukların ihmal edilmediği, kadınların ezilmediği, kimsenin aç kalmadığı, sağlıklı ortamları, bir nebze mutlu olabilmeyi özlüyorum.

Bu arzuyla yüreğim öylesine ince ki şimdilerde, sanki bahtıma baharlar en nadide kokulu çiçekleri getirecekmiş gibi. Nefes alışlarım ferah, tebessümlerim daha içten, yaşama arzum bir goncanın hayata tutunma azminden daha canlı.

Umuyorum ki yaşama sevincimizi artıracak bu güzellikler gittikçe çoğalacak, arttıkça mutluluk çıtamız da toplum olarak yükselecektir. Tebessüm eden yüzleri görmenin müjdesi ümit ve inancımıza pozitif enerji yükleyecektir.

Gelecek günlerin ne gizli sırlar, rahmetler, mağfiretler bahşettiğini kalbimle bilmekte, bütün varlığımla damarlarımda hissetmekteyim.

Şimdiden bu sevinci duyar gibiyim. Çünkü "insanlık adına" mutluluğu özlüyorum…

Alıntı....

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1275 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1977 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 768 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 715 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 797 04 Aralık 2020 13:56

Alt 07 Ekim 2015, 13:38   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Standart Cevap: Güzel Olan Her Şeyi Özlemek..

çok güzel bir paylaşım ellerine sağlık nurşen editm...ne kadar yabancılaşmışız ve özlemişiz hakikaten herşeyi...di'li geçmiş zaman olmuşuz..

O zaman hatırlar hatırdı
Sevdalar candı
Haktandı, candandı, vicdanlıydı
Ve daha bir çok dı
Dı, dı, dı, dı
su damlası ve nurşen35 beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 09 Aralık 2015, 21:24   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Güzel Olan Her şeyi Özlemek güzeldir...

Bazen durup dururken burnuna fırından yeni çıkmış taze ekmek kokusu gelir, gülümsersin. Cünkü sen o kokuyla büyümüşsündür. Çıtır çıtır simitle, üçgen peynir yiyip, çay bardağında çay icmeyi özlersin...... Çocukluğunu özlersin mesela, kardeşinle yaptığın kavgaları ve olur olmaz şeylere ağlamayı. Sonra hatırlarsın hala mahallende top oynayan çocukların olduğunu. Annenin onlara gürültü yapıyorlar diye çıkıp bağırdığı gelir aklına, gülümsersin. Çünkü burda sokakta oynayan çocuk sesi duymazsın.

Alıntı...
su damlası beğendi.
Alt 16 Ocak 2016, 21:31   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
Gönül_Dostu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Gönül_Dostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 52707
Üyelik T.: 11 Ocak 2016
Arkadaşları:0
Memleket:Kayseri
Konular: 26
Beğenildi:20
Beğendi:10
Takdirleri:10
Takdir Et:

Gerçekten de güzel olan her şeyi özlemek çok güzeldir. Ellerinize sağlık sağolun.
nurşen35 beğendi.
Alt 12 Temmuz 2016, 12:42   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

İsim:  meryem.jpg
Görüntüleme: 28
Büyüklük:  89,3 KB (Kilobyte)
Esma_Nur beğendi.
Alt 24 Ocak 2017, 23:18   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

İsim:  güzel olan.jpg
Görüntüleme: 21
Büyüklük:  59,5 KB (Kilobyte)
Mihrinaz beğendi.
Alt 11 Nisan 2019, 23:30   Mesaj No:7
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 695
Beğenildi:8128
Beğendi:9305
Takdirleri:25516
Takdir Et:

Sevgiyi, hoş görüyü, kanaati, barışı, güler yüzü, acılardan uzak kalmayı, toleransı, birbirimize tahammül edebilmeyi, yüzlerdeki tebessümü, çocukların ihmal edilmediği, kadınların ezilmediği, kimsenin aç kalmadığı, sağlıklı ortamları, bir nebze mutlu olabilmeyi özlüyorum.
Mihrinaz ve nurşen35 beğendiler.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: