Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI.::. > Diyanet İşleri Başkanlığı > Ezan-Kamet-Camii

Konu Kimliği: Konu Sahibi KEVİR,Açılış Tarihi:  21 Mayıs 2008 (15:20), Konuya Son Cevap : 08 Kasım 2010 (21:43). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Mayıs 2008, 15:20   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Camiler Yetim Kaldı

Camiler Yetim Kaldı

İki adam tartışıyorlardı, biri şöyle dedi ”bu ülkede okul yerine cami yapıldığı için ülke geriliyor”
Şimdi bu durumu analiz edelim, bu dinin peygamberi camide eğitim verdi, camide yemek yedi, camide toplantı yaptı, diğer ülkelerin elçilerini camide kabul etti, kimi zaman camide uzanıp uyudu. Camide savaş ve barış konularını istişare etti, camide Medine anayasasını yazdı ve camide ibadet etti. Ondan sonra gelen halifelerde öyle yaptılar.
Bir insana hatta Müslümana cami nedir dersen, ibadethane der. Oysa cami ibadethane demek değildir. Cami toplanılan yer demektir. Cem etmekte aynı kökten gelir, toplamak birleştirmek demektir.
Günümüzde camiler yanlızdırlar, çünkü peygamberimizin yaptıklarının ancak yüzde 10 camilerde yapılmakta. Camiler bizi hiçbir zaman geri bırakmadılar, biz camileri geri bıraktık.
Camilerde neden ilim yapılamıyormuş, sebep neymiş. Sıra masa olmadığı içinmi, yere oturulduğu içinmi.
camilerin sadece ibadet yeri olduğu gün,sırtlarından hançerlendikleri gündü.
sen camiyi sadece ibadethane yap, ibadetede elli ilke koy.Diyanetin hazırladığı hutbelerde çiçekten böcekten söz et. sonra bak camiler ne kadar geri de.
Sistemin okullarınıda görüyoruz.onlarında ne kadar ileri olduklarını biliyoruz.gerçekten bazı sosyal konularda çooook ileriler.
Allah ıslah etsin. (Kevir)

Konu Sahibi KEVİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Zerdüştün Yakarışı Şiirler ve Şairler Yitiksevda 4 2533 09 Eylül 2009 21:13
sizce medineweb... ne yaparsınız...? Anket'ler-Röportaj'lar Nebevi Sevda 11 6383 20 Ekim 2008 14:48
Soyun Devamı Gereklidir Makale ve Köşe Yazıları KEVİR 0 2132 06 Eylül 2008 01:06
Sevgi İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler Sakkurem 32 21163 20 Ağustos 2008 23:24
Zemahşeri'den Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler rizwanbara 1 3619 19 Ağustos 2008 23:02

Alt 21 Mayıs 2008, 16:29   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:
Standart Cvp: Camiler Yetim Kaldı

gerçekten camilerimiz yetim kalıyor. ibadet için bile camiye çok az gidiliyor. sadece kandil gecelerinde dolup taşıyor.

şuanki zamanda toplantı yerleri çok değişmiş durumda kişiler bürolarda toplantı yapılıyor.
camide eğitimi bırakın şu zamanda namaz kılmaya engel koyacaklar.

Alt 21 Mayıs 2008, 17:08   Mesaj No:3
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:sessiz23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1256
Üyelik T.: 07 Nisan 2008
Konular: 77
Beğenildi:7
Takdirleri:37
Takdir Et:

Alıntı:
belgin Üyemizden Alıntı
gerçekten camilerimiz yetim kalıyor. ibadet için bile camiye çok az gidiliyor. sadece kandil gecelerinde dolup taşıyor.

şuanki zamanda toplantı yerleri çok değişmiş durumda kişiler bürolarda toplantı yapılıyor.
camide eğitimi bırakın şu zamanda namaz kılmaya engel koyacaklar.
Alt 21 Mayıs 2008, 20:45   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Maşallah kevir hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz Rabbim asrı saadette olan şuuuru habibini aşkı hürmetine bizlere de versin inşalllah
Alt 21 Mayıs 2008, 21:06   Mesaj No:5

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

değinilmesi gereken çok önemli bir konu gerçekten...

size şahit olduğum bir olayı anlatayım. ben fahri olarak kuran kursu öğeticiliği de yapıyorum bir camide , kursta değil yani...caminin içerisine rahleler, yazı tahtası vs. koyarak bir ilim ortamı...dersimiz bitti, çıkıyoruz dışarıya...o anda da bir hanım bana sabah namazının sünnetinin kazası nasıl olur gibi bir soru yöneltmişti. bende cevaplıyordum, bir yandanda kapıya yöneliyoruz.o sıradada bir amcamız camiye giriyor. bana demesin mi, kızım , kızım, burası cami...burada dünya kelamı konuşulmaz!!!!! tabi ben?????? ilk önce bir duraksadım, amcamızda bayağı yaşlı ,bişeyler anlatsam kibirli olacağım, hiç bişey demesem içim elvermez...amca dedim biz şuanda bir ilim yapıyoruz , dünya kelamı değil dedim ve çıktık...

velhasıl bir çok kişide aynı bu yaşlı amcamız gibi düşünüyor.aman cami, kesinlikle namaz kılmanın dışında bir şey yapılmaz, günah olur...halbu ki her camide kadınlarında eğitim görebilmeleri için ortamlar oluşturulsa, bir takım meselerin konuşulduğu, irşat faaliyetlerinin yapıldığı salonlar yapılsa, bireysel sorunlarında görüşüldüğü odalar yapılsa camilerimize...kısacası bir kültür yuvası olsa camilerimiz...,inanın çok şey şuanki durumumuzdan daha içaçıcı olur.

osmanlıyı cihan devleti yapan ne idi?

1- bağımsız ekonmisi
2- ilim eğitim faaliyetlerine verdiği önem
3- askeri gücü
medeniyetler topla tüfekle kurulur ilimle devam eder...osmanlı camilerini öksüz bırakmadı...her birinin yanına medreseler , kitapçılar, ilim irfan yuvaları açtı.şöyle bir ecdadımıza baksak zaten camilerimizi hangi amaçlar için kullanacağımızı daha iyi idrak edeceğiz...

aslında söylemek istediği çok şeyler var ama zaman müsait değil, dayanamadım yazdım bir şeyler gene. konunun şu boyutuna giremedik,aslında :günümüzde okullarda var, eğitim- öğretim kurumları bol bol mevcut..ama neden caminin gerekliliği? inş. bir dahaki yazımda bunlara değinirim acizane...

selamlar hürmetler...
Alt 21 Mayıs 2008, 22:45   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Konular: 70
Beğenildi:4
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Nur hocam dediğiniz gibi camiler sadece ibadet yeri değil, tarihte birer üniversiteydiler. Aslında bizim islam alimi dediğimiz bir çok şahısta bu üniversite rektörleridir.örneğin imam Gazzali,
Hatta peygamber efendimiz bir üniversite hocasıdır. onun okulunun adı suffa idi. öğrencilerinede ashabı suffa denilirdi.
Bülbül hocam inşallah asrı saadetteki şuura ulaşırız.
Alt 08 Kasım 2010, 21:43   Mesaj No:7
Medineweb Üyesi
Durumu:Vuslat Zamanı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12805
Üyelik T.: 19 Ekim 2010
Arkadaşları:3
Konular: 4
Beğenildi:1
Takdir Et:

Ne Yazık ki Cumadan cumaya gidilen ibadethaneye dönüştürüldü...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)