Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  22 Eylül 2018 (11:29), Konuya Son Cevap : 22 Eylül 2018 (11:29). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen FECR
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Eylül 2018, 11:29   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart MADDİ VE MANEVİ ALANDA 50 YIL SONRAKİ NESİL

MADDİ VE MANEVİ ALANDA 50 YIL SONRAKİ NESİL

MADDİ VE MANEVİ ALANDA 50 YIL SONRAKİ NESİL
(İnşaAllah Kıyamet Kopar da Bunlar Olmaz!!!...)
Hani genelde “Ahhhh!!! Nerde o eski günler, nerde o eski bayramlar… Bir zamanlar…. Bizim
zamanımızda …. diye lafa dalıp dedelerimizin anlattığı hayat gerçekleri bize masal gibi gelirdi yaaa…
Şimdi biz de yıllar öncesini arzu ile yad eder olduk… Acaba bizim geçmişi yad ettiğimiz gibi yeni
nesil de bu günleri yad edecek mi???!!!
(Sanmam... Geçmişi hatırlayacak kadar hafızalarının olacağını tahmin edemiyorum… Siz hiç
Karadenizdeki hamsilerin “Bir zamanlar buralarda balina denilen varlıklar yaşarmış” dediklerini
duydunuz mu???!!!)
Maalesef gidişat öyle görünüyor ama İnşaAllah durum sandığımız ve endişe ettiğimiz gibi olmaz...
Acaba gelecek nesil şöyle bir cümle kurabilir mi? “Bir zamanlar dedelerimiz kağıt kullanıyormuş...
Hatta çok yakın bir zamanda babamların arkadaşlarından klavye kullanan bile gördüm... Abi adamlar
kablolu mablolu bir sürü uzantısı olan alet edevat kullanıyorlarmış bu ne yaaa… ” Belki de böyle
diyen bir nesil gelecek... kim bilir?! Allahu e'lem....
Köyde yamalı yırtık pantolonlar giyerek kuru ekmekle öküz çobanlığı yaptığım dönemde çamurlu
gazeteyi silerek okuduğumuz dönemleri anlatarak başınızı ağrıtmayayım… Çocukluk dönemindeki
acıklı günlerden bahsedince şu an Kartal Anadolu İHL’de Lise 3’e giden oğlum “Babam yine
sıkmaya, palavra atmaya başladı…” diyerek kardeşleriyle gülüşüyorlar… Korktuğumdan geçmişi
anlatamıyorum bile… (Ankara’da DİB’de Daire Başkanı olan Bünyamin Albayrak Hocamla
çocukların masraflarını konuşuyorduk da… İşte çocuğun giydiği ayakkabının markası ve fiyatı tuhaf
gelince… Yahu köyde giyindiğimiz kara lastiklerden bahsedemez miyiz? dedim… Hocam zaten
konuşturmuyorlar ki.. dedi… Baba sen köylü çoban Ali’nin/Hüseyn’in oğluydun… Ama ben Daire
Başkanının oğluyum demiş… Artık ne diyebilirsin ki… )… Neyse… Gıybetten daha tatlı bir günah
olmasa da şimdilik dedikoduyu bir kenara bırakalım…
Erzurum-İspir’in bir köyünde hafızlık yaparken (1985-87) ve İspir İHL Ortaokulda DPY (Devlet
Parasız Yatılı) yurdunda kalarak okurken… Okul defterlerinin kenarına köşesine kendime has notlar
alır, şiirler yazardım ammaaa… Yazın köye gelince evde kalabalık etmesinler diye anam hepsini
tandıra basar yakardı… Bütün birikim ve sermaye “aşkana” denen dört köşe bacadan tüter uçar gider
atmosferin derinliklerine karışırdı… Bazen sisli bulutlardan yağmur yağınca acaba benim notlarım da
yağıyor mu diye merak ederdim… “Ahhhhh bir ajandam olsa da okul harici önemli şeyleri ona not
alsam, kaybolmasa…” diyordum... 91 yılında Erzurum’dan Bursa’ya gelince (Yine DYPliyim tabii
ki…) elime para da geçince bir arkadaşla (Ahmet Ekşi) birlikte gidip bir ajanda beğendik... Çok
önemli bir hacat alıyorum… Tek başına karar veremezdim elbette… O ajandama ayet, hadis, şiir vs.
kendimce önemli bulduğum epey notlar almıştım... Hala durur.... ve zaman zaman açar ondaki
notlarıma bakar duygulanırım… Şimdi bir sürü hediye ajanda geliyor... Laptop var diye ben bile
kullanmıyorum.... Çocuklara veriyorum... Onlar da bir kaç sayfasını karalayıp ya çöpe ya dolabın
dibine gömüyorlar.... Allah bu günlerimizi aratmasın... Çok korkuyorum, gelecekten endişe
ediyorum… Bu israfın karşılığında İlahi bir tokat yersek hiç şaşmayın…!!!
Gelecek 50 yıl içinde yeni nesil nasıl bir tasarım, ne tür bir teknoloji kullanacak hayal bile
edemiyoruz… Mesela bundan 30 sene önce deselerdi ki…
- Abi el kadar bir alet (kumanda) çıkmış… koltuğundan kalkmadan, TV’yi tekmelemeden kanaldan
kanala zaping yapıyorsun/yapacaksın… Buna kim inanırdı Allah aşkına…
- Köyünüzdeki birine 8000 km öteden kablosu vs. olmayan ele sığan ve telefon denen bir araçla
seslenip de “ne yapıyorsun?” diye sorsanız/ farz-ı muhal soracak olsanız… O da “Bir kitap indirdim
Arabada dinliyorum” dese/diyecek olsa kim inanırdı… (Ulan sen Cebrail misin? Kitabı nerden
indiriyorsun… Kitap okunur sen neyi dinliyorsun???… Üstüste sorular soru içinde…)
- Adama bir kitaptan bahsediyorsun… “Abi şimdi Almanya’da, Japonya’da, Ümit Burnu’nun alt
tarafında o kitabı nerden bulayım… PDFsi varsa göndersene…” diyor… “Ula oraya kargo var mı?”
diyorum… “Abi ne kargosu… Whatsaptan gönder gelsin” diyor… ve sen… burdan dosyayı
ekliyorsun… Yani el kadar olmayan avuç içi kadar telefon/cep tel denen alete buradan kitabı
sokuyorsun… 1000 km öteden adam çıktı alıyor… veya ekrandan bakıyor… 30 sene önce buna kim
inanırdı… (Sen kimsin oğlum… Hz. Davut musun? Süleyman mısın???!!! Yemenli Belkıs’ın tahtına
göz mü koydun oğlum… derlerdi…)
Şimdi teknolojik olarak bütün bunlar mümkün… Belki de hayal edemediğimiz daha neler olacak
neler!!! Ama/fakat/lakin/yanlız maneviyat ve toplumsal hayat acaba nasıl olur? Bunu düşünmek bile
istemirem…
İnşaAllah o günleri yaşamayız ammaaa… Maneviyat olarak şöyle diyebilirler.... Dedemlerin
zamanında facebook olmadığından ekmek almak için taaa fırına gidiyorlarmış... O kocaman somunu
bir tek adam tek başına tereyağı ve bal denen gıdalara batırıp yiyorlarmış… Bir de başında
“Bismillah…” yok sonunda “Elhamdülillah…” diyerek bir sürü de dua ediyorlarmış abi… Ne yavaş
işleyen bir sistem… Ne büyük zaman kaybı de mi??? Bu kadar çok yiyen bu insanlar Ramazan denen
kutsal bir ayda 18 saat aç kalıp oruç denen ve gözle görünmeyen bir şeyi tutuyorlarmış abi…
- Hade beee!!! Atma Canberk abi!!! Öyle şey olamaz… Bu tıbbın ilkelerine aykırı… Yalan!!!
- Abi Vallaha… Cumhuriyet arşivlerinde okudum… O dönemin insanlarının çoğu böyleymiş…
Akşama kadar aç susuz kalıp iftar denen zaman diliminde 9 çeşit yemek yiyorlarmış… Ama ardından
akşam namazı, ardından yatsı namazı ve teravih diyerek 33 kere yatıp kalkıp jimnastik
yapıyorlarmış… Ne şeker oluyormuş ne kollestrol… Tarihte böyle şeyler oluyormuş, ben buna
inanıyorum… Ben inançlı bir insanım… Kahve falına bile inanırım…
- He yaaa… Bunlar günde adına namaz denen hareketleri hem de 5 zaman diliminde (vakitte) eda
ederlermiş… Hatta sabah namazına kalkıp önce gusül denen duşa benzer bir şeyler yapıyorlarmış…
Doğalgazlı sıcak su yomuymuş neee… Buzu kırıp kenarından abdest alarak üzerinde kafa tasının ön
tarafını (alınlarını) yere koyup dakikalarca bekliyorlarmış… (secde ediyorlarmış…)
- Google Arth’a girip Arabistanı/Mekke’yi/Kabe denen diktörgen siyah binayı dolaşmak yerine
milyarlarca dolar harcayıp hac yapıyorum diyerek ilkel uçaklarla teyyyy Arabistanlara gidiyorlarmış…
Halbuki şimdi bir tıkla hacı oluyorsun… İzmir’de bizim sitenin 96. katında bile artık musluklardan
zemzem akıyor… Washinton portakal ve çikita muz dururken Medine hurmasına para vermek de
neymiş aklım almıyor kankiii…
- Yapar abi o dönemin insanından her şey beklenir… Bu cumhuriyet neslinin ataları Fatih
döneminde karadan gemileri yürütmüşler… 2000’li yıllarda bu adamlar da dedelerine özenerek
denizin altından treni/tramvayı/metroyu yürütmüşler… Keşke okuyabilsek… Tarihte daha kim bilir
neler olmuştur?!
50 YIL SONRAKİ NESLİ DİNLEMEYE DEVAM EDİYRUZ….
- Abi o dönemde okumak için okula, çalışmak ve para kazanmak için inşaata gidiyorlarmış...
Şehirler arası terminal denen bir yerden o zamanın tekerlekli arabaları otobüslere biniyorlarmış...
- Mesela tapınmak için mescid mi ne ibadetgâh denen tapınaklara giderlermiş... Hatta bu
mescidlere yakın yerlerde taziye evleri denen yerler olurmuş... Başsağlığı dilemek için faceden mesaj
atmak yerine oralara gidip Kur'ân denilen kutsal kitaptan ayetler okur sohbet bile ederlermiş...
Düşünsene adamlar -kendi akrabalarını boş ver- tanımadıkları birinin cenazesinde bile ağlarlarmış...
Rahmetli babamdan duymuştum... (rahmetli mi o ne laaa???!!! Tanrı yerini uçmak etsin!!!) Dedemler
Kur'ân okumak için Kur'ân Kursu ve Medrese denilen yerlere giderlermiş... Artık CD mi yokmuş,
bellekler mi yetersizmiş, nedendir bilinmez amma Kur'ân'ı korumak için baştan sona ezberlerlermiş....
- Kur'ân denilen kitap da 600 sayfa imiş haaa... (En az 2,5 MB) Abi o dönemin insanında IPhone
gibi zeka varmış... Beyinlerinde 6.000 gazel tutanlar bile varmış... Şiir denen şeyler ezberliyorlarmış...
- Hatta o dönemdeki bu süper salak, megalomanyak geri zekalılar karşıt cinse aşık olup ona şiir bile
yazıyorlarmış... Tek bir karşıt cinsle evlenip uzun yıllar evli kalıyorlarmış... Hatta onların bir duası
varmış.... "Allah bir yastıkta kocaltsın!" derlermiş... Karı-koca (???!!!) tek yastığa baş koyarlarmış...
Hatta biri rahatsızlanınca diğeri de üzüntü duyar ve uyumazmış... Halbuki biz nette bir chat yapıyoruz,
arzuladığımız canlı pat diye sanal alemde önümüze geliyor... Bir tıkla çık yapıyoruz, (tıhlirem
çıhirem)… bir yesle evreni geziyoruz...
- Adamlar, konum atmak nedir? bilmezlermiş… Birine bir adres tarif edermişsin… veya bir kağıda
yazarmışsın… Adam gider İstanbul gibi bir şehirde 5. dereceden bir akrabasının evini bulur, orada da
aylarca misafir olarak kalırmış… Ne otel parası ödermiş… Ne de günde yediği 5 öğün için para
verirmiş… Kimse de “artık yeter kaldın, çek git moruk!” demezmiş…
- Evet dostum!!! O zaman misafirlik, sıla-i rahim, mahrem-namahrem, namus, din-iman, vatanmillet,
Sakarya… denen kavramlar varmış… İnsanlar değer denen bu soyut kavramlar için canlarını
bile verirlermiş… Bir tanesi vatan uğruna diyerek 10 kg altınını bozdurmuş kankiii… İnanabiliyor
musun?!
- Kanki düşünsene… O dönemin insanları “sa, nbr, çav, ig, kib, hb, ss, öptüm bye…” denen
kavramları bilmezlermiş... Cumhuriyetten öncesini bizim bellekler almıyor da cumhuriyet sonrası
tarihte neler yaşanmış neler.... Vay beee.... 1900 yılından sonra 2050’ye kadar daha bilmediğimiz,
duymadığımız kim bilir neler neler yaşanmıştır…
- BİTTİ…-
NOOOOTTTT!!!! Bu kadar düşünüp yazabilirler mi bilmiyorum amma sanırım gelecek dönemin
filozofları bunları konuşacaklar.... (22.09.18 Cumartesi)
Bu bir bakış açısı ve yorum farkıdır... Kasıtlı olmadıkça saygı duymak gerekir... Niyetleri ve
geleceği Allah bilir.... Bizimki sadece yanlış olan şeylerin olmaması için bir tahmin ve temenniden
ibarettir... Okuyup yorum yaptığınız için teşekkür ederim... Allah'a emanet olunuz!!!

RAMAZAN ŞAHAN
su damlası ve nurşen35 beğendiler.

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 81 14 Ekim 2023 13:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 260 02 Ağustos 2023 17:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 171 13Haziran 2023 12:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 197 05Haziran 2023 11:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 181 10 Nisan 2023 21:38

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: