Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Peygamberler(a.s)

Konu Kimliği: Konu Sahibi Emekdar Üye,Açılış Tarihi:  26 Mayıs 2008 (09:24), Konuya Son Cevap : 26 Mayıs 2008 (10:25). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Mayıs 2008, 09:24   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Ahir zamanda rüzgar misali olabilmek ..

Ahir zamanda rüzgar misali olabilmek ..

Resulallah (s.a.v) Efendimiz, bir defasında Ebu Hureyre (r.anh) Hazretlerine öğüt ve nasihatte bulundular:

" Ey Ebu Hureyre! Sen, insanlar çekindikleri zaman çekinmeyen, insanlar ateşten emin olmak istediklerinde korku duymayan topluluğun yolu üzerinde bulun!"
Ebu Hureyre (r.anh) dedi ki:
" Ya Resulallah! Onların vasfını bana anlat ki onları tanıyayım!"
" Onlar benim ümmetimden, ahir zamanda gelecek bir topluluktur ki; kıyamet gününde, tıpkı peygamberlerin haşrolunduğu gibi haşrolunacaklardır. İnsanlar, durumları gösterilip de onları gördükleri zaman, onların peygamber olduklarını sanacaklar. Ta ki ben; 'Ümmetimdir, Ümmetimdir!...' deyip de kendilerini tanıtıncaya kadar... Nihayet halk onların peygamber olmadıklarını anlayacak. Şimşek ve rüzgar misali gelip gidecekler, nurlarından mahşer ehlinin yüzleri kamaşacak!"
Dedim ki, " Ya Resulallah! O halde bana onların yaptıklarına dair bir misal verde, ben de onlara katılayım!"
"Ey Ebu Hureyre! Bu topluluk, zor ve güç bir yola girerek peygamberlerin derecesine kavuşurlar. Allah kendilerini doyurduktan sonra açlığı, giydirdikten sonra çıplaklığı, içirdikten sonra susuzluğu tercih ederler; Allah'ın katındakine ümitlerini bağlayıp bunları terkederler. Hesabından korku duyarak helali dahi bırakırlar. Dünyada sadece bedenleri ile ilgi gösterirler, onun herhangi bir şeyiyle iştigal etmezler.
Onların Rabb'lerine olan itaatleri karşısında, melekler ve peygamberler dahi hayrete düşer. Ne mutlu onlara, ne mutlu onlara! Allah'ım onlarla benim aramı birleştirmesini ne kadar çok isterdim!"
Sonra Resulallah (s.a.v) onlara duyduğu iştiyaktan dolayı ağladı ve:
" Allah yer ehline azap etmeyi murad ettiğinde onlara nazar eder de, azabı derhal onlardan geri çevirir. Onun için Ey Ebu Hureyre, sen onların yolu üzerinde bulun! Onların yoluna karşı gelen, vereceği hesabın şiddetinden tir tir titreyecektir!" buyurdu.

Konu Sahibi Emekdar Üye 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hz. Ali ile Fatıma'nın Aç Kalmaları İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2242 31 Temmuz 2008 01:53
Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine... Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Emekdar Üye 0 2164 31 Temmuz 2008 01:52
Mekke, Savaşılmadan Nasıl Fethedildi? İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2591 31 Temmuz 2008 01:51
Hz. Peygamber'in Hac Esnasındaki Hutbeleri Hacc-Umre-Kurban GÖKCEN_AZRA 1 2839 31 Temmuz 2008 01:49
Bu Mübarek Zat kimdir ?? Hz.Muhammed(s.a.v) Mihrinaz 4 2617 30 Temmuz 2008 23:27

Alt 26 Mayıs 2008, 10:25   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Ahir zamanda rüzgar misali olabilmek ..

"Ey Ebu Hureyre! Bu topluluk, zor ve güç bir yola girerek peygamberlerin derecesine kavuşurlar. Demekki zorluk çekmek gerek. Ama bu zorluk kendi kendimize çektirdiğimiz budistlerin yaptığı gibi mistik bir sıkıntı değildir. Allah düşmanları ile karşı karşıya gelinirken çekilen zorluktur.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)