Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > İslam/Dinler/Mezhepler

Konu Kimliği: Konu Sahibi AşıkıZehra,Açılış Tarihi:  27 Temmuz 2008 (20:36), Konuya Son Cevap : 02Haziran 2022 (12:21). Konuya 17 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Temmuz 2008, 20:36   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik T.: 25 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
"4 Hak Mezheb" diye bir kavram yoktur!

"4 Hak Mezheb" diye bir kavram yoktur!

Biliyorum başlığı görünce hemen itiraz edecek bana kızacaksınız.
Şöyle izah etmeye çalışayım;bu 4 mezhep haktır diğerleri sapıktır gibi bir anlam çıkıyor bu sözü duyanlarda...ben bunu açıklamaya çalışacağım.
Harun Reşidin halifeliği zamanında 74-75 tane mezhep varmış, tabi mezhep deyince bir alim ortaya çıkıp "ben mezhep kuruyorum" dememiş.Ulemadan fıkıh ile uğraşanlar bu konuda ders veren alimlere uyanlar çoğaldıkça mezhepler şekillenmeye başlamış ve sayı 75 e kadar çıkmış.
O devirde yaşayan ulemada toplanmışlar ve bu kadar çeşitliliğin birliği bozacağı, karmaşa oluşturacağı endişesi ile bir kurul toplamışlar.Kurulun görevi mezheplerin sayısın mümkün olduğunca aza indirmek, halka en kolay ve prarik gelenleri ön plana çıkarmak ve mezheplerden islama uygun olmayanları(eğer varsa) tespit etmekmiş.
Ve çalışmalar sonucunda rafızilik,cebriyye ve ismini hatırlayamadığım bir mezhebi daha İslam akidesine aykırı bulmuşlar.Diğer mezhepler içindede Hanefi-Maliki-Şafii-Hanbeli mezhepleri dışında kalanları (sapık olduğu için değil) sayıyı azaltmak ve birliği sağlamak amacı ile tarihin sayfaları arasına bırakmışlar.
İşte "4 MEZHEP" in ortaya çıkış hikayesi...

Konu Sahibi AşıkıZehra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
-Neden EHLİBEYT? Makale ve Köşe Yazıları hattaboğlu 7 2928 20 Şubat 2009 23:57
Kainatta İlk Yaratılan Şey! Hz.Muhammed(s.a.v) hattaboğlu 31 12552 20 Şubat 2009 23:47
)*(Benimle evlenirmisin? Şiirler ve Şairler Esma_Nur 7 2431 09 Şubat 2009 23:17
ve durdu yağmur..... Makale ve Köşe Yazıları AşıkıZehra 0 2061 09 Şubat 2009 23:00
.......güle benzer Şiirler ve Şairler _bülbül_ 6 2333 22 Ocak 2009 22:14

Alt 06 Ağustos 2008, 09:58   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Konular: 89
Beğenildi:4
Takdir Et:
Standart Cvp: "4 Hak Mezheb" diye bir kavram yoktur!

mezheplerin ortaya cıkısları şu sekılde oluyuor bır tarladan biri geciyor, onun gectiği yolda kendısının adımları izleri kalıyor, onun yoluna tabı olanlar o adımlara basıyor, böylece bir patika olusuyor... işte sayı arttıkca patıka buyuyyor yol oluyor mezhep derken anlasılması gerekende bu olmalıdır....
Alt 21 Ağustos 2008, 21:18   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
bakii Üyemizden Alıntı
4 mezhebin de kurucuları da kuruluşuda maneviyatta Resulullah'ın (sav) izni ve isteği neticesinde kurulmuştur. Keza çok büyük bir islam alimi ve evliyası olan İmamı Gazali 5. mezhebi kurmaya niyetlenmiş fakat rüyasında Resulullah'ın ' ya Gazali Kabe'ye bak kaç duvar? ' ( kabe 4 duvar) sözüyle kendisine gelmiş ve 5. mezhebi kurmaktan vazgeçmiştir. İlmi bilgisi mezhep kurmaya yetiyor olmasına rağmen bu konuda Resulullah'tan (sav) izin çıkmamıştır.
Pek inandırıcı bir rivayet gibi gelmedi..O zaman diğer ulema Peygamberin izni olmadan ona karşı gelerek mi mezhep kurmuşlar gibi bir durum oluyor ki bunların içinde 12 İmamın 6.sı Cafer Sadık hazretleri gibi zatlarda var.
Alt 22 Ağustos 2008, 22:42   Mesaj No:4
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

1-hiç bir mezhep kurucu mezhep kurmak amacıyla ,yada ben mezhep kuruyorum buyurun bana uyun demiş değildir..
2-mezheplerin odak noktası Kuranı kerim ve sünnetir.bu konuda hemfikirdirler..
3-itikadi ve ameli mezheplerde yalnış yoktur,hepsi doğrudur.birisinin diğerinden üstünlüğüde yok..hepsi kuran atmosferidir..
4-örneğin kuranı kerimdeki nur 31(tesettür ayeti)konusunda hemfikirdirler.tesettür konusunda ihtilaf yok.ama mezheplerde bu tesettürün ne ile olması gerektiği noktasında ayrılık olması doğal..x derki çarşaf,y derki hayır manto,f derki hayır çadır,z derki entari..dikkat edin tesettür konusunda kimse tesettür olmasın demiyor,benim tercihim bu kıyafet olsun deniyor..işte o tercih meselesine mezhep görüşü denir..
5-mezhepleri eleştirmek,yadırgamak,ve kurucularıyla hesaplaşmak için,feraset,ilim,irfan,takva,seviye,donanım lazım..en azından onlar kadar kaliteyi yakalamak lazım ki,bilgi sahibi olsun ki söz sahibi olsun.kuranı kerim meali okuyarak dünyanın 8 .ci harikası olarak alim geçinenlerimiz meşhur..bu noktada kendilerine stop dense fena olmaz..(kastım geneldir size özel değil)..
Allah tüm mezhep imamlarımıza rahmetiyle muamele eylesin...
Alt 22 Ağustos 2008, 22:52   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Konular: 70
Beğenildi:4
Takdir Et:

Abdülmelik hocama katılıyorum.
aşıkı zehranın kastettiği şu olsa gerek, özellikle 20 yy da çıktığını sandığım bir düşünce mezheplere iman kavramını kurana iman kavramı ile eş tutuyor. bu durum islamdaki mezhep duruşunu hristiyanlıktaki mezhep duruşu gibi gösterir. kısacası her mezhep imamı bir paygamber, onun kitaplarıda bir sünnet hükmünü alır.
Elbette islam alimlerinin yolundan gitmek gerekir, ancak sen şu mezheptensin, bu mezhebi değiştirmen imkansız gibi bir tanım getirmek islamı içinden çıkılmaz bir hale sokar.
Alt 22 Ağustos 2008, 23:41   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Konu amacından biraz saptı galiba..ben başlıktada belirttiğim gibi konuyu eleştiri amacı ile değil hocalarımdan öğrendiğim bir tarihi gerçeği anlatmak için açtım.
Ama Abdülmelik dahil herkes konuya alakasız cevaplar yazdı ve farklı yöne çekti.
Alt 22 Ağustos 2008, 23:49   Mesaj No:7
Takdir Et:

amacım sizi kırmak,eleştirmek,konuyu amacından saptırmak değildir..konuya daha detaylı genel bir bakış açısıyla baktım.sizin iddanız budur bak cevabını yazdım değildir mesele...zaten dikkatlice okursanız,sizin sorunun cevabı orda mevcuttur.
"1-hiç bir mezhep kurucu mezhep kurmak amacıyla ,yada ben mezhep kuruyorum buyurun bana uyun demiş değildir.."bu madde sizin sorunuzun cevabı değilmidir..?
+
mezheplerin kuran sünnet sözgecinden geçirildiğinde,ortaya kuran sünnete muhalif ters keyfi bir sorun bulunmadığından,bu 4 mezhep haktır doğrudur aykırı değildir manasında 4 hak mezhep denilmiştir...örneğin şianın bazı kolları varki değil mezhep saymak islamdan saymak bile mümkün değildir.batıl mezhep denilmiştir bunlara..

o soruyu soranlarve cevabınıda kendileri verenler ,tamamen saf dürüst olduklarını düşünmüyorum.bizim hezhepleri heristiyanlığın mezheplerine benzetme derdindeler..kevir zaten parmak basmış o sinsi hileye...
saygılar..
Alt 22 Ağustos 2008, 23:59   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdir Et:

medyanin deccallestigi bir demde

yasadigimiz sistemde egemen güçlerce solaganlasan

bir terimm var herkezce bilinen

demokratik laik hukuk

yasama yürütme yargi erkleri

diyalektik mantiklarinda diledii gibi tevil yoluna giderken

söylermisiniz doslar

darimiz riddemi - harbmi - islammi..

elbetteki özümüzdeki kaynagin referansi islam olduguna göre

doslarima bir hatime yaparak asiki-zehraya destek vereyim istedim.

tabiki feraset ve basiret ahlince anlasilabilen.
Alt 23 Ağustos 2008, 00:11   Mesaj No:9
Takdir Et:

hocam,
aşıkı zehra kardeşimizin sorusu veya analizi veya terenümünü eleştirmedim.onun dile getirdiği elbette doğrudur.4 hak mezhep diye bir kavram islama mal edilmiştir...bu islamın özünde yok,veya islami bir kaide değildir.eğer aşıkı zehranın sorusunu red edersek şii olan imam humeyniye sen hak mezhepte değilsin batılsın dememiz gerekiyor ki bundan Allaha sığınırım.
eğer aşıkı zehra bu soruya net cevap bekliyorsa,EVET 4 HAK MEZHEP DİYE BİR ŞEY YOKTUR.
ben islam mezheplerini rencide etmek,eleştirmek,yok etmek,müslümanların kafasını karıştırmak amaçlı müsteşriklerin niyetini açığa çıkarmak istedim yorumumla..
Alt 23 Ağustos 2008, 00:17   Mesaj No:10
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdir Et:

sevgi degerim kesinlikle seni anliyorum

maksadim sizi farkli bir mecradan baktirabilmekti

elbette bu havasa göre böyledirde

sanirim halkin anlayisinda biraz farklililk var

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)