Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi Emekdar Üye,Açılış Tarihi:  31 Temmuz 2008 (02:52), Konuya Son Cevap : 31 Temmuz 2008 (02:52). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Temmuz 2008, 02:52   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine Biat Etmesi

Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine Biat Etmesi

Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayâtû's Sahâbe
12.06.2006 Seleme b. el-Ekvâ şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber'e biat ettikten sonra gidip bir ağacın gölgesine oturdum. Halk çekildikten sonra Hz. Peygamber bana 'Ey Ekvâ'nın oğlu! Biat etmez misin?' dedi. 'Ey Allah'ın Rasûlü! Biat ettim ya!' deyince de 'İkinci kez' buyurdular. Bunun üzerine ben de ikinci defa olarak biat ettim. Biz o gün ölüm üzerine biat etmiştik (1).

Harre günü (2) bir kişi Abdullah b. Zeyd'e gelerek 'İbn Hanzele çevresindekilerden ölüm üzerine biat alıyor' dedi. Bunun üzerine Abdullah b. Zeyd şunları söyledi: 'Ben bu hususta Hz. Peygamber'den sonra hiç kimseye biat etmem. Ölüm üzerine biatı Hz. Peygamber almıştır (3).
(1) Aynî VII/16 (Müslim, Nesâî ve Tirmizi'nin de rivayet ettiği zikredilmektedir)
[2] Bu gün İslâm tarihinde meşhur bir gündür. Harre Medine'nin hemen dışında siyah taşlı bir arazinin adıdır. Yerid bin Muaviye devrinde Şam askerleri bu Harre gününde Medine'yi yağmalamışlardır. Bu ordunun kumandanı Müslim bin Ukbe el-Mürri olup ashab ve tâbiînle savaşmak üzere gelmişti. Bu olay Hicri 63 senesi Zilhicce ayında meydana gelmiştir. Bu olayın akabinde Yezid helak olmıştur.
[3] Aynî VII/15 (Abdullah bin Zeyd'den. Ayrıca Müslim'in de rivayet ettiği zikredilir); Beyhakî VIII/146

Konu Sahibi Emekdar Üye 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hz. Ali ile Fatıma'nın Aç Kalmaları İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2206 31 Temmuz 2008 02:53
Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine... Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Emekdar Üye 0 2151 31 Temmuz 2008 02:52
Mekke, Savaşılmadan Nasıl Fethedildi? İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2577 31 Temmuz 2008 02:51
Hz. Peygamber'in Hac Esnasındaki Hutbeleri Hacc-Umre-Kurban GÖKCEN_AZRA 1 2823 31 Temmuz 2008 02:49
Bu Mübarek Zat kimdir ?? Hz.Muhammed(s.a.v) Mihrinaz 4 2605 31 Temmuz 2008 00:27

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: