Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  01 Aralık 2008 (02:27), Konuya Son Cevap : 01 Aralık 2008 (02:28). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Aralık 2008, 02:27   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Vakfeler Ve Hükümleri

Vakfeler Ve Hükümleri

Vakfeler Ve Hükümleri konusunda 3 sayfada 23 kayitli hadis var

Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Vakfeler Ve Hükümleri
Ravi : Aişe
Hadis : Kureyş ve onun dinine mensub olanlar, (cahiliye devrinde) Müzdelife`de vakfe yapıyorlardı ve kendilerine hums denilirdi. Diğer Araplar ise Arafat`da vakfe yapıyorlardı. İslam dini gelince, Cenab-ı Hakk, Peygamberine (sav) Arafat`a gidip orada vakfe yapmalarını, sonra da oradan topluca ayrılmalarını emretti. Şu ayet bu hususu beyan eder: "Sonra, insanların toplu olarak akın ettiği yerden siz de akın edin..." (Bakara 199).
HadisNo : 1414

Hadis : Hums: Allahu Teala hazretlerinin, haklarında: "Sonra, insanların toplu olarak akın ettiği yerden siz de akın edin" (Bakara 199) ayetini indirdiği kimselerdir." Hz. Aişe (ra) devamla şu açıklamayı yaptı: "İnsanlar Arafat`ta (vakfe yaparak oradan) boşanırlardı. Hums olanlar ise, Müzdelife`de (vakfe yaparak oradan) boşanırlar ve: "Biz ancak Harem`den akın ederiz" derlerdi. Ancak, "Sonra, insanların toplu olarak akın ettiği yerden siz de akın edin" (Bakara 199) mealindeki ayet nazil olunca, onlar da, (vakfe için) Arafat`a çıktılar."
HadisNo : 1415

Hadis : Rezin de bir rivayet ilave etmiştir: "Kureyş ve onun dininde olanlar -ki bunlar Hums denen zümredir- Müzdelife`de vakfe yapıyorlar ve: "Biz, Allah-u Teala`nın katiniyiz yani Beytullah`ın komşularıyız, biz O`nun Harem`inden dışarı çıkmayız" derlerdi. Ebu Seyyare, Arabi, (semeresiz) bir Arap eşeğinin üzerinde Arafat`tan indirdi.
HadisNo : 1416

Ravi : Cübeyr İbnu Mut`im
Hadis : Bir devemi kaybetmiştim. Arefe günü aramaya çıktım. Resulullah (sav)`ı Arafat`da herkesle vakfe yaparken gördüm. (Hayretimden): "Vallahi bu hums`tan biri, burda ne işi var?" dedim. Kureyş`liler, hums`tan addedilirdi.
HadisNo : 1417

Ravi : Amr İbnu Abdillah İbni Safvan
Hadis : Yezid İbnu Seyhan el-Ezdi (ra)`den naklettiğine göre şöyle anlatmıştır: "Biz, vakfe mahallinde (Arafat`ta), Amr`ın imamdan uzak tuttuğu bir yerde vakfe yaparken, İbnu Mirba` el-Ensari yanımıza gelerek: "Ben Allah Resulü (sav)`nun size gönderdiği elçiyim. Efendimiz hazretleri sizlere şu emri gönderdiler: "Meşairleriniz üzere olun. Zira sizler, babanız İbrahim`in mirası üzeresiniz"
HadisNo : 1418

Ravi : Nübeyt İbnu Şerit el-Eşcai
Hadis : Resulullah (sav)`ı arafe günü, kızıl bir devenin üzerinde hutbe verirken gördüm.
HadisNo : 1419

Ravi : el-Addd İbnu Halid İbni Hevze el-Amiri
Hadis : Resulullah (sav)`ı arafe günü, bir devenin üzerinde üzengilere (basarak) doğrulmuş, halka hutbe verirken gördüm.
HadisNo : 1420

Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Beni Damureli bir adamdan, o da babası veya amcasmdan şunu nakletmiştir: "Resulullah (sav)`ı Arafat`ta bir minber üzerinde gördüm."
HadisNo : 1421

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (ra) arefe günü sabahı, sabah namazını kılınca Mina`dan hareket ederek Arafat`a geldi, Nemire`ye indi. Burası, Arafat`a gelen ümeranın indikleri yerdir. Öğle namazı vakti olunca Resulullah (sav) sıcakta Nemire`den yürüdü, öğle ile ikindiyi birleştirdi, sonra halka hitab etti. Sonra yürüyüp Arafat`taki vakfe yerinde durdu.
HadisNo : 1422

Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra) öğleyi, ikindiyi, akşamı, yatsıyı ve sabahı Mina`da kılar, sonra güneş doğunca Arafat`a hareket ederdi.
HadisNo : 1423

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2184 13 Ocak 2010 22:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2401 13 Ocak 2010 22:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2187 13 Ocak 2010 21:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10290 10 Ocak 2010 20:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1921 09 Ocak 2010 00:08

Alt 01 Aralık 2008, 02:28   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Vakfeler Ve Hükümleri

Ravi : İbnu Abbds
Hadis : Resulullah, terviye günü, Mina`da bize öğleyi, ikindiyi, akşamı, yatsıyı ve ertesi günü (Zilhicce`nin dokuzu) sabahı kıldırır, sonra Arafafa hareket ederdi.
HadisNo : 1424

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) terviye günü öğleyi, arefe günü de sabahı Mina`da kıldırdı.
HadisNo : 1425

Ravi : Urve İbnu Mudarrıs et-Tai
Hadis : Resulullah (sav)`a, Müzdelife`de namazı kıldığı zaman geldim. "Ey Allah`ın Resulü, dedim, "ben Tayy dağlarından geliyorum. Hayvanım da kendim de yorgunum ve bitkin düştük. Allah`a kasem olsun, ey Allah`ın Resulü, gelirken geçtiğim her dağın başında mutlaka durdum. Benim için hacc imkanı var mı?" Resulullah (sav) şu cevabı verdi: "Bizimle birlikte şu namazı burada kılıp bizimle kalan, bundan önce de Arafat`da geceleyin veya gündüzleyin kalmış olan, artık haccini tamamlamış, haramlardan kurtulmuş olur."
HadisNo : 1426

Ravi : Abdurrahman İbnu Ya`mur ed-Dili
Hadis : Resulullah (sav) Arafat`da iken, münadisine (dellalına) şöyle nida edip duyurmasını emretti: "Hacc Arafat`tır, kim Cem (Müzdelife) gecesi fecrin doğmasından önce (vakfeye) yetişirse, haccı idrak etmiş demektir. Eyyam-ı Mina üç gündür. Kim ilk iki günde acele davranırsa, herhangi bir günah terettüp etmediği gibi, te`hir edene de bir günah terettüp etmez."
HadisNo : 1427

Ravi : Ali
Hadis : Resulullah (sav) Kuzah`ta vakfe yaptı ve: "Burası Kuzah`tır, vakfe mahallidir, Cem`in (Müzdelife`nin) tamamı vakfe mahallidir. Ben burada kurbanı kestim. Mina`nın her yanı kesim yeridir. Kurbanlarınızı evlerinizde kesin" buyurdu.
HadisNo : 1428

Ravi :
Hadis : İmam Malik (ra)`e ulaştığına göre, Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Arafat`ın tamamı vakfe yeridir. Urene vadisinden çıkın (vakfe yeri değildir). Müzdelife`nin tamamı vakfe yeridir, Mubassır vadisinden çıkın (vakfe yeri değildir)."
HadisNo : 1429

Hadis : Resulullah (sav) Arafat`tan yola çıkmıştı, arkasından birisinin (koşturmak için) devesine şiddetle bağırıp, vurduğunu işitti. Bunun üzerine kamçısıyla (etrafındakilere kulak verin diye) işaret edip, şöyle buyurdu: "Sakin olun, (Allah`ı razı edecek iyi davranış ve) birr acelede değildir."
HadisNo : 1430

Ravi : Üsame İbnu Zeyd
Hadis : Resulullah (sav) güneş battığı zaman Arafat`tan (ifaza yaparak) yola çıktı. Dağ geçidine geldiği zaman deveden inip bevletti. Sonra abdest aldı. Abdesti bol su kullanarak değil, hafifçe aldı. Ben: "Namaz mı kılacağız ey Allah`ın Resulü?" diye sordum. "Hayır, namaz önümüzde!" dedi ve devesine bindi. Müzdelife`ye gelince hayvandan indi ve yeniden abdest aldı. Bu sefer bol su kullandı. Sonra namaz başladı. Akşam namazını kıldı. Sonra herkes devesini ihdı. Yine namaza başlandı. Bu sefer de yatsıyı kıldı, ikisi arasında başka bir namaz kılmadı."
HadisNo : 1431

Ravi : Urve
Hadis : Hz. Üsame (ra)`ye: "Resulullah (sav) Veda haccından, ifazadan (Arafat`tan ayrıldıktan) sonra yolculuğu nasıl yaptı?" diye sorulmuştu. Şu cevabı verdi: "Hızlı yürürdü. Ancak yolda bir düzlüğe rastlarsa daha hızlı yürürdü."
HadisNo : 1432

Hadis : Ben Resulullah (sav)`ın Müzdelife gecesinde, ailesinden, erkenden taşlamaya gönderdiği zayıflar grubu arasında idim" demiştir.
HadisNo : 1433
Alt 01 Aralık 2008, 02:28   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Vakfeler Ve Hükümleri

Hadis : Sevde (ra), Resulullah (sav)`tan Müzdelife`den geceleyin ifaza yapmak için izin istedi. Sevde iri, ağır yürüyen bir kadındı. Resulullah (sav) ona izin verdi. "Keşte ben de onun gibi izin istemiş olsaydım" diye hayıflanırdım. (Vaktiyle izin almamış olduğum için), hep imamla birlikte ifazada bulunurdum.
HadisNo : 1434

Hadis : Resulullah (sav) Ümmü Seleme`yi kurban gecesi (Mina`ya) gönderdi. Ümmü Seleme, daha şafak sökmeden şeytan taşlamasını yaptı. Sonra gidip ifaza (tavafını) yaptı.
HadisNo : 1435

Ravi : Fatıma Bintu`l`Münzir
Hadis : Esma Bintu Ebi Bekr (ra) kendisi ve beraberindekilere Müzdelife`de sabah namazı kıldırıverecek olan kimseye, şafak söktüğü zaman kıldırmasını emredip, bineğine atlar ve Mina`ya hareket eder (yolda da) durmazdı."
HadisNo : 1436

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: