Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Hacc-Umre-Kurban

Konu Kimliği: Konu Sahibi selsebil,Açılış Tarihi:  31 Aralık 2008 (12:25), Konuya Son Cevap : 15 Mayıs 2009 (23:23). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Aralık 2008, 12:25   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:selsebil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1825
Üyelik T.: 12 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 15
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart hacc duygusunu burdanda yaşayabilmeliyiz

hacc duygusunu burdanda yaşayabilmeliyiz

Hac duygusunu buradan da yaşayabilmeliyiz İnsan, Allah’a kullukla inkişaf eder ve gerçek gücünü elde eder. Allah’la münasebet, insanlığa has bir keyfiyettir. Allah, insanın bozulup kokuşmaması için, kendisiyle münasebet kurmasını, itaat edip kullukta bulunmasını istemektedir. Zira kulluk, insanın kendisini yaratan ve ayakta tutan Rabb’iyle irtibatın adıdır.
Bu ayakta tutma, O’nunla münasebet kesildiği zaman ölür. İnsan, kulluk yaparsa Cenab-ı Hak’la münasebeti devam eder. Kullukla Rabb’in arasına giren her mâni, bu münasebeti kesici mahiyettedir. Bu sebeple mümin, ibadetlerini büyük bir neşve, huzur ve heyecan içinde yerine getirmek için fırsatlar peşinde koşar durur.
Biz, bunun en bariz örneklerini, hac ibadetinin yapıldığı Kâbe’de müşahede ediyoruz. Orada müminler, büyük bir ziyafete icabet ediyor gibi koşar, “ibadetimi kaçıracağım” endişesiyle adımlarını bir pergel gibi açar ve hedeflerine doğru hızla yol alırlar. Gayeleri, kendilerini bir an önce Kâbe’ye atarak Allah’ın huzuruna varmak ve kulluklarını ifa etmektir.
Fethullah Gülen Hocaefendi bir sohbetinde bu hakikati şöyle dile getiriyor: “Bunun daha derin bir manasını iliklerime kadar bütün ruhumla ben, insanların Ravza-i Tâhire’ye koşuşturmalarında hissettim. Omuzlarında seccadesi, ellerinde ayakkabıları, abdest almış; fakat henüz kollarını indirmemiş, saçını sakalını taramaya vakit bulamamış, sağındaki solundaki insanları görmeden O’na doğru büyük bir heyecanla koştuklarını görünce, kendi kendime duygulandım ve, ‘Bunlar hep Sana koşuyorlar ya Rasulallah! Bu ne câzibe-i kudsiyedir ki, mübarek baş ucunda oturup selamlarını takdim etmek ve mübarek kabrinin yanı başında durarak yerin en mukaddes toprağı üzerinde arz-ı ubudiyette bulunmak, Senin vasıtanla Rabb’e yönelmek için hep Sana koşuyorlar!’ dedim.”
Kalben onlarla beraberiz
İşte hac ibadeti bünyesinde, böyle bir koşuşun neşvesini taşır. Ona bakıldığı zaman bu mana sezilebilir ve mümin bunu duyar. Her ne kadar siz, “Biz hacca gidemeyeceğiz. Dolayısıyla bu manaları ruhumuzda duyamayacağız.” deyip hüzne kapılıyorsanız da üzülmeyin. En azından niyetlerimizle kalben onlarla beraber olabiliriz. Ve onların o mübarek topraklarda yaşadıkları his yoğunluğunu biz de çevremizde yaşayabiliriz. Bunun için bizler de günün değişik anlarında “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, Lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’lmülke lâ şerike leke” diyerek hacılarla bir duygu birliği içine olabiliriz.
Bu muhteşem ruhânî birliği tesis etme adına bol bol salavat-ı şerifeler de getirebiliriz. Necip Fazıl, “Bazı geriden gelen yüz bin devir ileride!” diyor. Dolayısıyla o mübarek mekanlara gidemeyip de yüreği yananların ne kazandığını bilemiyoruz. Kim bilir bu duygu ve düşüncenin hasıl ettiği yürek burkuntusuyla yapılan dualar ne kadar kıymetlidir. Biz de bu hasretle birlikte dualarımızı birleştirerek hacdaki kardeşlerimizle aynı atmosferi paylaşabilir ve onların yaşadığı manevi ziyafetten istifade edebiliriz.

alıntı

Konu Sahibi selsebil 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
başka koruyanın olmamalı ben sana yeterim Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler selsebil 0 1427 02 Ocak 2009 18:46
hacc duygusunu burdanda yaşayabilmeliyiz Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 6 1853 31 Aralık 2008 12:25
Ruh_ı Revan(sevgili) hakkında bunları... Hz.Muhammed(s.a.v) selsebil 4 1841 30 Aralık 2008 13:17
havuç muyuz ,yumurta mı, yoksa kahvemi Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler gün ışığı 2 1772 26 Aralık 2008 21:58
Büyük bir 'Dost var Peygamberler(a.s) su damlası 1 1938 25 Aralık 2008 20:43

Alt 15 Mayıs 2009, 21:54   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:
Standart RE: hacc duygusunu burdanda yaşayabilmeliyiz

Allah razı olsun kardeşim Rabbim o duygu yoğunluğunu nasip etsin inşallah
Alt 15 Mayıs 2009, 22:40   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

O duyguyu ben yaşadım desem abartmış olmam her halde nasılmı...
Ben 2006 senesinde allah cc nasib etti 7 günlük ümre ziyaretimiz oldu bu 7 gün o kadar cabuk gectiki biz göz yaşı ve büyük bir hasretle geri döndük ama gönlümüz oralarda kaldı geceleri rüyamızda hep oraları gördüm namaz kılarken bile secdeye vardığımda çok derinlerde KABEYİ ve o kutsal beldeleri görüyordum ve o hasretle 2007 nin mart ayında diyanete hacc kaydımızı yaptırdım ve ALLAH cc dua mızı kabul edmiş olacakki diyanetten telofon edtiler yediyüzbin kişinin arasından binüçyüzüncü kişi olarak hacc ınız cıktı gelin kesin kaydınızı yaptırın dediler.ve 2007 nin kasım ayındada o kutsal beldelere eşimle birlikte gittik 50 gün kaldık hacc görevimizi yaptık geldik hasret bittimi tabiki bitmedi dahada arttı.
bunları buraya niye yazdın diyeceksiniz bilmiyorum yazdım işte paylaşmak istedim belki..ALLAH cc bütün müslüman kardeşlerimize gitmeyi nasib etsin.
Alt 15 Mayıs 2009, 22:44   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ahhh be abiciğim yaktınız kavurdunuz yine........... ne demeli Allah tekra nasip kılsın
Alt 15 Mayıs 2009, 23:01   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
_bülbül_ Üyemizden Alıntı
Ahhh be abiciğim yaktınız kavurdunuz yine........... ne demeli Allah tekra nasip kılsın

ALLAH cc izin verirse ve nasib olursa bu sene ramazan ı şerifi o beldelerde gecirmeyi düşünüyoruz inşallah
Alt 15 Mayıs 2009, 23:04   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Abiciğim sizden şikayetçiyim gönül mahkemesine veriyorum yaktınız içimizi Rabbim teala o kutsal beldelere layıkıyla gidip gelmeyi nasip kılsın Bizlere de nasip kılsın dua edin
Alt 15 Mayıs 2009, 23:23   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
_bülbül_ Üyemizden Alıntı
Abiciğim sizden şikayetçiyim gönül mahkemesine veriyorum yaktınız içimizi Rabbim teala o kutsal beldelere layıkıyla gidip gelmeyi nasip kılsın Bizlere de nasip kılsın dua edin

Gönül mahkemesi hakiminin vereceği idam cezasınada hazırız allah ın izni ile kardeşim

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: