Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  11 Ocak 2009 (22:09), Konuya Son Cevap : 17 Ocak 2009 (17:52). Konuya 28 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ocak 2009, 22:09   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart 10.Haftanın Konuğu Kebuter

10.Haftanın Konuğu Kebuter

10.Haftanın konuğu editörler tarafından Kebuter seçilmiştir...
Özele girmeden sorularınızı sorabilirsiniz...
Öncelikle sizi tanıyalım..

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3331 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3083 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6346 02 Ekim 2012 21:16

Alt 11 Ocak 2009, 22:11   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:20
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: 10.Haftanın Konuğu Kebuter

Hayırlı olsun Kebuter tanıyalım sizi
Alt 11 Ocak 2009, 22:21   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:kebuter isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6047
Üyelik T.: 05 Ocak 2009
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdir Et:

selamun aleykum
tesekkur ediyorum oncelikle

adim akif sait ancak akifi kullaniyorum ve aliskinim daha cok, turizm sektorunde calisiyorum. senenin belli donemleri arabistanda geciyor, kalan donemleri de turkiyedeyim. 29 yasindayim.
Alt 11 Ocak 2009, 22:33   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Biz teşekkür ederiz Akif kardeşimiz,
Turizm sektörü demişsiniz, Arabistan olunca sormadan edemedik, Hacc / Umre Organizasyonu ile ilgili mi ?
Evli misiniz ?
İslami hayata bakışınız nasıldır ?
Seyyid Kutup, Ali Şeriati, Hasan El Benna hakkında ne düşünürsünüz ? Hayatınızın neresindedirler ?
Sorularımız şimdilik bu kadar, cevaplar için şimdiden teşekkürler
Alt 11 Ocak 2009, 22:55   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Hayırlı olsun Kebuter kardeş benim sorum ehlibeyt ve imamlarını ne kadar biliyon ve bu asırda onları temsil eden alimleri imam humeyni,muhammed hüseyin fadlullah ,ve seyyid hasn nasrallah hakkında görüşlerini alabilirmiyiz.
Alt 12 Ocak 2009, 00:21   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

mevlut bey ve yagmur sancaka bir baslikta cevap vereyim.

hac-umre alaninda evet turizmden kasit o sektorler.

isimlerini zikrettiginiz muvahid-sehid alimler ve ehlibeyt imamlarina gelince...

turkiyede kimi ilim adamlarinin topluma dayattigi yonde tanimadim asla, bir baskalarindan ogrenmektense kendim eserlerini okuyup tanimaya calistim ve olaylara ikra! (allah adina anlamak ve anlamlandirmak) acisindan bakis kazandirdilar bana.

olaya sunni-sii ulemasi acisindan bakmayi dogru da islami de bulmuyorum. nitekim imam humeyni rahmetullah devrimi gerceklestirdiginde mevdudi hemen akabinden fetva yayimladi ve devrimin islami olduguna ve biat edilmesi gerektigine dair idi fetvasi da. halbuki disaridan bakildiginda sunni ve sii dunyasinin marjinal iki ulemasi gibi gorunmekteydiler. ehlibeyt imamlari konusunda, masumiyet ve gunahdan arinmislik fikrine sahsi kanaatim geregi katilmamakla beraber (cunku ismat peygamberlerin sifatidir sadece) gunahsiz bir hayati yasamis olabileceklerine de ilmi kisilik ve yuksek sahsiyetleri nedeniyle ihtimal vermemek elde degil. fakat bizde yansitilan daha cok sanki gunah islemekten muaf bir kisilige sahiptiler seklindedir. hayir, efendimiz bile boyle bir riskten yoksun degil idi. yoksun degil idi ancak ilahi ikazlar dogrultusunda yasayarak o risklere dusmekten kendisini beri tutabildi.

sia konusunda kesinlikle sahih mezhep degildir diyenlerle ayni zemini paylasmiyorum. eger sunnete sadik kalma noktasindan bakarak degerlendirme yapacak olursak sunnilerden daha cok sunnete sadik kalmislar bile denile bilir ancak meseleye dedigim gibi sunni-sii acisindan bakmiyorum. veya ters mantikla degerlendirirsek, sunnilik sunneti seniyye uzere gidenlere deniliyor, sia sunni akim olmadigina gore sunneti ve peygamberi toptan red mi ediyorlar? hayir. iste bu noktada, zaten iki kavramin zit goruntu sergiledigi ilk cikis noktalarina bakarsak, bu iki kavram kesinlikle dini degil siyasi akimdir. bu benim cikarimim. dolayisiyla sunneti sunniler yasatiyor, sia ise sunneti takip etmiyor gibi bir anlam cikarilmamali, ki turkiyede bu sanki boyle imis gibi anlatildi ve anlatiliyor da.

aslinda ehlibeyt imamlarina karsi bu onyargili ve tekfir edici fikirleri savunanlarin sunnilik denilen sanal ideolojinin de tarihini bildiklerine inanmiyorum. cunki caferiligin kurucusu kabul edilen imam cafer, sunni islamin en buyuk imamlarindan ebu hanife ile dava arkadasi ve kendisinin de davasini destekledigi bir imam idi. bu nokta kendilerine hatirlatilinca ya cevap veremiyorlar ya da bu tarihi gercegi reddediyorlar.

ali seriati ise benim icin apayri yeri olan bir mutefekkir. bir insan 44 yillik omre bu kadar ilmi nasil sigdirir halen hafsalam alabilmis degil inanin bunu. kendisinin cezayir bagimsizlik savasinda bizzat savasmis olmasi da sii-sunni ayrimciligini korukleyenlerin onune surulecek ayri bir hikmet. veya muhammed ve muhammed kimdir kitaplarini hazirlarken onsozunde belirttigi gibi ben sirf sunni-sii catismasini durdurmaya yardimci olmak icin bu eserleri sunni kaynaklardan yararlanarak olusturdum demesi... kultur ve emperyalizm adli derleme eserinde osmanlinin bir kahraman islam medeniyeti oldugundan bahsetmesi de... lakin gel gor ki bunlari kati fikirli milliyetci-musluman diye kendisini tanimlayanlara anlativer. imam humeyninin hacca gittiginde sunni imamlar arkasinda namaz kiliniz diyerek bu konunun ciddiyetini bildigi ve bunu fetvanin konusu etmesi de ayri bir guzellik.

sii ulemanin gunumuzde ictihad noktasinda, hayatin yeni meselelerine guncel cozumler getirmek konusunda suni ulemadan daha aktif oldugunu, ve sii ictihadinin bu baglamda daha guvenilir oldugnu dusunuyorum. ben sahsen sii ulema tarafindan dunya muslumanlarina deklare edilen bildiri ve fetvalarin tum muslumanlar icin baglayi oldugu dusuncesindeyim.

ne sunniyim ne sii, sadece muslumanim.

ibni teymiyyenin dusunce dunyamdaki yeri de baskadir. her okumamda sanki bugunu o gunlerden gormus de ona gore ictihad etmis demekten kendimi alamiyorum.

seyyid kutup ise, kendisinin okunulmadan gunumuz islam anlayisina ve kavramlari tanimaya vakif olunulamayacak islam onderlerindendir. kani ile kendisini islama feda etmis sehid kutubun eserleri okunmali ve tevhid bilinci bu yonde gelistirilmelidir bence.

bu alimler insallah hayatimizin her alanindadirlar diyecegim ancak bugun meseleler karsisindaki tavirlarimiza ve pasifligimize bakarsak pek de hakkiyla hayatimiza koyamamisiz.

fadlallah ve nasrallah dusunce ve askeri kanadin islam adina yetsmis en buyuk onderlerindendir. bugun israil belasi tam anlamiyla yayilamiyorsa bu iki alimin muslumanlardan aldigi destek ile mucadele edebiliyor olmasindandir.
Alt 12 Ocak 2009, 10:57   Mesaj No:7
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:Seher Yeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 778
Üyelik T.: 03 Şubat 2008
Konular: 138
Beğenildi:14
Takdir Et:

Medinewebe hoş geldiniz
Haftanın konugu hayırlı osun
Öncelikle Allah rahmet eylesin eşiniz için üzüldüm.
Orada yaşamak nasıl?
Hacılarımızın orada yaşadıgı en büyük sorun nedir?
Medineweb nerden buldunuz?nasıl buldunuz?
Nerelisiniz?
Şimdilik bukadar
Teşekkürler
Saygılar........

Kılınmayı bekleyen vakit namazından

daha önemli değildir!!
Alt 12 Ocak 2009, 11:16   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4494
Beğendi:6074
Takdirleri:23787
Takdir Et:

tebrikler sait kardeşim 1 haftada misafir oldun bu ne hız böyle şansın daim olsun

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 12 Ocak 2009, 12:09   Mesaj No:9
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

hizli giris yaptik cikisimiz da hizli olmasin muhabbetler daim olsun insallah

nereliyim? istanbulluyuz ailem de istanbul dedelerim de.

siteyi medine ile ilgili bir bilgi ararken buldum, allah razi olsun tum katkida bulunanlardan

hacilarin en buyuk sorunu lipton cayi icmekten baska secenekleri olmamasi bir turk cayi demleyen olsa da icseler

burada yasamak hayal gibi. gercekligine inanamiyorsun bazen. ozellikle mescidi nebeviye gittiginiz zamanlar.

su an istanbula dondum, mart gibi tekrar gelip 6 ay kalacagim insallah
herkese tesekkurler
Alt 12 Ocak 2009, 14:42   Mesaj No:10
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:nermin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1773
Üyelik T.: 09 Mayıs 2008
Arkadaşları:2
Konular: 45
Beğenildi:5
Takdir Et:

hoşgeldiniz haftanın konuğuda hayırlı olsun...
Alıntı:
kebuter Üyemizden Alıntı
hacilarin en buyuk sorunu lipton cayi icmekten baska secenekleri olmamasi bir turk cayi demleyen olsa da icseler
bunu kime sorsak öle diyor ki aynen öyle. çay demlemeye vakit yokki... ama oranın çayıda çok güzel sanırım markası rabia idi, liptonu içmeyiversinler...

benim sorum,
filistin zulmüne karşı arap ülkelerinin sessiz kalması hakkında yorumlarınız...
cidde şehrine gittinizmi ,cidde ile ilgili düşünceleriniz...
şirketinize eleman aranıyormu..
medineweb ailesine süpriz yapmak isteseniz bu ne olurdu...
selametle....
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: