Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  08 Nisan 2009 (09:44), Konuya Son Cevap : 13 Ağustos 2010 (01:49). Konuya 16 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ağustos 2010, 12:54   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:

burada haram olup olmamasının sebebi, zaman kaybı boş yani malayani iş olduğundandır.
çünkü zevk için oynanan her şey oyundur. insanı Allah'tan alıkoyan her eğlence gaflete düşürür.
hadislerle sabit olan bazı müstesnalar hariç yüzme/eş ile oynaşma/atıcılık vs.

hayrettin karamana göre hilal tvde izlemiştim bir çok oyun iskambilde dahil cevaz şartına göre değiştmektedir hükmü..
Alt 11 Ağustos 2010, 18:30   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
burada haram olup olmamasının sebebi, zaman kaybı boş yani malayani iş olduğundandır.
çünkü zevk için oynanan her şey oyundur. insanı Allah'tan alıkoyan her eğlence gaflete düşürür.
hadislerle sabit olan bazı müstesnalar hariç yüzme/eş ile oynaşma/atıcılık vs.
Elbette Alllah sorar zamanını ne ile geçirdin sana verediğim zamanı ömründe nasıl geçirdin. Zamanını neye harcandın ? Zamanını israf ettin mi ?

Elbette insanı Allahtan alıkoyan her eğlence insanı gaflete düşürürür.

Ancak birşeye haramdır demek bambaşka, Haram hükmü kolayca verilemez. Ya bu eğlence insanı Allahı anmaktan alıkoymuyor ve alıkoymamışsa ! Yine de mi ?

Haram olan bir şeyde mutlaka çirkinlik ve zarar vardır. ..

Yüce Yaratıcımızın haram kıldığı bir şeyde, insanlar için sayısız zararlar olduğu gibi, helâl kıldığı bir şeyde de sayısız faydalar bulundurur

Strançt oynamak da haram, davul zurna eşliğinde halay çekmek te haram, şarkı mırıldanmak da haram yüzmek de haram, futbol ,veleybol, güreş vs de haram .

Haramda haram. O haram bu haram.

Ne o islam haramlar dini mi ? Sahih olmayan hadisler ve mezhep imamlarının verdiği haramlar listesine bakarsanız bu işin içinden hiç çıkamazsanız öyle ki size dininizi bile terkettirebililer bu haramlar listesiyle. Yok öyle birşey ANA KAYNAK KURANla kıyas ve içtihat edin.

İçtihat edenlerin farklı hükümlerini ( Mezheplerin içtihatlarını ) kuranla karşılaştırın.

Tavlayı ne amaçla oynamışsın ? Teselli amacıyla oynamış isen, kumar olmaz. Kumar olmayınca da haram ve günah olmaz. Ancak muminin takva yönünden örnek alınacak iyi bir davranış biçmi olmadığını daha önce söylemiştim..

Allah seni neden ve ne ile hesaba çeker ? Teselli oldun diye mi ? Yoksa bu teselli ile beni anmaktan alıkoyan şey ne idi ? Kalbini Allahın zikri ile teselli etmeyip huzuru ve teselliyi bir başka yerde mi aradın ? Kalbini bununla mı mutmain ettin diye hesaba çekip sormaz mı ? Elbette Sorar.

RAD 28: Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.

Mezhep alimlerinin fetvalarıyla helal haramların belirlenmesi ancak aralarında görüş ayrılıklarının olmaması ile mümkündür. Birinin helal dediğine bir diğeri haram derse ? Gel bunu en iyisi kurana havele edelim ve kuranı hakem yapalım derim.

Peygamberimizinden beğendiğim hadislerinden birini nakledeyim.

SENİ ALLAHTAN ANMAKTAN ALIKOYAN HERŞEY KUMARDIR DEMİŞTİR ( El ihtiyar c.4 s.146 )

Kİ BU KUMARLA HEM BU DÜNYA HAYATINI VE HEMDE SONSUZ HAYATINI KAYBETMİŞTİR.
Alt 12 Ağustos 2010, 16:50   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
islamda AS OLAN,RUHSAT MI yoksa AZİMET Mİ..
Değerli Müslümanlardan kardeşim, Takvada as olan Azimettir. Ancak bu ayrı bir konu başlığı altında değerlendirilir.

Alıntı:
fetva mı takva mı?

Takva sahibi bir muminin yapacağı işler bellidir. Kuranda takva sahiplerinin özellikleri apaçık belirtilir ki, onlar Allahın emirlerine sımsıkı bağlıdırlar. Onların yaşamları ve ölümleri hepsi Allah içindir ve Allah rızası uğrunadır.

De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir. (EN'AM/162).

Allah'a itaat hayatımızın merkezidir. O'nun rızası çabalarımızın merkezidir. ... hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabb'i Allah için olsun. Kim bu duaya amin demez. ?

‘‘ Ey iman edenler, ALLAH’ tan nasıl korkup sakınmak gerekiyorsa öylece korkun-sakının ve siz ancak Müslüman olmaktan başka ( bir tutum üzerinde ) ölmeyin.

Nur 36:Allah'ın, içinde İsmi'nin yükseltilmesine ve zikredilmesine izin verdiği evlerin içinde (Allah'ın nuru) vardır. Orada O'nu, sabah akşam tesbih ederler.

Nur 37:Onlar, ne ticaret ne de alışverişin kendilerini Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyamadığı insanlardır. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.

cuma 11: Onlar bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar. De ki: Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha yararlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.

(Oysa onlar (kendilerini tümüyle Allah'a ve İslam'a teslim etmeyenler) bir ticaret ya da bir eğlence gördükleri zaman, (hemen) ona sökün ettiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "Allah'ın katında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır." )

AYET ALLAH KATINDA BULUNANIN EĞLENCEDEN VE TİCARETTEN DAHA HAYIRLI OLDUĞUNU SÖYLEMEKTEDİR. PEKİ ALLAH KATINDA EĞLENCEDEN VE TİCARETTEN DAHA HAYIRLI OLDUĞU SÖYLENEN ŞEY NEDİR ?

TAKVA Olduğu söylenemez mi ? O takva ki, Yaşantımızı Allahın emir ve istekleri üzerine kurduğumuzda her türlü eğlence ve ticaretten, zevk alınacak ,teselli olunacak her işten daha hayırlı olmaz mı ? İşte olur. Ayet bunu izah etmektedir zaten

...Allah katinda en hayırlı olanız ( En iyi olanız, en üstün veya en serefli olanız ) Ondan en çok korkanınızdır.”
(Hucurat suresi, 13)

Yani Allahın emir ve isteklerine en çok sarılanızdır.
Alt 12 Ağustos 2010, 17:52   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Eğer ki oynanan Kumarsız tavla veya diğer oyunlar ve diğer nefsi eglencilere sapış İnsanı allahtan uzaklaştırcak bir hal almışsa kesinlikle ve elbette bu günahtır.

Sen tavla başında zaman harcarken , nefsinin esiri olmuş şeytan sana Allahı unutturmuştur. Allahı anma vaktini burda mı geçiriyorsun. Diye hesaba çekilirsin.

Rahman olan Allah’ı anmaktan uzak yaşayana, yanından hiç ayrılmayacak bir şeytanı arkadaş olarak musallat ederiz. Artık o şeytan daima onunla beraberdir.” (Zuhruf Suresi, 36)

Demek ki, Allah’ı unutanın yanına Şeytan sokuluyor ve onun hayatı artık Şeytan’ın arkadaşlığında geçiyor. Kur’an açısından baktığımızda ise Şeytan’ın insan için “apaçık bir düşman” olduğunu görüyoruz.

Kur’an bize Şeytanın adımlarına uymayın” çağrısında bulunuyor. (Bakara Suresi, 168)

“Siz beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, nankörlük etmeyin!” (Bakara suresi, 152)

........Onlar Allah’ı unuttular, Allah da onları unuttu. Şüphesiz münafıklar fasıkların taa kendileridir.” (Tevbe Suresi, 67)

Takva sahibi kul akılllı kuldur. Allahı en çok seven, en çok korkan ve Allaha en çok bağlı olan kuldur.

Allahı anmayı, ona ibadet etmeyi hiçbir zaman ve hiçbir yerde aksatmayan kul. ki, Haramda şüpheli olan hiçbir şeye yaklaşmaz . Ondan uzak durur. Bana göre takvalı kulun kumar sayılmayan tavlayı oynaması iyi davranış bir biçmi değildir. Tavlanın bir kumar aracı veya şeytanın kumar ile sembolize ettiği bir araç olmasının verdiği haram şüphesi ile ondan uzak durması en güzel bir davranış biçmi olacaktır.

Dikkat ki, Kumar niyetiyle oynanmayan tavla oyunu haramdır veya günahtır demedim. Muminin bu tür oyunları oynamaması takvaca uyması gereken ve kendisine yakışan en güzel bir davranış biçmi olur dedim..
Alt 12 Ağustos 2010, 20:32   Mesaj No:15
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:

harammı helal mi bilenlerin alanıdır.
bide şu açıdan bakalım :
gece yarılarına kadar kahvelerde tavla oynayan erkekler,evde onu bekleyen eşi ve çocuklarının eş ve baba hakkı ne olacak ?
onlara verilmesi gereken zamanı kahve masalarnda geçirmek tek başına bir hastalık,hukuk ihlalı değilmi?

biii dee kahve köşelerinde filistini kurtarmaya çalışan mücahitler,evde gözü yaşlı eşi ve çocuklarını da ihmal etmeseler diyorum !!!
(eşimi tenzih ederim.o dünyanın en ideal aile babasıdır .arkadaşlarımdan biliyorum bu hastalığı)
Alt 13 Ağustos 2010, 01:29   Mesaj No:16
Medineweb Acemi Üyesi
kawakeb31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kawakeb31 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12645
Üyelik T.: 19Haziran 2010
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Takdir Et:

kumar amaci ile oynanmamasina ragmen, kisiye birtakim sorumluluklarini ihlal ettiriyorsa yine de haram denilemez. ayiptir, gunahtir, bos istir ama haram degildir.

ama burada haram midir degil midir amacli sorulma nedeni daha cok, kumar olarak oynanabilen oyunlarin, iki arkadas arasinda sirf eglencesine oynenmasi durumunda da haram midir konusunu netlestirmek. misal piknige gittiniz ve orada tavla oynadiniz ... vs gibi
Alt 13 Ağustos 2010, 01:49   Mesaj No:17
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı Mesajı göster
harammı helal mi bilenlerin alanıdır.
bide şu açıdan bakalım :
gece yarılarına kadar kahvelerde tavla oynayan erkekler,evde onu bekleyen eşi ve çocuklarının eş ve baba hakkı ne olacak ?
onlara verilmesi gereken zamanı kahve masalarnda geçirmek tek başına bir hastalık,hukuk ihlalı değilmi?

biii dee kahve köşelerinde filistini kurtarmaya çalışan mücahitler,evde gözü yaşlı eşi ve çocuklarını da ihmal etmeseler diyorum !!!
(eşimi tenzih ederim.o dünyanın en ideal aile babasıdır .arkadaşlarımdan biliyorum bu hastalığı)

güzel bir tesbit...
kawakeb31 kardeşimiz ana noktaya amaca değinmiş zaten...

sizin dile getirdiğiniz sorun,hürriyetlerın sınırı başkasının hukukunu çiğneme noktasına gelmeden kesilir.bu gerek islam gerek evrensel akılcı kabuldur.
sadece oyun değil,yatarsa,gezerse bile,eğer bu yatışı gezisi başkasının hukukuna tecavuz ise gene haramdır.bir baba çoluk çocuğunun hakkına hukukuna tecavuz edemez.zaruret dışında hak ve hukuka azami dikkat etmelidir.
böyle sorumsuz babalar,kocalar var ise ki vardır,oyun oynadıkları için değil,eşlerine çocuklarına ayırması gereken zamanı , israf lüzümsuz zaruri olmayan bir alana kaydırması zaten kul hakkıdır....
mesela eğer tavla helal olsa bile,namaza engel olursa haram olur. uzanıp yatsa namaz geçse o uykuda haram olur....

o konu oyunla alakası yok yani..yapması gerekeni yapmamak,yapmaması gerekeni yapmak zaten müslümanım diyen kişiyi bozar...

konuya gelince;
özetlenirse bana göre ,fıkıhta eşyanın aslı mubahtır kaidesince hareket etmek lazım.açıkça haram olmayan bir şeyı haram kılmak yetkisi kimseye verilmemiştir.helal içinde aynı şey geçerlidir.
tavla ve benzeri oyunlar sizi ibadetinizden işinizden farizalarınızdan men etmiyorsa,abartmıyorsanız,ve kumar tipine çevirmezseniz mubahtır derim.ama kesinlikle doğru değildir.zaman israfıdır.abartmamak kaydıyla bazen oynanabilir...
Allahu alem...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)