Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  09 Nisan 2009 (01:29), Konuya Son Cevap : 09 Nisan 2009 (01:29). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2009, 01:29   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Saç boyası, cilde yapılan dövme, gusül ve guslü tehir etme sınırı

Saç boyası, cilde yapılan dövme, gusül ve guslü tehir etme sınırı

Saç boyası, cilde yapılan dövme, gusül ve guslü tehir etme sınırı

Soru: 1- Ben de, eşim de belli bir tarihten sonra dinimizi öğrendik, hayatımızı İslamî ölçülere uygun şekilde yaşamaya başladık Bundan sonra da geçmişten kalan yanlışlarımızı düzeltmeye yöneldik

Birçok hatamızı düzelttik ama eşimin saç boyası ile benim kolumdaki dövmenin verdiği sıkıntıyı düzeltmemiz mümkün olmadı Çünkü danıştığımız kimseler hanımın saç boyası gusle manidir, dediler Bana da kolundaki dövme ile guslün sahih olmaz, dövmeyi yok etmen gerekir, diye ikazda bulundular Bu arada size de sormamızı söyleyenler oldu Bu konudaki açıklamanızı yeni okumaya başladığım gazetemizdeki köşenizde bekliyorum Eşimin saç boyası ile benim kolumdaki dövme gusle mani midir?

Cevap: Geçmişteki dindar hanımların saçlarını kına ile boyadıkları bilinmektedir Hatta kına ile boyanmak sünnettir de Demek ki kına gibi tabaka teşkil etmeyen boyalar gusle mani olmaz Sözünü ettiğiniz saç boyası da kına gibi tabaka teşkil etmiyorsa gusle de abdeste de engel sayılmaz Bu konuda görüşlerine değer verdiğimiz ilim adamlarımızdan Faruk Beşer Hocaefendi, hanımların saç boyalarının gusle mani olmadığını çok net şekilde ifade etmektedir Televizyondaki konuşmalarında da bu görüşünü tekrar etmiştir

Vücuttaki dövmeye gelince: Dövmeyi de aynı şekilde gusle engel olmaz, diye anlamak mümkündür Çünkü cildin üzerinde görülen renkli şekiller, derinin ıslanmasına mani olmadığından gusle de, abdeste de mani olmaz Bununla beraber dövme yaptırmanın günah olduğu hadislerle de ifade edilmiştir Bunda şüphe yoktur Onu siz de öğrenmişsiniz zaten Geçmişteki yanlışlarımızdan biri, diye de tarif etmektesiniz günah olan dövmeyi

Anlaşılan odur ki, şu anda sizi üzecek bir durumla karşı karşıya değilsiniz Aksine geçmişteki yanlışlarınızı bırakıp doğrulara yönelmiş olmanın mutluluğunu yaşamalısınız bundan sonraki vicdanınıza huzur veren hayatınızda

Soru: 2- Bazen gece gusletmek gerekiyor Ancak hemen gusletmek de zor olabiliyor Guslü hemen yapmak mı gerekir, yoksa bir bekleme sınırı var mıdır?

Cevap: Gece gusletmesi gereken kimse guslünü hemen yapamıyorsa bir müddet beklemesinde mahzur olmayabilir Bu bekleme müddeti, sabah namazını kazaya bırakmama ile sınırlıdır Sabah namazı yaklaşınca hemen guslünü yapıp namazı vaktinde kılan kimse guslünü çok tehir etmiş sayılmaz Ancak sabah namazını vaktinde kılamayıp kazaya bırakacak kadar gecikmekte vebal vardır Hem de gusülsüz kimseyi koruma melekleri de yalnız bırakmakta, ancak guslettikten sonra yanında yer almaktadır, diye yapılan ikazlar da guslün çok gecikmeden yapılmasını gerektirmektedir

Soru: 3 -Ben gusül hakkında tam bir bilgiye de sahip değilim Kısaca gusül sahih sayılması için nasıl yapılmalıdır ki, ben yıkandıktan sonra guslüm tamam oldu, kirlilikten çıktım, diyerek rahatlayayım?

Cevap: Guslün üç farzı vardır Bu üç farzı yerine getiren kimse, guslüm sahih oldu, manevi kirlilikten kurtuldum, diyerek rahatlayabilir

Guslün bu üç farzını şöyle ifade edebiliriz: Ağza su alıp kuru yer kalmayacak şekilde üç defa çalkalamak Bundan sonra üç defa da burun içine su çekip burun içini de kuru yer kalmayacak şekilde yıkayıp temizlemek Sonra da tüm bedeni baştan aşağıya yine kuru yer kalmayıncaya kadar yıkayıp ıslatmak Bu yıkanma sırasında bedende kuru yerin bittiği andan itibaren guslün tamam olduğunu düşünmek gerekir Yeter ki duşun altında iken baştan aşağı dökülen sular tüm bedeni iğne ucu basacak kadar kuru yer kalmayacak şekilde ıslatmış olsun, ağza buruna alınan sular da buraları yıkayıp kuru yer bırakmamış bulunsun

Hanefi mezhebinde ağız içi ile burun içi bedenin dış kısmından sayıldığından, buralarda kuru yer kalması, bedenin dış kısmında kuru yer kalması gibi kabul edilmiş, bu sebeple gusülde ağız ve burun içini de yıkama mecburiyeti duyulmuştur Şafii'de ise ağız ve burun içlerini yıkamak sünnetten sayıldığından kuru kalması halinde gusle mani olarak görülmemiştir

Anlaşılan odur ki, insanı manevi kirlilikten kurtaracak gusül çok kolaydır Baştan aşağı dökülen suların tüm bedeni yıkayıp bitirdiği andan itibaren gusül tamam demektir Vesveseye kapılmaya hiç gerek yoktur Ayrıca alınan bu gusül ile her türlü ibadet yapılır Çünkü guslün bir adı da boy abdestidir

AHMED ŞAHİN
Zaman

Konu Sahibi KuM TaNeSi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
41.Haftanın Misafiri Belgin Hafta'nın Misafiri Belgin 37 13437 04 Ekim 2009 16:49
Neden Su içmeliyiz(46 sebep) Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp su damlası 6 3400 04 Ekim 2009 12:50
Yokluğuna Alıştırma... Şiirler ve Şairler KARAKÖSE 1 2814 04 Ekim 2009 12:45
Kırgınım Sana /medineweb Şiirler ve Şairler su damlası 7 3004 02 Ekim 2009 19:49
google amcam düzeltir işi bilir herşeyi =) Resim/Karikatür Esma_Nur 2 2586 02 Ekim 2009 11:25

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: