Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  09 Nisan 2009 (01:04), Konuya Son Cevap : 09 Nisan 2009 (01:04). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2009, 01:04   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Müzik dinlemek caiz midir? İlgili hadisler nelerdir?

Müzik dinlemek caiz midir? İlgili hadisler nelerdir?

Müzik dinlemek caiz midir? İlgili hadisler nelerdir?

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nikahı ilan edin, onu mescidlerde yapın Uzerine de def vurun"
Tirmizi, Nikah 6, (1089)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "[Nikah'da> haramla helali ayıran fark, def ve sestir"
Tirmizi, Nikah 6, (1088); Nesai, Nikah 72, (6, 127, 128)

Bir kadın (gelerek): "Ey Allah'ın Resulü! Ben senin yanibaşında def çalmaya nezrettim!" dedi Aleyhissalatu vesselam: "Nezrini yerine getir!" buyurdular
Ebu Davud, Eyman 27, (3315)

Rezin şu ziyadeyi kaydetti: "Kadın dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü! Çıktığın gazveden sağ-salim ganimetle dönersen sana (zafer alameti olarak) def çalıvereceğim diye nezrettim!" Resulullah (sav) bu talep üzerine: "Eğer nezretti isen haydi nezrini yerine getir, yoksa böyle bir şey yapma!" buyurdular" [Rezin'in ziyadesi İbnu Hibban'ın Sahih'inde geçmektedir (6, 286-287)>
Rezin

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şarkıcı cariyeleri satmayın, satın da almayın Onlara (musiki) de ögretmeyin Onları alıp satmak şartıyla yaptığınız ticarette hayır yoktur, onlar için ödenen para haramdır" Resulullah (sav) ilave etti: "Şu ayet bu gibiler hakkında nazil olmuştur: "İnsanlardan bazıları, bir bilgisi olmadığı halde, Allah yolundan saptırmak için boş sözlere müşteri çıkarlar Allah yolunu alaya alırlar, işte bunlara alçaltıcı bir azab vardır" (Lokman 6)
Tirmizi, Büyu 51, (1282), Tefsiri-Kur'an, Lokman, (3193); İbnu Mace, Ticarat 11, (2168)

Resulullah (sav), benim yanımda iki cariye, Buas (savaşı ile ilgili hamasi) türküler söylerken çıkageldi Gidip yatağın üzerine (yan üstü uzandı ve yüzünü de (aksi istikamete) çevirdi Derken (babam) Hz Ebu Bekr (ra) girdi Derhal beni azarladı ve: "Resulullah'ın hane-i saadetlerinde şeytan çalgısı ha!" dedi Bunun üzerine Resulullah (sav), ona yönelip: "Bırak onları (söylesinler!)" buyurdu (Onlar sohbete dalıp, bizden) dikkatlerini çekince, ben cariyelere göz işareti yaptım, kalkıp gittiler" Hz Aişe devamla der ki: "Bir bayram günüydü Siyahiler, mescidde kılıç-kalkan oyunu oynuyorlardı Ben mi Resulullah (sav)'dan taleb etmiştim (bilemiyorum), yoksa o (kendiliğinden) mi, "Seyretmek ister misin?" buyurdular Ben: "Tabii!" dedim Kalktı, beni geri tarafına aldı yanağım yanağının üstünde olduğu halde durduk "Ey Erfideoğulları göreyim sizi (oynayın)!" diyordu Ben usanınca(ya kadar böyle devam ettik Usandığımı farkedince): "Yeter mi?" buyurdular Ben: "Evet!" dedim "Öyleyse git!" dediler
Buhari, İydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menakıb 15, Menakıbu'l-Ensar 46, Nikah 82, 114; Müslim, İydeyn 19, (892); Nesai, İydeyn 35-36, (3,195-197)

Bir düğün sırasında Karaza İbn Ka'b ve Ebu Mes'ud el-Ensarî'nin yanına girdim, bir kısım cariyeler şarkı söylüyorlardı Dayanamayıp: "Sizler Resulullah (sav)'ın Bedir ashabından olun da yanınızda şu iş yapılsın, olacak şey değil" dedim Bunun üzerine onlar "dilersen bizimle dinle, dilersen git Bize düğünde eğlenme ruhsatı verildi!" dediler
Nesai, Nikah 80, (6,135)

Bana ulaştığına göre, Allah Teala Hazretleri Kıyamet günü şöyle seslenecektir: "Kulaklarını eğlence ve şeytan çalgısından uzak tutanlar neredeler? Onları misk bahçelerine dahil edin!" Sonra Melaike aleyhimüssalatü vesselam'a seslenecek: "Onlara benim takdirlerimi duyurun ve haber verin ki, kendilerine artık ne korku var, ne de üzüntü!" [Rezin ilavesidir>
Rezin

"Cahiliye devri insanlarının arzu ettikleri eğlenceleri hayatımda iki sefer arzu ettim Her ikisinde de Allah beni onlara bulaşmaktan korudu Bir gece, benimle Mekke'nin yukarı sırtlarında koyun güden Kureyşli arkadaşıma: "Benim koyunlarıma da nezâret ediver de bu gece, gençlerle birlikte Mekke'de şenlik seyredeyim" diye teklifte bulundum, o da kabul etti Oradan ayrılarak şehre indim Mekke'nin en yakın evlerinden birine yaklaşmıştım ki, davul zurna ve türkü sesleri kulağıma geldi "Bu eğlence neyin nesi?" diye sordum "Falan, Kureyş'ten falanın kızıyla evleniyor" dediler Bu eğlenceyi seyretmek, mûsikîyi dinlemek istedim Ancak uyku bastırdı Ertesi sabah, tepemi pişiren güneşin hararetiyle uyandım Hemen arkadaşımın yanına döndüm Bana, "ne yaptın?"diye sordu Olup biteni anlattım

Bir başka gece, aynı teklifte bulundum, yine kabul etti Şehre indim Yine bir eğlence işittim Sebebini sorunca, yine öncekine benzer bir cevap aldım Bu defa da eğlenceyi dinlemek arzu ettim Yine uyku bastırdı Tekrar ertesi günü güneşin hararetiyle uyandım Arkadaşımın yanına döndüm "Ne yaptın?" diye sordu "Hiçbir şey yapmadım" diye cevap verdim"

Hz Ali, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın sözlerini şöyle tamamladığını belirtir: "Allah'a kasem olsun, bundan sonra, Allah bana peygamberlik verinceye kadar cahiliye devri insanlarının işledikleri kötülüklerden hiç birine arzu duymadım"
Selam ve dua ile
Sorularla İslamiyet Editör

Konu Sahibi KuM TaNeSi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
41.Haftanın Misafiri Belgin Hafta'nın Misafiri Belgin 37 13556 04 Ekim 2009 15:49
Neden Su içmeliyiz(46 sebep) Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp su damlası 6 3416 04 Ekim 2009 11:50
Yokluğuna Alıştırma... Şiirler ve Şairler KARAKÖSE 1 2828 04 Ekim 2009 11:45
Kırgınım Sana /medineweb Şiirler ve Şairler su damlası 7 3016 02 Ekim 2009 18:49
google amcam düzeltir işi bilir herşeyi =) Resim/Karikatür Esma_Nur 2 2594 02 Ekim 2009 10:25

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: