Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  13 Nisan 2009 (16:30), Konuya Son Cevap : 13 Nisan 2009 (16:30). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Nisan 2009, 16:30   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Şeytan insanlara nasıl vesvese verir?

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir?

Aşağıdaki konuşmada şeytanın verdiği vesveseler hakkında yeterli bilgi verilmektedir

Şeytan, âlim bir zat olan Salih efendiye der ki:
- Salih efendi, ne kadar çok ibadet ediyorsun? Sanki Allah' ın ibadete ihtiyacı mı var?
- Evet, Allahü teâlâ, her ihtiyaçtan münezzehtir Hiç kimsenin ibadetine ihtiyacı yoktur Ancak bizim ibadete ihtiyacımız vardır Kur'an-ı kerimde, (Salih amelin faydası, bunu yapanadır) buyuruluyor (Fussilet 46)

- Salih efendi, çok ibadet etmek için acele ediyorsun Acele işlerde hayır olmaz İşlerini önce bir yoluna koy, bir rahata kavuş, ondan sonra bol bol ibadet edersin Dünyanı kazanmadan ahiretini nasıl kazanacaksın?
- Ecel benim elimde değil Sonra bugünün işini yarına bırakırsam, yarının işini ne zaman yaparım? Hadis-i şerifte, (Yarın yaparım diyenler, helak oldu) buyuruluyor İbadetler vakitlidir Her ibadeti zamanında yapmak gerekir

- Evet Salih efendi, hayırlı işte acele etmek gerekir Hayırlı iş olan ibadetleri acele yap ki kısa zamanda daha çok ibadet etmiş olursun
- Cenab-ı Hak, çok ibadeti değil, ihlaslı ibadeti kabul eder Hatasız yapılan az iş, hatalı yapılan çok işten hayırlıdır

- Ne mutlu sana Salih efendi, demek az da olsa hatasız ibadet ediyorsun Toplumda düzgün ibadet yapamayan çok kimse vardır İbadetinle bunlara örnek olmak için onların göreceği yerlerde ibadet etsen, daha çok sevap kazanırsın Çünkü hadiste (Bir hayra delalet eden, onu yapan gibidir) buyuruluyor (İ Ahmed)
Örnek olmamakla emr-i marufu terk etmiş olursun
- Allahü teâlânın beni görmesi kâfidir İnsanların da görmesini istersem, ibadete riya karıştırmış olurum Riya ile yapılan amel kabul olmaz

Şeytanın taktikleri
[Şeytan, Salih efendiye, ibadetlerini beğendirip ucba sürüklemek için vesvese vermeye devam ederek der ki:]
- Salih efendi, gerçekten büyük insansın Yaptıkların, adına layık salih işlerdir Herkes gaflette yüzerken senin şuurluca, akıllıca ibadet etmen her türlü takdirin üstündedir Dünyada bu dereceye kaç kişi erişmiştir ki?
- Eğer söylediklerin bende varsa, hepsi Rabbimin ihsanıdır Her nimetin sahibi yalnız Allahü teâlâdır

[Şeytan, Salih efendiyi gizli riyaya sürüklemek için der ki:]
- Az önce "Allah' ın beni görmesi kâfidir" demiştin O halde riyadan kurtulmak için, insanların gözünden uzak yerlerde ibadet edersen, yine Allah senin sevgini insanların kalbine yerleştirir
- Başkalarına, "Salih efendi ibadetlerini hep gizli yapıyor" dedirterek beni ucba, kibre ve riyaya sürüklemek istiyorsun Ben kulum, Rabbim, benim ibadetimi dilerse açığa vurur, dilerse gizler Gizli yapılacak işler var, açık olanları var İnsanlardan gizlemekle veya onlara göstermekle elime ne geçer?

İbadeti bıraktırmak ister
[Şeytan, ibadeti bıraktırmak için bu sefer de tenkit yolunu deneyerek der ki:]
- Salih efendi, ibadetlerin kusurlu mu, yoksa mükemmel mi?
- Çok kusurludur

- Zaten gizlemen mümkün değildir Namaz kılarken kalıbın namazda, kalbin dünya işlerindedir İşlediğin günahları ben bilirim Bu halinle takva ehli olamazsın Halbuki Rabbimiz, (Allah, sadece takva ehlinin ibadetlerini kabul eder) buyuruyor Takva ehli olmadığına göre, yatıp kalkman boşunadır
- Benim vazifem Rabbimin emrine uymaktır Şartlarına uygun olan her ibadet sahihtir Fakat şartlarına uygun bir ibadeti de kabul edip etmeyeceği Onun bileceği bir iştir Farz olan ibadetleri terk etmek büyük günahtır Bu günahlardan kurtulmak için farzları yapmak şarttır İbadet etmeden, Cennete girmek için dua etmek günahtır Hadis-i şerifte, (Akıllı, nefsine uymaz, ibadetlerini yapar, ahmak olan da nefsine uyar, sonra Allah' ın rahmetini bekler) buyuruluyor Dünyada, ne ekersen, ahirette onu biçersin Ahiret için gereken şeyleri bu dünyada hazırlamak gerekir Bu da Rabbimizin emirlerine uyup, yasak ettiklerinden kaçmakla olur

[Şeytan, bir çok kimsenin ayağının kaydığı kaza-kader konusunda Salih efendiyi kandırmak ister Der ki:]
- Sen itikadı düzgün bir insansın, hayrın ve şerrin Allah' tan olduğunu bilirsin Cennetlik veya Cehennemlik olduğun ezelde takdir edilmiştir Cehennemliksen, yapacağın ibadetlerin hepsi boştur Cennetliksen, ibadete ne lüzum var?
- Bir kimse Cennetlik ise, dünyada Cennete ***ürücü amelleri işler, Cehennemlikse, günah olan işleri yapar Kulun vazifesi, Allahü teâlânın emrine uyup Cennetlik amelleri işlemektir Ezelde takdir edildiği için ibadet ediyorum

- "Ezelde Allah' ın takdir ettiği olur" diyorsun Salih efendi, o halde şu minareye çık, kendini aşağı at, eğer ezelde selametin takdir edilmişse, sana bir şey olmaz
- Allah kullarını imtihan eder Kulun, Allah' ı imtihan etmeye hakkı yoktur Cenab-ı Hak, (Kendinizi tehlikeye atmayın) buyuruyor Emretmediği, üstelik yasak ettiği bir iş nasıl yapılır? Minareden kendini atmak intihardır Onun emrine isyan edip intihara teşebbüs edilir mi?

- Salih efendi konuyu değiştirme! Benim soruma cevap vermedin Cennetliksen ibadete ne lüzum var diyorum?
- Eğer Cennetlik isem, ibadet etmekle derecelerim yükselir Hak teâlâ, ibadet edenleri Cennete, ibadet etmeyenleri de Cehenneme koyacağını vaat ediyor Rabbimiz, vaadinde sadıktır, iman edip salih amel işleyenleri Cennete koyacağına söz vermiştir

- Salih efendi, "Cennetlik olan Cennete ***ürücü, Cehennemlik olan da Cehenneme ***ürücü amelleri işler" dedin Yani "Allah takdir ettiği için ibadet ediyorum" demek istiyorsun Peki, ezelde Cehennemlik olarak takdir edilen kimsenin günahı nedir de ona kötü işler işletiliyor?
- İnsanlarda (İrade-i cüziyye) denilen bir kuvvet vardır Bir şeyi yapmak ve yapmamakta kullanır İrade-i cüziyyeyi kullanmakta mecbur değil, serbesttir Allahü teâlâ, kul, iradesini iyiliğe kullanırsa iyilik, kötülüğe kullanırsa kötülük yaratacağını bildiriyor Kul, ibadet etmekte ve günah işlemekte serbest olmasa, ahirette iyiliğe mükafat, kötülüğe ceza verilmez O halde irademizi iyi yolda kullanmalıyız (Berika)

Konu Sahibi Belgin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ben Sana Gül Diyemem Hz.Muhammed(s.a.v) Belgin 0 2334 29 Eylül 2009 10:25
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi? Soru Cevap Arşivi Kara Kartal 21 9948 24 Eylül 2009 10:38
Mahşerde âzâlarımızın konuşması Soru Cevap Arşivi KuM TaNeSi 1 2527 17 Eylül 2009 16:06
Zekâtını vermeyenlere ibrettir Sâlebe'nin servet... Zekat-İnfak dua dilencisi 1 2192 17 Eylül 2009 10:56
Yaşlı kadınların tesettürü... Tesettür Konuları Belgin 0 2533 07 Eylül 2009 09:26

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: