Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  27 Kasım 2007 (00:03), Konuya Son Cevap : 26 Aralık 2011 (00:56). Konuya 11 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Kasım 2007, 15:12   Mesaj No:11
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Bir düğün nasıl olmalı?

Alıntı:
FERHAT37 Üyemizden Alıntı
haklısın maşuk kardeşim..takdire şayan bir açıklama yapmışsın...

Ecmain inşa Allah. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için değil miyiz ?
Alt 26 Aralık 2011, 00:56   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Cvp: Bir düğün nasıl olmalı?

[QUOTE=maşuk;9044]
Ancak kişi takva boyutunu düşünür ise baş açma durumu söz konusu bile olamaz. Çünkü hanımlar arasında caiz olsa bile,bir bayanın başı açık olduğu takdirde, o mekanda rahmet melekleri bulunmaz.

Bunu bizler, efendimiz zamanında Hz.Hatice'nin başının açık olması bu sebeple de vavhyin bir müddet sekteye uğraması şeklinde bildirilen rivayetlerden biliyoruz.Efendimiz vahiy sekteye uğradığından , hasretinden yataklara düşer.

Bir gün hanesinin kapısı açıkken, Cebrail'i kapının ardında görür ve

''Ey Cebrail neden artık hiç uğramıyorsun ?'' diye sorar.Bunun üzerine Cebrail;
''Hatice'nin başı açık Ey Allah'ın rasulü o yüzden.'' der...

Çalgıya sıra gelince ; haremlik- selamlık gözetildiği takdirde çalgı çalınıp oynanmasında hiç bir sakınca yok.

Ancak bilinçli bir müslümanın bunlardan evvel Kur'an tilavetine ve rahmani tecellileri celb edicek nüanslara daha çok önem vermesi en güzel olandır..
Bu sayede hayır üzere olunur ve insanların da hayır üzere olunmasına vesile olunarak

şeytani yahut nefsani fitneler çıkmasının önü alınmış olur.Değil mi efendim?
Nâfi'den rivâyet edilmiştir: "İbn Ömer bir gün zurna sesi işitti. Parmaklarıyla kulaklarını tıkayarak yoldan çekildi ve "Ey Nâfi' bir şey işitiyormusun?" dedi. Ben "Hayır" dedim. Bunun üzerine parmaklarını kulaklarından kaldırdı ve "Ben Peygamber (s.a.s.) ile beraberdim. Bunun gibi bir şey işitti ve aynen böyle yaptı."dedi8.
Hanefi fakihlerinden İbn Abidîn9 ile Hanbelî fakihlerinden İbn Kudâme10 bu hadisleri çalgı aletlerinin haram olduğuna delil olarak zikretmiştir haram olduğuna delil olarak zikretmiştir. bu yüzden çalgı ile dügün yapmak caiz olmadıgı gibi haramdır da ve gelinlik giymek kafirlere benzemek oldugu için dinimizce caiz görülmemiştir burda gelinlikden maksat kabarık kabarak olan gelinliktir bunun yerine düz sade kabarık olmayan gelinlik giyilmelidir çünkü kafirlerin eskilerden hatırlarsanın elbiseleri kabarık kabarık ve altlarında topuklu ayakkabılar vardır bu yüzden gelinliginde kim bir kavbe benzerse oda ondardır hadisi ile caiz olmadıgını hocamızın bi sohbetinden dinlemiştim. yanlışım varsa gelinlik konusunda düzeltin lütfen uzgn

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)