Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  24 Eylül 2009 (10:38), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2023 (23:49). Konuya 21 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Eylül 2009, 00:22   Mesaj No:11

asa

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:asa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9154
Üyelik T.: 12 Temmuz 2009
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi?

Alıntı:
MEVLÜT HÖNÜL Üyemizden Alıntı

Sahabe Peygamber efendimizden kendileri için dua etmelerini istedikleri vakit Allah resulü Onlarla beraber Dua etmiştir Yani kendi adını andırarak dua ettirmemiştir Dualarının kabul olmasını Allah�tan istemiştir Burada aracılık değil bizzat onlarla beraber Dualarına icabet etmiştir.
Osman b. Huneyf (ra)’ten şöyle rivayet edilmiştir: Gözleri âmâ olan bir adam Peygamber (asm)’a gelerek “Allah’ın beni afiyete kavuşturması (gözlerimin açılması) için duâ et!” dedi. Peygamber (asm) da “Eğer istersen duâ edeyim, eğer istersen (sana yapacağım duâyı) tehir edeyim. Bu senin için daha hayırlıdır” dedi. Adam; “Duâ et!” dedi. Peygamber (asm) ona güzelce abdest alıp, iki rekât namaz kılmasını ve şöyle duâ etmesini emretti: “Allah’ım! Senden istiyorum ve rahmet peygamberi olan peygamberin Muhammed ile sana yöneliyorum. Ey Muhammed! Bu ihtiyacımın yerine getirilmesi için senin ile Rabbime yöneldim. Allah’ım onun benim hakkımdaki şefaatini kabul eyle.” (Adam Peygamberimizin dediği gibi yaptı ve gözleri açıldı.) (Ahmed c.4, s.138, Tirmizi c.5, s.569, İbn Mace c.1, s.441)
Ahmed b. Hanbel bu hadis için “İsnadı sahih ve râvileri sikadır” demiştir.
Bu sahih hadis fazla beyana lüzum kalmayacak derecede vesilenin câiz ve müstehap olduğuna delildir.

Yahudiler Tevrat’ta âhir zaman peygamberinin geleceğini görmüşler ve onu bekliyorlardı. Hatta savaşlarda bekledikleri peygamberi vesile yaparak savaşıyor ve muzaffer oluyorlardı. Şu âyet ona işaret eder:
“Onlara Allah tarafından yanlarında bulunanı (Tevrat’ı) tasdik edici bir kitap (Kur"ân) gelince -ki daha önce (o gönderilecek peygamberi vesile yaparak) inkâr edenlere karşı fetih istiyorlardı- işte bildikleri (o peygamber) kendilerine gelince, onu inkâr ettiler. Bu yüzden Allah’ın lâneti kâfirler üzerinedir.” (Bakara 89)

Ebû Nuaym Delail-i Nübüvve adlı kitabında Ata, Dahhak tarikiyle İbn Abbas (ra)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Benî Kureyza ve Nadir Yahudileri Muhammed (asm) peygamber olarak gönderilmezden önce kafirlere karşı Allah’tan fetih istiyorlar ve şöyle duâ ediyorlardı: “Allah’ım! Ümmî peygamber hürmetine senden düşmanlarımıza karşı bize yardım etmeni istiyoruz. Allah da onlara yardım ediyor ve muzaffer oluyorlardı. (Ed-Dürrül Mensur c.1, s.216) Hâkim ve Beyhaki’nin İbn Abbas’tan yaptığı rivayette ise Yahudilerin “Ahir zamanda bize göndereceğini vaat ettiğin ümmî peygamberin hürmetine bize yardım eyle” diye duâ ediyorlardı. (4)
Eğer vesile şirk olsaydı bu âyette Cenâbı Hakk Yahudileri şirkle takbih ederdi. Üstelik onların peygamberimizi vesile etmelerinin ardından düşmanlarına karşı muzaffer olmaları Allah’ın onların duâsını kabul ettiğinin ve o duâdan razı olduğunun delilidir.
Peygamberimiz daha doğmadan Hz. Âdem (as) ve Yahudilerin onu vesile yaparak ettikleri duâya Allah’ın icabet etmesi, onun vefatından sonra da duâlara vesile yapılacağına delil olur.

Ebû Said El-Hudri (ra)’dan yapılan rivayetin bir kısmında Peygamberimiz (asm) “Kim evinden namaza çıktığında “Allah’ım senden isteyenlerin hakkı için, bu yürüyüşüm hakkı için istiyorum derse…” denilmiştir. (İbn Mace, c.1, s.256, Ahmed s.3, s.21, Müsned-i Ebûl Cad, 1-299, Musannef İbn Ebi Şeybe, 6-25)
Benzer bir hadis İbn Merduye tarafından yine Ebû Said El-Hudri (ra)’dan rivayet edilmiştir: “Resûlullah (asm) namazını bitirdiği zaman, Allah’ım! İsteyenlerin senin üzerindeki hakkı için istiyorum. Muhakkak ki isteyenlerin senin üzerinde hakkı vardır.” (Eddürrül Mensur c.2, s.224)
Alt 25 Eylül 2009, 00:32   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Asa kardeşim şunu diyim Kuran'i Kerimde Dua ederken Birilerini vesile kılma varmı?Öncelikle Rica etsem bununla ilgili bir Ayeti kerime varsa verin bizde ona göre hareket edelim.

Hadisler mevzuunda çok fazla sıcak değilim Kabul edeceklerim var etmeyeceklerim var yani hepsine doğru gözü ile bakamıyorum.Şimdi bu konuda Şiaya baksam yüzlerce Hadis bulabilirim yalnız güvenemiyorum çünkü Onlara göre bu olay daha da meşrudur.

Canım kardeşim bizlerin gayesi Velileri saf dışı etmek değil saygı duyarız Allah'ın Salih kullarına hürmet ederiz .Lakin Bunu yaparkende Allah ile Kendi aramızda vesile olarak görmeyiz Çünkü Kul ile ALLAH arasına girilmez benim görüşüm budur.Tevhid inancı gereği Her tavır ve eylemimizde Dini yalnızca ALLAH'A has kılmaktır.Bu benim görüşümdür kimsenin böyle inanması noktasında zorlama da yapmam kim nasıl inanırsa saygı gösteririm ....Amacım tartışma değildir kendi görüşümü sundum.
Alt 25 Eylül 2009, 00:36   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Şunuda ekliyim Zaten Namaz bizim için bir dua değilmidir? Namaz kılarken zaten Allah'tan Fatiha suresinde gerekeni İhlaslıca kıldığımız Namazlarda istiyoruz Ve kimseyi aracı kılmadan rahatlıkla yapabiliyoruz O zaman bu kadar rahat iken neden İlla birilerini Kendim ile Allah arasına aracı olarak alayım.
Alt 25 Eylül 2009, 00:58   Mesaj No:14

asa

Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Öncelikle sadece Kuran'ı rehber edinerek mümin olunamaz. Kuran sünnetle bereber yaşanırsa mümin olunabilir. Dolayısıyla herşeyi Kuran da bulmak mümkün olsaydı hadislere sünnetlere gerek kalmazdı. Nitekim Kuran namaz kılın der ama nasıl kılınacağı yer almaz.

Kuran'da yok diye bazı şeyleri yokmuş gibi kabul edersek; O halde bende yatar pozisyonda namazımı kılarım bu Kuran'a ters olmaz. Direk dua ederken birilerini vesile kılma ayeti vardır oda yukarda yazdıgım bakara suresinde geçen ayettir

“Onlara Allah tarafından yanlarında bulunanı (Tevrat’ı) tasdik edici bir kitap (Kur"ân) gelince -ki daha önce (o gönderilecek peygamberi vesile yaparak) inkâr edenlere karşı fetih istiyorlardı- işte bildikleri (o peygamber) kendilerine gelince, onu inkâr ettiler. Bu yüzden Allah’ın lâneti kâfirler üzerinedir.” (Bakara 89)

Ha böyle bi ayet olmamış olsa bile sadece Kuran'da yazmıyor diye herşeyi inkar etmek islama uıygun değildir.

Tevhid dini sadece Kuran'a uymaksa tevhid ehli bidat sahibidir. Ama Tevhid dini Kuran'a ve sünnete uymaktır. Resulume uyunki doğru yolu bulasınız ayeti kerimeside buna işaret eder...

Bir yaprak bile kımıldarken Allah'ın dilemesi ile kımıldar. Ama Allah o yaprağın kımıldaması için rüzgarı vesile kılmıştır. Eminönünde kuşlara yem verirsiniz. O kuşlar rızıklanır. Rızklarını görünürde biz vermiş gibi olsakta; özünde o kuşlarında rızkını veren Allah'tır biz sadece vesile olmuşuzdur. Trafik kazasında biri ölür. Eceli gelmiştir ondan ölmüştür ama buna trafik kazası vesile olmuştur.

Dolayısıyla hayatta herşey Allah'ın dilemesiyle gerçekleşir ama hepsi içinde Allah bir vesile kılmıştır. Dua ların da kabulu için birilerini vesile kılmasıda olağandır...
Alt 25 Eylül 2009, 01:13   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Dediler ki: "Bizim kalplerimiz örtülüdür." Hayır; Allah, inkârlarından dolayı onları lanetlemiştir. Bundan dolayı pek azı iman eder. (88)

Allah katından yanlarında olan (Tevrat)ı doğrulayan bir Kitap geldiği zaman, -ki bundan önce inkâr edenlere karşı fetih istiyorlardı- işte bilip-tanıdıkları gelince, onu inkâr ettiler. Artık Allah'ın laneti kafirlerin üzerinedir. (89)

Allah'ın kullarından, dilediğine kendi fazlından (peygamberliği) indirmesini 'kıskanarak ve hakka baş kaldırarak' Allah'ın indirdiklerini tanımamakla, nefislerini ne kötü şeye karşılık sattılar. Böylelikle gazab üstüne gazaba uğradılar. Kafirler için alçaltıcı bir azab vardır. (90)

Verdiğin ayeti kerimede Vesile ile alakalı bir durum söz konusu değildir.

Asa kardeşim ayetleri bir bütün olarak bakmamız gerektiği hususunda hemfikiriz Kuransız ve Sünnetsiz bir Müslümanlık olmayacağının Allah'a şükür idrakindeyim.Sana başta dediğim gibi hadislerde ölçüm sahih olanlardır.Kuran'da olmayan bir şeyi kabul etmemek diye bir lüksümüz olamaz KURAN ile karşılaştırır Sünnetullaha ters düşmez ise Kabullenmek zorundayız.Kısaca şöyle belirteyim kim nasıl istiyorsa öyle kabullensin benim görüşümde böyle bir şey yoktur olanlarada saygı duyarım uzatmaya gerek yok kanımca.
Alt 25 Eylül 2009, 01:33   Mesaj No:16

asa

Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

o ayeti kerimenin farklı meallerinde ve tefsirlerinde yahudilerin tevrattan öğrendıklerı Hz. Muhammed(sav) ın hürmetine dua istedikleri yer alır...

Vaktâ ki onlara (Yahudî’lere), Allah katında beraberlerindekini (Tevrat’ı iman esaslarında) tasdîk eden Kur’an geldi, (bunu tanımadılar); halbuki Kur’an gelmeden önce, (bu yahudîler, arap müşrikleri ile mücadelelerinde zor duruma düştükleri zaman: Tevrat’da anılan âhir zaman Peygamberi gelseydi de bize yardım etseydi diye) o müşriklere karşı (Allah’dan) imdat diliyorlardı. İşte o (Tevrat’da vasfını) bildikleri (Peygamber) onlara gelince, onu inkâr ettiler. Artık Allah’ın lâneti o kâfirler üzerine olsun...

Kendilerine ellerindekini (Tevrat’ı) tasdik eden bir kitap (Kur’an) gelince onu inkâr ettiler. Oysa, daha önce (bu kitabı getirecek peygamber ile) inkârcılara (Arap müşriklerine) karşı yardım istiyorlardı. (Tevrat’tan) tanıyıp bildikleri (bu peygamber) kendilerine gelince ise onu inkâr ettiler. Allah’ın lâneti inkârcıların üzerine olsun.

Bakara 89. ayet teferruatlı olarak incelenirse yahudilerin Hz. Muhammedi(Sav) vesile kılarak Allah'tan arap müşriklerle olan savaşlarında zafer istedikleri bir çok kaynakta yer aldığı görülür.

Netice olarak müslüman herşeyin Allah'tan geldiğini bilmelidir. Herşeyin Allah'ın dilemesiyle olduğunun idrakındaysa dualarında birilerini vesile etmesi şirk olamaz. Çünkü bilirki duaya icabet edecek olan Allah'tır.
Alt 25 Eylül 2009, 01:35   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kesinlikle Şirk olarak nitelemedim diyenleri de benimsemem Allah'ın lütfu ve merhameti sonsuzdur ..Yani şirk kelimesini kullanmak helede Müslüman kardeşlerine çok ağır bir itham...
Alt 25 Eylül 2009, 01:41   Mesaj No:18

asa

Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
MEVLÜT HÖNÜL Üyemizden Alıntı
Kesinlikle Şirk olarak nitelemedim diyenleri de benimsemem Allah'ın lütfu ve merhameti sonsuzdur ..Yani şirk kelimesini kullanmak helede Müslüman kardeşlerine çok ağır bir itham...
kardeş ben sen şirk diyorsun demedim yaf. Genel olarak yazdım. Netice olarak konuyu daha fazla uzatmanında bir anlamı yoktur.
Alt 25 Eylül 2009, 01:44   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Eyvallah zaten ben senin için demedim genele hitap için dedim Teşekkürler önemli olan saygı duyabilmek.
Alt 25 Eylül 2009, 20:16   Mesaj No:20
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:namzet davadar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7323
Üyelik T.: 23 Şubat 2009
Konular: 22
Beğenildi:3
Takdir Et:

uzak ALLAH tasavurundan kaynaklanan bir şey olduğunu düşünüyorum.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: