Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (15:18), Konuya Son Cevap : 19 Nisan 2021 (13:04). Konuya 100 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı12Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19Haziran 2010, 01:03   Mesaj No:31
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

sayın gümüştabak,
laf cambazlığı derken,sizi kırmak yada saygısızlık amacında değilim olamam da.
size sorular yöneltiyorum siz görmezden gelip bildiğinizi okuyorsunuz.laf cambazlığını bunun için kullandım.
1-kuranda olmayan herşey mubahmıdır ?
2-sahih sünnet vahy midir ?
3-1400 yıllık islam alimlerinin icma dediğimiz noktalarına hayırmı diyeceğiz?
4-kuran evrenselmidir?bu evrenselliğin boyutu nedir?reforma ihtiyacı varmı ?
5-akılsız vahy olmaz.vahysiz akıl olmaz.bu doğrudur.ama ikisi çeliştiğinde akılmı vahy mi öncelikli olmalıdır ? sizin aklınız alıyor benim almıyor.hangi akıl sizce ?
6-kadının erkeğin önünde namaz kılması,beni bozuyor sizi bozmuyor.çözüm nedir ?
vs....
Alt 19Haziran 2010, 10:08   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

Sayın Abdulmelik kardeşim elbette herkes düşüncesinde özgürdür saygı duyarım. Cevabınızda çok önemli gördüğüm örneğinize değinmek istiyorum. Verdiğiniz ayet örneğini yazalım.

(O halde Allahın kimilerinize diğerlerinden daha fazla bağışladığı nimetlere imrenmeyin. Erkekler kendi kazançlarından bir fayda sağlarlar, kadınlar da kendi kazançlarından... Bu nedenle lütfu(ndan size bahşetmesini) Allahtan dileyin; şüphesiz Allah, her şeyin tam bilgisine maliktir.(Nisa–32)

Bu ayeti nasıl anlamalıyız burası önemli. Eğer bu ayeti örnek gösterip kadınlar imamlık yapamaz dersek, bu örneği herkes her konuda kullanabilir. Örnek verelim bugün şoförlük erkek mesleği olarak bilinir fakat tek tükte olsa kadın şoför vardır ve gayet güzelde yapıyor. Kasaplık, tamircilik, inşaat işçiliği bunların hepsi günümüzde de erkeklerin mesleği ama kadınlarında azda olsa çalıştığını çok iyi biliyoruz. Buna yasak koyabilir miyiz? Hat ta bunun nadir oluşu nedeniyle televizyonlarda konu bile oluyor. Sormak isterim genelde erkek işini yapmalarına bu durumda kesinlikle karşımı çıkıyoruz? Eskiden kadın Pilot yoktu ama şimdi F–16 kullanan kadınlarımız bile var. Bu durumda nasıl olurda bu erkek işi yapamazsınız mı dememiz gerekir. Bu erkeğin fıtratı gereği işidir dememiz ve bu ayeti örnek göstermemiz normal midir, yoksa bu ayet ile Rabbim başka şeyler mi anlatıyor bizlere? Evet, kadın ve erkek yaradılışında farklı yaratılmıştır. Her şeyden önce cinsiyeti farklıdır bundan dolayıdır ki sorumlulukları da farklıdır. Gücü kuvveti farklıdır. Her insan yapabilecekleri gücü kadar sorumludur. Yazınızın sonunda bu ayeti açıklamak adına şunları yazmışsınız.

(Kadın ve Erkeğe verilen nimetler hususunda kadının yapabileceği fiile erkeğin özenmemesi erkeğin yapabileceği fiilede kadının özenmemesi açıkça ifade ediliyor. )

Sayın arkadaşım Allah hiçbir zaman erkekler şu mesleği yapsın kadınlar şunları yapsın diye bir ayrım yapmamıştır. Burada şunu söyleyebiliriz, kadının erkeğe oranla daha güç ve kuvvet adına zayıf olduğunu bu durumu göz önüne alarak yapabileceklerini yapması gerektiğini söyleyebiliriz. Fakat bu ayet örnek verilip erkeğin yaptıkları işi kadınlar yapamaz asla diyemeyiz ve kendimizce de meslekleri sınıflandırıp, bu erkek işi bu kadın işi hiç diyemeyiz. Yukarıda verdiğim örnekleri düşünün daha yakın döneme kadar örneği bile yoktu kadınlarımız için. Ama şimdi var ve hiç kimse bu mesleği kesinlikle kadın yapamaz fıtratına aykırı demiyor acaba neden? Peki, Rabbim herhangi bir yasak koymadığı halde kadın imamlık yapamaz neden bizler diyoruz? Bu bir meslekte değil. Düşünün evin içinde kalabalık ailenize babaanneniz namaz kıldıramıyor neden, bu yasağı Rabbim koymamış ben de çıkıp topluma kadın namaz kıldırsın demiyorum, çünkü kültürümüzde geleneklerimizde bu yok, buna karşı çıkalım radikal bir iş yapalım demiyorum. Benim söylediğim Rabbin böyle bir yasağı yok, bunu söyleyenlere karşı bizlerde elbette kadında gerektiğinde neden imamlık yapıp bizleri rabbin huzuruna durmamızı sağlamasın diyorum. Bunu söylediğimde hepimiz aklımıza kötü şeyler gelir kesinlikle olmaz diyoruz. Biz erkeklerin aklına geliyor da kadınlarımızın erkek imam arkasında neden akıllarına kötü bir şey gelmiyor, çünkü günümüzde camilerde namaz kılarken kadınlarımız arka safta erkeğin imamlığında namaz kılıyorlar. Bu durumda kadınlarımız çok daha iyi niyetli, temiz kalpli, Rabbin huzuruna dururken kendilerine hakimde, erkekler mi kötü niyetli kötü kalpli? Buna inanmak mümkün değil. Lütfen bu konuyu birde bu yönü ile düşünelim. Bizler camilerimizde bir devrim yapalım da kadınlar imam olsun demiyorum. Kadınlarımıza yapılan bu yanlışı düzeltelim ve Rabbin vermediği bir hükmü de bizler vermeyelim diyorum o kadar, çünkü bunu yaparsak bu işin vebali olduğunun da bilincinde olmalıyız. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 19Haziran 2010, 12:00   Mesaj No:33
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Takdirleri:62
Takdir Et:

Bence Sayın Ferdi kardeşimizin sözleri bizlere ibret olmalı. Çok şeyleri düşünmemize vesile olur inşallah. İşte bizim İslam anlayışımız. Ben söyleyecek söz bulamıyorum bizleri bu hale düşürenler bu sözlere cevap versin ben değil. Güzelim İslamı ve Rabbin emrettiği namazın ne olduğunu anlatamadığımız sürece bir arpa boyu kadar yol almamız mümkün değil. İste İslam aleminin günümüzdeki halinin iç yüzünü sanırım bu sözlerde aramak gerekir. Saygılarımla
Alt 19Haziran 2010, 12:31   Mesaj No:34
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Haluk abi bu konuda sizinle aynı düşünmemekteyim.Cevabınızda teknik/teknolojik gelişmeler ile islamın ibadetindeki özellikleri/gereklilikleri bir tutarak ele almışsınız.Baktığınız pencerenin camları sizi yanıltıyor.Allah Maide suresinde dini kemale erdirdiğini ifade ederken ve Rasulu de Kur'anın yaşayanı olduğunundan dolayı,benim için kıstas Allah Rasulu ve mütevatir/yaşayan sünnettir.Yaşayan sünnette sizin söylediğinizin karşılığını bulmak zor.Bırakın artık bu tür konuları kaşımayı.İnsanları dine yaklaştırmanız gerekirken uzaklaştırmanın bir faydası olmaz.Ves selam
Mihrinaz beğendi.
Alt 19Haziran 2010, 12:49   Mesaj No:35
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Takdirleri:270
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Haluk abi bu konuda sizinle aynı düşünmemekteyim.Cevabınızda teknik/teknolojik gelişmeler ile islamın ibadetindeki özellikleri/gereklilikleri bir tutarak ele almışsınız.Baktığınız pencerenin camları sizi yanıltıyor.Allah Maide suresinde dini kemale erdirdiğini ifade ederken ve Rasulu de Kur'anın yaşayanı olduğunundan dolayı,benim için kıstas Allah Rasulu ve mütevatir/yaşayan sünnettir.Yaşayan sünnette sizin söylediğinizin karşılığını bulmak zor.Bırakın artık bu tür konuları kaşımayı.İnsanları dine yaklaştırmanız gerekirken uzaklaştırmanın bir faydası olmaz.Ves selam
Bu sözlerin üzerine başka bir şey demeye gerek kalmamıştır Fecr abimin belirttiği hususlara aynen katılıyorum Selametle kalın...
Alt 19Haziran 2010, 14:33   Mesaj No:36
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Ferdi anlatılanlar doğru olsa dahi uslup yanlış Ahlaki ilkeleri elden bırakmayalım.Kabul etmemenize saygı duyarım ama sizde uslubunuz ile yanlışa düşmeyin Teşekkürler...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 19Haziran 2010, 21:39   Mesaj No:37
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster

ferdi sana gelince pes doğrusu.
başka bir şey demem.
sen kızarmayı bilirmisin!!!
Alt 19Haziran 2010, 22:06   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:

FECR´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 19Haziran 2010, 22:23   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Konular: 17
Beğenildi:1
Takdir Et:

Arkadaşım haluk bey bu konuyu özel olarak bana gönderdiğinde
bakın ne demiştim.

Evet kadının erkeklere imamlık yapamayacağına dair kuranda net ve açık ayet yok. Haramdır demek Allah adına fetva vermek demektir. Allah adına konuşmak demektir. Allahın hiç bahsetmediği konuda hüküm vermek demektir.

Kur’ân hususunda müslümana düşen görev, Kur’ândan hüküm verirken yüce Allah adına hüküm verdiğinin şuurunda olmasıdır. O, bu söyledikleriyle Allah'ın kelâmından neyi murad ettiğine dair şahitlik etmektedir. Böylelikle bu şahidliğin ne kadar büyük olduğunu iyice idrâk etmeli ve yüce Allah hakkında bilgisizce söz söylemekten korkmalıdır. Çünkü o takdirde Allah'ın haram kıldığı bir iş işlemiş ve bu sebeple kıyamet gününde de cezalandırılması sözkonusu olur. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"De ki: 'Rabbin ancak hayasızlıkları, onların açık olanını, gizli olanını, bununla beraber günahı, haksız isyanı Allah'a -hakkında asla bir delil indirmediği- herhangi bir şeyi ortak koşmanızı ve Allah'a bilmediğiniz şeyleri isnad etmenizi haram kılmıştır.'" (el-A’raf, 7/33)

Bir başka yerde de şöyle buyurmaktadır:
"Kıyamet gününde Allah'a yalan söyleyenleri yüzleri kararmış görürsün. Büyüklük taslayanlara cehennemde yer mi yok?" (ez-Zümer, 39/60)

YAZILANLARI OKUDUM VE GÖRÜŞÜMÜ ŞÖYLE BELİRTEBİLİRİM

Kadının erkeklere neden imamlık yapamayacağına dair kuranda açık net ayet olmamakla beraber, kurandan çıkarılıcak bir ayet hükmü vardır ki, eğer bu ayet hükmü dikkate alınırsa kadının erkeklere imamlık yapamayacağı net ortaya çıkar.

Öncelikle imam nedir ? Bu soruyu cevaplayalım.

En basit tabiri ile İmam: Önder, öne düşen, yol gösteren, kendisine uyulan, öncül kimse demektir.

Peki dinen kadın erkeğin önderi olabilir mi ? Eğer kadın imam varsa, kadın peygamberde olmalı.

Kuran’ı kerimde sizden olan emir sahiplerini uyunuz emri gereği emir sahiplerinden kasıt kadın olabilir mi ? Kadın vali, kadın halife olabilir mi ? Eğer kadın halife olabiliryorsa imam olması çok hafif kalır.

“Erkekler kadınlar üzerine hâkimdir (idarecidir) Çünkü Allah teâlâ onların bazısını bazısı üzerine tafdil buyurmuştur (üstün yaratmıştır)..... ” (Nisa Sûresi 34 )

Aile en küçük bir cemaat olması itibariyle onun her halükârda bir hâkimi olacaktır. O da kuranın ifadesiyle erkektir.

Dinen de cemaate önder , imam olacak kimse erkektir. Ailesine dahi reisliği kabul edilmeyen kadının cemaata imamlığı ve bir önder olması nasıl kabul edilsin?

Allah huzurunda dahi öyle bir duruş sergileyeceğiz ki hepimiz imamlarımızın arkasında olacağız.

Alt 19Haziran 2010, 22:33   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

And olsun ki ben de onlar için, senin doğru yolunun üzerinde oturacağım.
Sonra onlara; önlerinden, arkalarından, sağla­rından, sollarından sokulacağım. Onların çoğunu sana şükreder bulamayacaksın.” (Arâf, 7/16-17)
Namaz kılmakta olan kişi, doğru yolda olacağından şeytan hemen göreve başlar. Namaz kılanlar, onun kendilerine ne vesveseler verdiğini gayet iyi bilirler. Kadının imam olması halinde o, yeni vesvese imkânları elde eder. Kadında da erkekte de artık huşu kalmaz. Bu sebepten dolayı Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem mescitte saf düzenini önce erkekler, onların arkasında erkek çocukları, sonra kadınlar ve kız çocukları olacak şekilde tanzim etmiştir. (Bkz: Buhârî, Salât 20, Ezân 78, 161, 164; Müslim, Mesâcid 266-268, (658-660); Muvatta, Kasru’s-Salât 31; Ebû Dâvud, Salât 71; Tirmizi, Salât 173; Nesâî, Mesâcid 43)
ALINTI

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)