Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (15:18), Konuya Son Cevap : 19 Nisan 2021 (13:04). Konuya 100 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı12Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19Haziran 2010, 22:37   Mesaj No:41
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Allah huzurunda dahi öyle bir duruş sergileyeceğiz ki hepimiz imamlarımızın arkasında olacağız.

İSRA- 71: Her insan topluluğunu İMAMLARI ( Önderleri ) ile birlikte çağıracağımız o günde kimlerin amel defteri sağından verilirse, onlar, en küçük bir haksızlığa uğramamış olarak amel defterlerini okuyacaklar."

Alt 20Haziran 2010, 10:45   Mesaj No:42
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Takdirleri:62
Takdir Et:

aroDeğerli arkadaşlarım hepinizin düşüncesine ve inancına sonsuz saygı duyarım. Sizlerinde benim düşünceme saygı duyduğunuz için teşekkür ederim, Allah razı olsun. Eğer düşünüyorsak o halde insanız. Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 20Haziran 2010, 11:51   Mesaj No:43
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli Abdulhamit kardeşimin verdiği cevaba karşı birkaç düşüncemi nakletmek isterim. İmam sözcüğünün tarifini şöyle yapmışsınız.

(En basit tabiri ile İmam: Önder, öne düşen, yol gösteren, kendisine uyulan, öncül kimse demektir.)

Doğru bir tarif bana göre de. Bu sözlerden yola çıkarak kadının imamlık yapamadığını düşünürsek, önderlik yapamayan, yol gösteremeyen, kendisine uyulmaması gereken bir insan olarak mı düşünmeliyiz kadını? Doğrusu bizleri bebek halimizden geçliğimize kadar şevkatiyle büyüten bir insana ben bunları yakıştıramam. Yol gösteren, kendisine uyulması gereken öncül bir insan olmasa bizleri nasıl yetiştirsin. Eğer evet bu özellilikler kadında yok diyorsanız siz haklısınız demektir. Devam edelim. Bir benzetme yapmışsınız ona bakalım şimdide.

(Peki dinen kadın erkeğin önderi olabilir mi? Eğer kadın imam varsa, kadın peygamberde olmalı.)

Kur’ana baktığımızda kadın peygamber göndermediğini zaten söyler ama yönetici Melikeden bahseder kur’an ve bunu hiçte kötü bir şey olarak anlatmaz. Onu yola getirmek ve iman etmesini sağlamak adına çalışılır ve toplumu da çok güzel bir şekilde iman etmesini kadın yönetici, sağlar. Bunun tersi erkek kıralların çoğu da kabul etmemiştir tarihte. Bu durumda neden kadın önder olmasın? Yine bu doğrultuda ki sözlerinize bakalım.

(Kuran’ı kerimde sizden olan emir sahiplerini uyunuz emri gereği emir sahiplerinden kasıt kadın olabilir mi? Kadın vali, kadın halife olabilir mi? Eğer kadın halife olabiliyorsa imam olması çok hafif kalır.)

Bizden olan emir sahipleri yani seçtiğimiz yöneticilerdir. Allah bizleri yönetenleri seçmemizi emreder. Lütfen düşünelim Allah kendinize kadın yönetici seçmeyin demiş midir? Her şeyden nice örnekleri değişik ifadelerle verdim ki anlayasınız diyen Yüce Rabbim, acaba seçeceğimiz yöneticiler konusunda neden cinsiyet ayrımı yapmamış ve bu konuda kadını devre dışı bırakmamıştır hiç düşündük mü? Çok güzel örneklerde vermişsiniz kadın vali olabilir mi diye. Günümüzdeki kadın valilerimizi hatırlayınız lütfen o kadar güzel görev yapıyorlar ki, erkek valiler kıskanıyor onları. Çünkü onlar topluma bir ana şefkati ile yaklaşıyorlar onların sorunlarına kendi evlatlarının, ailesinin sorunu gibi bakıyoırlar da ondan. Erkek fıtratı gereği daha sert ve acımasızdır. Kadın ise tam tersine yumuşak ve sevecendir. Halife konusuna gelince. Halifelik peygamberimizin ölümünden sonra insanların ihdas ettiği bir makamdır daha sonra insanların menfaat ve çekişmelerinden dolayı zaten ortadan kalkmıştır. Erkekler bile bu konuda anlaşamayıp bu makamı devam ettiremediyse bunu çok ayrı tutmalıyız. Bugün yönetici olarak kadın yerini almıştır. Ülkemizi yöneten kadın başbakanlar gördük. Dünyada onca kadın lideri unutmayalım. Halen Almanları yöneten bir kadın. Bence erkekten daha iyi yönettiğini de söyleyebilirim. Çevremize bakalım kadın nerede yönetici değil ki günümüzde? Büyük işveren patronları düşünün, birçok kadın erkeklere nispetle nasıl güzel ve başarılı yöneticilik, görevlerini yapıyor. Binlerce işçiye ekmek kapısı açan ve yöneten kadın, erkekleri Rabbin huzuruna durmasını mı beceremesin.

Allah kadının ihtiyacını karşılamak adına erkeğe görev vermiştir ama erkeğin ve kadının birbirilerine karşı aynı oranda hakkı ve sorumluluğu olduğunu söyler. Hiçbir zaman erkeğin söz sahibi olduğunu kadının emir kulu olduğunu söylemez. Birbirlerine karşı haklarının eşit olduğu örneğini verir. Bakın bazı ayet örneklerini hatırlayalım acaba Allah kadın ve erkek arasında bir ayrım yapıyor mu her iki cinse de aynı suçtan nasıl aynı cezalar veriyor. Aynı cezayı veren Allaha neden aynı hakları vermesin? Bazı ayetlerde de nasıl aynı oranda eşit zikrediyor kadını ve erkeği. Bunu nefsimizde değerlendirelim.

Nisa 32: Allah'ın, bir kısmınıza bir kısmınızdan farklı olarak lütfettiği şeyleri isteyip durmayın. Erkeklere kendi kazandıklarından bir pay var; kadınlara da kendi kazandıklarından bir pay var. Allah'tan, O'nun lütfunu isteyin! Allah, her şeyi iyice bilmektedir

Nisa 124: Erkek veya kadın, inanmış olarak hayra ve barışa yönelik işler yapanlar cennete gireceklerdir. Ve zerre kadar zulme uğratılmayacaklardır.

Maide 38: Hırsızlık yapan erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah'tan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir.

Tevbe 71: Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyilik ve güzelliği belirlenene özendirirler, kötülük ve çirkinliği belirlenenden sakındırırlar. Namazı kılarlar, zekâtı verirler. Allah'a ve resulüne itaat ederler. Allah bunlara rahmet edecektir. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir

Nahl 97: Erkek yahut kadın, her kim inanmış olarak hayra ve barışa yönelik bir iş yaparsa, onu tertemiz bir hayatla yaşatırız. Ve böylelerinin ücretlerini, işleyip ürettiklerinin en güzelleriyle karşılarız

Nur 2: Zina eden kadınla zina eden erkek... Yüz vuruş vurun her birinin ciltlerine... Allah'a ve âhi ret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun.

İsra suresi 71. ayete gelince. Acaba bu ayetten ne anlamalıyız burası çok önemli. Rabbim velilerin ardına düşmeyin sakın din ve iman adına, güvenilecek veliniz yalnız benim deyip, daha sonra herkes kendine önder veli seçsin der mi? Aşağıda geçen önder şahit olarak kim olabilir? İşte eğer inançlarımıza delil aramak için bakarsak, buluruz belki ama oyalanırız gerçeklerden uzaklaşarak. Allah bizlere gönderdiği resulleri, elçileri yani liderleri hesap günü şahit olarak çağıracağını kur’anda apaçık söylüyordu birçok ayetinde. Burada da gönderdiği elçileri şahit olarak çağırıp ben sana neyi tebliğ ettim, sen topluma neleri tebliğ ettin diyerek şahit gösterecek. Bu ayetler öne sürülüp kadınlarımız ikinci plana itilirse sanırım bunun hesabını Rabbim e veremeyiz. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

İSRA- 71: Her insan topluluğunu İMAMLARI ( Önderleri ) ile birlikte çağıracağımız o günde kimlerin amel defteri sağından verilirse, onlar, en küçük bir haksızlığa uğramamış olarak amel defterlerini okuyacaklar."
Alt 20Haziran 2010, 15:55   Mesaj No:44
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Değerli Abdulhamit kardeşimin verdiği cevaba karşı birkaç düşüncemi nakletmek isterim. İmam sözcüğünün tarifini şöyle yapmışsınız.

(En basit tabiri ile İmam: Önder, öne düşen, yol gösteren, kendisine uyulan, öncül kimse demektir.)

Doğru bir tarif bana göre de. Bu sözlerden yola çıkarak kadının imamlık yapamadığını düşünürsek, önderlik yapamayan, yol gösteremeyen, kendisine uyulmaması gereken bir insan olarak mı düşünmeliyiz kadını? Doğrusu bizleri bebek halimizden geçliğimize kadar şevkatiyle büyüten bir insana ben bunları yakıştıramam. Yol gösteren, kendisine uyulması gereken öncül bir insan olmasa bizleri nasıl yetiştirsin. Eğer evet bu özellilikler kadında yok diyorsanız siz haklısınız demektir
Sanırım sözlerimi yanlış anladınız. Elbette kadın yönetici de olur. Bu onda eksiklik bir durum değildir. Fakat dinen erkekler üzerine bir baş ve yönetici olamaz demiştim. Öyle olsaydı Allah neden kadın peygamber göndermedi diye sorulmaz mı ? Bunda yatan hikmetin sır perdesi nedir acaba ?

İsra 71 ayetini de peşine düşülecek imamlar olarak açık seçik yazmamın nedeni ise ahirette dinen öyle bir duruş sergileyeceğiz ki bu imam olarak kendilerini rehber olarak aldığımız kimseler demektir.
Alt 20Haziran 2010, 18:30   Mesaj No:45
Medineweb Acemi Üyesi
kawakeb31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kawakeb31 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12645
Üyelik T.: 19Haziran 2010
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Takdir Et:

islam hukukunun ana kaidelerinden biridir: birseyin yasakligina delil araniz, serbestligine aranmaz.
neden? insan da dahil olmak uzere, potansiyel olarak hayr icindedir, ser yani kotuluk ve nakis ise tabii degil arizidir, sonradan ortaya cikar.

simdi her iki boyutu icin de delil ararsak, ne imamlik yapacagina ne de yapamayacagina dair delil yoktur, bu durumda ilk once serbstmis yani kadinin imamlik yapmasinda beis yokmus gibi algilariz. ama is burda bitmez, eger bir beis yoktu ise, o zaman bunun bir beis olarak gorulmeyip, rasulumuzce cevaz verildigine dair, uygulamasinin olduguna dair delil aranir. rasul boyle birseyi ne emretmis, ne uygulatmistir, bu durumda yapamayacagina yani yasakligina delil kabul edilir ve hukum de budur.
Alt 20Haziran 2010, 20:53   Mesaj No:46
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Kadının erkeklere imam olması caiz değildir Ancak kadının kadınlara imam olması kerahetle caizdir Bu durumda kadınlara imam olan kadın öne geçmez, cemaat olan kadınların sağında bulunur

Bütün fıkıh kitaplarında imam olmak için bildirilen şartlardan biri, Erkek olmaktır Kadın, erkeklere imam olamaz, buyuruluyor (Halebi)

Kadın, erkeklerle birlikte cemaatle namaz kılsa, kadının sağındaki, solundaki ve arkasındaki erkeğin namazı bozulur (Redd-ül Muhtar)

İmam-ı Azam Ebu Hanife, Şafii gibi müctehidler ile Cumhur-ı fukaha ise, kadının erkeklere imamlığını caiz görmemişlerdir

Kadının erkeğe veya kadına imam olması caiz midir?

Erkeğin kadına uyup namaz kılması caiz değildir Bunun istisnası yoktur

Kadının kadınlara imameti -cenaze namazı hariç- bütün namazlarda mekruhtur Bununla beraber kadın kadınlara imam olacak olursa, önlerine geçmeyip birinci safın tam ortasında, durup kıldırır Öne geçecek olursa, namazları bozulmaz (El-Cevheretü'n-Neyyire) Ne var ki kadınların yalnız başlarına namaz kılmaları daha uygundur

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/297)

Selam ve dua ile
Sorularla İslamiyet
Alt 21Haziran 2010, 11:27   Mesaj No:47
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli kardeşim bir kadın vali oluyor da her konuda erkeğinde kadınında başında yönetici oluyorsa, o şehrin müftüsünün de amiridir yöneticisidir. Diyeceksiniz ki bizim ülkemizde olan bir idare şeklidir, onun için müftü Valiye bağlıdır diyebilirsiniz, demek ki günün şartlarına göre gerektiğinde oluyormuş anlamı çıkar. Yazınızın son kısmına gelince şöyle yazmışsınız.

( Öyle olsaydı Allah neden kadın peygamber göndermedi diye sorulmaz mı? Bunda yatan hikmetin sır perdesi nedir acaba ?)

Şunu söylemeliyim ki Allah erkek peygamber gönderdim diyorsa onu nedenini sormam ama hikmeti nedir diye kur'an bütünlüğünde düşünürüm. Gelin düşünelim acaba neden kadın peygamber göndermedi? Kur'an kadın ve erkek için ne diyordu, sizler arasında farklılık yarattım, peki nedir bu farklılık? Güç, kuvvet ve cinsel özellikler, hiç akıl düşünme ve beceri farklılıkları diye bir açıklama var mı?

Fakat bu farklılık hak ve hukuk da da farklılık arz etmiş mi? Bakıyorsunuz kesinlikle hayır. Herkes yaptığının karşılığını alacak, kadın ve erkeğin birbirlerine karşı hakları vardır, Allah katında kimsenin kimseye karşı bir üstünlüğü yoktur diyor. Birde hadisleri hatırlayın lütfen bugün konuştuğumuz konunun nasıl toplumu etkilediğini daha iyi anlayacaksınız. Kadının erkek izni olmadan cennete giremeyeceğini söyleyen bir zihniyet, nasıl olurda onun arkasında namaz kılar. Allah her konuda yapılan suçun bile oranını eşit yapmışsa hak ve hukuk adına neden farklı davranıp kadını böyle önemli bir görevden men etsin? Eğer men ettiyse neden açıkça söylemesin?

Kadınların geçmişini düşünün daha 100 yıl öncesine kadar neredeyse insan bile sayılmıyordu. Hiç bir hakları yoktu. Daha önceki yüzyılları düşünmek bile istemiyorum. Parayla alınıp satılan bir eşyadan hiçbir farkı yoktu. Kur’anda kölelerin işlediği bir suçun karşılığı, özgür insana verilen cezanın yarısı kadardır der. Dikkat edin özgür insan derken kadın erkek diye ayırmaz aynı ceza verilir. Sizce aynı cezayı alan bir insan aynı haklara sahip olmamalımı? Allah bir kölenin durumuna çok güzel açıklama yapmış ve bildirmiş bizlere. Eğer kadınlarımızın da bazı konularda hakkı olmasa, bizlere bildirmez miydi? Yakın zamana kadar oy bile kullanma hakkı olmadığından yöneticisini dahi seçemiyordu. Hemen soralım kendimize Allah kadın için kendisini yönetecek insanları seçme hakkı yoktur mu dedi? Peygamberimiz devrinde bir örneği yoktu çünkü peygamberimiz tek ve tartışmasız liderdi. Onun için oy verme hakkını daha sonraki İslam toplumu vermedi. Peki, daha sonra neden verdiler? İşte size bir örnek. Kadın daha yakın zamana kadar kadınların Suudi Araplarda oy vermeyi bırak, araba bile kullanmasına izin verilmiyordu. Düşünebiliyor musunuz bu zihniyetin ürünü olarak aileler kız çocuğunu evlat yerine bile koymuyordu da, diri diri toprağa gömüyordu, nasıl olurda Allah kadın peygamber gönderip bizlerin inanmasını bekler bu durumda?

Bu konuda arkadaşlarım örnekler vermiş, bu rivayetleri dinin temeli kural koyan değişmez bilgiler olarak gören arkadaşlarıma elbette sözüm olamaz. Fakat bir yasağı koyan Yalnız Allah olduğunu kur’an söylüyorken, bunu dikkatle düşünülmesi gerektiğini sanıyorum.

Acaba bir erkeğin arkasında kadınlarında namaz kılamayacağını neden söyleyemiyoruz? Herhalde bu erkeklik egomuza uymuyor. Düşünebiliyor musunuz kadınlarımızı ne hale getirmiş ve onlara öyle bir değer vermişiz ki, kadınlar kendi arasında bile öne çıkıp imamlık yapamaz diyebiliyoruz. Doğrusu bunu söylemekle doğrumu yapıyoruz dersiniz? Karar ve yorum sizlerin.

Bu konu bence gereği gibi konuşuldu, örnekler verildi onun için daha fazla uzatmak istemiyorum. Çünkü hepimizde yaptıklarımızdan sorumluyuz. Eğer ben yalan yanlış şeyler söylüyor da dine nifak sokmaya çalışıyorsam, ben biliyorum ki Rabbim beni cezaların en büyüğüne çarptıracaktır. Hatalıysan ne olur affet rabbim. Benim doğruları görmemi sağla ne olur. Rabbim cümlemizi doğru yolda yürüyen kulları arasına alsın inşallah. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 21Haziran 2010, 18:32   Mesaj No:48
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulhamit

( Öyle olsaydı Allah neden kadın peygamber göndermedi diye sorulmaz mı? Bunda yatan hikmetin sır perdesi nedir acaba ?)
Evet güzel ve bir o kadar da düşündürücü soru değil mi ? İşte kadınların imamlığı ile peygamberliği arasında bu yönde oldukça yakın bir bağ var ve olmalı değil mi aziz dostum.

Kadının halife olması durumumuda imamlığı çok hafif kalır ifadesi de bana ait ifadedir. Vali de demiştim. Ama dikkat ki siz de vurguladınız. Bu valiliık ve halifelik islam devletinde şeriatla yönetilen bir yönetim şekli içindir.

Diğer yazdıklarınız kadının hak ve hürriyeti ile ilgi yazılar ki konunun yakından uzaktan ilgisi yoktur.
Ben ve Arkadaşlarımız açıklamaları en güzeli ile yaptık. Bundan sonrası Allahın bilgisinde

Saygılar
Alt 21Haziran 2010, 20:34   Mesaj No:49
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli arkadaşım ben yazdığım tüm yazılarımı ve gösterdiğim delilleri dikkat ederseniz Kur’andan gösteriyorum. Bu ne demektir, benim söylediklerim ve konulan yasakların kur’ana uygun olup olmadığının delillerinin sunulmasıdır. Peki, şeriat ne demektir? İşte karıştırdığımız en önemli konuda buradan kaynaklanıyor zaten. Eğer şeriat beşerin kuran ile hiç ilgisi olmayan Rabbin vermediği hükümler manzumesi ise, buna ancak beşerin şeriatı denir ki bu benim konumun dışındadır. Yok, eğer şeriat dediğimizde Allahın kur’anda zikrettiği, hükümler verdiği, yol gösterdiği, önerdiği kanunlar ise, işte ben orada varım. Zaten benim de bahsettiğim Allahın şeriatı budur. Rabbim açıkca ne diyordu, bu kitap sizlere rehber olsun diye gönderildi. Demekki yaşamımız yani hayatımızın kanunları, şeriatı KURAN kanunları demektir. Şeriat sözcüğünün anlamına bakalım isterseniz bu söylediklerim ne kadar doğru olabilir?

Şeriat: (Müslümanlıkta dinsel yasa ve kurallar.) ( doğru yol, hak din yolu.) ( Nur aydınlık ışık.) ( Kur’anın ve peygamberimizin tarif ettiği ve önerdiği yol.)

Şimdi de isterseniz yukarıdaki şeriat sözcüğünün tariflerinden yola çıkarak kısa bir slogan oluşturalım şeriatın tarifi için. Sizce yukarıdaki sözlerin tam karşılığı ŞERİAT=KUR’ANIN EMRETTİĞİ KANUNLAR değil midir? Hemen şöyle bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim? Ama birde peygamberimizin emrettiği kural ve kanunlar vardı, onlar ne oldu diyorsunuz. Bunu soran kardeşlerime şu soruyu sormak isterim. Allahın elçisi nasıl görev almıştı Rabbimden? Topluma kur’an ile hükmet. Sakın bizim gönderdiklerimize tek bir kelime bile ekleme yoksa senin canını alırız. Sana gönderdiğimizi onlara tebliğ etmezsen görevini yapmamış sayarız. Peki, arkadaşlarım bu durumda bizlerin önderi peygamberimiz bizlere kur’anın hükmetmediği bir şeyi dinin kuralı, kanunu diye söyler mi, yada söylemişmidir? Elbette hayır. İşte günümüzde İslam ülkelerinde, şeriat adı altında ne yazık ki kur’an ile asla ilgisi olmayan bir yönetim şekli oluşturulmuştur. Her mezhebin şeriatıda birbirinden farklıdır. Ama Allah ın şeriatı asla farklılık kabul etmez. Bu durumda acaba hangi şeriat Rabbin kelamını emrediyor dersiniz? İşte sizlere çok bilinmeyenli bir şeriat kapısı, karar sizlerin. Şeriat başımın tacıdır ama Rabbin şeriatı, KUR’ANIN ŞERİATI. Kadının hak ve hürriyetleri de Rabbin şeriatında ne emrediyorsa onu kabul etmeliyiz. Kur’anın şeriatında emredilmeyen hiçbir şey, hiçbir kural beşerin şeriatıyla engellenemez, Rabbin hükmetmediğini beşerin hükümleriyle değiştirilemez. Engelleyenin sorumlu olacağını bilmesi gerekir. Aslında cevap yazmayacaktım benim içinde konu kapanmıştı, fakat şeriat konusuna açıklık getirmek adına bu cevabımı yazdım. Sizinde söylediğiniz gibi bundan sonrası için hükmü Yüce Rabbim verecektir. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 21Haziran 2010, 20:52   Mesaj No:50
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Sayın HALUK hocam bu tür konularla müslümanlıkta hiç mi hiç bir yere varılmaz ancak insanların kafası dahada karışır.kadının imamlığına eminim siz kendiniz bile inanmazsınız ama bu tür konuları insanların kafasını bulandırmak için yazıyorsunuz ben kendimce o kanıya vardım diğer islami sitelerdede bütün yazılarınızı okudum hepsi insanın beynini sulandıran yazılar SAYGILAR EFENDİM..

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)