Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  28 Mart 2011 (14:24), Konuya Son Cevap : 10 Ocak 2012 (03:13). Konuya 63 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Nisan 2011, 10:56   Mesaj No:51
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Dört Mezhepten Birine Uymak Şart Mıdır?

Sayın Kamer Bey. Siz benim yazdığım Zühruf 36. ayeti, daha önce aynı konuyu tekrar ediyorsunuz diye silip, birde konuyu kapatmışsınız. Halbuki ben bu ayetle ilgili yazı yazmamıştım. Siz Allahın ayetini, sözlerini en kötüsüde topluma tebliğini engellediniz. Yani insanların kur'an ile kucaklaşmasına mani oldunuz. Rabbim bunu asla bağışlamayacaktır. Kitabın bir kısmını görüp, bir kısmını görmezden gelenlere, Rabbim neler yapacağını çok güzel açıklıyor. Bir kısmını görmeyen, görmek istemeyenlerin dostlarıda şeytanın dostları olduğunu, sildiğiniz ayet çok güzel anlatıyor ve Rabbim bizleri uyarıyordu, bu tebliği engellediniz. Bunun vebali çok büyük olacaktır.
Alt 08 Nisan 2011, 15:48   Mesaj No:52
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

SAYIN HALUK BEY siz hakikaten kendi pencerenizden olayları analiz etmeyi adeta bir usül haline getirmişsiniz. Ben sizin bu sitede yazı yazmanızı engellemiş değilim. Sizin konu başlıklarınız her ne kadar farklı olsada konu içeriğiniz hep aynı. Bende daha evvel Medineweb forumda sitemizde üyeleremize ait bölümde söyledim bir konu açmadan önce o konunun daha evvel açılmış yada açılmamış olduğuna bir bakın dedim.
Sizin konularınız ile ilgili mevzu bu sitede yeterince tartışıldı artık üyelerden bana şikayetler gelmeye başlandı. Bu sebeple Kur’an da peygamberin tanımı ile ilgili zıt fikirler tüm delilleri ile ortaya konmuştur. Dileyen dilediği görüşü tercih edebilir. Bu konuyu sürekli gündeme getirmek asıl amacımızın kaybolmasına sebep olacaktır.

Bizim asıl amacmız islam dinimizin itikadi fıkhi mevzularını Kur’an ve sünnet ışığında ortaya koymak cahillikten kurtulmak dinimizin içerisinde bulunan fıkhi ihtilafların nereden kaynaklandığını selef alimlerimizin dini nasıl yorumladıklarını onlara tabi olmanın ölçülerini ortaya koymaktır.İslam dini cehaleti kabul etmez. Selef alimlerimizde bu konu üzerinde çokça kitaplar makaleler yazmışlardır. Bizlerde selef alimlerimizin Kur’an ve sünneti anlamadaki yolunu takip ederek dini en doğru şekilde anlaşılmasının gerekliliğini ortaya koymaya çalışıyoruz.

Burada bizim gayemiz bunun dışında değildir. Biz Medineweb forum paylaşım sitesi olarak insanların körü körüne taklit yerine deliller ışığında Allah’a ve rasulune nasıl tabi olunacaığını,okumadan araştırmadan taklidi bir imanın müslüman kişiliği ile bağdaşmayacağını vurgulamak amacındayız.

Bu sebeple kişisel tartışmalara kısır döngülere bağlanıp kalmak üyelerimizin hem canını sıkmakta hemde hakikatın önüne bir engel teşkil etmektedir. Sizin davetinizin önünü kestiğimi söylemişsiniz. Bakın haluk bey bugün özellikle karadeniz tv kanallarını kiralayıp para ödeyerek kendisnin güya MEHDİ olduğunu iddia eden ADNAN OKTAR denilen zatta islam dinini anlattığını iddia etmektedir. Ben islam dinini anlatıyorum bunun önünü kesmek davetin önünü kesmektir iddiası sadece sizin kendi görüşünüzdür.

Dikkat ettim hiç bir konuya katılım da bulunmuyorsunuz. Ezberlediğiniz klişe sözlerden başka birşey söylemiyorsunuz. Çok konu başlığı açıldığında bunların güncellenmesi editörlerimizi bir hayli yormaktadır. Güncelleme yapılmadığı takdirde de değil siz bu sitede hiç birimiz yazı yazamayız. Çünkü site çöker.

Sizin davetinizin önünü kimse kesmemiş biz görüşlerimize uymayan sitemizde herkesin görüşelerini yayınlamasına izin veriyoruz. Daha sonra Kur’an ve sünnet doğrultusunda bu fikirlerin islamda yeri olmadığını çürütüyoruz. Sizi niye engellemiş olalımki sizin peygamberi devre dışı bırakma fikirlerinizin dışında başka dini bilgilerinizmi eksikmi ki diğer konulara katılım yapmıyorsunuz.

Muhsin hoca sizinle görüş farklılıklarının itikadi olmadığını belirtmiş. Ben bu konuda muhsin hocam gibi düşünmüyorum benim sizinle görüş farklılığım itkadidir. Buna rağmen siz dilediğiniz konuya katılım sağlayabilirsiniz. Yada daha önce açmış olduğunuz konulara tekrar yazı yazabilirsiniz. Ha bu arada atatürkün ve itaat terakinin hangi savaşları kazandıklarını bir türlü yazmadınız. Bu ülkeyi nasıl kurtarmışlar onu merak ediyorum işin doğrusu.
Saıygılarımla kamer34
Alt 08 Nisan 2011, 17:40   Mesaj No:53
Medineweb Üyesi
Durumu:Numan Yalçın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6788
Üyelik T.: 04 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Takdir Et:

Hislerimize tercüman olan kardeşim Kamer34'ü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum... Ben olsam böyle bir cevap vermemiş olurdum nasıl olacağını Haluk bey tahmin edebilir diye düşünüyorum... Çünkü bir cevap almıştı benden... O zaman bu kadar anlayışlı birileriyle karşılaşamamıştı...

Artık bu sitenin tartışma sitesi olmaktan çıkması temennisiyle...
Alt 08 Nisan 2011, 18:34   Mesaj No:54
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

sayın gümüştabak,
sizin bakış açınız çok korkunç.sitede aynı konu varsa sizde aynı konuyu açarsanız fazlalık olan silinir.bu size göre ayetleri engellemek imiş.sakin olun ve dediğinizi düşünerek söyleyın.yeni konu yerine olan konuya görüşlerinizi yazarsınız,konular dağılmamış olur.
kamer abi beni yalnış anlamışsın.gümüştabak ile Allaha iman konusunda mutabıkım.itikatta bunu kastettim.Resulullahın devre dışı bırakıldığı düşüncede olmaktan Allaha sığınırım.
nahl 44 te ;Resulüm, Kur’anı insanlara açıkla
cuma 2 de ;kitap ve hikmeti öğreten
ahzap 21 de ;uyulması gereken numune

şimdi bakalım beyan ne demek AÇIKLAMAK DEMEKTİR.
kitap zaten var ÖĞRETEN ne peki?
numune nedir?
örnek alınacak,öğretmen,imam,rehber ve üstelik ismet sıfatıyla korunmuş bir peygamber.

gümüştabak derki;
resulullahın özel yaşantısı bizi ilgilendirmiyor ki kısmen doğru.
resulullahın genel sünneti ise rivayet kuşkusu dolayısıyla kesin olmadığından kabul edemeyız.hatta gıybet ayetini bile delil olarak getirmekte.BİLMEDİĞİNİN ARDINA DÜŞME ayeti..
sonuçta Resulullah devre dışı.
ben bu mantıktan Allaha sığınırım.

hz ebubekri sıddıkın şu cümlesi yeter sanırım;
Kur’anı kendi görüşümle tefsire kalkarsam, beni hangi yer taşır, hangi gök gölgeler.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 08 Nisan 2011, 18:46   Mesaj No:55
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Yine sözlerinizin sonunda Atatürk düşmanlığınızı göstermişsiniz. Doğrusu Allahın rehberini kendi anlayışından başka düşüncelere saygı göstermeyen bir düşünceye, zaten bunu anlatmak kolay değildir.

Örnek verdiğiniz Adnan Oktar konusuna gelince, O şahış kendisini mehti zannedebilir, o benim sorunum değildir. O ve onun gibi düşüncelerde özgürce konuşmalıdır. Gerçek imtihan böyle olur. Hiç kimsenin imtihanına müdahale etme hakkını, kimse kendisinde bulmamalıdır. Gerçek güneşin, rehberin yanında hiç birisi, aklı başında insanlar tarafından kabul görmeyecektir. O şahısta doğru yolda olduğunu söylüyor, sizde doğru yolda olduğunuzu söylüyorsunuz. Ama sizin farkınız, kendi düşüncenizden başkasına özgürce konuşma hakkı vermemek, onu küçümsemek.

Bırakında yargıyı rabbim yapsın. Notumuzu rahman versin. Acaba siz Rabbin istediği doğru yolda olan kulumusunuz? Bundan ne kadar eminsinizde benim inançlarıma bu şekilde konuşuyorsunuz. Siz kendinizi temize çıkarıp, karşınızdakini yanlış ilan etmekle nekadar büyük yanılgı içinde olduğunuzun farkında olsaydınız, bu davranışı sergilemezdiniz. Sizi Rabbim e havale ediyorum ve ona şikayet ediyorum. O aramızdaki bu haksızlığın hükmünü hesap günü verecektir.
Alt 08 Nisan 2011, 18:46   Mesaj No:56
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

NE KADAR BİLİRSEN BİL;
SÖYLEDİKLERİN,
KARŞINDAKİNİN ANLAYABİLDİĞİ KADARDIR.

Suçsuz insanların çoğunu, kendi suçlarından

haberi olmayanlar cezalandırır.

Dinlemeyi öğrenirsen, kötü konuşmalardan bile yararlanabilirsin
Alt 08 Nisan 2011, 19:23   Mesaj No:57
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sayın Abdulmelik, aynı konu açılmış dahi olsa, ayet konusundaki farklı düşünce, aynı konu başlığı altına toplanır, asla silinmez. Bu tür durumlarla başka sitelerde de karşılaşıyorum, ama hiç birisi silmiyor aynı konu başlığının arkasına ekleniyor. Burada yapılan çok farklıdır, Düşünceye ve fikre tahammülsüzlük ve saygısızlık vardır. Bunun da hükmünü rabbim e havale ettim, başkada söyleyecek sözüm yok zaten.
Alt 08 Nisan 2011, 20:18   Mesaj No:58
Medineweb Aktif Üyesi
HakikaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:HakikaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10886
Üyelik T.: 04 Ekim 2009
Arkadaşları:2
Memleket:ArzdaN SeMaYa ÜmmeTiN OlmaK İçiN DuaDayıM...
Konular: 22
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Nasıl olurda bu zamanın idarecileriyle kıyaslayıp düşünebilirsiiz aklım almıyor.
hakikattan alıntı....

hakikat arkadaşım gerçekten ben sizin AYNI değerlendirdiğiniz için size karşı cevap yazdım...

yanılgımdan dolayı özür diliyorum, demekki konuyu biraz daha açınca gerçekte ortaya çıkıyormuş...şimdiden teşekkürler...
Bilmukabil sayın abim..
Alt 08 Nisan 2011, 20:28   Mesaj No:59
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Hakikat ve müslmanlardan arkadaşlarım her ikinizide bu konuda tebrik ediyorum. İşte böyle olmak lazım. Eğer yanlış olduğumuzu anlarsak bunu gurur kibir taasup yapmak yerine geri adım atmek erdemliktir. Bir başka erdemlikte onu afetmektdir. Hak ve doğruluk karşısında müslümanın tavrı ancak doğruya teslim olmaktan geçer. Müslümanlar da kibir taasup körü körüne karşı çıkma halleri olmaması gerekmektedir. İkinizinde bu tavrı hakikaten örnek bir tavır oldu.
Sizlere teşekkür ediyorum.
Alt 08 Nisan 2011, 22:23   Mesaj No:60
Medineweb Üyesi
Durumu:Numan Yalçın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6788
Üyelik T.: 04 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 3
Takdir Et:

Mü'min kardeşlerime ben de ayrıca teşekkür ediyorum... İlk defa bir tartışma uzlaşı ile sonuçlanıyor....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)