Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi İqra,Açılış Tarihi:  27 Aralık 2011 (21:51), Konuya Son Cevap : 28 Aralık 2011 (13:17). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Aralık 2011, 21:51   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:İqra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14869
Üyelik T.: 30 Kasım 2011
Arkadaşları:0
Konular: 12
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kıyametle ilgili Ayet-Hadis meselesi

Kıyametle ilgili Ayet-Hadis meselesi

Selamün Aleyküm arkadaşlar.
Hepimiz biiyoruzki,Rasulullah (sav)'den kıyamet vaktinin mahiyetine ve alametlerine dair bir çok hadis rivayet edilmiştir.Kur'an baktığımızda ise,aşağıda belirtilen ayetlere rağmen Peygamber böyle sözler sözylermi...? Düşüncelerinizi bekliyorum.

1- “Sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. De ki: ‘Onu vaktinde ancak O (Allah) ortaya çıkaracaktır. O göklere de, yere de ağır basmıştır. O size ancak ansızın gelecektir.’ Sanki senin ondan haberin varmış gibi sana soruyorlar. De ki: ‘Onun bilgisi sadece Allah katındadır.’ Fakat insanların çoğu bilmiyorlar.”(Araf-187)

2-
"Sana, kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. Onu bilip söylemek nerede, sen nerede? Onun nihai bilgisi yalnız Rabbine aittir."(Naziat-42-44)

3-
"İnsanlar sana kıyametin vaktini soruyorlar. De ki: 'Onun ilmi ancak Allah katındadır.' Ne bilirsin, belki de kıyamet saati yakında gerçekleşir."(Ahzab-63)

4-
"Allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiçbir şeye) sahip değilim. Eğer gaybı biliyor olsaydım muhakkak hayırdan yaptıklarımı artıracaktım ve bana bir kötülük dokun*mazdı. Ben iman edecek bir topluluk için sadece bir uyarıcı-korkutucu ve bir müjde vericiden başkası değilim."(Araf-188)

Konu Sahibi İqra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Din ve devlet ilişkisi Serbest Kürsü Nisanur UŞMA 6 2312 18 Şubat 2012 21:21
Meal okumayı “moda” olarak görenlere Makale ve Köşe Yazıları ferhat Tuna 9 2042 17 Şubat 2012 22:23
Bir ömür böyle geçti Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler su damlası 1 1769 27 Ocak 2012 16:18
Kıyametle ilgili Ayet-Hadis meselesi Soru Cevap Arşivi bilinmez 6 3490 27 Aralık 2011 21:51
Alparslan kuytul: Bu pazar bir kere açılır Muhtelif Konular İqra 0 1890 26 Aralık 2011 19:25

Alt 28 Aralık 2011, 01:28   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Takdir Et:
Standart Cevap: Kıyametle ilgili Ayet-Hadis meselesi

Aleyküm Selam,

öncelikle paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Konuya bilgim ile bir yorum yapmayıp sonraya saklıyacağım biraz düşünelim istiyorum.

Allah 'ü Tealanın ayetlerini okuduktan sonra bir islami siteden aldığım hadisi paylaşmak istedim.

Buyurun sitemizin değerli kardeşleri, hep beraber yorumluyalım düşünelim .

"Peygamberimiz ( asm)’in kıyametin akşam vaktinde kopacağını belirtmiştir

Hüreyre'den rivayet edilen bir hadiste : "Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı Cum'a günüdür: Âdem (as) o gün yaratıldı o gün Cennet'e girdi yine o gün Cennet'ten çıkarıldı Bir de kıyamet Cum'a günü kopacaktır" buyurulmuştur (Müslim Cumua 5)

Peygamber efendimiz ( asm ) “Biz şu anda ikindi vaktindeyiz Kıyamet akşam vakti Kopacaktır” diye buyurmaktadır"

Bu cümlelerden sonra hemen ayetimizi okuyalım:

Saatin (kıyametin) ne zaman demir atacağını (gerçekleşeceğini) sorarlar. De ki: "Onun ilmi yalnızca Rabbimin Katındadır. Onun süresini O'ndan başkası açıklayamaz. O, göklerde ve yerde ağırlaştı. O, size apansız bir gelişten başkası değildir." Sanki sen, ondan tümüyle haberdarmışsın gibi sana sorarlar. De ki: "Onun ilmi yalnızca Allah'ın Katındadır. Ancak insanların çoğu bilmezler."
(Araf Suresi, 187)

O ne zaman demir atacak?" diye, sana kıyamet-saatini soruyorlar. (Nazi'at Suresi, 42)Onunla ilgili bilgi vermekten yana, sende ne var ki… (Nazi'at Suresi, 43)
En sonunda o (ve onunla ilgili bilgi), Rabbine aittir. (Nazi'at Suresi, 44)

Alt 28 Aralık 2011, 01:51   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:mahsun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13707
Üyelik T.: 12 Nisan 2011
Arkadaşları:1
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
YASEMİN ATAMAN Üyemizden Alıntı Mesajı göster

"Peygamberimiz ( asm)’in kıyametin akşam vaktinde kopacağını belirtmiştir

Hüreyre'den rivayet edilen bir hadiste : "Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı Cum'a günüdür: Âdem (as) o gün yaratıldı o gün Cennet'e girdi yine o gün Cennet'ten çıkarıldı Bir de kıyamet Cum'a günü kopacaktır" buyurulmuştur (Müslim Cumua 5)

Peygamber efendimiz ( asm ) “Biz şu anda ikindi vaktindeyiz Kıyamet akşam vakti Kopacaktır” diye buyurmaktadır"

Aleyküm selam kardeşim.

yıllardır kıyameti cuma günü diye beklıyordum. Ayetleri görünce inanamadım.Bu kadar açık ayetler bize kıyametin gayb bilgisi olduğunu derken peygamberimiz cuma günü der mi? Aklım almıyor.

Mümkün değil Allah ın gayb dediği bir konuyu Resulullah efendimiz gününü desin. Ne çok yalnış hadis gırdı hayatımıza nelere inanıp kendimizi kandırdık bu ne ya?

Bende bir ayet buldum onu paylaşmak istiyorum.

Bu ayeti okuyup cuma günü kıyameti bekleyenler açıklama yapsın bana.

Kıyamet saatinin bilgisi, şüphesiz Allah'ın Katındadır. Yağmuru yağdırır; rahimlerde olanı bilir. Hiç kimse, yarın ne kazanacağını bilmez. Hiç kimse de, hangi yerde öleceğini bilmez. Hiç şüphesiz Allah bilendir, haberdardır. (Lokman Suresi, 34)

Hala cuma günü mü kopacak diyorsunuz?

Ve bende bir hadis yazmak istedim buyurun.

(Güneş batıdan doğmadıkça, Kıyamet kopmaz. ) [Buhari, Müslim]?????????

Alt 28 Aralık 2011, 01:53   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
İqra Üyemizden Alıntı Mesajı göster

1- “Sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. De ki: ‘Onu vaktinde ancak O (Allah) ortaya çıkaracaktır. O göklere de, yere de ağır basmıştır. O size ancak ansızın gelecektir.’ Sanki senin ondan haberin varmış gibi sana soruyorlar. De ki: ‘Onun bilgisi sadece Allah katındadır.’ Fakat insanların çoğu bilmiyorlar.”(Araf-187)

Alt 28 Aralık 2011, 02:09   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Ravza'm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ravza'm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14629
Üyelik T.: 18 Kasım 2011
Arkadaşları:24
Konular: 50
Beğenildi:39
Takdirleri:61
Takdir Et:

Aleykum Selam .

Allah-u teala bildirdikten sonra Resulullah'ta gaybı elbette bilir.
Sadece kıyamet günü ile ilgili değil diğer birçok konuda da Peygamber Efendimiz'in hadisleri vardır.

Belki birçoğumuzun dikkatini çekmemiştir ama bir çok hadis 'bir zaman gelecek' sözleriyle başlamaktadır.
(Bir zaman gelecek, insanlar, yalnız parayı düşünüp, helal haram düşünmeyecekler.) [Buhari]

(İstanbul fethedilecektir. Bunların kumandanı ne güzel emir, askerleri ne güzel askerdir.) [Hakim, İ. Ahmed, İ. Süyuti]

(Âmirler, imamlar, namazı öldürecek, vaktinden sonraya bırakacaklar.) [Müslim]

(Ya Osman halife olacaksın, hilafet gömleğini çıkarmak isteyecekler, sakın çıkarma! O gün oruçlu olacak, benim yanımda iftar edeceksin.) [Hâkim] (Aynen vaki olmuştur.)

Kur'an-ı Kerim'de de Allah'ın dilerse Pagamberlere gaybı bildireceği ayetleri vardır.

(Allah gaybı herkese bildirmez; ancak dilediği resul müstesna, [Mucize olarak ona bildirir.] Çünkü her peygamberin önünden ve ardından gözcüler [melekler] salar.) [Cin 26, 27] (Beydavi tefsiri)

(Allah, müminleri bulunduğu şu durumda bırakmaz, temizi pisten ayırır. Allah size gaybı da bildirmez. Ama Allah Resullerden dilediğini seçip, ona gaybı bildirir. Artık Allah’a ve resullerine inanın, eğer iman eder, müttaki olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır.) [Al-i İmran 179]

(O, gaybın bilgilerini [vahiy ile bildirilen gizli şeyleri sizden] esirgemez.) [Tekvir 24]

Alt 28 Aralık 2011, 12:18   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

ravzam kardeşim burdaki amaç hadisleri inkar etmek değil bu açık olarak anlaşılıyor.

Allah ın ayeti çok açık kıyamet gününün bilgisinin onda olduğu böyle açık bir ayet varken nasıl olurda peygamberimiz cuma günü diyebilir?????

kıyamet işaretleri hadisine dıyecek sözüm yok. tabiki hadis sünnet ayetlerle yaşıyoruz ve yaşayacağız fakat sizde bildiğininiz gibi bazı uydurma hadislerde var.

inanıyorum ki kardeşimizde hadisleri inkar etmiyor sadece bizi müminin düşünmesi gereken uyanık olması gereken noktaları önümüze koymaya çalışıyor.

Peygamberimiz gaybı Allahın izni ile ona bildirdiği kadar bilmiştir.

Burdakı ayetlerde Allah teala kıyamet günü hakkında kesin hükmünü belirtmiştir.

Bu kesinlikten sonra peygamberimiz kıyamet günü cuma günüdür demez.

tabi ki gaybden haber verdi aldı ama bunlar Allahın kesin ayeti ile mühur koyduğu konular değildi.

Ayetler çok açık kesin hüküm konulmuştur ve Allah ın peygamberi bu hükmü çiğneyıp söz demez.

Yine belirtmek istiyorum kıyamet işaretleri konusundakı hadislere katılıyorum ama günü olayına katılmıyorum.

Alt 28 Aralık 2011, 13:17   Mesaj No:7
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Ravza'm Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aleykum Selam .

Allah-u teala bildirdikten sonra Resulullah'ta gaybı elbette bilir.

elcevab,....sayın ravza,sizinde dediğiniz gibi ALLAH BİLDİRDİKTEN SONRA,yalnız Allahın bildirdiği kadarını peygamber bildirir ve ALLAHIN GAYB İLE İLGİLİ BİLDİRDİĞİNİ PEYGAMBERDE KURANDA BİLDİRMİŞTİR.Bakara süresindeki bi ayette peygamber ben gaybı bilmemde demiştir.İslam dininde her hangi bi konuyu ele alırken o konu HAKKINDA NE KADAR AYET varsa onların tümüne bakarsak daha sağlıklı bi yere varmış oluruz.yoksa peygamberin hanımına atılan iftirayı bile bilmemiş TAKİ AYET İNİNCEYE KADAR veya bunun gibi bir çok örneklede örnekleye biliriz.ALLAH BİLDİRMESE RASULULLAHTA BİLEMEZ GAYBI ve ALLAH Ta rasullerine vereceği bilgi VAHİY ile dir.Bununda unutmamak lazım...Yoksa ucubucağı olmayan bir çok yanlışa adım atmış ve kapı aralamış oluruz.

Sadece kıyamet günü ile ilgili değil diğer birçok konuda da Peygamber Efendimiz'in hadisleri vardır.

el cevab..Peygamberin hadisleri vardır yalnız kuranı anlamayan bi insan hadisi kesinlikle anlayamaz bazen hadis sahih olsada ,anlatıcı bu sahih hadise YANLIŞ MANADA verebilir.Onun içindirki ilk başta kişi KURANDAKİ İSLAMI iyi anlaması lazım..

Belki birçoğumuzun dikkatini çekmemiştir ama bir çok hadis 'bir zaman gelecek' sözleriyle başlamaktadır.
(Bir zaman gelecek, insanlar, yalnız parayı düşünüp, helal haram düşünmeyecekler.) [Buhari]

el cevab..bu muallak bi zamn dır,ve soruyorum size geçmiştede bu şekilde kazanç yoluna gidilmemiş mi hatta şuayb peygamberin kavminin helak olmasına sebeblerden biride bu tür kazançtır.[sizin verdiğiniz bu hadisi Allah rasulu hangi olay üzerine[VURUD],SÖYLEMİŞTİR.oNA BAKMAK LAZIM BÖYLE TAKVİM YAPRAĞI HADİSÇİLİĞİ DE SAKAT ANLAMLARA YOL AÇAR VE AÇMIŞTA..

(İstanbul fethedilecektir. Bunların kumandanı ne güzel emir, askerleri ne güzel askerdir.) [Hakim, İ. Ahmed, İ. Süyuti]

ELCEVAB..Burdaki vurud ne veya istanbul mu diye geçiyor.

(Âmirler, imamlar, namazı öldürecek, vaktinden sonraya bırakacaklar.) [Müslim]

namaza daha sonra gelenlerin zay edeceği kurandaki haberdir.namazı zay ettiler diye namaz ile ilgili ayetlere bakın göreceksiniz.[işte bu olayı ayeti anlatırken söylenmiş olabilir]

(Ya Osman halife olacaksın, hilafet gömleğini çıkarmak isteyecekler, sakın çıkarma! O gün oruçlu olacak, benim yanımda iftar edeceksin.) [Hâkim] (Aynen vaki olmuştur.)

elcevab..nerden biliyorsunuz aynen olmuş diyorsunuz HZ OSMANIN ORUÇLU OLDUĞU VE RASULULLAH İLE İFTAR ETTİĞİNİ GÖRDÜNÜZMÜ kızmayın ama ,sizde mi GAYBI BİLİYOR VEYA ALLAH SİZEDE Mİ GAYBI BİLDİRİYOR..Bakın nasıl yanlış anlaşılmalara mahal kapılar açılıyor gayba taş atmak böyle bir şey işte sayın ravza..

Kur'an-ı Kerim'de de Allah'ın dilerse Pagamberlere gaybı bildireceği ayetleri vardır.

(Allah gaybı herkese bildirmez; ancak dilediği resul müstesna, [Mucize olarak ona bildirir.] Çünkü her peygamberin önünden ve ardından gözcüler [melekler] salar.) [Cin 26, 27] (Beydavi tefsiri)

el cevab.tamam rasule bildirilen gayb haberleride kuranın ayetleriyledir.

(Allah, müminleri bulunduğu şu durumda bırakmaz, temizi pisten ayırır. Allah size gaybı da bildirmez. Ama Allah Resullerden dilediğini seçip, ona gaybı bildirir. Artık Allah’a ve resullerine inanın, eğer iman eder, müttaki olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır.) [Al-i İmran 179]
EL CEVAB.. BURADAKİ DE VAHİY DİR.

(O, gaybın bilgilerini [vahiy ile bildirilen gizli şeyleri sizden] esirgemez.) [Tekvir 24]

EL CEVAB.. BU ayettede ap açık bildiril miş ki rasulullaha bildirilen gablar VAHİY İLEDİR ve bundan dolayıda rasul bunu gizleyemez...
sağlıcakla kalın..

son olarak kıyamet ile ilgili bütün iz [alemet] ler çık mıştır. sadece kopacağı zaman içinde vuku bulacak yıkımlardan bahseder kıyamet ile ilgili ayetler,ayın yarılması,güneşin parçalanması,batıdan doğuya olayı,yerlerin ,dağların kayması vs...şu ayettede kıyametin iz[aleemetleri] inin çıktığı açık tır..

muhammed süresi..18- Artık onlar, kıyamet-saatinin kendilerine apansız gelmesinden başkasını mı gözlüyorlar? İşte onun işaretleri [alametleri] gelmiştir. Fakat kendilerine geldikten sonra öğüt alıp-düşünmeleri onlara neyi sağlar?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)