Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi talibetün,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2012 (20:24), Konuya Son Cevap : 19 Şubat 2012 (20:50). Konuya 28 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Şubat 2012, 16:30   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Hatim sevabı birden fazla kişiye bağışlanabilir mi?

''Kuran okuyup sevabını bağışlamanın ölüye faydası olurmu'' sorusuna 4 mezhebin fukahası ''olur''cevabını vermiştir.
yalnızMaliki ve şafi'i mezhebinin mütekaddim(önceki)uleması bunun mekruh olduğunu okunan kuranın sevabının ölüye ulaşmayacağını söylemiş bu iki mezhebin müteahhir(sonra) gelen fukahası bu konuda onlara muhalafat ederek diğer iki mezhep fukahasıyla aynı görüşü benimsemiş ve okunan kuranın ölüye fayda vereceğini kabul etmişlerdir.

Bu, mezhep fukahasının öncekileri taklid dışında bir şey yapmadığı şeklindeki yaygın kanaatin doğru olmadığını gösteren ilgi çekici örneklerden birisidir. Her mezhebin içinde "muhakkık" denen tahkik ehli ulema vardır ve onlar mezheplerinin sahih, muteber ve fetvaya esas alınması gereken görüşünü tesbit ederler. Bu örnekte de Şâfi'î ve Mâlikî mezhebinin muhakkık ulemasının büyük bir dirayet örneği göstererek mezheplerinin müketakkim ulemasına muhalefetten geri durmadıklarını görüyoruz.

Hanefî mezhebi imamlarından Muhammed b. el-Hasen'in, kabir başında ölüye Kur'an okumanın caiz olduğu görüşünü benimsediğini görüyoruz.(1)

Bununla birlikte İmam eş-Şâfi'î'nin bu konuda olumsuz bir kanaatte olduğu bilinmektedir. Onun benimsediği görüşe göre okunan Kur'an'ın sevabı ölüye oluşmaz. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi mezhebin muhakkık fukahası aksi görüşü benimsemiştir.

İbnu'l-Kayyım, Kitâbu'r-Rûh isimli eserinde(2) bu meseleyi enine boyuna tartışmıştır. Dileyen bu eseri mütalaa ederek konu hakkında bir fikir edinebilir. Ayrıca Fıkıh kitaplarının kitâbu'l-Cenâiz bölümlerinde de farklı mezheplere mensup fukahanın yaklaşımlarına muttali olmak mümkündür. Derli-toplu bilgi edinmek isteyenler için ise Vehbe ez-Zuhaylî'nin el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletuh isimli eseri ile (3) el-Mevsû'atu'l-Fıkhiyye'ye (4) bakabilirler.

1) el-Fetâva'l-Hindiyye, I, 166.

2) İbnu'l-Kayyım, Kitâbu'r-Rûh, 223 vd.

3) Vehbe ez-Zuhaylî, el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletuh, II, 550 vd.

4) el-Mevsû'atu'l-Fıkhiyye, XVI, 42 vd
Alt 19 Şubat 2012, 16:42   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

tamam kardeşim siz kendi yolunuza ben kendi yoluma
ben de inşallah ilk başta kuran-ı kerimden daha sonra hadislerden daha sonra 4 mezhep imamından ve daha sonra 100 yılda bir gelen müceddidlerden faydalanırım Rabbimin izniyle
sizi de bu hususta inandıracak değilim
zaten hadislere bile itimad etmiyorsunuz Rabbim ıslah etsin hepimizi
selametle
Alt 19 Şubat 2012, 16:49   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Diyelimki okuduğumuz kuranlar ölmüşlerimize gitmedi.Okuyanlar ne kaybetti? HİÇ!!! en azından okuma sevabları var.ve dahi diyelimki bizimki doğru siz ne kaybettiniz?!!!
Alt 19 Şubat 2012, 16:53   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Ben babacığıma hergün yasin tebareke amme okurum.Evimde bereket olsun diye vakıayı da okurum.Ölülerimede bağışlarım.Elhamdülillah.
Alt 19 Şubat 2012, 17:21   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben babacığıma hergün yasin tebareke amme okurum.Evimde bereket olsun diye vakıayı da okurum.Ölülerimede bağışlarım.Elhamdülillah.
elhamdülillah
dinimiz ne kadar da güzel değilmi dardeşim
Alt 19 Şubat 2012, 17:26   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Elhamdülillah
Alt 19 Şubat 2012, 17:45   Mesaj No:27
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Diyelimki okuduğumuz kuranlar ölmüşlerimize gitmedi.Okuyanlar ne kaybetti? HİÇ!!! en azından okuma sevabları var.ve dahi diyelimki bizimki doğru siz ne kaybettiniz?!!!

Şöyle düşünün diyelim ki Allah böyle bir usul koymadı dinde ve sizde uyguladınız DİNİNİZİ BOZMUŞ OLMAZ MISINIZ...

Veya şöyle düşünelim,akşam namazının farzını 3 kılıyorsunuz,bunu 4 kılsanız ne olur...

her ikisindede dinde kuralı siz mi ,yoksa Allah mı koydu....
Alt 19 Şubat 2012, 18:33   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdir Et:

Alıntı:

Aman Allah’ım bu nasıl bir mantık böyle muallime hanım....Bizler din adına konuştuğumuz vakit kendi aklımıza göre şuna helal buna haram yada bu caiz bu mekruh yada ne olacak mantıklarını öne süremeyiz... İmam azamın karşısında bu sözü söylemiş olsak acaba bize karşı tavrı ne olurdu....?

“Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal, buna haram demeyin. Çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Şüphesiz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa ermezler” Nahl/116

O zaman bizler hıristiyanların noelinide kutlayalım ne kaybederiz diyebilirmiyiz....?

Yahudi ve hıristyanları kurandan okumak lazım.. Dinlerine nasıl eklemeler ve çıkartamalar yaptıklarından dolayı düştükleri durumu çok güzel tasvir etmeketdir....

Daha evvel bu konuyu delilleri ile birlikte asmıştım...Tekrar dört mezhebe göre görüşleri inşallah hafta içi asacağım....İnsan toplumdaki insanlarla din konusunu mülaza ettikçe neden yüzyıllardır tağutlar tarfından yönetildiğimizi daha iyi idrak etmektedir.....

Rabbim hidayet nasip etsin...etsinki belki can vermeden bidatlerden hurafelerden arınmış bir toplum islam ile yönetilen bir rejim görmüş oluruz...

Bu mantığın üzerine ancak bu fıkra gider....

ÖLÜYE 3 GULHÜ 1 ELHAM OKUYALIM BAKALIM-
Mezarlığın önünden geçiyoruz olum teybi kapat.
- Niye?
- Ölüye hiç mi saygın yok lan. Onlar işitir.
- Sen mi ölülere işittireceksin?
- Onlar bizim burdan geçtiğimizi sezer.
- Yalanın batsın emi.
- Tamam susta üç gulhü bi elham oku bari.
- O niye
- Yav ne lüzumsuz adamsın, o niye bu niye elinin körü işte. Oku dediysek oku.
- Abi tamam da bunun ölüye ne faydası olacak, merak ettim.
- Şifa niyetine ruhlarına hediye edeceksin.
- Hediye alıyorlar mı?
- Allah belanı yav sus oku.
- Tamam okuyorum. De ki "Allah tektir"
- O ne lan, çift diyen mi oldu?
- İyi de sen demedin mi gulhü oku diye, ben de okuyorum işte.
- Şunun arapçasını adam gibi oku, allamei cihansın bi gulhüyü ezberleyemedin mi?
- Anlaşalım o halde, sen arapçasını oku, ben türkçe mealini vereyim. Daha iyi anlasın ölüler.
- Bıdı bıdı yaptın mezarlığı da geçtik bak.
- Bak şimdi ben sana türkçelerinin ne olduğunu söyleyim gerisine sen karar ver.
- Söyle bakalım.
- De ki: Allah ahaddir, sameddir, doğmamış ve doğrulmamıştır, hiçbirşey O'nun dengi değildir. Şimdi bunu ölülere söyleyince ölüler fazladan iki rekat namaz mı kılacak.? Hele bir de fatiha oku diyorsun. Ölmüş adam nasıl hamdetsin, Kulluğunu yapmış pılısını pırtısını toplamış gitmiş.

Bizi doğru yola ilet diyorsun. Yahu ölü yaşıyor mu doğru yola gelecek. Eğrisiyle doğrusuyla çekip gitmiş. Kalk gününü bekliyor. Ölülere hidayet eder mi ALLAH. Hidayet bu dünya için geçerli. Bu dünyada hidayete ermişse mesele yok zaten.
Sırf millet yapıyor diye yapıyorsun. Ölüye güttüğün saygının onda birini dirilere gütmezsin.

Ölülere gelince saygıda kusur etmessin. Ne biçim adamsın sen. Ölülere okuyacan o sureler dirilere gönderildi. Sen diri değil misin. Sana okuyum mu üç gulhü bi elham şimdi. Belki faydası dokunur. Bu sureler ölülere değil dirilere rahmettir. Sen bu rahmetten faydalanmak istemiyorsan, aha burda yatanlardan ne farkın var. Yarın senin evin önünden geçerken ben de sana okuyam o zaman. Olmaz mı?
- Tamam tamam sus da teybi aç.

Not: Hele bir de Yasin okumaları var ki, tam evlere şenlik. Diri olanları uyarmak için (36/70) gönderilen bu sureyi, ölülere okumak riyakarlığın daniskasıdır. Görevden kaçmaktır. Dirilerin misyonunu ölülere yüklemektir. Gerçekten bu toplum KUR'AN'ı unuttular. Ona arkalarını döndüler. Vahye kulak verenlere selam olsun.

FECR adlı üyemizden alıntı
Alt 19 Şubat 2012, 20:50   Mesaj No:29
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:BÜŞRA NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16711
Üyelik T.: 15 Şubat 2012
Arkadaşları:3
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdir Et:

''Kuran okuyup sevabını bağışlamanın ölüye faydası olurmu'' sorusuna 4 mezhebin fukahası ''olur''cevabını vermiştir.
yalnızMaliki ve şafi'i mezhebinin mütekaddim(önceki)uleması bunun mekruh olduğunu okunan kuranın sevabının ölüye ulaşmayacağını söylemiş bu iki mezhebin müteahhir(sonra) gelen fukahası bu konuda onlara muhalafat ederek diğer iki mezhep fukahasıyla aynı görüşü benimsemiş ve okunan kuranın ölüye fayda vereceğini kabul etmişlerdir.

Bununla birlikte İmam eş-Şâfi'î'nin bu konuda olumsuz bir kanaatte olduğu bilinmektedir. Onun benimsediği görüşe göre okunan Kur'an'ın sevabı ölüye oluşmaz. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi mezhebin muhakkık fukahası aksi görüşü benimsemiştir.

İbnu'l-Kayyım, Kitâbu'r-Rûh isimli eserinde(2) bu meseleyi enine boyuna tartışmıştır. Dileyen bu eseri mütalaa ederek konu hakkında bir fikir edinebilir. Ayrıca Fıkıh kitaplarının kitâbu'l-Cenâiz bölümlerinde de farklı mezheplere mensup fukahanın yaklaşımlarına muttali olmak mümkündür. Derli-toplu bilgi edinmek isteyenler için ise Vehbe ez-Zuhaylî'nin el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletuh isimli eseri ile (3) el-Mevsû'atu'l-Fıkhiyye'ye (4) bakabilirler.

1) el-Fetâva'l-Hindiyye, I, 166.

2) İbnu'l-Kayyım, Kitâbu'r-Rûh, 223 vd.

3) Vehbe ez-Zuhaylî, el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletuh, II, 550 vd.

4) el-Mevsû'atu'l-Fıkhiyye, XVI, 42 vd[/QUOTE]

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: