Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (23:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (22:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Ekim 2018, 22:57   Mesaj No:351
Medineweb Emekdarı
Nebevi Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nebevi Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:3
Konular: 327
Beğenildi:1742
Beğendi:1021
Takdirleri:12926
Takdir Et:

Benimde sorum var her kardesime
Rahman bu dünya da herkese dilediği kadar verendir.
Kafir mümin ayırt etmeden doğru mu?
Ahirette sadece müminlere verendir?
Sorum ?
Rahman herkese diledigince verense Afrika'da ki açlıktan ölen günahsız çocuk her insan gibi güzel bir hayat ister. O çocuk ne çalıştı nede dünyada yüzü güldü. Bu çocuk Rahmân in ismi celalinden istifade edemedi mi?
Yada kör topal sakat bunlar demeyecek mi?
Rabbim sen herkese dilediğin kadar verdin. Beni neden böyle yarattin.

Ataizme kayan gençlerden bize gelen sorular.
Bir kac sorum daha olacak
mehmet akif2 beğendi.
Alt 05 Ekim 2018, 07:53   Mesaj No:352
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Ebu Ömer Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sorum ?
Rahman herkese diledigince verense Afrika'da ki açlıktan ölen günahsız çocuk her insan gibi güzel bir hayat ister. O çocuk ne çalıştı nede dünyada yüzü güldü. Bu çocuk Rahmân in ismi celalinden istifade edemedi mi?

Birincisi Allah layussellir,yani sorgular ama sorgulanmaz.Allah bir şey yapacağı zaman kimseye danışmaz,sormaz ve hiç bir varlık Allah bu sorguyu yapamaz beni niye yarattın diyemez.

ikincisi Allah insanlarıda birbirine imtihan aracı kılmıştır.Allah afrikalılarada rızık vermiştir.Bunlar rızıklarını hırsız ve düzenbazlara çaldırtıyorlar.

Böyle durumlarda

iki suçlu vardır.

1.zulmedenler

2.zulmetmeyip bu zulmu yapmayıp gücü nispetince bu zulmu def etmeye çalışmayanlar.

gelelim bedensel ve zihinzel engelliler sorunuza,

zihinsel engelli olanların dünyada anne ve babaları hangi inanç üzerinde iseler dünyadaki geçerli olan inançları anne ve babalarının inanç isimleridir.Yalnız ahirette azaba uğrayıp uğramıyacaklarını sadece Allah bilir.

zihinsel engelli olan ve daha çocukken ölenlerin ki bu benim kişisel görüşümdür,doğrusunu Allah bilir.
Bunlar ahirette imtihan edilecek ve bu imtihanın sonucuna göre değerlendirilecektir.
peki öyleyse neden yaratıldılar.insanlar birbirleri içinde imtihan aracıdırlar.

uzuvsal engelli olanlar ise, buna göre olan görev ödev ve sorumlulukları vardır.

sıkıntı şurasıdır insanlar için,

değerlendirme yaparken,dünyadan bakanlar ve ahirettin ebediliğinden dünya hayatına bakanlar,buda su şekilde bir sonuç olur.

Dünyanın içinden dünyaya bakanlar,dünyayı büyük ve kalıcı,kendilerini küçük ve geçici zannederlerken;ebediliğin bu muazzam eşiğinden fani dünyaya bakanlar elbetteki bambaşka bir görüş ve bambaşka bir anlayış içindeydiler...yani ahiretten dünya hayatına bakanlar için kulluğunu yapmada bedensel bir engel, engel değildir çünkü bu engel sadece geçici bir hayat için bir imtihan aracıdır.

sınava girdiğiniz hocanın sorduğu soruyu beyenir veya beyenmezsiniz ama bu soru sorun olarak görüp cevaplamazsanız sınavdan kalırsınız bu hocanın suçu değildir.ayrıca hocaya bu soruyu bana sormasaydınız ben kalmazdım demenizde sizi kurtarmaz...
Kara Kartal ve Nebevi Sevda beğendiler.
Alt 05 Ekim 2018, 10:50   Mesaj No:353
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
Sorum ?

hocam benim de ücretli çalıştığımda materyalist takılan 12. sınıf öğrencim vardı nebe suresi 33. ayetde yazılanı aykırı görüyordu sonra bir baktım ki atesit sitelerinde bu ayet üzerinden kötü konuşuyorlar çocuk eminim onlara bakıp sordu

ben araştırıp yardımcı olacağım dedim burda muhsin hocama da sordum o ayetin kuran diline aykırı olmadığını bu üslubun da yanlış olmadığını anlattım gündelik hayatda söylenen tabirlerle örnek verdim tabii ikna olmadı ama ben elimden geleni yaptım

beni kureyza olayını da sordu yine allah razı olsun muhsin hocamdan yardım aldım

demek istediğim yeni nesil kendi başına başıboş bilinçsiz şekilde yetişiyor

ben ne yapabilirim demeden çocukların söylediğini sorduğunu fikrini sen bilmezsin diye susturmadan saygıyla dinlemekle belki 1 seferde değil belki 30 kere 40 kereden sonra gönlüne gerçeği koyabiliriz
Nebevi Sevda beğendi.
Alt 05 Ekim 2018, 12:03   Mesaj No:354
Medineweb Emekdarı
Nebevi Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nebevi Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:3
Konular: 327
Beğenildi:1742
Beğendi:1021
Takdirleri:12926
Takdir Et:

Allah razı olsun bilinmez kardeşim. Güzel cevap vermişsin. Düşün İslam'ı kabul etmeyen biri karşında ve onun aklına ve ruhuna hitap edecek islama davet edeceksin. Sana bu soruyu sordu. Cevabı bu şekilde vermen yeterli olur mu?
Alt 05 Ekim 2018, 13:35   Mesaj No:355
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

“Ancak ve ancak Allah, ey Ehl-i Beyt sizden her çeşit pisliği, suçu gidermek ve sizi tam bir temizlikle tertemiz etmeyi irade eder.”

Bu ayeti kerime Kur’anı Kerim’in Ahzab suresindedir. Tefsir, Tarih ve hadisçi alimler arasında Tathir ayeti diye meşhurdur.

Tarih boyunca bu ayetteki Ehl-i Beyt’in kimler olduğu hususunda büyük ihtilaflara düşülmüş ve bu ihtilafların da zararının faturası ise Müslümanlar tarafından ödenmiş ve kârını ise islamın büyük ve azılı düşmanları ve emperyalist güçler kazanmıştır.

soru çözerken tathir ayeti seçeneği vardı netten bu bilgiyi buldum

tathir ayetinde geçen ehli beyt ne anlamda kullanılmıştır objektif bir bilgi verir misiniz
Nebevi Sevda beğendi.
Alt 27 Ekim 2018, 22:32   Mesaj No:356
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Allah razı olsun bilinmez kardeşim. Güzel cevap vermişsin. Düşün İslam'ı kabul etmeyen biri karşında ve onun aklına ve ruhuna hitap edecek islama davet edeceksin. Sana bu soruyu sordu. Cevabı bu şekilde vermen yeterli olur mu?

Birincisi ben islamı sorularla hiç kimseye sorgulatmam.Çünkü,islamin Rabbani metoduna aykırıdır.

ikincisi o anki ortamda ne olur Allah bilir.Kimine yeterli gelir kiminede gelmez.o zaman muhattabın iddalarını kendisinin delillendirmesini isterim ve ben öyle yaparım..
Alt 11 Ağustos 2022, 23:10   Mesaj No:357
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6070
Takdirleri:23737
Takdir Et:

Esselam

Tanıdığım bankadan bankaya geçdi ve hediye edilen promosyonu aldı. O paranında bankanın faizinden ödendiğini öğrendi ewe harcamak doğru olmaz diyor doğal olarak . Torunu ünvst başlayacak ona versem olurmu diyor . Torununun durumu çok kötü değil yani onun vereceği paraya bakmıyorlar verilmesi uygunmudur?
su damlası ve Kara Kartal beğendiler.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 10 Ekim 2022, 14:57   Mesaj No:358
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 412
Beğenildi:3136
Beğendi:3591
Takdirleri:25542
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Esselam

Tanıdığım bankadan bankaya geçdi ve hediye edilen promosyonu aldı. O paranında bankanın faizinden ödendiğini öğrendi ewe harcamak doğru olmaz diyor doğal olarak . Torunu ünvst başlayacak ona versem olurmu diyor . Torununun durumu çok kötü değil yani onun vereceği paraya bakmıyorlar verilmesi uygunmudur?
Şöyle bir video var. Gayet anlaşılır anlatmış. Banka promosyonunu ailemden olmayana tasadduk etmeli diyor. Kardeş bakmakla yükümlü değil verilebilir deniyor. Torunda belki öyledir ama yinede kendi ailesine deilde başkasına başka ihtiyacı olan tasadduk etmesi daha iyi

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Esma_Nur beğendi.
Alt 10 Ekim 2022, 22:48   Mesaj No:359
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6070
Takdirleri:23737
Takdir Et:

Nette çok video var evet ama ben bizim hocalardan öğrenmek istedim daha bir netleşiyor bende .. neyse emeğine sağlıke
Kara Kartal beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: