Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (23:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (22:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Aralık 2012, 12:04   Mesaj No:41
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Nur suresi Medine'de nazil olmuş bir suredir.Medine'de İslam toplumunun en önemli öğesi olan ailenin nasıl oluşturulması gerektiği üzerinde duruyor.Eş seçerken dikkatli olunması gerektiğini, zina eden ya da müşrik kimselerle evlenilmemesi gerektiği üzerinde duruluyor.Temiz bir aile, şaibesiz bir yuva kurulması hususunu öncelliyor bu ayetler.Allah pis olan,necis sayılan müşriklerle bir müminin evlenmesini yasaklıyor.Zina eden kimseler zina eden kimselere layıktır.
İslam dini öyle bir toplum oluşturmayı hedefler ki o toplumda kadın da, erkek de temiz olacak, iffetli olacak. Her ikisi de Allah’ın meşru kıldığı nikah dışı ilişkiyi asla benimsemeyecek. Rabbimiz nikah dışı ilişkiyi pis kabul etmiştir. Hiç bir zaman Allah’a inandığını iddia eden ne Müslüman erkek, ne de Müslüman kadın Allah’ın yasaklamış olduğu bir davranışta bulunmayı düşünemez. Şayet bir erkek veya bir kadın Allah’ın yasaklamış olduğu böyle bir ilişkide bulunmuş ama hemen arkasından tevbe etmiş ve o işle bir daha ilgilenmemişse elbette Allah onu affeder. Böyle birisi asla bir daha Müslüman ve temiz bir kadınla evlenemeyecek demek caiz değildir.
Nesai, Abdullah Bin Amr el As’tan şunu rivâyet eder: “Ümmü Mahzul adında bir kadın Medine’de fahişelik yapardı. Bir Müslüman bu kadınla evlenmek için Rasulullah’a müracaat edince Allah’ın Resûlü onun bu kadınla evlen-mesini reddetti ve işte ona Nur 3.ayeti okudu.”
Yine Tirmizî ve Ebu Dâvût Mekke’nin cahiliye dönemi ahlâksız kadınlarından birisiyle evlenmek isteyen bir Müslümanı Rasulullah efendimizin kendisine işte bu ayeti okuyarak menettiğini haber verir. Allah’ın Resûlü kendisine yapılan bu tür müracaatlar karşısında şöyle buyurmaktadır: “Karısının ahlaksız olduğunu bildiği halde onunla beraberliği sürdüren kimse asla cennete giremeyecektir.”
Yine Nesai ve Ebu Davud’un rivâyetlerine göre Rasulullah efendimiz bekar oldukları halde zina eden kadın ve erkeğe cezalarını uyguladıktan sonra onları evlendirdiğini görüyoruz. Abdullah İbni Ömer efendimiz bir olay anlatır. Bir adam kendisinin evine misafir ola-rak gelen bir kişinin kendi kızıyla zina ettiklerini tespit eder ve üstü kapalı olarak bunu Rasulullah efendimize anlatmaya çalışır. Rasulullah efendimiz de Hz. Ömer’e der ki; dışarı çık ve müsait bir yerde bu adamın ne demek istediğini anlamaya çalış. Ömer efendimiz durumu anlayınca Rasûlullah efendimize anlatır. Rasûlullah efendimiz de: Yazıklar olsun, kızının sırrını neden gizliyorsun? buyurur, sonra her ikisinin de cezalarını verdikten sonra o ikisini evlendirip bir yıl sürgün ettiğini anlatır.

Alıntı:
1-Zina etmek ( Haşa ) Allaha c.c.ortak koşmakla bir midir günahı ?
Zina etmek ile Şirk koşmak aynı değildir. Allah zinayı affedebiliyor ama şirki affetmiyor

Alıntı:
2-Zina eden erkek yada bayan zina eden kadınla yada erkekle evlenebilir deniliyor burda bekar iken anlıyorum yanılıyormuyum ? Şayet vurgulanan bekarlarsa evliyken zina eden erkek yada bayanların konumu ne oluyor ?
Burada evlenebilir derken, onların birbirlerinin dengidir anlamındadır. İffetli kimselerin zina eden kimselerle evlenmeleri istenmiyor, temiz kimseler temiz kimselerle evlensinler.Evliyken zina eden kimselere had cezası uygulanır ki zina yapmak isteyenlere caydırıcılığı olsun.
Alıntı:
3-Bu tür evlilikler mü'minlere yasaklanmıştır.
Kesin delillerle reddederken evliyken zina edenler mü'min sıfatından ne konuma düşüyor ?
Zina eden küfre girmez, ama büyük günah işlemiş olur ve tevbe etmesi gerekir. Eğer zina ettiğini şahitlik edenler olursa, zina edenlere had cezasını İslami otorite uygular. Şahısların uygulamaya kalkması toplumda kargaşa oluşturur.
Alt 30 Aralık 2012, 14:04   Mesaj No:42
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Ayrıca bakara 221. ayetinde müslümanın ,müşrik ile,yani fiilinde şirk olan biriyle evlenmesi yasaklanmıştır..kendini müslüman olarak tanımlayan ama hayatında şirk olan toplumların içinde yaşayan müslümanlar için MÜŞRİK,MÜSLÜMAN AYIRIMI YAPMASI BU YÜZDEN İLK TEMEL İSLAMIN ESASIDIR..

BAKARA SÜRESİ..221 - Müşrik kadınları, iman etmedikçe nikâhlamayın. Bir müşrik kadın, sizin hoşunuza gitse bile, iman etmiş olan bir cariye herhalde ondan daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de mümin kadınları nikâh ettirmeyin. Bir müşrik, sizin hoşunuza gitse bile, mümin bir köle elbette ondan daha hayırlıdır. Onlar sizi ateşe davet ederler, Allah ise, kendi izniyle cennete ve mağfirete davet ediyor ve âyetlerini insanlara açıklıyor. Umulur ki onlar hatırda tutup, öğüt alırlar.
Alt 30 Aralık 2012, 15:36   Mesaj No:43
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Açıklamada yapmışsınız Allah c.c. razı olsun..Sormak istiyorum ama haddimi aşmaktanda korkuyorum Fecr hocam. Verdiğiniz cevaba bir soru soracağım şayet fazla kurcalama derseniz anlarım ama öğrenmek istiyorum ukalalık yapmak değil amacım.....

Zina etmek ile Şirk koşmak aynı değildir. Allah zinayı affedebiliyor ama şirki affetmiyor

1-Aynı ayetin içinde neden her ikisi alınmış zina ve şirk koşmak ?
2- “Karısının ahlaksız olduğunu bildiği halde onunla beraberliği sürdüren kimse asla cennete giremeyecektir.” Peygamber Efendimizin s.a.v. Bu hadisi sadece bayanlarımı alır içine ?
Alt 30 Aralık 2012, 17:07   Mesaj No:44
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Nur suresi 3.ayette zina ve şirkin bir arada geçmesi demek, ikisinin aynı kategoride olduğunu göstermez. Ayette zina eden ancak başka bir zina eden birisiyle evlenmeye haktır. Müşrik bir kimseye de ancak başka bir müşrik evlenebilir yani ikisi bir birine denktir. Zina eden bir erkekle iffetli bir hanımın evlenmesini istemek, iffetli bir bayana haksızlık değil midir? Yine müşrik bir kimseyle imanlı birisinin evlenmesi de haksızlığın ta kendisidir. Bu yüzden ayetlerde Müşrikler ile Müminlerin evlenmesi haram kılınıyor. Kişi ben müşrik birisiyle evlenmesi demek,Allah'ın çizmiş olduğu sınırları geçmek demektir. Bu evlilikte ne hayır olur, ne de bereket olur. İsyan üzere kurulu bir evlilik olur.
Alıntı:
2- “Karısının ahlaksız olduğunu bildiği halde onunla beraberliği sürdüren kimse asla cennete giremeyecektir.” Peygamber Efendimizin s.a.v. Bu hadisi sadece bayanlarımı alır içine ?
Hadisin metnine bakmak gerekir.Eğer metinde "zevc" ifadesi varsa hem erkek hem de kadın eş için kullanılır.Erkekleri de içine alır
Alt 31 Aralık 2012, 23:21   Mesaj No:45
Durumu:aliye mut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 23988
Üyelik T.: 31 Aralık 2012
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

sa hocam ben orta okula giderken markete ik uc abur cubur aldım parasını sonra vereyım dedım vermedim ara soğudu ama ben hala unutamadım sonrada utandım veremedim acaba bu kul hakkı olur mu acil cevp beklyorum aeo
Alt 10 Ocak 2013, 19:28   Mesaj No:46
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
aliye mut Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sa hocam ben orta okula giderken markete ik uc abur cubur aldım parasını sonra vereyım dedım vermedim ara soğudu ama ben hala unutamadım sonrada utandım veremedim acaba bu kul hakkı olur mu acil cevp beklyorum aeo

eğer halen o market sahibini tanıyorsanız gidin helallik isteyin.bu hem sizin ferahlamanıza sebebde olacaktır,hem o kişinin belki hayatındaki eksikliklerinin peşine düşecek bi yol olmaya vesile olur...
Alt 23 Ocak 2013, 09:04   Mesaj No:47
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

bahailikte oruç perhiz şeklinde oluyor

oruçta perhiz nasıl olur

cevaplarsanız sevinirim
Alt 23 Ocak 2013, 11:38   Mesaj No:48
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bahailikte oruç perhiz şeklinde oluyor

oruçta perhiz nasıl olur

cevaplarsanız sevinirim

Bahai takvimine göre 2 ile 21 Mart tarihleri arasındaki dönem oruç ayıdır. Güneşin doğuşundan batışına kadar hiçbir şey yenilip içilmez.

Orucu perhiz şeklinde tutmak da şöyle olur: Mesela; kişi belirli günlerde ya da bir gün belli şeyleri yemeyerek perhiz yapıyor. Belirlediği bir içeceği ya da yemeği o gün hiç ağzına almıyor.
Alt 23 Ocak 2013, 12:30   Mesaj No:49
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam hem uzun süre aç kalarak oruç tutuyorlar

hem de o 19 günlük sürede belirledikleri gıdadan hiç yemiyorlar

doğru mu anladım
19 günlük oruç kesintisiz değildir. Sabah gün doğuşundan akşam batışına kadar devam ediyor. Ertesi gün aynı şekilde devam ederek,19 günü tamamlıyor.

Oruç perhizi ise biraz farklıdır. Belli yiyecekleri yemiyorlar , bunun dışındakileri rahat yiyorlar
Alt 23 Şubat 2013, 11:29   Mesaj No:50
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 08 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

sa
bir erkek eşinin annesine hitaben karısına küfür ederse,söverse nikahları düşermi

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: