Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (23:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (22:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26Haziran 2015, 22:35   Mesaj No:191
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

İsamin asli ile ilgili konularda cehalet mazert değildir.Yani akidede cehaleti ehli sünnet alimlerinin icmasi ile cehaletin geçerliliği yoktur .islamin asli bütün rasullerin gönderilme amaci olan TAĞUTUN HERTÜRLÜSÜNÜ RED İLE BAŞLAR daha sonra ise ALLAH A İMAN,nahl süresi 36.tağut bazen bir kişi,bazen bir kurum,bazen bir meclis,bazen bir parlemento,bazen, bir din adami olarak insanlarin önüne gelir.Yani tağut Allahin uluhiyet,rububiyet ve sosyal hayatta Allah in ,öğretisine ,koyduğu yasama yürütme ve yargisina rağmen haddi aşip insanlara beşeri hükümlerle hayatlari üzerinde Allah in degilde beşeri hükümlerle,nasihatlarla yön verip hükmetmektir.Tamda bu anlamda nikah akdinin feshi durumlarda beşeri mahkemelere muracatla bmuhakemeleşmek ve bu tağutlarin önünde mahkemeleşmekte şirk ve küfürdür.Nisa suresi 59,60 .ayetlerin meal ve tefsirine bakabilirsiniz.
Alt 10 Temmuz 2015, 00:14   Mesaj No:192
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

İslam dininde Muta nikahının yeri var mıdır ?

Evli bir erkek başka bir kadınla nikahını imam ,şahitler olmadan kendi kıyabilir mi ?
Alt 10 Temmuz 2015, 04:59   Mesaj No:193
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:yaprakela isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 49288
Üyelik T.: 15 Nisan 2015
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:

Selamun Aleykum arkadaslarim.. bu seferki sorum kendimle ilgili...

Annem-babam, ben 3 yasindayken ayriliyorlar... ilkokula kadar annemle kaldim , annem bu arada 2. Evliligini yapti.. ama ozbabam ile sorunlar hic bitmedi... ama sadece kendi sorun cikariyordu annemin umrunda degildi...

Sonra nasi olduysa ben babamlarda kalmaya basladim.. ilkokul 4.siniftaydim sanirim.... ama babam;babannem ve suan rahmetli olan dedemle kaliyorlardi...

Ben ne zaman babamlarda kalmaya basladiysam, kavgalar da basladi... ama babam sorumlusu.. dedemi doverdi :(( alkolik zaten babam... benle ilgilenen olmamisti...

Sonra biktim bukavgalardan, ki annemle gorusturmuyolardi , 17 yasindaydim sanirim , artik annemde kalcam dedim ciktim babamlardan...

Arada gorustum ama cok degil, sonra hic gormedim... yillaaaaaaar oldu .. annemin zoruyla , kizim olunca goturdum dedesisin bak torunun diye gittim .. baristik sandim ama aradan 1 ay gecti , babannemle haber yolluyo daha "" annesiyle gorusmesin "" diyee

Ya arkadaslarim ablalarim abilerim kafayi yicem evlenmisim colukcocuga karismisim bu nedir yaa !!

Ne yapmaya calisiolar anlamiyorum ... ha bide uvey babam bakti bana , evlendirdi ceyizimi herseyimi dortdortluk yapti ben de ona baba dedim.. ha dinimizde denmemesi gerekiyormua bilmiyordum uvey babaya oz baba gibi bi bag kurulmazmis.. ama hakkini odeyemem...

Neyse akil verin lutfen .. bu durumda ozbabama "tamam gorusmuyorum " diyip ara bulsam gunah olur mu ? Bi yandan bu isteklerin ardiarkasi kesilmeyecek gorusmekde istemiyorum..

Annemler anlaayislidir ses cikartmazlar babama boyle dedim diye de..

Bilmiyorum ne yapacagim.. bir akil verin nolur.. kimseyle de kus kalmak istemiyorum artik :((

Allah'a Emanet Olun ..
Alt 10 Temmuz 2015, 15:50   Mesaj No:194
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İslam dininde Muta nikahının yeri var mıdır ?

Evli bir erkek başka bir kadınla nikahını imam ,şahitler olmadan kendi kıyabilir mi ?

Muta nikahi haramdir.Islam`da yeri yoktur.Fuhsun kilifi mutadir.

2- Alimlerin ittifakiyla nikahin aleni aciktan olmasi gerekir.Evli bir erkek ve kadinin sahit olmadan nikahlanmasi gecersizdir.

Nikahin akdinin sahih olabilmesi icin ;

a-)icab -kabul , (kadin erkek aldim-vardim,kabul ettim seklinde beyanlari gerekir.)
b-)Sahit ,(iki erkek veya bir erkek iki kadin ,bunlardan biri eksik olursa nikah gecersizdir.)
c-)ilan (malikilere göre sahit olsa bile ilan edilmemis nikah gecersizdir.Diger mezhepler sahit bulunmasini ilan icin yeterli saymislardir.)
d-)velinin izni gerekir (hanefi mezhebi haric diger uc mezhebe göre kadin velisi olmadan evlenemez.)

Bu isin bir de sosyal boyutu var ki cogunlukla "gizli nikah" yapan ilan etmeyen kisiler ;diger sartlari yerine getirseler dahi -ister ilk nikah ister ikinci nikah olsun-iyi niyet tasimiyorlar.Gizli nikah demek bir bakima uygun oldugunda seni birakacagim manasina geliyor.Özellikle üniversite cevrelerinde cokca görülen bu nikah tarzi arkada bircok gözü yasli genc kadinlar birakmis ve hayatlari boyunca magdur olmuslardir.

Alt 10 Temmuz 2015, 15:56   Mesaj No:195
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Muta nikahi haramdir.Islam`da yeri yoktur.Fuhsun kilifi mutadir.

2- Alimlerin ittifakiyla nikahin aleni aciktan olmasi gerekir.Evli bir erkek ve kadinin sahit olmadan nikahlanmasi gecersizdir.

Nikahin akdinin sahih olabilmesi icin ;

a-)icab -kabul , (kadin erkek aldim-vardim,kabul ettim seklinde beyanlari gerekir.)
b-)Sahit ,(iki erkek veya bir erkek iki kadin ,bunlardan biri eksik olursa nikah gecersizdir.)
c-)ilan (malikilere göre sahit olsa bile ilan edilmemis nikah gecersizdir.Diger mezhepler sahit bulunmasini ilan icin yeterli saymislardir.)
d-)velinin izni gerekir (hanefi mezhebi haric diger uc mezhebe göre kadin velisi olmadan evlenemez.)

Bu isin bir de sosyal boyutu var ki cogunlukla "gizli nikah" yapan ilan etmeyen kisiler ;diger sartlari yerine getirseler dahi -ister ilk nikah ister ikinci nikah olsun-iyi niyet tasimiyorlar.Gizli nikah demek bir bakima uygun oldugunda seni birakacagim manasina geliyor.Özellikle üniversite cevrelerinde cokca görülen bu nikah tarzi arkada bircok gözü yasli genc kadinlar birakmis ve hayatlari boyunca magdur olmuslardir.
Bu konuya sorum olacak ,Allah resulu s.a.v zamanında mute nikaı varmımıydı?
Hz ömer bu nikahı kaldırdıgı dogrumudur?
Sünni kaynaklarda bile bu mute nikahi gecer ,sartlar konusunda girilirse zamanlıdır süre belirlenir kadın mirasdan faydalanamz ,cocuk erkegindir kadın nia bitdikten sonra 4 ay beklemek zorundadır..

Neye göre Haram dediniz anlamıs değilim.
Yada neye göre Mute nikahı var oda acıklanırsa iyi olur sonucta suan mute nikahı şii bölgelerde yapılan bir nkahtır.
Alt 10 Temmuz 2015, 17:01   Mesaj No:196
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
İslaminesil Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bu konuya sorum olacak ,Allah resulu s.a.v zamanında mute nikaı varmımıydı?
Hz ömer bu nikahı kaldırdıgı dogrumudur?
Sünni kaynaklarda bile bu mute nikahi gecer ,sartlar konusunda girilirse zamanlıdır süre belirlenir kadın mirasdan faydalanamz ,cocuk erkegindir kadın nia bitdikten sonra 4 ay beklemek zorundadır..

Neye göre Haram dediniz anlamıs değilim.
Yada neye göre Mute nikahı var oda acıklanırsa iyi olur sonucta suan mute nikahı şii bölgelerde yapılan bir nkahtır.

Muta nikahı, cahiliyet devrinden kalan bir nikah şeklidir. İslam'ın ilk yıllarında, özellikle harp zamanlarında, uzun zaman kadınlardan uzak kalan askerler için muta nikahına izin verilmiş, Hayber savaşına kadar mübah olan bu muvakkat nikah Peygamberimizin sünnetiyle yasaklanıp haram kılınmıştır.

Muta nikahı ücret karşılığında belli bir vakit için kadınla evlenmektir. Muta'nın en az müddeti bir cinsel ilişki geçecek zaman parçasıdır. En çok ise 99 senedir.(1)

Erkek kadına hitaben "Beni beş aylık bir zaman için mutalandır." veya "Şu kadar para karşılığında seninle mutalandım." deyip kadın da kabul ederse muta olur. Halk dilinde 'acem nikahı' denen bu iş fuhuştan başka bir şey değildir.

Allah Rasulu kesin olarak bunu yasaklamıştır. Ashab'dan, tabiinden ve müçtehitlerden, bu tür nikahı kabul eden kimse yoktur. (2) Böyle bir akit ne kadını helal kılar, ne boşama, hükmüne kapı açar, ne zihar, ne de mirasdan yararlanma hakkını verir.

Muta nikahı ile evlenen kadın erkeğe, erkekte kadına varis olamaz (3). Muta nikahının müddetinin az veya çok olması arasında hiçbir fark yoktur. Ancak,"kıyamet kopuncaya kadar, Deccal çıkıncaya kadar seni nikahlıyorum" şeklin*de bir ifade kullanılırsa muvakkatlık şartı da hükümsüz kalır, nikahın diğer şartlarını da yerine getirirse nikah sahih olur. (4) Çünkü o zamana kadar yaşamaları imkansızdır.

Hz.Ali (r.a.)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Allah Rasulu şöyle buyuruyor. Hz.Ali (r.a.) İbn-i Abbas (r.a.) ya şöyle demişti.
"Rasullullah (s.a.v.) muta nikahından ve ehil eşeklerin etlerini yemekten Hayber'in fetih günü bizleri men'et*ti. (5)
Rasullullah Evtas (Mekke fethi) yılında muta nikahına üç defa ruhsat vermiş, sonra yasaklamıştı.(6)

Allah Rasulu buyuruyor:

"Ey insanlar, ben muta nikahı ile kadınlardan faydalanmanız için izin vermiştim. Şüphe yok ki Allah, kıya*mete kadar bunu muhakkak haram kılmıştır. Kimin yanında bunlardan bir kadın varsa hemen onu serbest bıraksın, onlara verdiği şeylerden hiçbir şeyi geri almasın." (7)
Dört mezhebe göre böyle bir akit yapmak batıldır. Şiiler ve rafiziler hariç bütün İslam alimleri bu nikahın haram olduğunu kabul etmişlerdir. (8) Hatta Şia'nın önemli kollarından biri olan Zeydiye bile muta nikahının batıl olduğuna inanır ve bu konuda Hanefi alimleri ile hareket eder.
Ehli sünnet mezheplerinin delilleri Kur'an ve sünnettir.

1.Kur'andaki nikah, boşanma; iddet ve miras hakkındaki hükümler bu tür evlilikle ilgili değildir. Dolayısıyla bu evlenme şekli diğer evlenme şekilleri gibi batıldır. Şiiler muta nikahına Nisa suresinin 24.ayetini delil getiriyorlar. Ayet şöyle:"Onlardan hangisiyle evlenip temas etseniz ücretlerini (mehirlerini) takdir edildiği şekilde veriniz."(9) Büyük müfessir İbn-i Cerir-i Taberi bu ayeti tefsir ederken diyor ki, ayetin manası "Onlardan hangisi ile evlenirseniz mehrini veriniz demektir. Çünkü muta peygamberimizin sünnetiyle ebediyen yasaklanmıştır. İbn-i Veki babasından oda dedesi Sebreden rivayet ediyor:

Rasullullah "Bu kadınlardan faydalanın buyurmuştur."Bu faydalanma ifadesi Rasullullah zamanında evlenmek manasına geliyordu.(10) Dolayısıyla ayet-i celile de geçen bu "İstemta'tum" yani faydalanma, evlenme manasına "ucur" yani ücret kelimesi ise mehir anlamına gelir: (11)

2.Hadis-i şerifler bu şekil nikahın haram kılındığını açıkça belirtmişlerdir. (12) Muhammed bin Hanefiyye Hz.Ali'den rivayet ediyor; Hayber günü Rasullullah’ın tellalı şöyle bağırdı:" Dikkat edin Allah ve Rasulu sizi muvakkat nikahtan menediyorlar." (13)

Hadislerin çoğu Hz.Ali'den rivayet olunduğu halde Hz.bağlılık iddiasında bulunan şia ve rafızilerin bu nikahı yürürlükte tutması ilim ve akılla bağdaştırılacak şey değildir ..

Ayrica Hz. Ömerin Mutayi kaldirip kaldirmadigina dair farkli rivayetler vardir.Dogrusu sudur.

İbn Hacer’in belirttiği gibi muta nikahının yasaklanması Hz. Peygamber (asv) tarafından emredilmiştir. Dolayısıyla, Hz. Ömer (asv)’in mutayla alakalı olarak seslendirdiği “yasak” onun bir içtihadı değil, Hz. Peygamber (asv)'in sünnetini / yolunu izlemek ve onu yeniden halka duyurmak manasındadır.(bk. Fethu’l-Bârî, 9/172).

“Ömer’e Allah rahmet etsin, eğer -Allah’ın kullarına merhametinin bir eseri olan- mut’ayi yasaklamasaydı, asla kimse zina yapmaya ihtiyaç duymazdı / ona yeltenmezdi.” sözü Abdullah b. Abbas’a aittir.(bk. Neylu’l-Evtar, 6/547). İbn Abbas, muta hükmünün neshedildiğini duymadığı için bu yasağı Hz. Ömer (ra)’in bir içtihadı olarak değerlendirmiştir. Bu ifadeleriyle demek istemiştir ki, “Eğer Ömer muta nikahını yasaklamasaydı, insanlar/gençler, bekârlar cinsel ilişkiye ihtiyaç duydukları zaman hemen bir muta nikahı kıyıp cinsel ihtiyaçlarını tatmin eder ve artık zinaya yeltenmezlerdi…”

Ancak, İbn Abbas’ın daha sonra- mutanın Hz. Peygamber (asv) tarafından yasaklandığını işitip bu eski düşüncesinden vazgeçtiğine dair rivayetler kuvvetlidir..(14)

Kaynak: Kaynaklarıyla Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, Sayfa 277-278, Gonca Yayınevi, İstanbul 1993,

(1) İslam ve Osmanlı Hukukunda Evlenme:36
(2) Fethu'l Kadir: 2/384
(3) Fetava-i Kadıhan :1/330 (Hindiyye kenan)
(4) Fetava-i Hindiyye:I/330
(5) Buhari:6/129 Nesai:2190 Müslim:4/134
(6) Müslim:4/131
(7) el-Hidaye:1/I95
(8) el-Mebsul:5/152 Fethu'l Kadir:21384 Bidayetü'l Müctehit:2/43
(9) Nisa Suresi:24 (96) Tefsir-i Taberi:5130
(10) Tefsir-i Taberi:5/30
(11) Tefsir-i Taberi:5/30
(12) Buharı:6/129 Muslim:41132 (99) EI-Mebsut 5/153
(13) El-Mebsut 5/153
(14)Sorularla Islamiyet.

Alt 11 Temmuz 2015, 00:41   Mesaj No:197
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Allah c.c. razı olsun ..
Alt 11 Temmuz 2015, 16:29   Mesaj No:198
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
yaprakela Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum arkadaslarim.. bu seferki sorum kendimle ilgili...

Annem-babam, ben 3 yasindayken ayriliyorlar... ilkokula kadar annemle kaldim , annem bu arada 2. Evliligini yapti.. ama ozbabam ile sorunlar hic bitmedi... ama sadece kendi sorun cikariyordu annemin umrunda degildi...

Sonra nasi olduysa ben babamlarda kalmaya basladim.. ilkokul 4.siniftaydim sanirim.... ama babam;babannem ve suan rahmetli olan dedemle kaliyorlardi...

Ben ne zaman babamlarda kalmaya basladiysam, kavgalar da basladi... ama babam sorumlusu.. dedemi doverdi :(( alkolik zaten babam... benle ilgilenen olmamisti...

Sonra biktim bukavgalardan, ki annemle gorusturmuyolardi , 17 yasindaydim sanirim , artik annemde kalcam dedim ciktim babamlardan...

Arada gorustum ama cok degil, sonra hic gormedim... yillaaaaaaar oldu .. annemin zoruyla , kizim olunca goturdum dedesisin bak torunun diye gittim .. baristik sandim ama aradan 1 ay gecti , babannemle haber yolluyo daha "" annesiyle gorusmesin "" diyee

Ya arkadaslarim ablalarim abilerim kafayi yicem evlenmisim colukcocuga karismisim bu nedir yaa !!

Ne yapmaya calisiolar anlamiyorum ... ha bide uvey babam bakti bana , evlendirdi ceyizimi herseyimi dortdortluk yapti ben de ona baba dedim.. ha dinimizde denmemesi gerekiyormua bilmiyordum uvey babaya oz baba gibi bi bag kurulmazmis.. ama hakkini odeyemem...

Neyse akil verin lutfen .. bu durumda ozbabama "tamam gorusmuyorum " diyip ara bulsam gunah olur mu ? Bi yandan bu isteklerin ardiarkasi kesilmeyecek gorusmekde istemiyorum..

Annemler anlaayislidir ses cikartmazlar babama boyle dedim diye de..

Bilmiyorum ne yapacagim.. bir akil verin nolur.. kimseyle de kus kalmak istemiyorum artik :((

Allah'a Emanet Olun ..
.

Allah yardımcınız olsun zor bir durum, İlk önce üvey babanıza -hürmet ifade ettiği için -baba demeninde sakınca yoksa da gerçek babanız olmadığı için baba kelimesinin yanına bir kelime daha eklemeniz daha uygundur.(1) Efendi baba, Ahmet baba , cici baba vs.

Geçinme konusuna gelince babanız her ne kadar sorunlu bir kişi olarak gözükse de sonuçta babanızdır.

"Babalarınızdan vâzgeçmeyin, kim Babasından vazgeçerse (onu kabullenmezse) bu küfürdür".(2)

Ana-babaya iyilik ve ihsan evlât üzerine farzdır, onlara isyan etmek haramdır. Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki:
Cennet kokusu beşyüz yıllık mesafeden duyulur Ana-babasını Üzenler ve sılâ-l rahmi terk edenler.bunu duyamaz.[Taberânî]

Ömrünün uzun, rızkının bereketli olmasını istiyen, ana-babasına iyilik etsin, sıla-ı rahmde(3) bulunsun![İ. Ahmed]
-Sılâ-i rahm, ana-baba ve yakın akrabayı ziyaret etmek demektir.-

Ana-babasından biri hayatta olup da, onun rızâsını almıyan, onu küstüren, Cehenneme girmeye müstehak olur.

Eshâb-ı kiramdan biri Ya Resûlallah, ana-baba, evlâtlarına zulmetseler de rızâlarını alamıyan yine Cehenneme gider mi?) diye sorunca, Peygamber aleyhisselâm, üç defa (Evet zulmetseler de...) buyurdu (Beyhekî)

Sonuç olarak küs kalmadan yuvarlak cümlelerle ortalığı idare etmeli, bir taraftan diğer tarafa söz taşımamalı,baba kötü bile olsa iyi geçinmeye gayret etmelidir.Ziyaretlerini terk ederek ilişkiyi tamamen kesmek büyük günahtır. Zira Rasullulah efendimiz Kafir , müşrik bile olsa anne babayla iyi geçinmeyi onların ihtiyaçlarını karşılamayı emretmiştir. Dünya imtihan Dünyasıdır. Onların haram günah istek ve emirleri dışında istekleri yerine getirilir ve küstürmemeye gayret edilir.. Babanıza "tamam görüşmüyorum" diyerek yalan söylemeye gerek yok.Net bir dille "senin üzerimde nasıl hakkın varsa onun da üzerimde hakkı var ,görüşmeyi kesemem" diye net konuşun.
Allah Teala yardımcınız olsun.

(1) Rasulullah Efendimiz buyuruyor ki ;Kim Müslümanken Babası olmadığını bildiği halde birisini baba iddia ederse, Cennet ona haramdır"Burada Rasullullahın yasakladığı şey ,Asıl babasını inkar ederek başkasının baba iddia edilmesidir.
(2)Her ne kadar burada da nesep olarak babayı inkar etmek kastedilmişse de "Vazgeçmek" kelimesi üzerinde de düşünmek gerekir.
(3)Sılâ-i rahm, ana-baba ve yakın akrabayı ziyaret etmek demektir.

Alt 11 Temmuz 2015, 16:38   Mesaj No:199
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:yaprakela isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 49288
Üyelik T.: 15 Nisan 2015
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:

Allah razi olsun cok guzel cevaplamissiniz ...

Ama iste babannem diyorki " kizim annenlerle gorustugunu soyleme" diyo... yani ocak ayinda memlekete geliyosan sadece babana gel subatta da annenlere gel diyo..

Ama kimse paraniz pulunuz war mi kucuk cocukla yollarda helak mi oluruzz sormuyor.. herkes isine geldigi gibi dawraniyo .. bilemiyorum napacagiz ..

Boyle giderse kocamla da aramiz bozulacak bitmeyen aile meselelerinden dolayi

Allah'a Emanet Olun ..
Alt 11 Temmuz 2015, 16:47   Mesaj No:200
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
yaprakela Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah razi olsun cok guzel cevaplamissiniz ...

Ama iste babannem diyorki " kizim annenlerle gorustugunu soyleme" diyo... yani ocak ayinda memlekete geliyosan sadece babana gel subatta da annenlere gel diyo..

Ama kimse paraniz pulunuz war mi kucuk cocukla yollarda helak mi oluruzz sormuyor.. herkes isine geldigi gibi dawraniyo .. bilemiyorum napacagiz ..

Boyle giderse kocamla da aramiz bozulacak bitmeyen aile meselelerinden dolayi

Allah'a Emanet Olun ..

Böyle durumlarda , olan çocuklara oluyor. Onların yönlendirmesiyle iş yapmayın artık siz evli barklı hanımsınız. Kendi ailenizi korumakla mükellefsiniz. Eşinizle durumunuz müsaitse gidiniz yoksa telefon açınız. Eşinize de bu durumların hepsini anlatmayınız. Siyasi davranarak güzelce hepsini idare etmek biraz geri durmak sizin çocuğunuzun ailenizin ruh sağlığı açısından önemlidir. Görevlerinizi yaparken Huzurunuzun bozulmasına müsaade etmeyin.Kendinizi yıpratmayın.
Allahın kulu_ beğendi.

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: