Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (22:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (21:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Aralık 2016, 08:48   Mesaj No:231
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
Mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
"Evlatlık olan kişi biyolojik ailesini tanıyor ama onlarla yaşamıyorsa, evlatlık olan ailesiyle yaşıyorsa zekatını kime veremez?"bir oğrencinin sorusudur.hocalarımizdan cevap bekliyoruz.
Evlatlık kan bağıyla bağlı olmadığı için evlatlık ailesi fakir ise ona zekatını verebilir. Esas anne ve babasına zekat olmaz. Ama anne ve babası fakir ise zaten onlara bakmakla yükümlüdür, onlara yardım ve iyilik yapmalıdır. Esas annesi ve babası fakir ise onlara maddi yardım yapması zekat yerine geçmez ama anne-babaya ihsan/iyilik babından büyük sevaptır.
Alt 18 Aralık 2016, 20:30   Mesaj No:232
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
"Evlatlık olan kişi biyolojik ailesini tanıyor ama onlarla yaşamıyorsa, evlatlık olan ailesiyle yaşıyorsa zekatını kime veremez?"bir oğrencinin sorusudur.hocalarımizdan cevap bekliyoruz.
İslam Hukukunda evlatlık müessesesi yoktur .Bu sebeple ;beraber yaşamak zorunda kaldığı aile onun annesi ya da babası hükmünde değildirler ve Onlar zekata muhtaçsalar zekat verebilir .
Biyolojik ailesi dediğimiz kişiler her ne kadar beraber yaşamıyorlar sa da gerçek anne ve babasıdır. Zekat veremez..Onlara (her ne kadar çocuklarınıı başka aileye verdikleri için evlat hakkından sorulacaklarsa da ) bakmakla yükümlüdür .

Alt 30 Eylül 2017, 19:59   Mesaj No:233
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

okulda birkaç öğrencimin bahsetmesi üzerine soruyorum

rufailik tarikatının yaptığı ateşli şişi yalama ve vücuda batırma işini batıl ve saçma buldular

ben hak tarikat olduğunu tarikata girmenin kişinin kendi tercihi olduğunu söyledim

rıfailik veya rufailik tarikatı hakkında kısaca bana bilgi verir misiniz
Alt 01 Ekim 2017, 21:51   Mesaj No:234
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
İsra nicli üyemizin sorusudur...Hepimizi ilgilendiren bu soruya,siz değerli hocalarımızdan cevap bekliyoruz inşAllah)))

karma bir eğitim zaten başlıbaşına haram iken bu detaya takılmak acayip olmuş.şeytanın sağdan yaklaşması böyle birşey..

kuranda Rasulullah ın hanımları için onlar sizin anneleriniz gibidir diyen Alemlerin tek ilahı olan tek Allah,anneniz dediği rasulun hanımlarıyla konuşmanız gerekiyorsa bir perde arkasında konuşun bu sizinde onlar içinde hayırlı olandır.Bu sınırlara uyulmadıktan sonra selamın bir anlamı yoktur zaten....
Alt 01 Ekim 2017, 22:28   Mesaj No:235
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kadınların erkeklere selam vermesi, ya da erkeklerin kadınlara selam vermesi konusu Alimler arasında tartışma konusu olmuştur. Aslında bu konunun grift/karmakarışık haline gelmesinde gerek mezhep taassubunun gerekse erkek egemen toplumun örf ve adetlerinin etkisi olmuştur. Öyle bir hale gelmiştir ki, bunun caiz olmasından haram olmasına kadar gelmiştir.Yani caiz diyenler olduğu gibi haram diyenler de olmuştur. Bu duruma İslam Ümmeti nasıl geliyor? En basit konularda bile bir vahdeti oluşturamıyor! Elbette bunun sebepleri çoktur ama en önemlisi Kur'an ve Sünneti tam olarak anlayamamaktan / içimizde özümseyememekten geliyor. Allah'ın kitabında ve Peygamberimizin sünnetinde açık bir emir ya da yasak olmadığı konularda haramdır veya helaldir demekten kaçınmıyoruz. Halbuki Allah'ın ayeti bize şöyle uyarı yapmıyor muydu?
"Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler."(Nahl-116)
Selam konusuna gelecek olursak;
Selam öncelikle insanlık tarihi kadar eskidir. İnsani ilişkilerde selam vermek ne anlam ifade ediyor, onu bilmemiz gerekir. Selam vermek, bir anlamda karşıdaki kişiye benden sana zarar gelmez denilmesidir. Mekkeli müşrikler Hz.Peygamber a.s'e selam vermemek için dillerini eğip bükürek es-selamu aleykum yerine "es samu aleykum" yani "ölüm senin üzerine olsun " derlerdi.Allah Rasulu de bunu bildiği için onlara "ve aleykum" yani sizin üzerine olsun diye cevap verirdi.
Selam vermek , evlere girmenin de adaplarından olup Kur'an'ın bir emridir:
Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere, izin almadan, seslenip sahiplerine selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu sizin için daha iyidir.(Nur/27)
Bu ayette tüm inananlara sesleniyor, kadını ayırt etmiyor.Kadın da bir eve gittiği zaman selam vermeli , erkek de bir eve girdiği zaman selam vermelidir.
"Selamı yayınız" diye emreden bir Peygamberin ümmetinden "selamsız " bir topluma geldik.Batıdan ithal ettiğimiz "Günaydın, Tünaydın, iyi akşamlar, iyi günler vs " diye söylemenin caiz olup olmadığı tartışılmıyor ama mümin erkek ve kadınların birbirlerine "es selamu aleyküm" demeleri tartışılıyor. Hani ayette "mümin erkek ve kadınlar birbirlerinin velileridir/dostlarıdır" demiyor muydu?

“Şayet size selam verilirse, siz de ondan daha güzel bir tarzda selamı alın, en azından verilen selamın misli ile karşılık verin!” (Nisa, /86).
Selam vermek sünnet, almak farzdır diye genel bir kaide vardır. Veren sünnet işlemiş olur, alanda sevap işlemiş olur. Veren ise daha çok sevap almış olur.

Kadınla erkeğin selamlaşması umumiyet itibarıyla haram kılınmamıştır. Bu konuda yasaklama ya da mekruh görme şeklinde rivayet edilen bazı hadisler zayıf bulunmuş ve hem erkeğin kadına hem de kadının erkeğe selam vermesi câiz görülmüştür. (Ebû Dâvud, edeb 148; Tirmizî, isti’zân 9). Bir hadis-i şerifte Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) uğradığı bir kadınlar topluluğuna selam verdiği rivayet edilmiştir. Bir başka rivayette ise Ebû Tâlib’in kızı Ümmü Hânî, Efendimiz’e uğramış, O’na selam vermiş, Efendimiz de selamını almış ve onu selam vermekten menetmemiştir. (Buhârî, gusül 21; salât 4).

Erkek ve kadın arasında gözetilmesi gereken bir takım prensipler vardır ki buna selam vermede de dikkat etmek gerekir. Erkek kadının selamını alırken , bir erkekten selamı aldığı tarzda/ tonda alması uygun olmadığı gibi, bir erkeğin de kadına selam verdiği zaman , bir erkeğe selam verdiği tonda ve kadının da alırken yüksek sesle , fazla dikkat çekici şekilde alması uygun olmaz. Kadın-erkek ilişkilerinde nasıl fitneye sebebiyet verilmemesi gerekiyorsa , selam konusunda da buna aşırı bir şekilde dikkat edilmesi lazımdır.
Kadının erkeğe selam vermesi mecburi değildir, verdiği zaman da haram işlemiş olmaz.Bir mümin kadın bir erkeğe selam vermekten dolayı kalbi olarak kendini rahatsız hissediyorsa , vermesine gerek yoktur.Bir erkek de bir bayana selam vermekten dolayı rahatsız oluyorsa o da selam vermeyebilir. Ne erkek ne de kadın birbirlerine "Bana selam vermiyor" diye kapris yapmamalı ve karşısındaki kişiyi kınamaktan kaçınmalıdır.
Selam hidayete tabi olanların üzerine olsun
fecr hoca,açıklamanız tam bir modernist yaklaşımla olmuş.ee benzeşme böyledir.ayrıca sizin gibi arapça bilen kişi için nur 27 deki ey iman edenler diye başlayan ayetin hitabı arap dili ve edebiyatında çoğunluğun azınlığa galibi kaidesinden burdaki hitap erkekleredir.
Alt 02 Ekim 2017, 09:44   Mesaj No:236
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Bilinmez kardeşim
Hemen modernist yaftasını yapıştırmışsın =)
Keşke konuyu kaynaklarıyla araştırsaydın da yüzyıllar önceki Alimlerin bu konudaki görüşlerini araştırsaydın ama nerede ?
Tek bir görüşü mutlak doğru kabul edip diğer görüşleri mutlak yanlış kabul etmek ne ilmi , ne islami ne de insani bir davranış olur. Öncelikle bir şeyin mutlak haram olduğunu telaffuz edebilmek için ayet ve hadiste açıkça zikredilmesi lazımdır. Zanni delillerle bir şeye haram demek insanı büyük vebala sokar.
Etrafında biraz Arapça bilen varsa Arapça kaynaklarını araştırsın ,oradan konuya baksın. Alimler zaten bu konuyu tartışmışlar ve benim dediğimden farklı bir şey söylememişler. Şu linke bakın: Bu konuyu anlatmış.
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bir kişiyi gerek modernist gerek başka bir şeyle itham etmeden önce düşün öyle yazmanı tavsiye ederim. Tez canlılık insana çok hata yaptırır, bir konuda hüküm vermeden önce farklı kaynaklardan ve farklı görüşlere göz atıver. Farklı görüşleri kabul et anlamında söylemiyorum bunu, sadece düşünce ufkunu açması açısından söylüyorum.
su damlası beğendi.
Alt 02 Ekim 2017, 09:54   Mesaj No:237
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
okulda birkaç öğrencimin bahsetmesi üzerine soruyorum

rufailik tarikatının yaptığı ateşli şişi yalama ve vücuda batırma işini batıl ve saçma buldular

ben hak tarikat olduğunu tarikata girmenin kişinin kendi tercihi olduğunu söyledim

rıfailik veya rufailik tarikatı hakkında kısaca bana bilgi verir misiniz
Tarikatlar konusu uzun bir konudur. Ama Rufailik tarikatındaki şişi yalama ve şiş batırma olayının islami bir anlamı , keramet vs ile alakası yoktur. Aynı şeyler hatta daha da değişikleri Hindistan'da yaygındır.
Faruk Beşer'in "Şiş batırma keramet midir" yazısını da okuyabilirsin

Şiş batırma keramet midir?-Faruk Beşer
su damlası ve mehmet akif2 beğendiler.
Alt 02 Ekim 2017, 11:13   Mesaj No:238
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Hangi alim nur 27 yi böyle bir soruya cevaz manasinda vermiş. Ayrica alimlerim kadınların erkeklere selam verme konusunu tartismalariyla bu gün ki egitim sistemiyle ne alakasi varki böyle bir kıyaslama yapmişsiniz.
Alt 02 Ekim 2017, 11:26   Mesaj No:239
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hangi alim nur 27 yi böyle bir soruya cevaz manasinda vermiş. Ayrica alimlerim kadınların erkeklere selam verme konusunu tartismalariyla bu gün ki egitim sistemiyle ne alakasi varki böyle bir kıyaslama yapmişsiniz.
Ben karma eğitim sistemiyle ilgili bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Karma eğitim sistemi konusu farklıdır. Bir soru soruldu , o soru da "Kadınların erkeklere ya da erkeklerin kadınlara selam vermesi" konusuydu. Bununla ilgili alimlerin farklı görüşlerini ele aldık. Bu konu bugünün konusu değil yüzyıllar önce de alimler arasında konuşulmuş/tartışılmıştır ve bunun Arapça kaynağını da verdik. Ayrıca NUR 27.ayetin sadece erkeklere olduğunu nereden çıkarıyorsunuz? Ey İman edenler hitabının içinde kadınları niye sokmuyorsun, onlar iman edenler kısmına dahil değil mi? Kadınlar bir eve girince selam vermeyecekler mi? Onu bırakın islam literatüründe bir kişi boş eve girse de selam verebileceği kabul edilir.
mehmet akif2 beğendi.
Alt 02 Ekim 2017, 11:30   Mesaj No:240
Medineweb Usta Üyesi
AlimOğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AlimOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15399
Üyelik T.: 24 Aralık 2011
Arkadaşları:1
Konular: 59
Beğenildi:189
Beğendi:36
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster

hızı sabitlenmiş arabayı aratmıyorsun bilinmez kardeşim.biraz araştırsan o işid sitelerinde sabitlenmezsen kafandaki sorular çözüme kavuşacaktır.kadınların cumaya gönderilmemesi,hatta kendi özel arabalarını kullandırılmaması islamın değil kadınları kuluçka,eğlence,hizmetçi,koluna taktığı süs makinası olarak gören cahil-bencil-dar kafaların eseri.
ilmin merkezi olarak görülen hz aişenin ordu komutanı olması gerçeğini örtbas ederek aişenin sosyal ve özel alanını tamamen sıfırlamanın anlamı ne?
aişe-fatıma-emine doktor olmasın.öğretmen olmasın.okumasın.bilmesin.gözü açılmasın.dar dünyasında yaşasın.erkek hazretlerinin bencil dünyasını daraltmasın.
kim dedi?
İslam!
ya öyle mi?
erkek hazretlerinin İslama iftirasından başka bir şey değil.
mehmet akif2 ve Serpil83 beğendiler.

Konuyu Toplam 7 Kişi okuyor. (0 Üye ve 7 Misafir)