Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (23:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (22:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Ekim 2017, 19:02   Mesaj No:241
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Tarikatlar konusu uzun bir konudur. Ama Rufailik tarikatındaki şişi yalama ve şiş batırma olayının islami bir anlamı , keramet vs ile alakası yoktur. Aynı şeyler hatta daha da değişikleri Hindistan'da yaygındır.
Faruk Beşer'in "Şiş batırma keramet midir" yazısını da okuyabilirsin

Şiş batırma keramet midir?-Faruk Beşer
ben rufailiği okulda öğrendim bu burhan uygulamasını da arada yaptıkları da yazıyordu hak bir tarikat olduğu biliyorum

öğrencilerim ders dışı sorunca tarikatlar bir yoldur isteyen tercih edebilir dedim ama burhan uygulaması ile yorum yapmadım

teşekkür ederim fecr hocam
Alt 02 Ekim 2017, 23:30   Mesaj No:242
Durumu:Serpil83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58042
Üyelik T.: 29 Eylül 2017
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:12
Beğendi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
AlimOğlu Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hızı sabitlenmiş arabayı aratmıyorsun bilinmez kardeşim.biraz araştırsan o işid sitelerinde sabitlenmezsen kafandaki sorular çözüme kavuşacaktır.kadınların cumaya gönderilmemesi,hatta kendi özel arabalarını kullandırılmaması islamın değil kadınları kuluçka,eğlence,hizmetçi,koluna taktığı süs makinası olarak gören cahil-bencil-dar kafaların eseri.
ilmin merkezi olarak görülen hz aişenin ordu komutanı olması gerçeğini örtbas ederek aişenin sosyal ve özel alanını tamamen sıfırlamanın anlamı ne?
aişe-fatıma-emine doktor olmasın.öğretmen olmasın.okumasın.bilmesin.gözü açılmasın.dar dünyasında yaşasın.erkek hazretlerinin bencil dünyasını daraltmasın.
kim dedi?
İslam!
ya öyle mi?
erkek hazretlerinin İslama iftirasından başka bir şey değil.
Alt 03 Ekim 2017, 10:43   Mesaj No:243
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Ecrin :) isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 56548
Üyelik T.: 29 Aralık 2016
Beğenildi:11
Beğendi:7
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hangi alim nur 27 yi böyle bir soruya cevaz manasinda vermiş. Ayrica alimlerim kadınların erkeklere selam verme konusunu tartismalariyla bu gün ki egitim sistemiyle ne alakasi varki böyle bir kıyaslama yapmişsiniz.
Kadinlarin toplumdaki konumu ne olmali ? Aktif musluman mi pasif mi? Resullahin hanimlarinin durdugu yer sorgulanabilir mi?
Alt 03 Ekim 2017, 18:01   Mesaj No:244
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

Alimoğlu gene sapla samanı karıştırmışsın.senin tabirinle erkek hazretleri uydurması kısmen doğrudur.geçmişte erkek egemen fıkıh üzerinde yazışmıştık.orda dediklerini masaya yatırmıştık.neyse....

feminizm gözü ile yaklaşırsak orata egolar ben kazanayımlar rakipler sözkonusu olur.bu mantıkla erkekle kadını eş olmaktan çıkarıp rakip haline getirirsiniz.
İslam dini kadının fiziksel olsun psikolojik olsun kendisini namahrem risklerden koruyacak ortam sağlamak koşuluyla, Veeeee kadının bünyesine uygun her mesleği icra edebilir etmelidir de.
hz aişe örneğini vermişsin.hz Aişenin cemelde komutan olmasını kendisi dahil hiç bir alim onaylamış değildir.bu pişmanlığı (keşke yapmasaydım gitmeseydim) ömrünün sonuna kadar yaşamıştır.kaldı ki müminlerin annesi olan hz aişe için ordaki tüm askerler onun öz evladı mesabesinde iken erkekler ortamında bulunması bile yasaklamışken...hz aişenin komutan olmasını delil olarak getirmen şaşırtıcı....hz aişe komutan olması islami delil değil bilakis islamın red ettiği kendisinin de ilim otoritelerininde kabul etmediği bir durum iken...

diğer taraftan kadının sosyal alanda fiziksel ruhsal ve iffet olarak yıpranmadığı bir ortam varsa ? istanbul anadolu yakasından metroya veya başka araçlara binen korumasız bir kadın avrupa yakasına kadar saydığım risklerden FİZİKSEL RUHSAL VE NAMAHREM DIŞ BAKIŞLARDAN hiç birisine maruz kalmadan varabilir mi ?
eşine kızına gelinine bu manzara için engel olan erkek uyduruk hazretmi oluyor?
yahut lise ve üniversitelerde 18-25 gençlerin ortasında eğitim veren bir öğretmen? veya zaruret olmadığı halde bayan dr imkanı olduğu halde erkeğin kadın doğum doktoru olması? veya bu örnekleri çoğaltabiliriz.....
biz müslümanlar islam onaylı mı düşünmeliyiz yoksa islamı islamsız çağa uydurmaya mı ?
edebyat parçalamayı bırakalım. İSLAMA UYGUN MU ?kem küm ile olmuyor ayetleri dizdirtme bana.....
Esma_Nur ve mehmet akif2 beğendiler.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 03 Ekim 2017, 23:32   Mesaj No:245
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben karma eğitim sistemiyle ilgili bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Karma eğitim sistemi konusu farklıdır. Bir soru soruldu , o soru da "Kadınların erkeklere ya da erkeklerin kadınlara selam vermesi" konusuydu. Bununla ilgili alimlerin farklı görüşlerini ele aldık. Bu konu bugünün konusu değil yüzyıllar önce de alimler arasında konuşulmuş/tartışılmıştır ve bunun Arapça kaynağını da verdik. Ayrıca NUR 27.ayetin sadece erkeklere olduğunu nereden çıkarıyorsunuz? Ey İman edenler hitabının içinde kadınları niye sokmuyorsun, onlar iman edenler kısmına dahil değil mi? Kadınlar bir eve girince selam vermeyecekler mi? Onu bırakın islam literatüründe bir kişi boş eve girse de selam verebileceği kabul edilir.
abi,soru mevcut eğitimin içinde bayanların erkeklerle olan diyaloglarında selam verme ile alakalı,yanı bu günki realite,sizin getirdiğiniz deliller ise bu konuyla alakalı değil.

ayrıca ey iman edenler hitabının içinde tabiki bayanlarda vardır.yalnız konu nur 27 deki hitabın kime olduğudur.burdaki ey iman edenler hitabı erkekleredir,çünkü ayetin devamında anahtarlarına malik olmadığınız evler diye devam ediyor ayet.
Alt 03 Ekim 2017, 23:38   Mesaj No:246
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
AlimOğlu Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hızı sabitlenmiş arabayı aratmıyorsun bilinmez kardeşim.biraz araştırsan o işid sitelerinde sabitlenmezsen kafandaki sorular çözüme kavuşacaktır.kadınların cumaya gönderilmemesi,hatta kendi özel arabalarını kullandırılmaması islamın değil kadınları kuluçka,eğlence,hizmetçi,koluna taktığı süs makinası olarak gören cahil-bencil-dar kafaların eseri.
ilmin merkezi olarak görülen hz aişenin ordu komutanı olması gerçeğini örtbas ederek aişenin sosyal ve özel alanını tamamen sıfırlamanın anlamı ne?
aişe-fatıma-emine doktor olmasın.öğretmen olmasın.okumasın.bilmesin.gözü açılmasın.dar dünyasında yaşasın.erkek hazretlerinin bencil dünyasını daraltmasın.
kim dedi?
İslam!
ya öyle mi?
erkek hazretlerinin İslama iftirasından başka bir şey değil.
yıllardır,internettede araştırma yapıyorum,işid ile en baştanda aynı akidede değildim ve o tür yapılanmaları akidevi olarakta hep eleştirdim.islamın hareket metodunun bu olmadığını hep söyledim.böyle yapılanmaların inanın birdefa dahi sitelerine giripte bir araştırma yapmamışım.çünkü ben dinimi müslümanlardan ancak öğrenirim ve öylede yaptım.

Diğer kısımlarınada Abdulmelik abi anlayacağınız türden açık seçik cevap vermiş...
Alt 03 Ekim 2017, 23:45   Mesaj No:247
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin :) Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kadinlarin toplumdaki konumu ne olmali ? Aktif musluman mi pasif mi? Resullahin hanimlarinin durdugu yer sorgulanabilir mi?
Rasulullah ın hangi hanımı,bu günki anlamıyla,bu günki paratikte yaşadıklarıyla sosyal hayat,sosyal aktivite,veya aktivitistlik yapanlara,hangi halleriyle delil olabilir.

Bu günki bayan aktivistler modernizme kurban olmuşlardır.ki zaten islamda kadının aktivistliği sadece evini mescid edinmektir...
muallime beğendi.
Alt 04 Ekim 2017, 13:09   Mesaj No:248
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Ecrin :) isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 56548
Üyelik T.: 29 Aralık 2016
Beğenildi:11
Beğendi:7
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Rasulullah ın hangi hanımı,bu günki anlamıyla,bu günki paratikte yaşadıklarıyla sosyal hayat,sosyal aktivite,veya aktivitistlik yapanlara,hangi halleriyle delil olabilir.
Cemel vakasi?
Alt 04 Ekim 2017, 18:33   Mesaj No:249
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin :) Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Cemel vakasi?

cemel vakasını Abdulmelik abi gayet güzel vurgular yaparak kısaca deyinmiş.zaten Aişe annem de bu olayda yanılgısını söylemiştir
Alt 06 Ekim 2017, 00:14   Mesaj No:250
Durumu:Serpil83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58042
Üyelik T.: 29 Eylül 2017
Beğenildi:12
Beğendi:3
Takdir Et:

Cemel Vakası delil olarak sunulmaz.sahabeden ne gelirse gelsin delil kabul edilirse;sahabe dosyasını açmak lazım.onlarda bizim gibi insandır.hata da eder tevbe de ederler.tabi bu tüm sahabeler için geçerli değildir.içlerinde huccet olan da var hiç bir şey olan da var.HZ Ebubekri sıddık'ın tartışılmaz konumu ile ibn zubeyr konumu çok farklıdır.ibn zübeyr sıddık'ın torunu olduğunu unutmamak işe yaramıyor.tüm sahabeler hatasızdır tezi ile adım atarsak kızbu ravileri ne yapacağız? hz aişeye iftira atan ifk hadisesi mimarı hasan bin sabit'i ne yapacağız? emevilerin ayaşlarını katilerini ümmetin başına bela eden HZ Osman'ı ne yapacağız? cemel'de yüzlerce sahabi toprağa düştü.çarpışan ölen şehid olan,haklı olan haksız olan hepsi sahabi.hz huseyn'i kerbelada şehid eden ömer bin sad bin vakkas da sahabi.babası aşerei mubeşere kendisi hz huseyn'in katili?HZ aişe anamız da cemelde hata yaptı hatasını da kabullendi tevbe etti.hatasını sorgulayacak kadar hadsiz değiliz.ama durum ortada.
sonuç olarak sahabeler bizim için saygındır saygıdeğerdir ama hepsi huccet değildir.

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: