Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (23:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (22:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ekim 2017, 01:39   Mesaj No:261
Medineweb Usta Üyesi
AlimOğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AlimOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15399
Üyelik T.: 24 Aralık 2011
Arkadaşları:1
Konular: 59
Beğenildi:189
Beğendi:36
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Alimoğlu gene sapla samanı karıştırmışsın.senin tabirinle erkek hazretleri uydurması kısmen doğrudur.geçmişte erkek egemen fıkıh üzerinde yazışmıştık.orda dediklerini masaya yatırmıştık.neyse....

feminizm gözü ile yaklaşırsak orata egolar ben kazanayımlar rakipler sözkonusu olur.bu mantıkla erkekle kadını eş olmaktan çıkarıp rakip haline getirirsiniz.
İslam dini kadının fiziksel olsun psikolojik olsun kendisini namahrem risklerden koruyacak ortam sağlamak koşuluyla, Veeeee kadının bünyesine uygun her mesleği icra edebilir etmelidir de.
hz aişe örneğini vermişsin.hz Aişenin cemelde komutan olmasını kendisi dahil hiç bir alim onaylamış değildir.bu pişmanlığı (keşke yapmasaydım gitmeseydim) ömrünün sonuna kadar yaşamıştır.kaldı ki müminlerin annesi olan hz aişe için ordaki tüm askerler onun öz evladı mesabesinde iken erkekler ortamında bulunması bile yasaklamışken...hz aişenin komutan olmasını delil olarak getirmen şaşırtıcı....hz aişe komutan olması islami delil değil bilakis islamın red ettiği kendisinin de ilim otoritelerininde kabul etmediği bir durum iken...

diğer taraftan kadının sosyal alanda fiziksel ruhsal ve iffet olarak yıpranmadığı bir ortam varsa ? istanbul anadolu yakasından metroya veya başka araçlara binen korumasız bir kadın avrupa yakasına kadar saydığım risklerden FİZİKSEL RUHSAL VE NAMAHREM DIŞ BAKIŞLARDAN hiç birisine maruz kalmadan varabilir mi ?
eşine kızına gelinine bu manzara için engel olan erkek uyduruk hazretmi oluyor?
yahut lise ve üniversitelerde 18-25 gençlerin ortasında eğitim veren bir öğretmen? veya zaruret olmadığı halde bayan dr imkanı olduğu halde erkeğin kadın doğum doktoru olması? veya bu örnekleri çoğaltabiliriz.....
biz müslümanlar islam onaylı mı düşünmeliyiz yoksa islamı islamsız çağa uydurmaya mı ?
edebyat parçalamayı bırakalım. İSLAMA UYGUN MU ?kem küm ile olmuyor ayetleri dizdirtme bana.....
yapma gurban olayım abi.bi ateistlemi konuşuyorsun Allah aşkına.
tamam sustummmmm
Alt 13 Ekim 2017, 21:51   Mesaj No:262
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Ogrenci sorusu mesela şakadan bir arkadaş el fatiha dese orda bulunanlar okumasa günah olur mu
Alt 13 Ekim 2017, 22:00   Mesaj No:263
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Öğrencilerim cinleri çok merak ediyor ben bazi açıklayıcı bilgiler verdim ama siz de bana anlatır mısınız o kadar Şeyler söylüyorlarki cin musallat olunca içimize mi girer
Alt 14 Ekim 2017, 10:21   Mesaj No:264
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
alevi öğrencilerimin de olduğunu dikkate alarak söylüyorum alevi sünni evlenebilir mi diye sordular ben bu soruya cevap vermedim çok ince konu dedim bi bakayım geleyim dedim

size sorum alevi-sünni birbirleriyle evlenebilir mi
Büyükler; farklı mezheptekilerin birbirleriyle evlenmelerini tavsiye etmezler .
Lakin asıl olan Alevi selefi şii ,hangisi olursa olsun kişi neye inanıyor,itikadı nasıldır onu bilmek gerek.İslamın inanılması gereken meselelerini kabul ediyorsa kendini nasıl tanımlarsa tanımlasın Müslümandır Evlenilir,
Önemli olan evlenecek kişilerin karşısındakinin itikadi durumunu bilmektir.
Şimdi inanç durumları çok çeşitlendi;tehlike çoğaldı.Bırakın Alevi-Sünni çatışmasını Sünni-sünni ile Alevi-alevi ile ile aynı doğrultuda ve inançta değil.
Evlenmeden önce hem evlenecek gençlerin hem ebeveynlerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor.Öyle aleviler varki bazı Sünnilerden daha inançlı ve ameli tam .Namaz oruç itikat tam .Öyle sünni varki Tesettür ayetini Faiz ayetini inkar ediyor.Hadisleri toptan inkar ediyor.1400 yıllık ilmi inkar ediyor.
Sonuç :Alevi alevi ile Sünni sünni ile evlenmesi rahat ve huzurları ahiretleri için olması gerekendir.
Sünni ile evlenirken bile inanç ibadet itikat sorulmalıdır.Evlendikten sonra farklı inançta olduğunun öğrenilmesi büyük sıkıntılar doğurur.

Gençler "yok ben aşığım inanç önemli değil" diyorlarsa çatışmalara hazır olmaları gerekir.Genelde üç dört yıl sonra kız (ne yazık ki ) erkeğin tüm görüşlerini benimser
mehmet akif2 beğendi.

Alt 14 Ekim 2017, 10:35   Mesaj No:265
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Öğrencilerim cinleri çok merak ediyor ben bazi açıklayıcı bilgiler verdim ama siz de bana anlatır mısınız o kadar Şeyler söylüyorlarki cin musallat olunca içimize mi girer
Gençler özellikle bazı yaşlarda cinlerle çok ilgilenirler ;birbirlerine gizemli şeyler fısıldarlar...Daha sonra bu merak geçer.Tam bu dönemde doğru kelimeleri söylersek ömür boyu bu bilgiler onların hafızalarında kalır.
Bu konuda Kuranı Kerimdeki cin suresi ;ayet ve hadisler okunmalı genel bilgiler verilip konu dallanıp budaklanmadan toparlanmalıdır.Gençler özellikle dersten sıkıldıkları zaman da dersi kaynatmak için de bu konuyu açarlar
mehmet akif2 beğendi.

Alt 14 Ekim 2017, 11:25   Mesaj No:266
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
merhaba fecr ve muhsin hocam ve bedia hocam

bir öğrencim allahın ismi neden 99 dedi bunlar nerde geçiyor dedi

hepsi kuranda geçiyor mu

bir de başka bir tanıdığımın sorusu namazda çekdiğimiz tesbih 33 olarak neden çekiliyor öğrencilerimden de namaz konusuna gelince sorabilirler

bir de 12. sınıf da cenaze namazı konusunda cenaze namazı uygulaması yaptıracağım cenaze namazı deniliyor ama aslında bu meftaya karşı yapılan dua mı yani namaz kategorisine giriyor mu
Alıntı:
bazı öğrencilerim de bilimsel bir şey dediler insanlar tüm yok olursa dünya 200 senede temizlenir gibi bir şeydi o zaman allah neden insanı yarattı ve kötüyü yarattı gibi bizim aklımızın yetişemiyeceği şeyleri söyledi

bu soruya göre allah insanları sınamak için yarattı allah bir kulum kötülük yapsın cehenneme gitsin demedi allah yüce olduğu için her şeyi biliyordu kişinin yapacağını da biliyordu diye kaza ve kader kavramını söyledim ve insna aklı sınırlıdır o sınırdan gerisini düşünemez dedim böyle içinden çıkılmaz şeyler düşünmemek gerekir gibi sözler söyledim

öğrencilerimden birkaçı tatmin olmadı benim dediğim allah bilir gibi söze eş değermiş

böyle sorularda başka ne demeliyim
Alıntı:
mehdinin hadislerde geçen özelliklerini söyler misiniz
Alıntı:
alevi öğrencilerimin de olduğunu dikkate alarak söylüyorum alevi sünni evlenebilir mi diye sordular ben bu soruya cevap vermedim çok ince konu dedim bi bakayım geleyim dedim

size sorum alevi-sünni birbirleriyle evlenebilir mi
Alıntı:
Ogrenci sorusu mesela şakadan bir arkadaş el fatiha dese orda bulunanlar okumasa günah olur mu
Göknur öğretmenliğin hayırlı uğurlu olsun

Yalnız soru sorulan kişilerin yapması gerekenler var. Senin soruların biraz şuna benziyor ;formülü öğrenmeden problem çözmeye çalışmak ..
Önce bir ilmihali tam olarak bitirmek lazım. Yaklaşık 3 bin madde var bunları bilmek ve mantığını da anlamaya çalışmak lazım.
3 bin maddeyi nasıl çalışayım dediğinizi duyar gibiyim.(Ama zaten facebook instagram medineweb vs.) de her gün dolaşan biri yaklaşık bu kadar maddeyi bir ayda okur .Genel olarak kadınların paylaşımlarına bakarak söylüyorum...Yanlış anlaşılmasın..
Daha sonra sürekli okumaya devam bu sizi besler..sonra hangi hocayı takip ediyorsanız ; o hoca bu sorulara nasıl cevap vermiş incelerseniz çok faydalanırsınız.Diyanetin fetva hattını takip etmeniz gerekir.Fetvalar kitapları da çok yardımcı olacaktır.

*Sorulan sorulara hemen cevap vermemek emin olduktan sonra cevaplamak gerekir
*sorulan her soru bir tecrübe demektir.Soru ve cevap yazılmalı kayıtlar oluşturulmalıdır

mesela fatiha sorusunu ele alalım ;El Fatiha denilince oradakilerin okuması hükmü nedir ? bunu bilirsek çocukların sorduğu cevap verebiliriiz.
Cevap;Bu uygulama sadece Türklere mahsustur. Okunması çok sevaplı olduğu için El fatiha denildiğini duyunca okuruz.Okumayan günaha girmez.Fakat duyarsız kalması da pek hoş görülmez .
Ayrıca din üzerinden şaka yapmak çok tehlikelidir.Bunu çocuklara mutlaka anlatmalıyız .

Neden yaratıldık sorusuna cevap ?
Cevap :"imtihan için gönderildik" ...
pek tatmin edici bir cevap değil; o zaman çocuk :"Allah sonucu biliyor gene de niye imtihana tabi tutuyor ? " der

Önce kendi cevabımız olması lazım, Kuranı kerim ayetleri çok yardımcı olur...

mehmet akif2 ve Mihrinaz beğendiler.

Alt 14 Ekim 2017, 11:31   Mesaj No:267
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Göknur çocuklara Kuranı Kerimdeki yaratılış ile ilgili ayetleri ödev ver .Sonra ana fikri sınıfça bulmaya çalışın .Hangi ayetten nasıl etkileniyorlar bakarsın tecrübe etmiş olursun.
mehmet akif2 beğendi.

Alt 14 Ekim 2017, 12:35   Mesaj No:268
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

çok sağol muallime hocam allah razı olsun
muallime beğendi.
Alt 16 Ekim 2017, 17:31   Mesaj No:269
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Diyanet İşleri: (31-34) Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır

12. sınıfda bir öğrencim bu ayetlerdeki "göğüsleri çıkmış genç kızlar" yerini kuranda nasıl böyle bir şey olur diye düşüncelerini benle paylaştı

ben bu ayetin anlamını onun söylediği gibi hiç düşünmedim

ben yarın öğrencime nasıl tatmin edici cevap verebilirim

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Alt 17 Ekim 2017, 05:16   Mesaj No:270
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1163
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

Kuranı kerim cenneti,ehennemi ve diğer konularda tasvir ederken Resulullah(sav)'ın :"insanlara akıllarının alacağı seviyede konuşunuz" prensibini sık kullanmıştır.Yani Allah vahyi orjinalnden seviyemize/kapasitemize tenezül ederek nazil etmiş,dahasını canlı kuran Resulullah vasıtası/dili ile şefaflaşmasını/anlaşılmasını sağlamıştır.

Konuya girmeden önce şunun altını çizmemiz lazım."eşyanın aslı ibahadır" yani her şey aslında helaldır.aslını rengini zaman zeminini özelliğini bozmamak kaydı ile.
bir örnekle açıklarsak,üzüm helaldır ama içkiye çevirirp aslını bozarsan haram olur.veya kadınlar güzellikleri ile özellikleri ile cazibeleri ile asıl olarak kişiye özel olarak helaldır.yani nikah...dahası kadınların kendisi haram değil.namahreme haram olur.harem yapılan nikah kıyılan eş edinen kadın helaldır hemde kişinin eşi ile tüm alakası sadaka sayılmıştır.haram olan kadının kendisi değil düşebileceği namahrem durumudur.

şimdi ayete geçelim.

Kuran cenneteki kadını tasvir ederken,o ödüllere ulaşmak için çaba itaat şart koşar.ey iman eden zat,imanından sadıksan,itaatinde dürüst isen,rabbine karşı muttaki isen sana ödüller vardır.köşkler,yeşil bahçeler,tatlı sular,içecekler,huriler,nuriler hizmetçiler ölümsüzlükler hastalıksızlıklar yaşlanmaya vedalar vs vs....

ayetlerde cenneteki kadın tasvir edilirken şu cazip özellikleri öne sürmektedir:" güzel gözlü,tatlı sözlü,eşinin etrafında pervane olan,eşine bağlı ve düşkün,fiziki güzelliği,eşen özel olan her türlü özelliği vs" ile vahy aklımızın anlıyacağı şekilde akıl seviyemize göre inzal tenezül tasvir edilmektedir.

nebe 33.ayetinde KEWAİB VE ETRAB kelimeleri üzerinde durmak lazım. KEWAİB ( eşler genç kızlar),ETRAB (eşi ile uyumlu,yaşıt,denk,eşinin fiziksel ruhsal taleplerine arzularına mutluluklarına tam uyumlu kaliteli değerli muhteşem harika eşler) manaları verilmektedir.tomurcuk göğüslü tabirini de bu ayetin çerçevesine alabiliriz.kaldı ki ayette cinsiyet değil kadın erkek için farketmeyen genel bir tabir kullanılıyor.tomurcuk göğüslü uc bir manadır bunu sadece kadın için kullanmak ayetın genel mesajına aykırıdır.dilimizce erkek için atletik kaslı tabirinide içinde barındırmaktadır.yani erkek için tomurcuk göğüslü kadın,kadın için atletik kaslı erkek ayetin kapsamındadır.moda tabiri ile erkek için huri kadın için nuri....

yukarıda belirttiğim gibi kadının güzel olması,cazip olması,özellikleri ile göz kamaştırması haram değildir.Allahın yarattığı güzellikler neden haram olsun ki.haram olan kadının yalnış zaman zemin kişiye açılmasıdır.yani nikahsızlık....

Dolayısıyla Kuranı kerimde bu tasvir helal dairesinde doğru bir tasvirdir.yadırganması hafife alınması biz müslümanların işi değil,kurana art niyetle yaklaşan sefih ahmak cahil esfel olanların işidir.

Çocuklara gençlere işin aslını akli seviyelerine inerek anlatmak ikna etmek lazım.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: