Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (23:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (22:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Kasım 2017, 16:30   Mesaj No:271
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

öğrenci sorusu

insanın evleneceği kişi seçmesi kendi elinde mi yoksa değiştirelemeyen kaderin için de mi

yani evleneceğimiz kişiyi seçmemizde veya istediğimizin kişiyle engeller çıkıp evlenememe de insanın hiçbir fonksiyonu yok kader mi
Alt 01 Kasım 2017, 16:43   Mesaj No:272
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

öğrenci sorusu

15/HİCR-85: Biz, gökleri, yeri ve her ikisi arasında bulunanları ancak hakka ve hikmete uygun olarak yarattık. Kıyamet günü mutlaka gelecektir. Sen şimdi güzel bir şekilde hoşgörü ile muamele et.

birçok yerde geçen biz kelimesi derken allahtan başka kim kastediliyor
Alt 01 Kasım 2017, 20:01   Mesaj No:273
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
öğrenci sorusu

insanın evleneceği kişi seçmesi kendi elinde mi yoksa değiştirelemeyen kaderin için de mi

yani evleneceğimiz kişiyi seçmemizde veya istediğimizin kişiyle engeller çıkıp evlenememe de insanın hiçbir fonksiyonu yok kader mi
kader ecel ve nasip kavramları islam tarihinde hep yumuşak karın muamelesi görmüştür.hatta bu kavramlar üzerinde değişik mezhepler bile kurulagelmiştir.kaderiye cebriye vs....

şu konuda tüm islam ekolleri ittifak halindedir; Külli iradesiz hiç bir yaprak kıpırdayamaz.Yani Allah iradesi her şeyın üstündedir,Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.
tartışma ve ittifaksızlık cüzi irade üzerinde yoğunlaşıyor...

sorulan soruya şöyle cevap verebiliriz;
kader tanımı olarak;"kader kişinin elinde olmayan,tamamen Külli iradeye göre şekillenen,bireyın cüzi iradesi ile değiştirme şansı olmayan her fiil kaderdir."örneğin; ölüm,doğum,anne ve baba seçememek,yaşlılık gibi.hiç kimse ne zaman doğacağını,ne zaman öleceğini,doğum ve ölümünü geciktirme yada ileri alma şansı olmadığı,ve hiç kimse babasını yada anasını veya ırkını rengini seçme şansı olmadığı gibi... BU GENEL BİR KADER TANIMIDIR.VE BU KADER YÜZDE YÜZ KÜLLİ İRADE İLE YÜRÜMEKTEDİR.

cüzi iradeyı ilgilendiren kader ise,külli irade sünnetullah gereği doğru yada yalnışta zorlama yada mecbur bırakma yoktur.Külli irade doğru yada yalnışta cüzi iradeye,hür irade vermiştir.külli iradenin verdiği yetki ile cüzi iradenin yalnışa sapmasında izini var rızası yoktur.bir örnekle açıklarsak Allah namazı emretmiş ve edasına karar veren cüzi iradeden razıdır izin de verir.namazın terkinde izin var ama razı değildir.

soruya gelince,kişi cüzi irade sahibi olduğundan,ve iradesinde tamamen hür olduğundan evliliğinde,eş seçiminde tamamen cüzi iradenin insiyatifindedir.külli irade bu konuda cüzi iradeye sınırsız hurriyet vermiştir.istediği eşle evlenmesi yada evlenmemesi kendi iradesindedir ve neticesi de nasiptir yada değildir.yani burada kader nasip ile ilintilidir.nasip varsa kadere dolaylı sebeb olur.tıpkı eceli gelmiş birisini öldürmek ile,ecel geldiği için öldürdüm paradigmasına saplanmanın masumiyet olmayacağı....adamın eceli gelmiştir bu doğru.ama onu öldürmek senin iradendir.öldürmesende ölecektir ama senin elinle ölmesin sorumluluğu vardır.o adamın eceli gelmesi külli iradedir onu öldürmek ise tamamen cüzi iradenin eseridir.cüzi irade masum olamaz ve değildir.bir eş seçmek evlenmek netice olarak kaderdir.bu kader cebri zorunlu olmayıp tamamen cüzi iradenin iradesinin neticesidir.

aksi takdirde kaderimdir öldürdüm,kaderimdir işledim,kaderimdir yaptım ile karşıkarşıya kalır,külli irade suçlanmış oluruz bu da küfürdür.
netice olarak KÜLLİ İRADE NETİCEYI CÜZİ İRADEYE BIRAKMAKLA BİRLİKTE,CÜZİ İRADENİN SEÇECEĞİ YOL DOĞRU VEYA YALNIŞ FARKETMEZ İZİN HURRİYETİ VERMİŞTİR AMA RIZASI VARDIR YADA YOKTUR KONUYA GÖRE DEĞİŞİR.BİR BAŞKA DEĞİŞLE İZİN VERMEK RIZA DEĞİLDİR.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 01 Kasım 2017, 20:07   Mesaj No:274
Takdir Et:

Alıntı:
öğrenci sorusu

15/HİCR-85: Biz, gökleri, yeri ve her ikisi arasında bulunanları ancak hakka ve hikmete uygun olarak yarattık. Kıyamet günü mutlaka gelecektir. Sen şimdi güzel bir şekilde hoşgörü ile muamele et.

birçok yerde geçen biz kelimesi derken allahtan başka kim kastediliyor
ALLAH KENDİSİNE SAYGINLIK ULULUK AZAMLIK İFADESİDİR BİZ.BURADA BİZ ÇOKLUK ANLAMINDA DEĞİL.muhatabınıza siz diye hitap etmeniz muhatabınızın çokluğundan değil ona göstermiş olduğunuz saygıdandır gibi...
mehmet akif2 beğendi.

Alt 04 Kasım 2017, 23:06   Mesaj No:275
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

﴾62﴿ Şüphesiz, iman edenler; yahudilerden, hıristiyanlardan ve Sâbiîler’den de Allah’a ve âhiret gününe inanıp sâlih amel işleyenler için rableri katında mükâfatlar vardır. Onlar için herhangi bir korku yoktur; onlar üzüntü de çekmeyecekler.

bu ayetin tefsirine şöyle bir baktım da tam anlayamadım

islam dininin hak olduğunu bilmeden yahudi hristiyan ve sabiilikte tam inanmış ve ibadetlerini yapan kimse olursan cennete mi gidersin anlamına geliyor
Alt 04 Kasım 2017, 23:07   Mesaj No:276
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

öğrenci sorusu

hz. adem ve hz. havva iki kişi ise nasıl 8 tane kan grubu oldu
Alt 22 Kasım 2017, 18:18   Mesaj No:277
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

öğrenci sorusu

allah hiçbir şeye muhtaç değilse imtihan için kendisine kulluk etmesi için neden insanları yarattı

10. sınıf ve 12. sınıfdan sormuşlardı

zariyat 56. ayet yeterli gelmiyor ve imtihan için mal ve evlatla sınanmak için demek de yeterli gelmiyor

ben bugün öğrencime dedim ki kuranımız var poeygamberimiz var uymamız gereken kurallar var aklımız sınırlı sen sınırsızı düşünerek kafa yorma dedim

ama başka ne desem ikna edebilirim

bugün konuştuğum 10. sınıf öğrencim dediğimden ikna oldu gibi

12. sınıfdaki öğrencim ikna olmadı

12. sınıfdaki öğrencim ayetlerde geçen hiç düşünmez misin sözüne göre düşünmem lazım diyor

bu düşünme sorgulama değil ki allahın yaratılışının mükemmelliğini görebilmek için çevrene bakıp düşünmeni söylüyor diyorum

diğer öğrencilerim kabul ediyor ama bu öğrencim gibi düşünen birkaç kişi ikna olmuyor
Alt 23 Kasım 2017, 21:10   Mesaj No:278
Takdir Et:

Alıntı:
ï´¾62ï´¿ Şüphesiz, iman edenler; yahudilerden, hıristiyanlardan ve Sâbiîler’den de Allah’a ve âhiret gününe inanıp sâlih amel işleyenler için rableri katında mükâfatlar vardır. Onlar için herhangi bir korku yoktur; onlar üzüntü de çekmeyecekler.

bu ayetin tefsirine şöyle bir baktım da tam anlayamadım

islam dininin hak olduğunu bilmeden yahudi hristiyan ve sabiilikte tam inanmış ve ibadetlerini yapan kimse olursan cennete mi gidersin anlamına geliyor
burada ve kuranın diğer ayetlerinde insanlardan( dini dili ırkı düşüncesi ne olursa olsun) temel mesaj ve istenenler şudur;
tabiri caizse üç paket sunulur
1-Allaha iman paketi ( tüm iman esasları dahil)
2-Ahirete iman paketi( tek dünyalı düşüncesinden uzak iki dünyalı olmalı)
3-salih amel paketi( ibadet ahlak ve uzantıları dahil)

yukarıdaki üç pakete şeksiz şüphesiz şirksiz iman edip salih amel işleyenler sabilikten yahudilikten hristiyanlıktan gelme de olsa müslümandır müslüman muamelesi görecektir.müslümanlara tanınan haklardan dünya ahiret faydalanacaktır.
burada önemli olan ben müslümanım demek değil,Allah'ın istediği müslüman tanımına giriyor mu önemlidir.
biraz daha açacak olursak,müslümanım dediği halde şeriate karşıyım profilini düşünün.yada isaya inanırım musaya değil veya kitabın bir kısmına inanırım bir kısmına değil ile yola çıkan kendisine göre müslümanda olsa kafirdir.
veya adam hristiyandır ehli kitap kabul edilir ve teslisi (baba oğul ruhul kudus) de savunuyorsa kurana göre müşriktir kafirdir.yukarıdaki ayet bunları zaten dışlıyor.3 paketin tümüne iman ve uygulama ile adı sanı ne olursa olsun müslümandır.bu üç paketin bir kısmını dahil inkar ediyorsa kafirdir.

unutmayalım hristiyanlık yahudilik hanif gibi semavi dinler özü itibarı ile müslümandır.red edilen bu semavi dinlerinin muharref/şirk/küfür halidir.

ayeti şöyle tercüme ile toparlarsak ortaya şu özet cümle çıkıyor ; mevlana ne olursan ol gel diyor.bu ayet cümleyı şöyle değiştiriyor.NE OLURSAN OL GEL DEĞİL,ADAM OL ( yukarıda geçen 3 paketi kabullen uygula) GEL.

Alt 23 Kasım 2017, 21:18   Mesaj No:279
Takdir Et:

Alıntı:
öğrenci sorusu

hz. adem ve hz. havva iki kişi ise nasıl 8 tane kan grubu oldu
hz adem topraktandır.
hz adem yaratılırken yer yüzünün tüm toprak çeşitlerinin birleşiminden( killi kumlu humuslu beyaz siyah vb.topraklar) yaratılmıştır.
dolayısıyla her çeşit toprak ile yaratılan hz ademin zürriyetinden alman sarışınları habeşistan zencileri kürt esmerleri türk beyazları vs olması gayet doğaldır.kan gruplarınıda bu cümleye katmak lazım....

Alt 23 Kasım 2017, 21:36   Mesaj No:280
Takdir Et:

Alıntı:
öğrenci sorusu

allah hiçbir şeye muhtaç değilse imtihan için kendisine kulluk etmesi için neden insanları yarattı

10. sınıf ve 12. sınıfdan sormuşlardı

zariyat 56. ayet yeterli gelmiyor ve imtihan için mal ve evlatla sınanmak için demek de yeterli gelmiyor

ben bugün öğrencime dedim ki kuranımız var poeygamberimiz var uymamız gereken kurallar var aklımız sınırlı sen sınırsızı düşünerek kafa yorma dedim

ama başka ne desem ikna edebilirim

bugün konuştuğum 10. sınıf öğrencim dediğimden ikna oldu gibi

12. sınıfdaki öğrencim ikna olmadı

12. sınıfdaki öğrencim ayetlerde geçen hiç düşünmez misin sözüne göre düşünmem lazım diyor

bu düşünme sorgulama değil ki allahın yaratılışının mükemmelliğini görebilmek için çevrene bakıp düşünmeni söylüyor diyorum

diğer öğrencilerim kabul ediyor ama bu öğrencim gibi düşünen birkaç kişi ikna olmuyor
öğrencilerin böyle meraklı olmaları bir musibet değil bilakis mürşid/tebliğci için büyük nimettir.

Kuran insanın yaratılışını şu cümle ile özetliyor.BAŞI BOŞ VE BOŞUNA YARATMADIM.SORUMSUZ SORGUSUZ İLKESİZ YAŞASIN DİYE YARATMADIM.RABLERİNE İBADET ETSİNLER DİYE YARATTIM.

yukarıdaki özet cümlenin açılımında ve diğer ayetlerde eyyukum ehsenu amela ile özetleyen sınavdasınız imtihandasınız kazanırsanız ödül cennettir kaybederseniz mueyyidesi cehennemdir.

Allah samed'dir.ibadetlerimize ve hiç bir şeye muhtaç değildir.insan olarak hepimizi yarattı.bizden istenen insan olmak değil zaten insanız,insan kalmaktır.

Allah bize muhtaç değildir öyleyse ibadet taat ahlak muamelatımızda neden hür değiliz denilirse dünya dingonun ahırına dönüşmez mi?

o zaman her kes sorumsuz sorgusuz ilkesiz bir nevi hayvan gibi yaşayacaksa,ömrünü tıpku hayvanlar gibi sofra ile wc arasında geçirmekten ibaret sayarsa....ki hayvanlarda yer içer çiftleşir aile kurar terör estirir öldürür vs....insanla hayvan farkı ne kalacaktır o zaman?

hayvanlardan farkı kalmayan insanlar kuran deyımıyle hayvanlardan daha aşağılıktır.çünkü hayvan orjinalinden yaratılışında hayvandır.ama hayvanlaşanlar insan olarak kalmayı beceremeyenlerden oluşur.buda esfeli safilin noktasıdır.

esfeli safilini meslek edinenler zina içki kumar adam öldürme terör gibi dünyayı dingonun ahırına çevirmesi demek değilmidir?

işte Allah bu önlemi almak için bizlere kitaplar peygamberler gönderdi.eğitti öğretti.ve yukarıdaki özet mesajı ile netleştirdir.

SENİ VE TÜM IRKLARI İNSAN OLARAK YARATTIM.SENİN GÖREVİN İNSAN KALMAKTIR.

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: