Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  26Haziran 2012 (11:07), Konuya Son Cevap : 27 Mart 2013 (12:35). Konuya 109 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Mart 2013, 00:12   Mesaj No:101
Medineweb Aktif Üyesi
BİLGE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:BİLGE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17509
Üyelik T.: 22 Mart 2012
Arkadaşları:9
Konular: 3
Beğenildi:37
Beğendi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: kredili sisteme bütünleme hakkı getirildi mi

Erdoğan'a 'AÖF' sorusu

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak'tan Erdoğan'a Açıköğretim sorusu.

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na, Açıköğretim Fakültelerinden Bütünleme Hakkının kaldırılması ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması için yazılı soru önergesi verdi.

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) kararına rağmen, yaklaşık 2 milyon öğrencisiyle dünyanın en büyük eğitim kurumlarından biri olan ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri (AÖF), bölümlerinin tamamımın bu yıldan itibaren dönemlik kredi sistemine geçmesi ile birlikte bütünleme sınavlarının ortadan kaldırılmasıyla, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin yaşadığı mağduriyeti dile getiren yazılı bir soru önergesi verdi.

ŞAFAK, BAŞBAKAN’DAN NE İSTEDİ!

CHP’li Şafak yazılı soru önergesinde; “Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin hem istihdam ettiğini, hem de eğitim ve öğretim görmekte olduklarını, mevcut sistemde bile sınıf geçmekte zorlandıklarını, bu sebepten dolayı YÖK’ün kararına rağmen, Açıköğretim Fakültelerinden kaldırılan Bütünleme Hakkı’nın tekrar verilmesi gerektiğinin” altına vurgu yaptı.

Şafak, Başbakan Erdoğan’a, “Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı Kararı’nı da hatırlattı. YÖK’ün Kararı: bütün üniversitelerin öğrencilerine bütünleme sınavı hakkı tanıması zorunluluğudur.

YÖK’ün Kararına rağmen, Anadolu Üniversitesi’nin keyfi uygulama yaptığını dile getiren Doğan Şafak, Başbakan Erdoğan’a çarpıcı sorular sordu.

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sorduğu yazılı soru önergesinin tam metni:

İŞTE DOĞAN ŞAFAK'IN ERDOĞAN'A SORDUĞU SORU ÖNERGESİ...

Yaklaşık 2 milyon öğrencisiyle dünyanın en büyük eğitim kurumlarından biri olan ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri (AÖF), bölümlerinin tamamımın bu yıldan itibaren dönemlik kredi sistemine geçmesi ile birlikte bütünleme sınavları ortadan kaldırılmıştır.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri (AÖF), Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı Kararı’na (bütün üniversitelerin öğrencilerine bütünleme sınavı hakkı tanıması zorunluluğu) uymaması, AÖF’de okuyan öğrencilerin mağdur olmasına neden olmuştur.

Açıköğretim Fakültesi öğrencileri; hem istihdam etmekte, hem de eğitim ve öğretim görmekte olduklarından, mevcut sistemde bile sınıf geçmek için çok zorlanmaktadırlar.

AÖF öğrencilerinin büyük bir oranının; maddi imkânsızlıklar nedeniyle, istihdam etmek, evinin geçimini sağlamak ve ailesine yük olmamak için örgün eğitim ve öğretimden ziyade, Açıköğretim ve eğitim sistemini tercih ettiği, maalesef bilinen bir gerçektir.

Bu doğrultuda;

1-Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) bütün üniversitelerin öğrencilerine bütünleme sınav hakkı tanıması zorunluluğu kararına rağmen, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri’nin bu karara uymaması sonucu, AÖF öğrencilerinin yaşadığı mağduriyeti gidermek için ilgili kurum ve kuruluşlara çalışma yapmaları doğrultusunda bir talimatınız olacak mıdır?

2-AÖF’den bütünleme hakkının kaldırılmasıyla, öğrencilere yapılan haksızlığın, eğitimde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyor musunuz?

3-YÖK’ün kararına rağmen, Anadolu Üniversitesi AÖF Rektörlüğü’nün yaptığı keyfi uygulamayı doğru buluyor musunuz?

4-Anadolu Üniversitesi AÖF öğrencilerinin bütünleme sınavı hakkı ile ilgili Rektörlüğe gönderdiği dilekçe ve itirazları dikkate almamasıyla ilgili yapmayı düşündüğünüz bir uygulama olacak mıdır?

5-AÖF öğrencilerinden iki dönem halinde eğitim ve öğretim giderleri alınmaktadır. Bir dönemde geçerli not alamayan öğrenci, her dersin eğitim ve öğretim giderini, bir sonraki dönemde ödemektedir. AÖF öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu, geçemediği dersleri, bütünleme sınavlarında vermektedirler. Bütünleme sınav haklarının kaldırılması öğrencileri maddi olarak zorlamaktadır. YÖK’ün kararının AÖF Rektörlüğü tarafından uygulanmamasının alınan eğitim ve öğretim giderleri ile bir ilgisi var mıdır?

6-AÖF Rektörlüğü’nün uygulamasının, Normal Öğretim ve Açık Öğretim alanlarında harçların kaldırılmasıyla bir ilişkisi var mıdır?

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak

az önce gördüm bu haberi insanları umutlandırmaktan başka bir sonuç çıkmıyor
yinede hayırlısı olsun inşallah

'dayanılmaz olduğun zamanlarda bile sana dayanılmalı' demiş...
Alt 04 Mart 2013, 01:07   Mesaj No:102
Medineweb Usta Üyesi
Asilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Asilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16419
Üyelik T.: 27 Ocak 2012
Arkadaşları:7
Memleket:Bursa
Konular: 4
Beğenildi:27
Beğendi:23
Takdir Et:

Chp sonunda iyi bir iş yaptı, inşallah hayırlısıyla geri gelir bütünleme, hayatımda ilk kez 1 dersten ihtiyacım oldu onda da yok..

A.Genç
Alt 05 Mart 2013, 18:09   Mesaj No:103
Medineweb Sadık Üyesi
muuskem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muuskem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21263
Üyelik T.: 02 Kasım 2012
Arkadaşları:9
Memleket:-
Konular: 38
Beğenildi:32
Beğendi:6
Takdir Et:

İnşaallah tekrar gelir...
Alt 06 Mart 2013, 03:01   Mesaj No:104
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 07 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdir Et:

inşallah olumlu sonuçlar alırız...
Alt 11 Mart 2013, 18:57   Mesaj No:105
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:nazn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20389
Üyelik T.: 24 Eylül 2012
Arkadaşları:1
Konular: 0
Takdir Et:

inşAllah İnşAllah
Alt 11 Mart 2013, 22:54   Mesaj No:106
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:

ve son haber !!!!

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür net konuştu...

Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür bugün yapmış olduğu açıklamada, bu sene dönem başında almış oldukları karardan dönmelerinin söz konusu olmadığını ve kesin bir dille bütünleme sınavının olmayacağını belirtti.
Açıköğretim fakültesinin dönemlik kredili sisteme geçtiğini hatırlatan Özgür, "Bu nedenle öğrencilerin değerlendirilmesi bağıl sisteme geçmiş oldu. Örgüt eğitimle bu geçişlerin sağlanması adına öğrenciler ara sınavı ve dönem sonu sınavıyla değerlendirilecek. Yani her iki sınavdaki başarılar dikkate alınacak. Bütünleme sınavı yapılmayacak" dedi.
AÖF'LİLERİN BÜTÜNLEME İSYANI SOSYAL MEDYADA!
Bütünleme hakkı kaldırılan AÖF Açıköğretim öğrencileri haklarını aramak ve bütünleme sınavı hakkının yeniden verilmesi için sosyal paylaşım sitesi Twitter'da organize oldu. AÖF yönetimi tarafından kaldırılan bütünleme sınavları AÖF öğrencilerini mağdur etmeye devam ediyor.
YÖK tarafından bütün üniversitelerde yapılması yasal zorunluluk haline getirilen bütünleme sınavları sadece AÖF'de yok. Bütünleme haklarını geri isteyen AÖF Açıköğretim öğrencileri 'AÖF Bütünleme Sınavı Yardım Kampanyası' başlattı.

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .
Alt 23 Mart 2013, 19:22   Mesaj No:107
Durumu:salat selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21590
Üyelik T.: 13 Kasım 2012
Arkadaşları:0
Takdir Et:

inşaallah kararınız değişir bize acıyın
Alt 27 Mart 2013, 12:26   Mesaj No:108
Durumu:Meral karakoyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26079
Üyelik T.: 14 Şubat 2013
Arkadaşları:0
Takdir Et:

arkadaşlar benim bildiğim bir öğrenci hangi dönemde o dersten kalmışsa 2.snıfta odersi kaldığı dönemde verecektir. sadece burda öğrencinin okuyacağı yıl uzuyor.örneğin ilahiyat 2 yıl okuyan bir öğrenci ara sınavın arapça dersinde kalmış ise o dersi 2. sınıfta ara döneminde verecektir.2.sınıfın derslerini kaldığımızn derse ekliyoruz .kredimizide artırabiliriz.bu anlattıkalarım aöf için.bilgi için 4441026 aöf bürolarını arayabilirsiniz arkadaşlar. hepinize başarılar dilerim.
Alt 27 Mart 2013, 12:32   Mesaj No:109
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:

uzgnbu konunun her güncllenişinde öle bir umutla gryrm ki anlatamam ..
hakkımızı geri versinler artık .. istiyoruzzzzz !! ..
Alt 27 Mart 2013, 12:35   Mesaj No:110
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Nesli_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nesli_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20510
Üyelik T.: 01 Ekim 2012
Arkadaşları:24
Konular: 166
Beğenildi:76
Beğendi:1
Takdirleri:187
Takdir Et:

Alıntı:
suhtem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
uzgnbu konunun her güncllenişinde öle bir umutla gryrm ki anlatamam ..
hakkımızı geri versinler artık .. istiyoruzzzzz !! ..

halbu ki o kadar çok şey istemiyoruz sadece hakkımız olanı verseler yeter
yok yere bir dönem uzatmak bir sene uzakmak kızgın000
neyse ben hakkımı helal etmıyorm onlara

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: