Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi " İdiL Su ",Açılış Tarihi:  17 Ocak 2013 (21:13), Konuya Son Cevap : 04 Şubat 2013 (19:11). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Ocak 2013, 16:08   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Hayatımın en zor sorusu belki de...

Alıntı:
" idil su " Üyemizden Alıntı Mesajı göster
[ı]anne degilim belki anlamıyorum ama ben gerçek anne baba evladını yoksuzluk sebebiyle verebilir anlıyorum bunu anlamaya calısıyorum ama ben bu sebepten cocugumu versem bi sene sonra tekrar couk dogurmam 6 cocuk neyine bakamıyan icin yanlıs mı soyluyorum evlatlık verildigim aile annem babam olarak görüyorum ama dediigim gibi dinde dogru olanı yapmak istiyorum törpüleniyo acı sadece onları silmem ne kadar dogru bunu bilmemek canımı acıtıyo insanlara birseyi anlatırken aile hayatından bahsederken ben dogru olanı yapmıyorsam utanırım anlatamam anlatabilmem icin onu yapmamam gerek degil mi anne missiniz anne olarak cvp verin lütfen hangi yolda yürümeliyim... [/ı]

[ı]buarada allah evlatlarınıza size bagışlasın... şanslılar sizin gibi anneleri oldugu için [/ı]
amin kardeşim benim 2 çocuğum var
zaten bende bir anne olarak cevap verdim
belliki ailen seni evlatlık verdikten sonra tekrar çocuk yapmış,evet haklısın bakamıycaksın neden 6 çocuk yaptın bunu herkes sorar heleki sen
cahillikmi diyelim ne diyelim ama insan seneden seneye kendine çok şeyler katıyor illaki onlar da katmış yaptıklarından pişman olmuşlardır.abdulmelik hocamızın dediği gibi sen işin dini boyutu ile ilgilen allah seni sorumlu tutmasın
peygamber efendimiz diyorki günahların büyüğünün en büyüğü allah şirk koşmak ve anneye babaya itaatsizlik etmek,rabbim yapılanları iki tarafta da karşılıksız koymuyor herkes yaptığından sorumludur...
Allah yar ve yardımcın olsun...

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 18 Ocak 2013, 16:32   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Alıntı:
" İdiL Su " Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aleyküm selam... Teşekkür ederim allah razı olsun yardımcı oldugun için... Ben onları affettim allahda affeder inşallah... Aramayı çok isterim sanki kendim suçluymuşum gibi vicdan azabı duyuyorum ama şimdiki ailem herşeyim onları üzmekten çok korkuyorum... İnşallah bu ikilemden kurtulmanın yolu vardır diyelim...
inşaallah.
Alt 18 Ocak 2013, 17:44   Mesaj No:13
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

İki yanlış bi doğru etmez...

Bu kişinin anne ve babası sebebi ne olursa olsun evladını başka birilerine vermişse bu büyük yanlıştır..

yalnız daha sonra bu yaptıklarının yanlış olduğuna gerçekten inanıp,bağışlanmak istiyorlarsa,ki kişi yaptığının yanlış olduğunu düşünecek kadar bi erdemlilik gösteriyorsa,tabiki bağışlanması gerekir,ha sevmek ve saymak bunlar hemen olacak şeyler değildir,zamanla irtibat kesilmeden,bundan sonra yapacaklarına karşı neden olmasın...

Evlatlık alan aile ise kendi öz ailesiyle görüşmesini sakıncalı bulabilir bu ilk başta duygusal olarak ,normal olabilir AMA HADDİ AŞMAMAK LAZIM,zamanla bunuda aşmaları için onlarada sağlıklı telkinlerde bulunmak lazım...

Yani yanlış yapılan bu işi,doğru bi seyire çevirenler,hayatta başarılı ve haklı olurlar..bu hayat bi imtihan ve yanlış yapanlar,haklı olamazlar,yanlışlarından dönmedikleri müddetçe,sağlıcakla kalın...
Alt 18 Ocak 2013, 19:03   Mesaj No:14
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 06 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Beğenildi:0
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yer yüzünde hiç bir canlı yavrusuna bilerek isteyerek zarar vermez üzmek istemez.ormandaki vahşi hayvanlar içinde bu geçerlidir.
anne ve babanın da mutlaka ama mutlaka çok önemli bir çıkmazları/çaresizlikleri/mecburiyetleri olmuştur emin ol.tüm bu çaresizliğe rağmen seni başkasına vermişlerse emin ol kan ağlayarak içleri acı dolu vermişlerdir.
hiç bir gerekçe haklı kabul edilemez,anne babanızı mazur gösteremez bu konuda tabii ki.
sana düşen affetmek ileride anne olursan onları daha iyi anlıyacaksın.
diğer konu ise,size merhamet eden bakan büyüten seven öz evlatları gibi gören,takdirlik bir anne baba var.Allah onlardan razı olsun çok şerefli onurlu bir vazife yüklenmişler.senle ağlamışlar senle gülmüşler fedakarlık yapmışlar tüm emekleri için Allah razı olsun.bu fedakar aile merhametsiz değildir,olsaydı sana bakmazlardı..böyle takdirlik bir aile emin ol seni anlayacaklardır.merhametsizlik edip seni anne babandan mahrum etmezler.kendini burada ifade edebilecek kadar büyüdün,ve zeki kültürlü bir insansın.hepsinide ikna edeceğini hiç kimsenin kalbi kırılmadan ,gözler yaş dökmeden çözebileceğine inanıyorum.
anne babana dön demiyorum ve artık dönmenede gerek yok.arada ziyaret et kalplerini hoşnut et sana muhtaçsalar elinden geliyorsa el uzat yeterlidir.

Ben bu konuda konuşamıyorum aslında burda konusmamda mucize anlatamam kendimi yani... inşallah denemeye çalışcem çok güzel aniatmışsınız allah razı olsun...
Alt 18 Ocak 2013, 19:13   Mesaj No:15
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
fatmaeymentalha Üyemizden Alıntı Mesajı göster
inşaallah.ama biliomusun kalbin çok temiz senin.affetmişsin herşeye rağmen.eğer affetmeyi bilmişsen en büyük engeli aşmışsın demektir.kendini suçlu hissederek değil de vefa borcuymuş gibi ara onları.biliyomusun bence senin gerçek anne-babanda iyi insanlar.güzel bi ailede yetişmen için dua etmişlerdir belkide.şuandaki ailenle istişare ettin mi bu konuda.sonuçta onlar senin üzülmemen için karar vermende yardımcı olacaklardır.bide anne babanın hayır duasını da al onlar hayattayken.zaten kafandaki soru işaretlerinin cevabını alıp yoluna devam etmen gerekiyor.çocukların olucak ilerde ve onları yetiştirirken bile bu problemler çıkıyor karşına emin ol.Rabbim yar ve yardımcın olsun kardeşim.dua ile..
Ben hiç beni büyüten anne babamla konuşmadım konuşamadım kırılırlar diye çok korktum ima bile etmedim onların yüzü düşse benim canım yanıyo ama dediginiz gibi benim çocuklarım oldugunda onlar bana soru sordugunda cvp verebilmek istiyorum benim hatalarım veya birilerinin beddualarını allah korusun çocuklarımın çeksin istemiyorum... Ben herşeyi herkesi affeden biriyim aslında o yüzden zorlanmadım bu konuda sadece konuşamıyo olmam zor çok zor... Amin allahım hepimizin yardımcısı olsun kardeşim...
Alt 18 Ocak 2013, 19:16   Mesaj No:16
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İki yanlış bi doğru etmez...

Bu kişinin anne ve babası sebebi ne olursa olsun evladını başka birilerine vermişse bu büyük yanlıştır..

yalnız daha sonra bu yaptıklarının yanlış olduğuna gerçekten inanıp,bağışlanmak istiyorlarsa,ki kişi yaptığının yanlış olduğunu düşünecek kadar bi erdemlilik gösteriyorsa,tabiki bağışlanması gerekir,ha sevmek ve saymak bunlar hemen olacak şeyler değildir,zamanla irtibat kesilmeden,bundan sonra yapacaklarına karşı neden olmasın...

Evlatlık alan aile ise kendi öz ailesiyle görüşmesini sakıncalı bulabilir bu ilk başta duygusal olarak ,normal olabilir AMA HADDİ AŞMAMAK LAZIM,zamanla bunuda aşmaları için onlarada sağlıklı telkinlerde bulunmak lazım...

Yani yanlış yapılan bu işi,doğru bi seyire çevirenler,hayatta başarılı ve haklı olurlar..bu hayat bi imtihan ve yanlış yapanlar,haklı olamazlar,yanlışlarından dönmedikleri müddetçe,sağlıcakla kalın...
Kimse benden af dilemedi ben kendi kendime affettim inşallah dedigin gibi haklı olanlardan olurum kardeşim ben affetim allahımda affeder inşallah diye dua ediyorum hep... Allah razı olsun teşekkür ederim
Alt 18 Ocak 2013, 21:17   Mesaj No:17
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
zilzal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
amin kardeşim benim 2 çocuğum var
zaten bende bir anne olarak cevap verdim
belliki ailen seni evlatlık verdikten sonra tekrar çocuk yapmış,evet haklısın bakamıycaksın neden 6 çocuk yaptın bunu herkes sorar heleki sen
cahillikmi diyelim ne diyelim ama insan seneden seneye kendine çok şeyler katıyor illaki onlar da katmış yaptıklarından pişman olmuşlardır.abdulmelik hocamızın dediği gibi sen işin dini boyutu ile ilgilen allah seni sorumlu tutmasın
peygamber efendimiz diyorki günahların büyüğünün en büyüğü allah şirk koşmak ve anneye babaya itaatsizlik etmek,rabbim yapılanları iki tarafta da karşılıksız koymuyor herkes yaptığından sorumludur...
Allah yar ve yardımcın olsun...
Amin kardeşim allah razı olsun
Alt 26 Ocak 2013, 20:54   Mesaj No:18
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:meryem gamze isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24752
Üyelik T.: 10 Ocak 2013
Konular: 0
Takdir Et:

o kişiler senin anne ve baban ne olursa olsun onları bulmalı onlarla irtibata geçmelisin seni büyüten anne babandan allah razı olsun fakat
seni doğuran annene de ne olursa olsun sorumlulukların var
nasıl olabilir deme o senin annen gerçeği değiştiremezsin elbet sana anlatacak gerekçeleri vardır belki onları ANLAYACAKSIN bile...
bunu bir adım atmadan bilemezsin
annenle görüşmenin bazılarını üzeceği endişesine kapılma arkadaşım
allaha emanet ol
Alt 28 Ocak 2013, 01:34   Mesaj No:19
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

teşekkürler kardeşim adım attım zamanında ve hiçbir açıklama alamadım bana ihtiyaçları oldugunda yardımcı olcem tabiki inşallah mutlu saglıklı olurlarda buna ihtiyaç olmaz allah razı olsun görüşünü bildirdigin için...
Alt 31 Ocak 2013, 13:57   Mesaj No:20
Durumu:NACİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25265
Üyelik T.: 30 Ocak 2013
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
" İdiL Su " Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamun aleykum... Ben bi soru sormak istiyorum daha dogrusu bu konuda dinen yapmam gereken ne bunu bilmek istiyorum... ilk dogdogu andan itibaren evlatlık verilmiş bir çocuk onu dünyaya getiren kadın ve vesile olan adama karşı bir sorumlulugu var mıdır? Onları görmesi gerekir mi onları yoksayması dinen dogru mu ? Onlarla görüşmek istemesinde çocugu evlatık alan anne babanın bu durumdan üzülmemesi için görüşmemek ne kadar dogru ?

Cevap verir ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...
Muhterem kardeşim,diğer arkadaşların da bazı açıklamalar yaptığı gibi fıkhen sizin onlarla görüşmemenize veya kötü davranmanıza cevaz verilemez.Nihayetinde sizin dünyaya gelmenize vesile olup uzun bir meşakkat sürecini yaşayarak tabiri caizse sizin için hamallık yapmıştır.(Hamile kelimesi buradan gelir.)

İslama göre kişinin ana-babası fiziken ve kan bağı noktasında tesbit etmiş olup Cenab-ı Peygamber (A.S) Efendimiz hazretleri de "Çocuk kimin yatağında doğmuşsa ona aittir." buyurmuştur.Fakat konuya atfen söylenebilecek ise bizzat asr-ı saadette yaşana şu olay mesel teşkil edebilir: Ashab-ı Kiramdan birisi Efendimize gelerek "Ya Resulallah,annem müşrik biridir.Ona iyilik yapayım mı ?" diye sorunca Efendimiz yapmasını söyleyerek izin vermiştir.Demek ki müşrik ebeveyne dahi ikram ve izzette bulunmaya izin veriliyorsa müslüman ama hatalı olan ebeveyne elbette ki iyilik etmek caiz,hatta vaciptir...

Cenab-ı Hakk ise konuyu kesin sınırlarla çizerek şöyle buyurmuştur: "Biz insana ana-babasına iyilikte bulunmasını tavsiye ettik.Eğer o ikisi seni bilmediğin bir hususta bana şirk koşmaya zorlarlarsa sakın itaat etme !"

Ayete dikkat edilirse şirke zorlama dışındaki her türlü hata/kusur veya isteklerinin yerine getirilmesi,iyilk yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.Yani Cenab-ı Hakk kendi zâtına karşı yapılan şirk gibi büyük bir cürüme asla itaat edilmemesi gerektiğini müstakil olarak zikretmekte,onun dışında kalan her ne varsa mutlak itaat ve iyiliği emretmektedir.(Tabi ki maruf hususlarda).

Yine asr-ı saadette adamın biri Efendimize gelerek "Ya Resulallah,babam benim malımda hakk sahibi olduğunu iddia ederek malımdan istiyor." şeklinde şikayette bulununca Efendimiz "Sen de,Malın da babana aitsin" diyerek ebeveyn hakkının ne muazzam derecede büyük olduğunu beyan buyurmuştur.

Nitekim Cenab-ı Peygamber (A.S) : "Allahın rızası ana-babanın rızasında,öfkesi de ana-babanın öfkesindedir" buyurmaktadır.Rabbim büyklerimizin rızasını tahsil etmeyi ve iman selametiyle dünyadan göç etmeyi nasib eylesin inşaallah.AMİN...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)