Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi " İdiL Su ",Açılış Tarihi:  17 Ocak 2013 (21:13), Konuya Son Cevap : 04 Şubat 2013 (19:11). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Ocak 2013, 21:13   Mesaj No:1
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 06 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hayatımın en zor sorusu belki de...

Hayatımın en zor sorusu belki de...

Selamun aleykum... Ben bi soru sormak istiyorum daha dogrusu bu konuda dinen yapmam gereken ne bunu bilmek istiyorum... ilk dogdogu andan itibaren evlatlık verilmiş bir çocuk onu dünyaya getiren kadın ve vesile olan adama karşı bir sorumlulugu var mıdır? Onları görmesi gerekir mi onları yoksayması dinen dogru mu ? Onlarla görüşmek istemesinde çocugu evlatık alan anne babanın bu durumdan üzülmemesi için görüşmemek ne kadar dogru ?

Cevap verir ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

Konu Sahibi " İdiL Su " 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ögle namazı farzlanmaz mı? Namaz-Abdest-Teyemmüm mehmet akif2 5 4141 11 Şubat 2014 22:42
engelli çocuklarda anne baba yükümlülügü nedir Çocuk ve Aile Sağlığı " İdiL Su " 23 7984 03 Şubat 2014 03:51
OKur musunuz lütfen... Serbest Kürsü " İdiL Su " 1 1666 15Haziran 2013 00:51
Acil yasin okuyabilecek olan var mı? Serbest Kürsü " İdiL Su " 2 1692 07Haziran 2013 14:37
Aklımdaki ? işaretlerini gidermeme yardım edr... Soru Cevap Arşivi Medineweb 42 13105 03 Nisan 2013 22:35

Alt 17 Ocak 2013, 23:40   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdir Et:
Standart Cevap: Hayatımın en zor sorusu belki de...

onun dünyaya getiren kadın ve vesile olan kişi derken gerçek anne ve babanız değilmi
ben şunu söyleyim dinen bunun boyutu bilemem fetva verecek kapasitede değilim zaten içimden geçeni söylemek istedim
bir annenin evladından vazgeçmesi çok zor,ben dün gece rüyamda çocuğuma kötülük yapıldığını gördüm ağlayarak uyandım, sabaha kadar uyumadım halada etkisindeyim
evlat bambaşka bişey onu dünya ya siz getirdiğiniz için olsa gerek kendi canından öte tuturyorsun,konuyu bağlamak istediğim nokta şu aslında ben zannetmiyorum ki bencilliğinden bir anne,baba çocuğunu bir başkasına versin,o insan o çocuğu dünyaya getirdiğinde ne durumdaydı, sebebi neydi bilmek lazım
tabiki ne olursa olsun çocuğundan ayrılmak çok korkunç birşey ama belkide o anne, baba
sırf çocuğunun geleceği,sağlığı,maddi manevi hayatı için kendilerinin acı çekeceklerini bilerek
evlatlarından vazgeçmiş olabilirler..insanları dinlememeden yargılamak lazım

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 18 Ocak 2013, 01:11   Mesaj No:3
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Anne degilim belki anlamıyorum ama ben gerçek anne baba evladını yoksuzluk sebebiyle verebilir anlıyorum bunu anlamaya calısıyorum ama ben bu sebepten cocugumu versem bi sene sonra tekrar couk dogurmam 6 cocuk neyine bakamıyan icin yanlıs mı soyluyorum evlatlık verildigim aile annem babam olarak görüyorum ama dediigim gibi dinde dogru olanı yapmak istiyorum törpüleniyo acı sadece onları silmem ne kadar dogru bunu bilmemek canımı acıtıyo insanlara birseyi anlatırken aile hayatından bahsederken ben dogru olanı yapmıyorsam utanırım anlatamam anlatabilmem icin onu yapmamam gerek degil mi anne missiniz anne olarak cvp verin lütfen hangi yolda yürümeliyim...

Buarada allah evlatlarınıza size bagışlasın... Şanslılar sizin gibi anneleri oldugu için
Alt 18 Ocak 2013, 09:36   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
muuskem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muuskem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21263
Üyelik T.: 02 Kasım 2012
Arkadaşları:9
Memleket:-
Konular: 38
Beğenildi:32
Beğendi:6
Takdir Et:

Öncelikle Allah yardımcınız olsun.Çok zor bir soru ben dinimize göre evlatlık uygun değil biliyorum.Peygamberimizin evlatlığndan dolayı.durum bu konuyu aşmış kalbinize danışarak iki tarafıda üzmeden hareket etmenizi tavsiye ederim.
Alt 18 Ocak 2013, 12:33   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

123456789

Alt 18 Ocak 2013, 12:49   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

konuyu psikolojik yada sosyolojik boyutunda düşündüğümüzde altında inanılmaz savunmalar ikna edici cümleler dökülür suçladığımız muhatabımızdan..bu asırda evladına bakamıyacak kadar,evlatlık verecek kadar mağdur aile sanmıyorum.bu tarafı kurcalamak istemiyorum zaten..

fikhi anlamda cevap şu verilebilir;
her iki aile sizin öz anne babanızdır.birisi kan yolu ile diğer süt yolu ile.yani islam hukukunda bu dörtlü sizin öz anne babanızdır.her dördünün üzerinizde hakkı vardır.Kuran onlara "öffff" bile demeyı yasaklamıştır.siz gene insani olarak düşünün.size yakışanı yapın onlar anne ve babanız.hepsine karşı sorumluluklarınız vardır.hepsine yetecek kadar kalbiniz vardır eminim...duygusallığı bırakın kuranı dinleyın...
onların hatasını siz değil bırak Allah hesap sorsun...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 18 Ocak 2013, 15:39   Mesaj No:7
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muuskem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle Allah yardımcınız olsun.Çok zor bir soru ben dinimize göre evlatlık uygun değil biliyorum.Peygamberimizin evlatlığndan dolayı.durum bu konuyu aşmış kalbinize danışarak iki tarafıda üzmeden hareket etmenizi tavsiye ederim.
Bende kimseyi üzmek istemiyorum inşallah başarabilirim teşekkür kardeşim... Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah...
Alt 18 Ocak 2013, 15:43   Mesaj No:8
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
fatmaeymentalha Üyemizden Alıntı Mesajı göster
selamın aleyküm.dini boyutunu bilmiyorum bende.ama bir anne olarak vicdani boyutunu söyleyebilirim kendi fikrim olarak.bence en azından ileride pişman olup keşke dememek için onları arayıp hal-hatır sorabilir,yardımcı olmanız gereken bi konu varsa yardım edebilirsiniz.sonuçta üzerinizde hakları var.ama diyorum ya tamamen sizin insiyatifiniz.beşer şaşar.sonuçta o insanlar sizi evlatlık vererek hata yapmış olsalar bile onu yargılama hakkı beşer olarak bizlere düşmez.Rabbim elbette onların bu hallerini görüyor.onları bağışlamak bile Rabbimizin taktiriyken bence siz onlara sadece dua edin.yaptıkları hatadan dolayı Rabbim onları bağışlasın.ama sizde bağışlayın.senin imtihanın da budur belki kardeşim bilemeyiz.anne babanın imtihanı belki de..selam ve dua ile inşaallah.
Aleyküm selam... Teşekkür ederim allah razı olsun yardımcı oldugun için... Ben onları affettim allahda affeder inşallah... Aramayı çok isterim sanki kendim suçluymuşum gibi vicdan azabı duyuyorum ama şimdiki ailem herşeyim onları üzmekten çok korkuyorum... İnşallah bu ikilemden kurtulmanın yolu vardır diyelim...
Alt 18 Ocak 2013, 15:49   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
konuyu psikolojik yada sosyolojik boyutunda düşündüğümüzde altında inanılmaz savunmalar ikna edici cümleler dökülür suçladığımız muhatabımızdan..bu asırda evladına bakamıyacak kadar,evlatlık verecek kadar mağdur aile sanmıyorum.bu tarafı kurcalamak istemiyorum zaten..

fikhi anlamda cevap şu verilebilir;
her iki aile sizin öz anne babanızdır.birisi kan yolu ile diğer süt yolu ile.yani islam hukukunda bu dörtlü sizin öz anne babanızdır.her dördünün üzerinizde hakkı vardır.Kuran onlara "öffff" bile demeyı yasaklamıştır.siz gene insani olarak düşünün.size yakışanı yapın onlar anne ve babanız.hepsine karşı sorumluluklarınız vardır.hepsine yetecek kadar kalbiniz vardır eminim...duygusallığı bırakın kuranı dinleyın...
onların hatasını siz değil bırak Allah hesap sorsun...
Kesinlikle size katılıyorum magduriyet konusunda ama onları affetmek için kendimi kandırmaya çalışıyorum şimdiye kadar başardım inşallah bu böyle devam eder...

Şöyle birşey var süt yoluylada bir bagım yok emek var sadece duygusallıkla kuranın yolunda ilerleyebiliyorum...

Kalbim hepsine yeter ama bana emek veren annem babam herşeyim onlar buna üzülürse ben dayanamam bunda çıkış yolu bulamıyorum ve onları yoksaydıgımda gerçekten yanlış yolda mı olurum...
Alt 18 Ocak 2013, 16:04   Mesaj No:10
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

yer yüzünde hiç bir canlı yavrusuna bilerek isteyerek zarar vermez üzmek istemez.ormandaki vahşi hayvanlar içinde bu geçerlidir.
anne ve babanın da mutlaka ama mutlaka çok önemli bir çıkmazları/çaresizlikleri/mecburiyetleri olmuştur emin ol.tüm bu çaresizliğe rağmen seni başkasına vermişlerse emin ol kan ağlayarak içleri acı dolu vermişlerdir.
hiç bir gerekçe haklı kabul edilemez,anne babanızı mazur gösteremez bu konuda tabii ki.
sana düşen affetmek ileride anne olursan onları daha iyi anlıyacaksın.
diğer konu ise,size merhamet eden bakan büyüten seven öz evlatları gibi gören,takdirlik bir anne baba var.Allah onlardan razı olsun çok şerefli onurlu bir vazife yüklenmişler.senle ağlamışlar senle gülmüşler fedakarlık yapmışlar tüm emekleri için Allah razı olsun.bu fedakar aile merhametsiz değildir,olsaydı sana bakmazlardı..böyle takdirlik bir aile emin ol seni anlayacaklardır.merhametsizlik edip seni anne babandan mahrum etmezler.kendini burada ifade edebilecek kadar büyüdün,ve zeki kültürlü bir insansın.hepsinide ikna edeceğini hiç kimsenin kalbi kırılmadan ,gözler yaş dökmeden çözebileceğine inanıyorum.
anne babana dön demiyorum ve artık dönmenede gerek yok.arada ziyaret et kalplerini hoşnut et sana muhtaçsalar elinden geliyorsa el uzat yeterlidir.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: