Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi " İdiL Su ",Açılış Tarihi:  03 Nisan 2013 (23:35), Konuya Son Cevap : 09 Nisan 2013 (19:26). Konuya 42 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Nisan 2013, 02:10   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: Aklımdaki ? işaretlerini gidermeme yardım edr misiniz...

Şunuda belirteyim Mehdi Mesih Deccal hususlarında vardır diyenler bana Kur'andan delil getirsinler onun dışında delil olarak sunacakları hiçbir şeyi kabul etmiyorum. İspat etmek isteyen buyursun bende delillerine cevap vereyim . Bu tür gereksiz konular ile çok fazla uğraşmak ve cevap vermek istemiyorum sadece kardeşimizin sorusuna binaen konuya katılım sağladım isteyen istediğine uyar selametle kalın.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 04 Nisan 2013, 03:06   Mesaj No:22
Medineweb Acemi Üyesi
Zeynebİslamoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Zeynebİslamoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13944
Üyelik T.: 18Haziran 2011
Arkadaşları:0
Memleket:Adana_Mısır
Konular: 1
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hadislerin var olması Kur'anın beyanına etki etmez ve Kur'anın önünde en büyük engel Hadis diye sunulan aslı astarı olmayan sözlerdir.

çok saçma ve düşüncesizce düşünceler bunlar.hemende yapıştırıyorsunuz : "araştırmalarım bilgilerim filan makalem feşmekan çalışmam...." yaşar nuriyi geçtiniz yav.yukarıdaki cümlelerinizle sizi kuran ile yerden yere vururum.hani bu tartışmasız dediğiniz benimde inancım olan kuranı kerimden ayetler sunarak sizi kepaze ederim.lütfen saçma sapan düşüncelerinizi ham dimağ kafaları karıştırmak için kullanmayınız!

Alıntı:
Tuba bacım Rabbani vs hiç farketmez bu hususta vermiş oldukları rivayetlerin aslı yoktur Uydurmadır Allah'a uyulması ve İtaat edilmesi bizlere farz iken asıl kaynak Kur'anda bu hususlara dair bilgi yok birilerinin var demesi boş ve manasızdır .
rabbaninin bir rekat namazının kalitesine sizin kapasiteniz yetmez.ondaki takva ondaki islami hassasiyetin zerresi sizde olsa alel ayn ve re's.sadece sizde değil tanımıyorum sizi.makalelerinizden yola çıkarak bu izlenimi edindim.rabbaniyi eleştirmek için önce rabbani rakibi olmak lazım ilim amel bazında.bu benimde sizinde haddiniz değildir.
bektaşi gibi ayetleri makaslayarak ne yapmaya çalışıyorsunuz.bilenlere gülünç oluyorsunuz.bakın ne diyorsunuz :"Allah'a uyulması ve İtaat edilmesi bizlere farz iken ...." bumudur ayet? sakladığın devamınıda yazsanıza! o ayette Allah ve Resuluna itaat geçer.Resulu ne yaptınız ? yaptığınız bektaşiliğin son versiyonu olmalı! hiç bir günahınız yoksa bu yaptığınız size vebal olarak yeter yitiksevda!

Alıntı:
Şunuda belirteyim Mehdi Mesih Deccal hususlarında vardır diyenler bana Kur'andan delil getirsinler onun dışında delil olarak sunacakları hiçbir şeyi kabul etmiyorum. İspat etmek isteyen buyursun bende delillerine cevap vereyim . Bu tür gereksiz konular ile çok fazla uğraşmak ve cevap vermek istemiyorum sadece kardeşimizin sorusuna binaen konuya katılım sağladım isteyen istediğine uyar selametle kalın.
diyorsunuz ki :"....Kur'andan delil getirsinler onun dışında delil olarak sunacakları hiçbir şeyi kabul etmiyorum." buna Resulullah da dahildir o zaman ? ve artısı bu mantıksızlıkla yola çıkarsak elimizde ne kuran kalır ne islam ! madem kuran dışında hiç bir şey kabul etmiyorsunuz : "köpek etini yesenize,kaç rekat kaç vakit namazlarınızı nasıl kıldığınızı anlatsanıza,yüzlerce konu sünnet ile çözülmüşken ; bu çözümleri kurandan getirsenize ! "

islama en büyük düşmanlığı tasavuf uydurmaları sanırdım.ama anladım ki tasavufun yetiştirdiği ahlak bu kurancıların şebeke alanına uğramış değildir.en büyük düşmanlığı uydurma hadis sırtında siz vuruyorsunuz yitiksevda! uydurma hadisi seviyorum diyen tek alim bulamazsınız islamda.tüm alimler bu konuda muzdarip.ama uydurma hadis uğruna yorgan değil ev yakıyorsunuz ! hatta mahalle hatta islam dünyasını!

bu ön girişten sonra sorulan soruya verilecek islamca cevap şu olabilir.mehdi konusu islam tarihine mal edilmekle birlikte sahih sağlam kesinlik kazanan bir delile sahip değildir.
deccal konusu mehdiden farklıdır.deccalın ayrıntılarını menkibelerini dramatiklerini uydurma olarak görüyorum.ama deccalın geleceği kesindir mutevatirdir.
hem bunlar bizi ilgilendirmez.neden deccalı öğrenmedin sorusuna muhatap olmam.muttaki ilmi ile amil fıtratını bozmayan her amelinde namuslu bir müslümanmıydın değilmiydin sorusundan korkarım.

selam dua ile.
Alt 04 Nisan 2013, 03:19   Mesaj No:23
Medineweb Acemi Üyesi
Zeynebİslamoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Zeynebİslamoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13944
Üyelik T.: 18Haziran 2011
Arkadaşları:0
Memleket:Adana_Mısır
Konular: 1
Beğenildi:3
Takdir Et:

ferdi abinin bir mesajını alıntılamak buraya süper gider diyerek eklemek isterim;

Alıntı:
F*E*R*D*İ´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Insanları eleştirmekten sıra hiç kurana gelmedi berhimin.kuran kuran deyıp sayıklamadan öte de gitmiyor.icraat nerde onu görelim.24 saat müslümanları karalama,rencide etme peşinde dolaşmaktan,delil bulmaktan fırsatın kalmadı ki kuranı yaşayasın.
Burada şaronu eleştirdiğine,abd puştlarını,siyonizmi,ekmek arası 100 dolar misyonerlerini,müslüman kızları umumhanelere sermaye eden yahudileri eleştidiğine az şahit olalım.istediğin ayetı bul getir ,onu yaşamadıktan sonra,kuran yüklü merkep olmaktan kurtulamayız.hepimiz için diyorum sana özel değil berhimin.
Evet müslümanlarda,cemaatlerde negatiflikler çok.bunu geçmişte çok eleştirmiş defalarca banlanmıştım.
Ama artık yapmıyacağım.çünkü bana hiç bir şey kazandırmadı.hep kaybettim.pislikleri eleştirirken pisliğin ortasında kokudan burnumun direği kırıldığını geç farkettim.
Müşrikler necistir nidası bana yeterli davadır.necasetleri temizleyeceksem müşriklerden başlamak gerekecek.biz müslümanlardan fırsat bulamadık.ve tebliğ ettiğimizi sandık hep.
Varımız yoğumuz enerjimiz hind ve zürriyetini eleştirmekle geçti.
Ne kazandık bakalım!?
Ben tevbe ettim yitik.sende yap derim.
şu kuranın kapağını açalım artık ama abdestlice.
Okuyalım inceleyelim ama nefsi emAremiz için.
öğrenmek için değil amel etmek için inceleyelim.

Mesela;

namazın bizi niye fuhşiyattan korumadığını...kıldığımız namaz mı namaz değil,kuranmı yanılıyor haşa?

Mesela ;

işkembemizi tıka basa doldurup,allah resulunun karnına taş bağladığını timsah gözyaşlarıyla dinliyoruz,anlatıyoruz.

Mesela ;

günde kırk yalan ile yaşıyoruz ama hadis uydurucuları hep hedefimizde.hani lanet yalancıların üzerinde idi! Hep başkasının yalanı bizi ilgilendirdi.biz aklımıza gelmedik.

Mesela ;

ayda üç beş farz namazı kaçırdığımız bize normal geliyor ama, geylaniyi eleştirmek daha şehvetli gelir.

Mesela ;

cebimizde kredi kartı eksik olmaz,her türlü rıba bize artık normal gelirken,dünyaya kabul etsekde etmesek de islamı (öyle yada böyle) yayan fethullah güleni eleştirmek daha bi orgazm ediyor bizi.

Mesela ;

kuranın bir ayeti hoşumuza gittiğinde,hemen not alıp başkasına aktarma hevesine düşeriz.kendinizi unuttmayın ayeti aklımıza bile gelmez.

Mesela ;

allahı unutanlar gibi olmayın ayeti nefsimizi ilgilendirmiyor.onu ibn teymiyeye tebliğ ediyoruz,allahı ona hatırlatmaya çalışıyoruz!

Mesela ;

evimizdeki konfordan ödün vermeyız,ama hiç bir zaman evi olmayan bediüzzamana tasaruf etmeyı öğretiyoruz.

Mesela ;

edepten adaptan mahrum konuşmalarımızı,şakalarımızı unutuyoruz,imam gazaliye edep öğretmeye kalkıyoruz.

Mesela ;
mesela ;
mesela ;
mesela ;
mesela ;
mesela ;

...............

Ey nefsi mutmainne,dön rabbine artık,yaklaş,secde et artık!
Alt 04 Nisan 2013, 04:35   Mesaj No:24
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 07 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Beğenildi:0
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Zeynepislamoglu kardeşim bu deccal konusundaki seyler banada inanması güç dogru bulmadıgım şeyler fakat çok sevdgm biri bunların dogru oldugunu düşünmüş ona bunu açıklamak istedim fakat bian şüpeye düştügüm için burda sormak istedim bunları arastırmak gerekli degil araştırılmamalıda fakat onun aklındaki soru işaretlerini kaldırmam gerekiyodu... yorumun için teşekkürler
Alt 04 Nisan 2013, 04:39   Mesaj No:25
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yitiksevda kardeşim açıklaman için teşekkür ederim gerçekten açıklayıcı oldu hadisler sahih ise belki mahiyetini kaybetmiştir bilmiyorum bilgim olmadıgı için size sormak için yorum yapamıyorum o yüzden arkadasıma acıklayamadım ve dogru olmadıgını delilerle aklında soru işareti kalmadan acıklamak istedim cvp verdigin için teşekkür ederim...
Alt 04 Nisan 2013, 04:41   Mesaj No:26
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Bazı şeyler tabiki tartışılarak anlaşılır ama lütfen saygı çerçevesinde olsun ben huzursuzluk olsun diye sormadım bunu dogruyu görmek için sordum lütfen bçyle olmasın kendimi kötü hissediyorum...
Alt 04 Nisan 2013, 04:43   Mesaj No:27
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Tuba_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
uydurma hadisleri bende kabul etmem tabiki ama mehdiyle alakalı olanların bir kısmı mütevatir yani onlar çözememiş şimdi biz hiç çözemeyiz ben bu saate kadar ders çalışayım diye oturdum idil su gündeme oturdun sabah 9buçukta soru cevap var ben hala çalışamadım arkadaşlar uyanamazsam affedin
Tuba kardeşim k.bakma vaktini almışım hakkını helal et lütfen inşallah yarın kalkmana mani olmam uzgn
Alt 04 Nisan 2013, 10:25   Mesaj No:28
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Deccal ile bilgi Kur'an'da geçmez. Sadece hadislerde geçer.Öncelikle Deccal ne anlama geliyor, ona bakalım:
Sözlükte, bir şeyi örtmek, yaldızlamak veya boyamak manasındaki ‘decl’ kökünden türemiş bir sıfat olup, çok yalancı, aldatıcı, hilekâr demektir.
Kavram olarak ‘deccal’, ahir zamanda ortaya çıkıp, göstereceği olağanüstü yeteneklerle insanları dalâlete sürükleyeceği kabul edilen kişidir.

Deccal ile rivayetleri incelediğimiz zaman tam bir uyumluluk görülmüyor. Deccalın özelliklerinden bahsedilirken farklı hadisler arasında tezatlıklar okuyan kimseler tarafından açıkça gözüküyor
Deccal konusu itikadi bir konu değildir. Yani Deccalin çıkıp çıkmaması imani bir konu değildir. İmanın konusu olması için hem delaleti hem de subuti kat'i olması lazımdır ki deccal ile ilgili bilgiler kat'i değil, zannidir.
Deccal kelimesi hadislerde, Hz.Peygamber zamanında Allahın hududuna girdiği düşünülen ve gayba ait bilgiler verdiği düşünülen herkese verilen bir ad idi.Allah Rasulu zamanında bazı kişilerin Deccal olduğundan şüpheleniliyordu.
1900 yıllarında televizyon çıktığında bazı insanlar televizyona deccal derlerdi. Yine bugünkü medya, deccal konumunda olabilir.Yani deccal ile bilgiler zannidir, vahyi değildir. Ayrıca deccal anlayışı Hıristiyanlarda da olan bir anlayıştır.

Deccal ile hadislerle ilgili hadisler hakkında Mustafa İslamoğlunun videosunu izlemek faydalı olabilir.

[YT]/HNVTFY6ulj4[/YT]
Alt 04 Nisan 2013, 10:33   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Zeynep ablam Rabbani veya başkası zerre kadar umrumda değil onların öğretilerinide kaale almıyorum siz istediğiniz gibi hadisler ile amel edin sorun yok Kuran her konuda hüccettir gayrisi beni bağlamaz Allah Resulü hususunda zerre şüphem yoktur olanlar düşünsün Kurancılar vs yakıştırması Yaşar nuri ve benzerleri ile kıyas size yakışmamış.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 04 Nisan 2013, 12:36   Mesaj No:30
Medineweb Kıdemli Üyesi
alya dua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alya dua isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20351
Üyelik T.: 20 Eylül 2012
Arkadaşları:8
Konular: 5
Beğenildi:22
Beğendi:8
Takdir Et:

keşke girmez olaydım itikadım bozulmadan şu sayfadan çıkayım bari...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: