Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi azamet90,Açılış Tarihi:  02 Temmuz 2013 (19:30), Konuya Son Cevap : 04 Temmuz 2013 (15:44). Konuya 33 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Temmuz 2013, 16:40   Mesaj No:31
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4517
Beğendi:6113
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: imam nikahiyla alakali bir soru

Sayın azamet90 hocalarımızdan ALAH razı olsun gerekli açıklamaları yapmışlar.Benim size ufak tavsiyem olacak nacizane...
uyuşturucuyu yeni bıraktığınızdan bahsetmişsiniz.Takdir edilecek bir davranış sizin bu kötü alışkanlığınızdan vargeçmeniz.Tam manası ile iyileşdiğinizde ilişkiniz için vereceğiniz krarın siz ve karşı trf için daha iyi olacağına inanıyorum.olayın çok üzerine gideceğinize biraz ayrı kalın birbirinize düşünme payı bırakın bakalım nasıl bir ruh haline gireceksiniz.Temelleri sağlam olmayan evlilik aileyi felakete sürükler .Şimdiden tartışmalar içinden çıkılmaz hal alıyorsa ilerisi için uzunca düşünmek gerekir..ileride olacak çocuklarınız için çok iyi düşünün derim.. İnsan fıtraten asil bir tavır karşısında olumlu tavır sergilemekledir. O halde, fıtrat takip edilmeli.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 03 Temmuz 2013, 16:49   Mesaj No:32
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:azamet90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 29848
Üyelik T.: 02 Temmuz 2013
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

benimle ayni sorunlari yasayan varsa payladmadan faydalanmis olur hem bu bilgilerden
Alt 03 Temmuz 2013, 19:50   Mesaj No:33
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
alperkara Üyemizden Alıntı Mesajı göster
s.a kardeşlerim sizden bir istirhamım olacak sorarken veya cevaplarken ne olur imam nikahı diye başlamayalım.bunun adı dini nikahtır.imamlar kıyıyor diye imam nikahı değildir.kaldıki dini nikahta imam kıyması gerekir diye bi şartta yoktur....diye düşünüyorum.selamlar.
Alper insanlar daha nikahı bilmiyor,siz kalkmış imam olmasadayıda konu edersenizçarşı o zaman karışır..Haklı olsanızda islamın bilinmediği ve sadece duyumla hareket eden toplumunda bu dediğiniz sadece YANLIŞA GİDEN Bİ YOL OLURKİ,büyük hezeyan olur...

Ayrıca soruyu soran arkadaşın eğer eşi bu nikahı kabul etmiyorsa islamın nikah akdinde hem murakabede hemde eşin bizzat KABUL ŞARTI VARDIR...

Ha bide fecr abinin dediği gibi NİKAHIN İLAN EDİLMESİ MECBURİDİR ,ZATEN ŞAHİD ŞARTIDA BUNDAN DOLAYIDIR,ve toplumda kişilerin NİKAHLI OLDUĞUNU BİLMESİ LAZIM Kİ,FİTNE ÇIKMASIN...
Alt 04 Temmuz 2013, 15:44   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
azamet90 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
umidim kalmadi Hayat boyu patavatsiz olacagini gordugum icin bloften dedim sonuna kadar gittim oda gitti demekki inat icin allahada karsi gelir tek istedigi benim alttan almam tmm askm haklisin dememdi halbuki bunlar onun kullanmasi gereken kelimeler kontrol altina almaya calisti beni halbuki Ben herseyini ustlendim onu alirken allaha soz verdim kendisinin inadindan bole oldu acikcasi Yani tek istedigim haklisin kocacim demesiydi Ben asla vurmam ama bukadar fedakarligima karsilik bi kelimeyi duyamadim o kelimeyi duymak icin son parami verdim o kelimeyi duymak icin ac kaldim doyurdum ciplak gezdim gidirdim

Yâ eyhuhellezîne âmenû inne min ezvâcikum ve evlâdikum aduvven lekum fahzerûhum, ve in ta’fû ve tasfehû ve tagfirû fe innallâhe gafûrun rahîm.Tegabun - 14

Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.

Kul in kâne âbâukum ve ebnâukum ve ıhvânukum ve ezvâcukum ve aşîretukum ve emvâlunıktereftumûhâ ve ticâratun tahşevne kesâdehâ ve mesâkinu terdavnehâ ehabbe ileykum minallâhi ve resûlihî ve cihâdin fî sebîlihî fe terabbesû hattâ ye'tiyallâhu bi emrihî, vallâhu lâ yehdîl kavmel fasikîn. Tevbe - 24

Onlara de ki; eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, kadınlarınız, akrabalarınız, kabileniz, elde ettiğiniz mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız evler ve meskenler, size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasip etmez.

"Eş, çocuk, mal ve komşu, insan için birer imtihan vesileler*idir. Oruç, namaz, sadaka (zekat), emir bi'1-ma'rûf ve nehiy ani'l-münker, (imtihan esnasında meydana gelen) günahları örter; bağışlanmasına sebep olur."(Buhârî, Müslim, Tirmizî, Ibn Mace, Ahmed b. Hanbel)

Sevgili kardeşim bu şekilde bir evlilik size sadece zarar verir. Bu gibi sınavlar kişi için şer olaylar görünsede sonunda hayır olur inşaallah, siz bu derecede bir geçimsizlik ile birlikte iseniz zaten devam etmemesi normaldir. Bu durum sizi itikadi olarakta bir gaflet ve miskinliğe sürükleyecektir. Eğer haklı pozisyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumun bir an önce hayırlı bir şekilde sonuçlanması için dua edin Mevlaya, tekrar beyan etmek isterim eşiniz ve onun görüşleri, sıkıntıları, neden bu şekilde davrandığı konusunda bilgi edinmeden size sadece bu olayda hayırlısını dilemek düşer. Eşler Kocalara itaat etmelidir evet, lakin İslam kadınada haklar tanımıştır. Bunu göz ardı etmek kişiyi tamamen Koca egemenliğine bağlamak demektirki, bugün şiddet gören ve bu gibi haksızlıklara maruz kalan binlerce kadını göz göre göre vahşete terk etmek demek olur.

Nikah mevzusu derin ve ince bir mevzu olduğundan verilecek fetvalarda bu şekilde olur. Fetva olaylara ve anlatımlara göre verilirki siz en iyisi kendi isteklerinizle beraber eşinizinde isteklerini bir araya getirerek bir çıkış yolu arayın kardeşim bu şekilde birlikte verdiğiniz bilgilere göre durumunuz daha net olur....

Allah nasip ederde inşaallah günümüzde bir Alim yada Ulema çıkarda bu çağın kanayan yarası fetva konusunda güzel işler yaparlar. Dinden uzaklaşmış, herkesin kendi dinini oluşturduğu bir zamandan Allaha sığınmak lazım , yar ve yardımcımız olsun ....vesselam veddua

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: