Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi dosdogru,Açılış Tarihi:  28 Temmuz 2013 (19:44), Konuya Son Cevap : 26 Ağustos 2013 (19:40). Konuya 15 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 3,00 puandır.
Alt 29 Temmuz 2013, 14:31   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:
Standart Cevap: Devletin verdiği maaş helal mi ?

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
şu kuralı unutmayalım ;
soracağımız islami soru,devlet ile alakalı ise muhatabımız "islam devleti" olmalıdır.işlenen zinalar,içilen içkiler,dökülen masum kanlar,yapılan zülümler,fakirin inlediği zenginin burnundan kıl aldırmadığı sistemler....
islam devleti olsa bunların hiç biri olmaz ki.islam devleti olmadığına göre bu soruların cevabıda islama göre olmaz ki.
bir arkadaşımız özel sektörü tavsiye etmiş.şaka yapıyordur sanırım.özel sektör olsa alacağı maaş faizden gelmiş olmuyormu? maaşını gene bankadan almış olmuyormu ? devlet vergi kaçırtmamak için gelen giden para trafiğinin banka yolu ile olması zorunlu değil mi ? faizle hiç bir ilginiz olmasa bile,kredi kartlarını kullanmasanız bile,paranızın bir saat bile bankada olması bekletilmesi,havale eft yapılması islami anlamda bizi temize çıkarmaz ki.elektrik kira su vergilerinizi vs 1 gün aksatırsanız faiz ödemiyormusunuz?
şüpheli tavuğun etini yemem ama suyuna lokmamı banarım hesabı...
mevcüt dünyada tüm devletlerdeki hukuk beşeridir islami değil.beşeri hukukun cevabi beşerice olur.her taraf lağım kokan bir ortamda gülsuyu ile yıkanmanız sizin burnunuzu abdestli yapmaz.zinanın fuhuşun ulu orta serbest olduğu malum.gözlerinizi haramdan ırak tutmanız o kadar kolay değil.kamusal alanda minili,küpel,züppeli ne idüğü belirsiz kıyafetler serbest, tesettürlü yasak olduğu bir sistemde islama göre cevap beklemek ne kadar safça? ebu lehebe abdestin şartlarını sormaya benzemez mi bu soru ?
sorulan soru çok önemli.fakat verilecek cevap ve çözüm islamca olmaz.
münferid müslümanın yapması gereken,elinden geldiğince,imkan bulduğunca bu lağıma kapılmamak.lağımın olması müslümana haramı helal yapmaz ama kebairden korumasını gerektirir.
bataklık ortamında sineklerle uğraşmak,onlara öldürücü ilaç sıkmak çözüm değildir.bataklık varsa sinek üretmesi de normaldır.sineklerden kurtulmanın çaresi onları öldürmek değil bataklığı kurutmaktır.
Rahman razı olsun aklın yolu bridir değilmi abdulmelik hocam, sonuçta ucu tek noktaya dayanıyor bunu tartışmak için ortada bir İslam Devleti olmsı lazım ama bu maalesef mevcut değil , özel sektör yazdım evet ama devamında bununda sizin bahsettiğiniz gibi bir nevi eti yemem ama suyuna banarım olacağını vurguladım latife olduğunuda zaten anlamışsınız

Umarım müşterek dularımız devam eder bu bataklık bir an önce kurur, sineklerde başka bataklıklara yol alır , vesselam veddua
Alt 29 Temmuz 2013, 14:35   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kendiniz söylüyorsunuz ''hakkını vererek çalışıyorum alın terimle'' die nasıl geldiği sizin sorununuz değil vebal sahibi işin başındaki şahıslardır...yani senin kazancında haramlık söz konusu olamaz...

Burda vebal şahsın kazanmasında değil harcamasında devreye girer değilmi ? Sonuçta kazanılan para işin hakkını verdiğinden helal niteliğinde ama bu kardeş harcarken de dikkat etmeli bu dakkadan sonra mükellef kendisi, bu parayla yetinmeli kredi kartlarına, faizli bankalara , harama kapı açan yerlere parasını vermemeli yada işlere ...
Alt 29 Temmuz 2013, 14:51   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
dosdogru Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Emin misiniz? İşte bu noktada benim kafamda soru işaretleri var. Kendimden kayaklı değil, emegimin hakkını yatıran kurum kaynaklı. Bu devirde insan devletine de güvenemeyince kime güvenecek diyesim de gelmiyor değil.

Hakkınla çalışmak, aldıgın paranın hakkını vererek çalışmak bu karışık durumu örter mi? Emeğimiz helal olduğu için paranın kaynağı süpheli de olsa, bizim elimizde olmayan bir durum olduğu için bize o parayı helal yapar mı?
Dosdoğru kardeşim bu düşünceniz sizi bu soruları soracak kadar vijdan azabı çektiriyorsa ben sizin yerinizde olsam " bu düşünceler beni Allahtan gafil ediyor diye" hemen itifa ederdim , en azından hem gafletten kurtulur hemde tamamen sizin dediğiniz gibi faizle beslenen bir kurumda çalışma zorunluluğunda olmadığımı gösterirdim, Çünki siz bu konuyu baya dert etmişsiniz bu dertte sizi bu işten gönül rahatlığı ile istifa ettirecekse korkmayın hemen istifa edin , ha bir dinleyin bunu düşündüğünüzde kalbiniz kararsız ise hala bence zaten paranın nerden geldiğinide takmayın maaşınızı alın ....

Zamanın birisinde bir Mürşid varmış , köyün ağası kendisini çok sevdiğinden kendisine çok büyük bir alanı kapsayan arazi hediye etmiş, bunu kendisine iletince bir müddet gözlerini kapatmış sonra Elhamdülillah demiş , aradan bir zaman geçmiş ağa ölünce oğlu gelmiş demişki babam hata yapmış ben o araziyi geri istiyorum, bunuda Mürşide bildirmişler aynen ilkindeki gibi bir an gözlerini kapatmış açınca tekrar Elhamdülillah demiş , yanındaki talebeler sormuş ,

Efendim ilkinde sandıkki böyle bir nimeti verdiği için mevlaya hamd ettiniz ama bunu pek anlayaamdık, Evet demiş ama o an aynı zamanda kalbimide dinledim ama bu dünya malından kaynaklı en ufak bir sevinç olmadı , oğluda geri isteyince yine bu dünya malından dolayı en ufak bir üzüntü olmadı demiş...

İşte olay zaman itibari ile budur kardeşim İtikdi bir olgunlukla alakalıdır bu kalbinizi bir dinleyin eğer ben bu endişeyle bu işte durmam Allah için bu düşüncelerden kurtulmak için istifa ederim der ve Kalbinizde ufacık bir tereddüt olmasa sıkıntı yok emin olun, ama bunu derken kalbiniz oynamaya başlarsa o maaşı dediğim gibi rahatlıkla kullanın.... vesselam veddua
Kara Kartal beğendi.
Alt 29 Temmuz 2013, 15:08   Mesaj No:14
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:dosdogru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 30244
Üyelik T.: 26 Temmuz 2013
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Eyvallah kardeşim sagolasın. Bu daha açıklayıcı ve net bir yorum oldu.
Alt 29 Temmuz 2013, 22:14   Mesaj No:15
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
dosdogru Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Devletimiz biliyoruz ki parasını faize yatırıyor, faizle borç alıyor. Ve yine biliyoruz ki tümüylen helal olarak para kazanmayan şirketlerden de vergi alıyor. Sigaradan da vergi alıyor alkolden de vergi alıyor. Ve yine biliyoruz ki milli piyango, iddiaa, sayısal loto, altılı ganyan, vs . gibi kumar oyunlarını bizzat kendisi oynatıyor.

Bu paraların hepsi bir havuzda toplanıyor ve devlet bünyesinde çalışan kişilere maaş olarak dagıtılıyor. Bundan öğretmenin de parası ödeniyor imamın da parası ödeniyor. Bu paradan sağlık bakanlığına da ödenek gidiyor, diyanet işlerine de ödenek gidiyor. Camilerimiz, okullarımız, hastanelerimiz bu paralarla yapılıyor?

Şimdi bu yapılan onca şey helal para ile mi yapılmıştır? Aldığımız paralar devletin bu ortak havuzundan geldiği için helal midir ?
Tartışmaya açıyorum.
Kişinin yaptığı iş Allahın hükmüne göre helal ise,sorun olmaz...örneğin pazarda seyyar satıcılık yapıyorsunuz,sizden alışveriş yapacak olan kişide devletten maaş alıyor o zaman sizin bu kişiden aldığınız parada sizin bakış açısına göre haram olur..

Allah insanlardan helal kazanç kazanmalarını emrediyor ve buda kişinin yaptığı işin içeriği ile alakalıdır,karşısındaki insan bu parayı nerden kazanmışı ,kişi her gelene dur hele sen nerden bu parayı kazandın söyle ben daha sonra seninle alış veriş yapayım derse dayağını yer,ve hemde bu islami bi usulde değildir,YANİ İSLAMDA KİŞİNİN İŞİNİN HELAL OLMASI LAZIM....Örnek verirsek,içki satanın işi haramdır,kumar oynatanın yine aynıdır,faiz öyle,Allahın hükmüyle hükmetmeyen hakim savcılar,Allahın hükmü ile insanları idare etmeyen İDARECİLER,MİLLET VEKİLLERİ,BAŞBABAKANLAR,CUMHUR BAŞKANLARI bunlar hep haram işlerdir...Yani yapılan işin HARAMLIĞI HARAMDIR...Yoksa kişi hastenede doktorluk yapıyor bunun neresi haram,Ayrıca Rasulullahın kurduğu islam devletindeki ticaretler,müslüman olmayanlarlada olmuştur,ve burda ALINIP SATILAN MALIN HELALLİĞİNE BAKILMIŞTIR,Yoksa müşrik,ve ehli kitap ve kafirler haram ve helale bakmadan kazanan insanlardır,ve sizin bakış açınızada olsa BUNLARLA ALIŞ VERİŞ YAPMAKTA HARAM OLURDU...

NOT.İslam dinindeki çözümler pıratik hayatta karşılığı olacaksa çözüm olur,yoksa devlete bağlı bi iş olmasa bile,bakkal,manav,pazarcıda olsan sizden gelip alış veriş yapan memurlada alış veriş yapamazsınız ve bu tür çözümler ,pıratik hayatta karşılığı olmayan bi fıkıh olurki,buda fıkıhsızlıktır.Allahın Son rasulude ticeret ile uğraşmış ve her inanıştaki insanlar ilede bu ticaretini yapmıştır,örneğin islam devleti olsa bu gün,sonuçta ithalt ve ihracat yapacaklar ve bu alış verişlerini peşin yapsalarda,kafir devletlere sattığınız her malın parasını bu tür kafir devletlerden alacaksınız ve BUNLARINDA EKONOMİLERİ SİZİN BAHSETTİĞİNİZ GİBİ FAİZLE BESLENİYOR...

Devlet ile çaılaşn insanların prosedürdeki yazışmalara imza atmadan önce,sözlü veya yazılı bi TAHRİF YAPMALARI LAZIM,çünkü imza attığınız kağıtlarda KÜFÜR HÜKÜMLERİNİ KABUL EDDİĞİNİZE DAİR İBARELER VAR BUNLARI TAHRİF EDERSENİZ SORUN OLMAZ...
Alt 26 Ağustos 2013, 19:40   Mesaj No:16
Durumu:TÜRK05 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 30808
Üyelik T.: 26 Ağustos 2013
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Kişinin yaptığı iş kazancını haram veya helal yapar.Kazancın helal veya haramlığı islam devletiyle alakalı değildir.İslam devletinde domuz üreticileri helal mi kazanmış oluyorlar.Öyle olsa cahiliye dönemindeki bütün kazançların haram olması gerekmez mi?Faiz o dönemde de vardı.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)