Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi muallime,Açılış Tarihi:  15 Eylül 2014 (20:17), Konuya Son Cevap : 07 Mart 2021 (19:58). Konuya 47 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı52Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Eylül 2014, 20:17   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hanımımı Sevemedim

Hanımımı Sevemedim

Hanımımı Sevemedim

Soru ;
Selamün Aleyküm Hocam,ben yaklaşık 3 yıllık evli bir kişiyim.Evlendiğim kişiyi annem seçti,kendi yatalak olduğundan benim istediğim sevdiğim kızı değilde kendine bakacak olan kızı seçti,ben de buna ses çıkarmadım,malum bu devirde değil anaya kocaya bile hizmet etmiyor kadınlar..Hanımım aslında fena değil anamı idare ediyor ama ben onun fiziğini dert ediyorum,bir türlü sevemedim,içim ısınmadı,zaman zaman anama da kinleniyorum,kendisi için beni yaktı diyorum ,bir yaşında bir kızımız var,ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım,hocam ne yapayım bana bir yol gösterin...

Konu Sahibi muallime 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başkasının engelli raporuyla araba almak caiz mi ? Soru Cevap Arşivi dvrzener 2 1177 05 Ocak 2020 23:11
Kur’an ezberleme ve hafızada tutma yolları-1 Kur'ân-ı Kerim Genel muallime 1 1892 01 Ocak 2016 16:34
Kur'an Kursu Öğreticileri ile Öğretmenlerin Farkı Din Görevlileri muallime 0 2018 19 Kasım 2015 16:19
Kurmê Darê ji Dêre Muhtelif Konular İslaminesil 1 1781 27 Ekim 2015 19:38
İmamın Dönüşü Din Görevlileri ayrıLık_ 1 1735 10 Eylül 2015 10:29

Alt 15 Eylül 2014, 20:18   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Hanımımı Sevemedim

Cevaplarınızı bekliyorum,sayın Hocalarım....

Alt 16 Eylül 2014, 01:28   Mesaj No:3
Durumu:Aşkı_Vaveyla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 45144
Üyelik T.: 13 Eylül 2014
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

soruların en basiti lakin cevabı verilecek en zor soru. Ben soru soran kişiye şu soruları yöneltmek isterdim;
sevmedin de neden aldın? alırken gözlerin kör mü idi de fiziğini görmemiştin? anam kendisi için beni yaktı demişsiniz. Hanımınızı kim yaktı ? fiziği hanımın mı yarattı da şikayetçi oluyorsunuz? hangi kadın güzel olmak istemez ki? hanımınızın fiziğinden davacı olmanız çaktırmadan Allah ile savaş olmaz mı ? hanımım ahlaksızdır iffetsizdir demiyorsunuz. fiziğini beğenmedim diyorsunuz. Bu soruyu Müslüman olan kişinin sorması iman konusunda uçurum yaşamaz mı ? hangi kadın kalıcı güzel kalabilir? çocuğunuzu neye kurban ediyorsunuz?
bu sorular uzar gider. Soruyu soranı suçlamak soruya cevap değildir. Çözüm iki şekilde olur.
birincisi ananız çocuğunuz ve eşinizin masumiyeti için fedakarlık edip evliliğinize devam edeceksiniz.
ikincisi hepsini arzularınıza kurban edecek boşanacaksınız.
ikinci çözüm ağır bir bedel ister. Hem burada hem orada.
Alt 16 Eylül 2014, 12:16   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Aselam ve rahmetullahi ve berakatuhu
Oncelikle bir hadisi hatirlatayim guzelligi icin hanimla evlenmeyin dindar olanin tercih ediniz sav efendim ne guzel buyurmus

Anlayana

Bence siz ise su an nefsinizle konusyorsunuz bayan guzel olsaydida baska sorunlar bulacaktiniz cunku siz nefsinizi susturamiyorsunuz hem znnenize bakan hem size zevcelik eden pirlanta buldugunuzu nerden bileceksinizki
Altinin degerini sarraf anlar

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 16 Eylül 2014, 13:56   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hanımımı Sevemedim

Selamün Aleyküm Hocam,ben yaklaşık 3 yıllık evli bir kişiyim.Evlendiğim kişiyi annem seçti,kendi yatalak olduğundan benim istediğim sevdiğim kızı değilde kendine bakacak olan kızı seçti,ben de buna ses çıkarmadım,malum bu devirde değil anaya kocaya bile hizmet etmiyor kadınlar..Hanımım aslında fena değil anamı idare ediyor ama ben onun fiziğini dert ediyorum,bir türlü sevemedim,içim ısınmadı,zaman zaman anama da kinleniyorum,kendisi için beni yaktı diyorum ,bir yaşında bir kızımız var,ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım,hocam ne yapayım bana bir yol gösterin...
İlginç bir vaka...düşünceli000

Alıntı:
Cevaplarınızı bekliyorum,sayın Hocalarım....
Cevap vermeye çalışayım ama sadece fikrimi söylüyorum. Tavsiye de diyebilirsiniz.

Peygamber efendimiz buyurmuş ki:

Kadın, ya malı için veya güzelliği için, yahut da dindarlığı için alınır. Siz dindar olanını alın! Malı için alan malına kavuşamaz, yalnız güzelliği için alan, güzelliğinden mahrum kalır. [Müslim]

Şimdi bu arkadaş bir hanım kardeşimizle evlenmiş. Çok iyi hoş ama fiziği güzel değil, onun için de sevemedim diyor.

Şunu bilmesini isterim. Züleyha, Yusuf'a ''Ne kadar güzelsin'' dediğinde... ''toprak olacak'' demiş.

Atalarımız demiş ki:
Malım var diye övünme bir kıvılcım yeter,
Güzelim diye övünme bir sivilce yeter.

Şunu da bilmesini isterim:
Güzel yüze 40 günde doyulur da,
Güzel huya 40 yılda doyulmaz...

Gerçekleri çok güzel özetleyen bir sözdür. Adam aşık olur evlenir ama sonra bu aşk evlilikleri boşanmayla sonuçlanır. Olmuyor mu? Oluyor.

Bir de şunu sakın unutmasın. Herkesi Allah yarattı. Allah çirkin yaratır mı? Hayır. Sadece güzellik kişiden kişiye değişir o kadar. Birinin güzel gördüğünü bir başkası çok çirkin görebilir. Bu görecelidir.
Ama huy böyle değildir. Güzel huylu kişiyi sevmeyen, kontrolünü şeytana kaptırmış demektir. Kendine dikkat etsin.

Ayrıca anne insanın cennetidir. O sevdiyse mutlaka sen de zamanla seversin. Peşin hükümlü olma. Güzel diye alıp sonra ayrılacağın kişiyi değil, annenin sevdiği kişiyi al .

Anneler çocuklarını çok sever. Onların kötülüğünü istemez. Onu seçtiyse mutlaka bir hayır vardır. Annelerinizi üzmezseniz, Allah da sizi üzmeyecektir.

Alt 16 Eylül 2014, 17:24   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

bence;
böyle davranarak hem kendisine,
hem de evlendiği bayana haksızlık ediyor!

'bir ömür birlikte geçecek' düşüncesiye
birleştiriyor insan, karşısındakiyle hayatını...

fiziği hoşuna gitmemiş madem,
evet deyip evlenmemeliydi hanımıyla...

üstelik o küçücük masum bebeğin suçu ne?

son olarak da bu iki kişinin evliliği
nasip, kısmetmiş ki
rabbim nasip etmiş...

Alt 16 Eylül 2014, 17:51   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Beytül Ahzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Beytül Ahzan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44651
Üyelik T.: 03 Temmuz 2014
Memleket:istanbul
Konular: 96
Beğenildi:41
Takdirleri:60
Takdir Et:

Alıntı:
Hanımımı Sevemedim

kardeşimize 4 başlık ile bi kaç kelam acizane ..

1-kardeşimizin evlendiği kişiyi annesi seçmiş ama kendisi buna ses etmemiş yani itiraz hakkı varmış ama kabullenmiş ..
Rabbim annesinin hatırı uğruna yaptığı bu evlilikden onu kazançlı çıkarsın ..

2-güzellik görecelidir ..
öyle güzellikler vardır ki nice çirkinliği örtmez ..öyle güzellikler de varki nice kusur olarak gördüklerimizi örter geçer ..
ve peygamberimiz (s.a.)'in defaatle "sen ahlakı güzel olanı seç. dindar olanı seç" ikazı zaten herşeye yeterlidir kanımca güzellik konusunda ..

3-kendisinin de söylediği gibi bu zamanda, eşinin hizmetini ederken dahi of 'layıp azarlarken eş'ler, siz hem anneniz hemde kendiniz hizmetinden memnunsunuz ..ve o annenize hiçbir mecburiyeti yok iken bakıyor, hizmetini görüyor ..

4-3 yıllık bi evlilik durumunda yenimi farkettiniz eşininizi dış görünüş olarak beğenmediniğizi ki üstelik bir kız çocuğunuz var iken eşinizden şimdi bu durumda "ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım,hocam ne yapayım bana bir yol gösterin" diyerek çıkış yolu arıyorsunuz ..

son olarak şunu söylemeden geçmek istemem ..
firavun gibi kendini (haşa) ilah olarak gören birine Hz.Asiye annemiz sabr göstererek katlanarak cennetlik dört hanımdan biri olma şerefine olmuş oldu ..
sizde sabr ve çokça dua ile vefanızın gereğini yapın ..
eşinizin dış güzelliğinde kusur bulmak yerine, diğer güzel hasletlerini devamlı göz önünde bulundurun ..
ALLAH'a gönlünüzü eşinize karşı sıcaklık vermesi için çokça dua edin ..
inanıyorum ki Rabbim sizi boş çevirmeyecektir ..

çünkü boşanmak ALLAH'ın en hoşlanmadığı helal'den biridir ..
Alt 16 Eylül 2014, 20:05   Mesaj No:8
Durumu:Molla Kasım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 45149
Üyelik T.: 14 Eylül 2014
Konular: 0
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

herkes takılmış boşanmaya. Adamı suçlamaya. Ana avrat küfür etmedikleri kalmış adama.
yavvv durun bi.islamda taadudu zevcad yok mu? Allahın helal kıldığını kim haram edebilir. Kimin haddine !
birisi demiş boşasan öbür dünyada görürsün
ya bi sus bari alim sansınlar.ne boşamada nede taadudu zevcad konusunda öbür dünyada görürsün diyen ayete nassa rastlamadım.
soru soran arkadaşa cevabım ;
arkadaşım hanımların fiziği aynıdır. Enine boyuna fark var o kadar. Çirkin kadın yok. Her kadının kendine göre bir cazibesi vardır. Bence hanımın ananla uğraşa uğraşa kendine zaman ayıramamıştır. Kendine bakma zamanı hevesi olsa sorun kalmayacaktır. En iyisi anana bir bakıcı bul hanımın da sana zaman ayırabilsin. Gör o zaman hanımın nasıl fiziği kimyası biyolojisi psikolojisi düzelir.

bu deneyde olmazsa 4 e kadar yolun var.para varmı onu söyle

Esma_Nur ve muallime beğendiler.
Alt 16 Eylül 2014, 20:33   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Az agir olda sana molla desinler kardesim burda kimse bosansin demiyor cozum uretiyor farkindaysaniz masaallah klavyenin kemigi yok belli anan degil annemiz yazacaktin sanirim ustelik bakici fiyatlarindan habrinyok galiba adam zenginde olsa gozu disarda biri degil sadece esine karsi soguk asik olmadigini itiraf etmis durustluk denir buna sizin onerinizede masaallah 3 4 nikahlamak her baba yigidin harci degil el elin esgini turku soyleyerek ararmis sizede eglence olmus
Mihrinaz beğendi.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 16 Eylül 2014, 21:42   Mesaj No:10
Medineweb Aktif Üyesi
umut628 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:umut628 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24048
Üyelik T.: 01 Ocak 2013
Konular: 66
Beğenildi:64
Takdirleri:110
Takdir Et:

Alıntı:
Hanımımı Sevemedim

MECNUNUN LEYLÂ"SI
Padişahın biri aşkı uğruna Mecnun"un deli divane olup çöllere düştüğü Leyla"yı çok merak eder. Leyla"nın bulunup huzuruna getirilmesini emrini verir. Leylayı bulup getirirler. Padişah Leylayı görünce hayretler içinde ka­lır. Bakar ki, kara kuru, sıradan bir kızcağızdır. Sorar:
-Mecnun'u aşkıyla deli divane edip dağlara, çöl­lere düşüren Leyla sen misin? Hayret, senin öyle fevkalade bir güzelliğin yok. Sıradan bir kadından hiçbir farkın görülmüyor. Hal böyle iken nasıl olur da Mecnun senin için deli divane oluyor?
Leyla hiç tereddüt etmeden cevap verir:
-Padişahım susunuz. Çünkü siz Mecnun değilsin. Bendeki güzelliği görebilmeniz için sizde Mecnun'un gözlerinin ol­ması lazım ve bana Mecnun'un gözleriyle bakmanız gerekir, der.
Padişah bu haklı sözler karşısında söyleyecek bir şey bulamaz, susup kalır. (Mesnevi, c.I, beyit: 407 vd.)

Mevlana hikayeyi hatırlatarak bir noktaya dikkati çekmek istemiştir. Sevdasıyla Mecnun"un aklını başından alan Leyla"nın dış güzelliği başkalarından üstün değildi. Kays"ın onun yolunda mecnun oluşu, ondaki iç güzelliği görmesindendir. Bu tür güzellik her göze görünmez. Onu ancak Mecnun"un gözüyle bakabilenler farkeder. Leyla"ya Mecnunu"un gözüyle bakamadığı içindir ki padişah ondaki iç güzelliği göremedi.
Şüphesiz dış güzellik de Allah"ın bir lutfudur, o da değerlidir. Mütenasip bir vücuda, herkese güzel gelen bir simaya sahip olmak hoş bir şeydir, bu tipler daha çok ilgi çekerler. Ama sadece dış güzellik yetmez ve zamanla yıpranır, kaybolur. Asıl değerli olan iç güzelliğidir, manevi olgunluktur. Bir hadiste şöyle buyrulur: “Allah sizin suretlerinize yani dış görünüşünüze bakmaz, fakat kalblerinize bakar.” (Müslim, birr, 33) Yani kalbinizin, ahlakınızın, iç duygularınızın düzgün ve mükemmel olmasına bakar ve ona değer verir.
Ayrıca dış güzellik ve maddi unsurlar, itibarî/göreceli bir şeydir. Birine hoş gelen başkasına sevimli gelmeyebilir. Bugün beğendiğimiz bir tipten yarın sıkılabiliriz. Bütün bunları aşan güç sevgidir. Sevgi duyguların en kuvvetlisidir. Sevdiğimiz birinin her şeyi bize hoş gelir. Normal ölçülere göre çirkin sayılan bir kimse sevenin nazarında en güzeldir. Sevenin gözü bütün ayıplara kapalıdır.
Belli ki hanıma iç güzelliği vermiş ki Allah senin yatalak annene bakıyor.belki sana da bakacak bir felç geçirip yatalak olmamana garantin mi var ,yahutta kaza geçirip fiziksel bütünlüğünün bozulmayacağına ,
yeni kuşaklar bilmez ama eskiler bilir, sanatçıların kartpostalları satılırdı eskiden 20-30 sene önce. insanlar birikir melül melül sanatçı kartpostallarına bakarlardı dı dakikalarca şimdiki halleriyle 20-30 sene önceki hallerinden eser yok,
sağlık,güzellik,gençlik para-pul izafi kavramlar gelir geçer
sen iyisimi gözünü değiştir .mecnunun gözüyle bakmayı dene birde

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.