Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  18Haziran 2008 (08:06), Konuya Son Cevap : 18Haziran 2008 (15:36). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18Haziran 2008, 08:06   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İşyerinde Gizli İbadet

İşyerinde Gizli İbadet

SORU: İşverenler işyerinde namaz kılmamıza izin vermiyor. Bende onların haberi olmadan gizlice namazımı kılıyorum. Sevap işlerken günah mı işliyorum?

CEVAP: İşverenler zaman zaman ‘’çalışmak da ibadettir’’ gibi olur olmaz sözlerle çalışanlarının namaz kılmasına müsaade etmiyorlar. Bu tutumun doğru olduğunu söylemek mümkün değildir. İslam Müslüman’ın yapmış olduğu her güzel amele ibadet nazarıyla bakar. Fakat bu yapılan güzel ameller Allah katında ibadet gibi mükâfatlandırılsa da Müslüman’a farz olan namaz ibadeti sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Yani hiçbir şey namaz ibadetinin yerini alamaz ve bu ibadetin alternatifi olamaz. İbadet nazarıyla değerlendirilen çalışmak da namaz ibadetinin yerini alamaz. Bir kimse ben çalışıyorum diyerek çalışmak da ibadettir kabilinden sözlerle namaz mükellefiyetinden kurtulamaz. Çalışanlarının namaz kılmasına müsaade etmeyen İşverenler büyük mesuliyet ve vebal altına girmektedirler. Amellerimizle baş başa kalacağımız zamandan önce yaptığımız şeylerin farkında olup; sonra denilecek eyvahlar’ın hiçbir faydası olmayacağını kavramalıyız. İşverenler çalışanlarının namaz kılmalarını kolaylaştıracak zamanı ve mekânı ayarlayabilirler. Bu ayarlama, kesinlikle işi aksatmaz. Namaz, oruç, zekât ve hac gibi ibadetlerin her biri Müslümanlara farz olan ve Müslüman’ın asli vazifesi olan ibadetlerdir. Ne bu ibadetler birbirinin yerini alır ne de bu ibadetlerin yerini başka ibadetler alır. Her biri teker teker yerine getirilmesi gereken müstakil ibadetlerdir. Ve insanın asli görevidir. İnsanın yaratılış gayesidir. Ayette şöyle buyrulur: ‘’ Ben cinleri ve insanları sırf beni tanıyıp yanız bana ibadet etsinler diye yarattım.’’(Zariyat, 51/56)

Namazlarını kılan Müslümanların da ibadetlerinin işten kaytarma aracı gibi algılanmasına sebep olacak eylemlerden, bir takım dedi-kodulara, olumsuz tavırlara sebep olacak eylemlerden uzak durmaları ve ibadetlerinde hassas olmaları elzemdir.

İbadetinizi gizlice yapmanızda hiçbir sakınca olmadığı gibi daha fazla sevaba da nail olursunuz.

Konu Sahibi Belgin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ben Sana Gül Diyemem Hz.Muhammed(s.a.v) Belgin 0 2341 29 Eylül 2009 09:25
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi? Soru Cevap Arşivi Kara Kartal 21 10041 24 Eylül 2009 09:38
Mahşerde âzâlarımızın konuşması Soru Cevap Arşivi KuM TaNeSi 1 2536 17 Eylül 2009 15:06
Zekâtını vermeyenlere ibrettir Sâlebe'nin servet... Zekat-İnfak dua dilencisi 1 2203 17 Eylül 2009 09:56
Yaşlı kadınların tesettürü... Tesettür Konuları Belgin 0 2544 07 Eylül 2009 08:26

Alt 18Haziran 2008, 15:27   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:
Standart Cvp: İşyerinde Gizli İbadet

Farz ibadetlerin gizli yapılmasında herhangi bir vebal yada günah yoktur ortam ne olursa olsun.Ama nafile ibadetler için durum farklı...
Alt 18Haziran 2008, 15:36   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Takdir Et:
Standart Cvp: İşyerinde Gizli İbadet

Belginin dediği gibi kimi işyeri sahipleri çalışmak en büyük ibadettir derler ve namaza engel olmaya çalışırlar.

Çalışmanın ibadet olduğunu biz zaten Allahın emirlerinden biliyoruz, ancak aynı şekilde Allah namazında bir borç olduğunu bildirir. önce Allaha olan borcunu ödemen gerek. Namaz bir çalışma değil bir ödemedir. Allaha olan şükrümüzün ona sunulmasıdır. bu bir zorunluluktur oysa çalışma gerekliliktir.

Zorunluluk gereklilikten daha önde ve önemli olmak durumundadır. Allah ve onun emri herşeyin üstündedir.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: