Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi CANSİMİDİ,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2009 (12:10), Konuya Son Cevap : 26 Şubat 2009 (10:40). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2009, 12:10   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:CANSİMİDİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1775
Üyelik T.: 10 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart kamuda calısan personelin maaşlarını aldıkları bankanın vermiş oldugu promosyon lar h

kamuda calısan personelin maaşlarını aldıkları bankanın vermiş oldugu promosyon lar h

kamuda calısan personelin maaşlarını aldıkları bankanın vermiş oldugu promosyon lar helalmidir.

Konu Sahibi CANSİMİDİ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
kamuda calısan personelin maaşlarını aldıkları... Soru Cevap Arşivi baybars50 5 2284 18 Şubat 2009 12:10
Iskâtı salat ve devirin dinimizdeki yeri nedir? Soru Cevap Arşivi NUR 6 3459 30Haziran 2008 10:34
Rüya tabiri yapabilen kimse var mı Soru Cevap Arşivi kocaklar 5 2318 28 Mayıs 2008 15:51
Kirpi eti mundarmıdır? Soru Cevap Arşivi nurşen35 6 2279 24 Mayıs 2008 14:59

Alt 18 Şubat 2009, 12:56   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:MescidiAksa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2830
Üyelik T.: 29 Temmuz 2008
Arkadaşları:3
Konular: 55
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Cvp: helalmidir.?

bunu bende merak ediyodum üstadım

muhsin hocam gelince ona sorarız bunu inşallah

ama tabi bi bilgisi olan arkadaş varsa buyursun
Alt 18 Şubat 2009, 14:57   Mesaj No:3
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1161
Beğendi:331
Takdirleri:7457
Takdir Et:

1-bankalar faiz kurumlarıdır.zaruret mecburiyet olmadıkça,maaşlarımızı bu bankalarda barındırmıyalım.ve bunu prensip kabul edelim.
2-memura verilen promosyon ,sizin paranızdan elde edilen faizin bir kısmını size verilmesidir..
3-faizin azıda çoğuda,alınması verilmeside haramdır.size verilen adı hediye,promosyon bile olsa faizin çıkar ilişkisidir..
4-küçük kasabalar dışında her yerde faizsiz karar zarar ortaklı helal finans kurumları vardır,maaşımızı pekala oraya yatırmasını isteyebiliriz ve kanunen mümkündür.. ve bu tip bankalar kar zarar ortaklığı çalıştığı için alacağınız promosyonda kar zarara göre verildiğinden helal olur.
5-ama zorunlu zaruri faizli bankalara mahkumsanız,promosyonunuzu alın bir yetimi fakiri öksüzü sevindirin derim..bankaya kalacağına o garibimin bir sıkıntısı giderilmiş olur..
6-o promosyonu fakire vermem kendim yiyebilirimiyim sorusuna,şahsi görüşüm,kanaatim hayır.ama zaruret olduğu için yenilebilir..
Allahu Alem..
Alt 18 Şubat 2009, 17:07   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Konular: 6
Takdir Et:

haram dır............................................... .......
Alt 18 Şubat 2009, 21:21   Mesaj No:5
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Konular: 6
Takdir Et:

hayrettin hoca nın faiz anlayışı ile uyuşmuyoruz.faiz in altı üstü önü sonu yok...kılıf bulmakla işin üstü burda örtülür ama sanmamki ahirette hesabı kolay olsun..
bizede verdiler promosyonu başkasına verdik ..
Alt 26 Şubat 2009, 10:40   Mesaj No:6
Durumu:baybars50 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7237
Üyelik T.: 19 Şubat 2009
Konular: 1
Takdir Et:

Ben de burada kendi görüşümü sölemek istiyorum. ben daha önce kar payı dağıtan bir bankada çalıştım ve bu kar payı veren bankaların kar payları yüzdesi, diğer faiz veren bankalrın faiz oranlarıyla hep aynıdır. gelelim kar zarar ortaklığına, bu bankaların, ben zarar ediyorum demesi imkansızdır. böyle bir durumda TMSF hemen el koyar. dolaysıla kar zarar ortaklığı diye bir şey yoktur. bu sadece, rüşvetin adını promasyon kaymak,(çünki hangi banka daha fazla promasyon! verirse o bankaya maaşlar yatar) faizin adını da kar payı koymaktan başka birşey değildir. hoş bazı alimler eflasyon oranında faiz almayı helal sayarlar, hiç evi olmayanın ev almak için kıredi almasında bir mahsurun olmadığını söylerler... peygamber efendimiz(S.A.V.)'in "şüpheli şeylerden kaçının çünki o günaha götürür. günahta cehenneme" hadisi gereğince ehli takva sahibi bir kimsenin bunlardan kaçınması hiçte zor değildir.promosyonu alır bir fakire verirsin. maşınıda yattığı gün çekersin...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: