Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2009 (21:26), Konuya Son Cevap : 19 Şubat 2009 (15:25). Konuya 15 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Şubat 2009, 09:47   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cvp: Bir Soru (Ebu Hureyye İle İlgili)

Alıntı:
hattaboğlu Üyemizden Alıntı
ebu hureyre ra bitsin sırada hz aişe var..unutmayın..
ibni abbas var...
ibni mes ud var
ibni ömer var
cabir b abdullah var..
--
miksirundandır ..binden çok hadis rivayet eden..aynı mantıkla yaklaşırsanız onlarda uydurukçudur diyebilirsiniz.
bizim şia ya veyahut modernistlere bu hususta verebileceğimiz bir şey yok..çünkü iman larının şartlarından biri de ebu hureyre veyahut başka biri ,bunları kabul etmemekten geçer!!!
ama ehli sünnet olduğunu söyleyen kardeşlerimize sözümüz o dur ki; her duyduğuna inanmak kişinin cehenneme girmesine yeter de artar bile (hadis tir) dolayısı ile kafa bulandırmak için ortaya atılan bu tür fitnelere yaklaşmamanız sağlığınız vede itikadınız adına faydalı olacaktır..
ravi hadis sünnet peygamber derken sıra kur ana da gelecektir elbet...
--
sayın hönül biz tüm hadislere olduğu gibi iman ettik demedik zaten..kaynaklarımızda hadis verilince altında hadis in kuvveti de yazar ravileri ile beraber ! zayıf olan da vardır mütevatir olanda..ben mütevatir hadisleri de kabul etmeyen insanlar çok iyi tanıyorum ! hatta şunu da söyleyim sahih hadis 350 adet diyen de azımsamayacak kadar çok..
--
5 bin küsür hadis rivayet etmiş miş..3 sene durduğu halde ..
ben mevlüt hönül ü 2 hafta dır tanıyorum ve kendi yazdıklarından 10 000 cümle çıkarırım en az !! ne buyurdunuz ?
--
ayrıca kur an dan başka şey yazmadık olayı doğrudur..çünkü yazılan her söz ayetler ile karıştırılabilir endişesi ile efendimiz sav temkinli yaklaşmıştır..ama abdullah b amr ra ın derlediği hadis kitabı nıda efendimiz sav görmüştür..
yazılması na sıcak bakmıyor demek başka ezberlenmesi ne sıcak bakmıyor demek başka..
kur an hatim e erdikten sonra ezberde olan hadisler kıyamete kadar gelecek müslümanlar için lazımdı..çünkü allah rasulu sav sahabesine bizzat öğretiyordu ezberlettiriryordu..dolayısı ile vahiy bittikten sonra karıştırma tehlikesi de geçmiş ve hadislerin yazılmasındaki sakınca ortadan kalkmış vede hadis ezberleyenler bunu kağıda dökmüştür ( öyle kolay değil her önüne gelenin ben rasullah tan şöyle dediğini işittim demesi) ..
ez cümle..derrrlerrr.

bizim şia ya veyahut modernistlere bu hususta verebileceğimiz bir şey yok..çünkü iman larının şartlarından biri de ebu hureyre veyahut başka biri ,bunları kabul etmemekten geçer!!!
ravi hadis sünnet peygamber derken sıra kur ana da gelecektir elbet

hattaboğlu kardeşim ben verdiğim yazılarımı kaynaklı veriyorumki ,itiraz var ise kaynakları çüretebiliyorsanız hadi siz buyrun benden bu kadar, bide imani konuları iyi anlamış gibisiniz bizim peygamberimiz veyahut kuran'a karşı bir saygısızlığımız olmaz hz aişe müminlerin annesidir kimse dil de uzatamaz eğer iş gerçekleri çıkarma adınaysa, beraber konuları takip edelim. hak ve batılı beraber bulalım buna da sözüm olmaz.
Ama eğer benden ve yazdığım cevaplardan, rahatsız olan varsada söyleyin bende ona göre sade yazımı yazar hiç bir şeye karışmam.
Alt 19 Şubat 2009, 12:22   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı
[B]ŞİMDİ;

1-Bazı müelliflerin bu görüşleri/kaynakları belirtirken(olumsuzları kastediyorum), neyi baz alarak yazdıkları hususunda bilgim mevcut değil.

2-Karşıma çıkan eserleri kaynakları belirttim bilgi edinme sürecinde olan biri içinde anlayışla karşılanacağını umuyorum.

3-Sahabelere tazim ederim, aksi bir durum sözkonusu olamaz, konunun kişileştirilmemesini ve sorgulayıcı tutumumun sünneti red edenler/inkar edenler gibi güruh toplulukla aynı kefeye konulmamasını rica ediyorum...

4-Kendimi neden bu kadar savunmaya geçtim bunuda anlamış değilim doğrusu

Velhasıl Sahihi buhari okumayı düşünüyordum, olumlu kaynaklara sözüm yok, zira bu olumsuz isnatların kaynağı sahih ise okuyup okumama konusunu bidaha düşüneceğim..

Bu konu hakkında görüş/düşünce/bilgi/kaynak vs. alabilirmiyim?

Not: Forum kurallarına uymak şartı ile....
Alt 19 Şubat 2009, 12:54   Mesaj No:13
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 6
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

mevlüt kardeşim
ebu hureyre ra hakkında kaynaklı nasıl bir şeyolabilir ?
sizin kaynağını verdiğiniz bir-iki hadis..oysa ebu hureyre nin rivayet ettiği beşbin üçyüz küsür hadis!
--
ben başlık sahibi nin de sahih i buhari hakkında çekimserliğe düşmesini anlatmak istediğim genel tema ya delil olarak koyuyorum..
"bir ehli sünnet in kafası nasıl karıştırılır" işte bu gibi meselelerle.
hepinizin kalemine sağlık..
Alt 19 Şubat 2009, 13:00   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kardeş ben ebu hureyreye laf demedimki o bir sahabe benim gözümde.
sade kendi aramızda hakikatleri bulalım ve hak neyse ona göre hareket edelim.
ALLAH'a emanet olun.
Alt 19 Şubat 2009, 13:45   Mesaj No:15
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

eyvallah kardeşim..
güzel insansın vesselam..
allah doğruyu bulmayı nasib etsin..o na sahabedir dediğiniz anda diğerlerinden ayırırım sizi...
o bir sahabedir doğrusu bizim ile varsa yanlışı allah a kalmıştır.o nu veya başka sahabeyi sevmemenin birtek nedeni olabilir ;peygamberi sevmeme..
Alt 19 Şubat 2009, 15:25   Mesaj No:16
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

not; ebu hureyye değil "ebu hureyRe"

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: