Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Sorularla Sureleri Tanıyalım

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  20 Şubat 2012 (02:15), Konuya Son Cevap : 21 Kasım 2017 (09:07). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı17Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Kasım 2017, 16:46   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yani kabirdeki türbedeki mevtanın defteri kulakları gözleri dili kısacası cesedi dürülmüştür.
tasavufu cahilli emellerine malzeme yapan cahillerin ;
sıkıntı anlarında yetiş ya gavs ,
kızım evde kaldı ona bir koca bul hazret,
böbreğim çalışmıyor şifa ya şeyh,
borcum var yardım et ya kutub,
.....

ahlatta abdurrahman gazi sahabe torunu türbesi mevcuttur.ordan geçerken bir fatiha için uğradık.türbenin hemen yanında gözü yaşlı bir teyze sesli inlemeli bağırıyor dua ediyor."kızım evde kaldı yetiş ya..." yanına yaklaştım teyze valla yatan gücü yetse kendisi kızınla evlenirdi.burası evledirme dairesi mi ? dediğimde teyze bana saydı uzaklaştı.)
gibi hezeyanlar ne ölüye ulaşır nede ölünün yapabileceği bi şey var.gücü yetse orda çaresiz yatmazdı,kalkıp evine giderdi...üstelik bu tür girişimler fatiha süresinde yalnız sana ibadet ederiz yalnız senden yardım dileriz prensibine aykırı olduğundan şirke de giriyor.
hocam ben bu ayet peygamberimize söyleniyor diye düşündüm

peygamberimize islama uymayan emirleri işitmeyen kişilere üzülmemesi gerektiğini vurguluyor diye düşündüm

bu açıdan düşünmemiştim

allah razı olsun

öğrecilerime yeri gelince bu ayetleri anlatmayı istiyordum veya sordukları soruların bazılarını böyle cevaplandırabilirim
Alt 14 Kasım 2017, 17:49   Mesaj No:22
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1163
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

kuranı kerim mecaz ve kinayeleri sık kullanır.
ölü kelimesini diri olduğu halde gerçeklere kapalı kişiler için,
kör kelimesi gördüğü halde gerçeklere kör olanlar için,
sağır kelimesi duyduğu halde kulağını vahye kapatanlar için,
kalbi çalıştığı halde gerçeklere mühürlü olduğu için,
kuranı kerimdeki bu tabirleri kinayeleri biraz daha açacak olursak;

"Gören" kelimesi mümini,
"kör" kelimesi kâfiri,
"aydınlık" imanı,
"karanlıklar" küfrü,
"gölge" rahatlığı ve huzuru,
"sıcak" sıkıntıyı ve yakıcı ateşi,
"diriler" müminleri,
"ölüler" kâfirleri anlatmak için kullanılmıştır...

ayette geçen Şu bir gerçek ki, sen ölülere işittiremezsin. Dahası, bu daveti sırtını dönüp uzaklaşan sağırlara da işittiremezsin tabirini bu anlamda tefsir edenler olduğu gibi zahiri tefsir edenlerde olmuştur.sıyak sıbağına bakıldığında zahiriden çok kinaye ve mecaz daha ağır basıyor.
ayette şu mesajı anlamak en isabetlisidir ;"Yani onlar(kafirler müşrükler inkarcılar) işittiklerinden faydalanamamak ve onu kabul etmemek bakı­mından kabirdekiler ayarındadırlar."
senin anladığın bildiğin anlam tefsir alimlerinin genel görüşüdür.bir önceki mesajda anlattığım zahiri anlamı da sayısı azımsanmayacak bir alim gurubunun düşüncesidir.
Esma_Nur ve mehmet akif2 beğendiler.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 14 Kasım 2017, 20:49   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

fatır suresi 12. ayet

İki deniz aynı olmaz. Şu tatlıdır, susuzluğu giderir, içimi kolaydır. Şu ise tuzludur, acıdır. Bununla beraber her birinden taze et yersiniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarırsınız. Allah’ın lütfundan istemeniz ve şükretmeniz için gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün.

tuzlu su ve tatlı sudan oluşan denizin suların birbirine karışmaması allahın yüceliğinin eşşiz bir şekilde örneği
ÂlâLeyl beğendi.
Alt 20 Kasım 2017, 13:51   Mesaj No:24
Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:

Körlerden ve görenlerden bahsetmişken:

Fatır süresi 35. süre iken Abese süresi sondan 35. süredir.

Mülkün sahibi olan Allah'a hamdolsun.

Gece gözükenler gözüktüğünde hamd ile tesbih ederiz. Mülk O'nundur. Gündüz gözükenler gözüktüğünde hamd ile tesbih ederiz mülk O'nundur.

Fatir 13: Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Güneşi ve Ay’ı da koyduğu kanunlara boyun eğdirmiştir. Her biri belirli bir vakte kadar akıp gitmektedir. İşte bu, Allah’tır, Rabbinizdir. Mülk yalnızca O’nundur. Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleriniz, bir çekirdek zarına bile malik değildir.
mehmet akif2 ve Mihrinaz beğendiler.
Alt 21 Kasım 2017, 09:07   Mesaj No:25
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
ÂlâLeyl Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Körlerden ve görenlerden bahsetmişken:

Fatır süresi 35. süre iken Abese süresi sondan 35. süredir.

Mülkün sahibi olan Allah'a hamdolsun.

Gece gözükenler gözüktüğünde hamd ile tesbih ederiz. Mülk O'nundur. Gündüz gözükenler gözüktüğünde hamd ile tesbih ederiz mülk O'nundur.

Fatir 13: Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Güneşi ve Ay’ı da koyduğu kanunlara boyun eğdirmiştir. Her biri belirli bir vakte kadar akıp gitmektedir. İşte bu, Allah’tır, Rabbinizdir. Mülk yalnızca O’nundur. Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleriniz, bir çekirdek zarına bile malik değildir.
kurandaki bu mükemmel benzetmelere mest oluyorum

kuranda birçok yerde bu benzetmeler var anlatılanı daha iyi anlamaya yardımcı oluyor

fatır 13. ayette çekirdek zarı benzetmesi var

lokman suresi 16. ayette hardal tanesi benzetmesi var:
(Lokmân, öğütlerine şöyle devam etti:“Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde, yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa, Allah onu çıkarır getirir. Çünkü Allah, en gizli şeyleri bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.â€

yasin 39. ayette eğrilmiş kuru hurma dalı var:

" Ayın dolaşımı için de konak yerleri (evreler) belirledik. Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur."

enbiya 47. ayetde hardal tanesi benzetmesi var:

"Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek. (Yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa, onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz."

hardalı bilmeyenler için resim ekledim o kadar küçük şey gibi iyilik veya kötülük yaptıysak mizan kefesine konulacak.
Eklenen Resim Ön İzlemesi

ÂlâLeyl beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: