Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Sorularla Sureleri Tanıyalım

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  03 Kasım 2014 (14:28), Konuya Son Cevap : 01 Nisan 2016 (20:13). Konuya 32 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Ağustos 2015, 18:31   Mesaj No:31
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11842
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: AHKAF SURESİNİ Sorularla Tanıyalım

AHKAF SURESİ TOPLU SORU VE CEVAPLARI

1.Sureye ismini veren Ahkaf kelimesi ne anlama gelmektedir?

a.hükümler
b.kum yığınları
c.kuleler
d.cehennemlikler

2.sureyle ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

a.Mekkede nazil olmuş ,35 ayetlik bir suredir
b.Efendimizin ve etrafındaki bir avuç Müslümanın,bir kaşık suda boğulmak istendikleri bir dönemde nazil olmuştur
c.daha çok imani ve akide konuları ele alınmıştır
d.Adem peygamberden itibaren,insanın yaradılışı,cennetten kovuluşu ve tevbesi konu edilir
e.HA-MİM şeklinde hurufu mukatta harfleriyle başlayan surelerin sonuncusudur

3.Ahkaf bölgesi neresidir?

a.Musa a.s ın israiloğullarını uyardığı bölgenin adıdır
b.Hud a.s ın Ad kavmini uyardığı bölgenin adıdır
c.Yusuf a.s ın yaşadığı bölgedir
d.nuh kavminin helak edildiği bölgenin adıdır

4.Surenin fasıla harfleri hangisidir?

a.Ha-Mim
b.Nun-Mim
c.Elif-Lam
d.hepsi

5.Surenin ismi hangi ayeti kerimede geçmektedir

a.11
b.35
c.21
d.20

]6.Ayeti kerimede ,annenin çocuğuna karşı görevleri ve çocuğu üzerindeki hakları anlatılıyor.hangisi bu ifadeler arasında yoktur.ayeti yazınız?

a.Annesi onu karnında zorluk çekerek meşakkat içinde taşır
b.onu güçlükle, meşakkatle doğurur
c.helalinden rızkını temin eder
d.onu doğurduktan sonra da uzun bir süre onu emzirir.

7.Ayeti kerimede geçen asi evlatla ana- babası arasında geçen diyolagta hangi ifadeye yer verilmez?ayeti yazınız

a.Öfff size
b.beni tekrar diriltilmemle mi tehdit ediyorsunuz
c.Allahım benim soyumu düzelt
d.bu sadece öncekilerin masallarıdır

8.Hangisi ,inkar edenlerin ateşe atılacakları gün, yüce Allah'ın onlara söyleyeceklerinden değildir?

a.Dünyadaki hayatınızda sizin için güzel olan her şeyi harcadınız
b.onların zevkini sürdünüz
c.size gönderilen peygamberlere eziyet ettiniz,inanmadınız
d.yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladınız.

9.inkarcıların yeryüzünde haksız yere büyüklenmelirinin ve yoldan çıkıp bozgunculuk yapmalarının karşılığı ne olacaktır.ayeti yazınız?

a.cehennem çukurlarından bir çukur
b.alçaltıcı azapla cezalandırılacaklar
c.biz kendi nefsimize zulmetmişiz diyecekler
d.hepsi

10.Âd kavmi Allah’ın elçisine karşı, “haydi, eğer bu dediklerinde sadıksan bizi tehdit ettiği şey neyse onu getir. Semâdan başımıza taş mı yağdıracaksın? Azap mı getireceksin? Ne yapacaksan yap bakalım,” dediler...bu sözlerin üzerine Allah'ın elçisi Hud peygamberin,sözleri arasında yer alan ifadelerden hangisi yanlıştır.ayeti yazınız

a.Allahım bana inanmıyorlar,sen onlara layık olduğklarını ver
b.Doğrusu bunun ne zaman geleceğini Allah bilir
c.ben size benimle gönderileni tebliğ ediyorum
d.sizin cahil bir millet olduğunuzu görüyorum

11. 2.ayet “Bu Kitabın indirilmesi güçlü olan, Hakim olan Allah katındandır.”verilenlerden hangisi bu ayetten çıkarılacak bir hüküm değildir

a.bu kitabın sahibi izzzet şeref ve güç sahibidir
b.Kitabı okurken böyle bir Allah’tan geldiğini asla unutmamalıyız
c.Bu kitapla beraber olanlar şerefli, bu kitapla beraber olanlar güçlüdürler
d.hepsi doğru

12.Allah gökleri ve aralarındakileri ne için yarattığını söylüyor.ayeti yazınız

a.belirli bir gerçeğe göre ve belirli bir süreyle yarattığını
b.akledebilmeleri için
c.kudretini görmeleri için yarttığını
d.kıyamete inanmayanlara ibret olsun diye yarattığını

13.Temsili okuma esaslarından biri''ses tonunu alçaltmak ,hüzünlü bir edayla okuma anlamına gelen'' Hafd-ı Savttır.Aşağıdaki örneklerden hangisi hafd-ı savt a örnektir

a.Rabbim! Bana ve anne babama verdiğin nimete şükretmemi ve benim hoşnut olacağın yararlı bir işi yapmamı sağla; bana verdiğin gibi soyuma da salâh ver; doğrusu sana yöneldim, ben, kendini sana verenlerdenim”
b.Doğrusu, “Rabbimiz Allah’tır” deyip, sonra da dosdoğru gidenlere korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir
c. O her şeye kâdirdir.”
d.Ey milletimiz! Allah’a çağıran Muhammed’e uyun ve O’na inanın

14.Temsili okuma esaslarından mananın gerektiriği yerlerde ''ses tonunu yükseltmek,vurgu yapmak''anlamına gelen Ref-i Savt'ır..hangisi ref-i savt a örnektir

a.33. “Gökleri, yeri yaratan ve onları yaratmaktan yorulmayan Allah’ın, ölüleri diriltmeye de kâdir olduğunu görmezler mi? Evet; O her şeye kâdirdir
b.Bu Kur’an öncekilerin masallarından başka bir şey değildir” diye cevap verirler
c.Rabbim! Bana ve anne babama verdiğin nimete şükretmemi ve benim hoşnut olacağın yararlı bir işi yapmamı sağla; bana verdiğin gibi soyuma da salâh ver; doğrusu sana yöneldim, ben, kendini sana verenlerdenim” demesi gerekir
d.hiçbiri

15.Bir çocuğun anne karnında taşınması,sütten kesilmesi ne kadar bir zaman dilimidir.ayeti yazın..

a.2 yaş
b.otuz ay
c.24 ay
d.hiçbiri

16.yalvardıkları şeylerin, yalvarışlarından habersiz olduğu, Yüce Allah'ın sapık veya şaşkın olarak nitelendirdiği kimlerdir.ayeti yazınız

a.Allah'a ve ahiret gününe inanmayanlar
b.Allah’ı bırakıp da, kıyâmet gününe kadar cevap veremeyecek şeylere yalvaran
c.peygamberlerini alaya alanlar
d.hiçbiri

*israiloğulları ve Yusuf a.s ın soyundandır
*Kuran ile Tevrat arasındaki benzerliğe dikkat çekerek,
*Musa ya nazil olan Tevratı Allah kelamı kabul edipte, Muhammed a.s a nazil oln Kuran ı inkr etmek zulumdür,diyerek Müslüman olan;

17.Ahkaf surinde,ayeti kerime başından sonuna kadar kendisi için nazil olan yukarda özellikleri vrilen sahabe nin adı nedir.ayeti yazınız

a.Sad bin Ebi Vakkas
b.halid bin Velid
c.Abdullah ibn Mesud
d.Abdullah ibn Selam

18.İnkâr edenlerin , inananlar için söyledikleri arasında hangisi yoktur.ayeti yazınız

a.,Eğer İslâmiyet’te hayır olsaydı, bu hususta bizden öne geçemezlerdi
b.Bu eski bir uydurmadır” derler.
c.Bu söyledikleriyle başarıya ulaşamadıklarında başaka bir şey söylemişlerdir
d.Bunların gözleri kör,kulakları sağırdır

19.Rabbimizin ''onlara kesinlikle korku yoktur,onlar mahzunda olmayacaktır''dediği kimlerdir

a.Rabbimiz Allah’tır” deyip, sonra da dosdoğru gidenler
b.Bir cemaat mensubu olanlar
c.Rabbimiz Allahtır deyip,yolumuz fırkaların,mezheplerin,hocaların yoludur diyenler
d.Rabbimiz ALLAH tır deyip,aklını başkalrına devredenler

20.Kemale ermiş yaş kaç yaştır.ayeti yazınız

a.35
b.40
c.63
d.18

]21.'' Hatırla ki cinlerden bir grubu, Kur'ân'ı dinlesinler dîye sana yö*neltmiş idik''..ilahi buyruğuyla kastedilen nedir.

a.Kureyşli müşriklere bir azardır
b.mü'minlere uyarıcı bir ikazdır
c.taiflilere sitemdir
d.hiçbiri

22.Allah Rasulü Taifte ,kimin arazisine,bahçesine sığınmıştır.ayeti yazınız

a.Cumahoğullarından bir kadının
b.Rabia'nın iki oğlu Ut-be ve Şeybe'
c.Amr b. Umeyroğulları
d.Abd Yalil, Mesud ve Hubeyb'in

23.Taifte ,Allah Rasülüne üzüm götürüp,sonrada iman eden kölenin adı nedir

a.abbas
b.vahşi
c.bilal
d.addas

24.''Peygamberlerden büyük azim sahiplerinin sabrettiği gibi sen de sabret ve bunlar İçin acele etme''..Müfessirler, ulul azm peygamberleri açıklarken hangilerini bunun dışında tutmuşlardır.

a.Nuh, İbrahim, Musa, İsa ve Muhammed (aleyhimu's-selam)
b.Nuh, Hud ve İbrahim'dir
c.Yunus, Sü*leyman, Adem
d. Nuh, Hud, Salih, Şuayb, Lut ve Musa'dır

25.Aşağıdaki kelimelerden hangisi Ahkaf suresinde geçmez.

a.Ad kavmi
b.Musa a.s
c.ihsan
d.Rahman

26.aşağıdaki ayetlerden hangisi surede geçmez.

a.Allah zalimler topluluğunu doğru yola çıkarmaz
b.Allah dolaştığınız yeri de,durduğunuz yeride bilir
c.Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım
d.Allah çok bağışlayan ve çok merhamet edendir

27.Aşağıdakilerden hangisi surede geçmez

a.Kararlılık sahibi peygamberlerin sabrettiği gibi sende sabret
b.Allah'ın davetçisine uyun,ona inanın
c.İşte biz böyle günahkar bir topluluğa böyle ceza veririz
d.Rahman olan Allah,rahmetini kullarının üzerinden eksiltmez

28.Ad toplumu,kendilerine yaklaşmakta olan azap bulutunu gördüklerinde ne dediler.ayeti yazınız

a.Çok şükür vadedilen gün geldi
b.bu bize yağmur getiren bulut
c.Ya rabbi sen bizi affet
d.Ey hud,sen haklıymışsın,nolur bizi bağışla

29.De ki: "Haber verin! Allah'tan başka kendilerine dua ettikleriniz yeryüzünde neyi yaratmışlar? Yoksa onların göklerde bir ortak*lığı mı var? Bana gösterin. Eğer doğru söyleyenler iseniz. Bundan önce bir kitab yahut bilgiden bir eser var ise bana getirin." ..aşağıdakilerden hangisi bu ayetten çıkarılacak bir sonuçtur

a.Allah'tan Başka Kendilerine Dua ve ibadet Edilen Varlıklar Hiçbir Şeyi Yaratmış Değillerdir
b.Gaybı Bilmeye Yönelik Bazı Bilgiler ve Hükümleri
c.Bu Âyet-i Kerime Bilgi Edinme Yollarını Açıklamaktadır
d.verilen bilgilerden hepsi bu ayetten çıkarılabilecek bir sonuçtur

30. “İşte onlar kendilerinden önce cinlerden ve insanlardan gelip geçmiş ümmetler içinde, Allah’ın azap vaadinin aleyhlerinde gerçekleştiği kimselerdir. Doğrusu onlar hüsranda olanlardır.”(18)..ayeti kerimesi aşağıda verilen surelerden hangisinin anlamıyla örtüşmektedir..

a.En'am -132
b.Zilzal- 7-8
c.Hud -119
d.Fatiha -4

31 ve 40. sorulara kadar aşağıdaki ayetlerde,boşluklara gelecek doğru ifadeleri yazınızz..

31.Allah’ı bırakıp da, kıyâmet gününe kadar cevap veremeyecek şeylere yalvarandan daha ........... kim vardır?
a.şaşkın
b.sevimli
c.zor
d.güzel

32.“Âyetlerimiz onlara açıkça okunduğu zaman inkâr edenler, kendilerine gelen gerçek için: “......” derler.”
a.bu apaçık bir uyarıdır
b.bu apaçık bir sihirdir
c.bu deli saçmasıdır
d.hepsi

33.Peygamberlerden .......sabrettiği gibi sen de sabret; .......... için acele etme; onlar, kendilerine vaadedilen azabı gördüklerinde sanki dünyada sadece .........kaldıklarını sanırlar.
a.azim ve sebat sahibi peygamberlerin -inkarcıların başına azabın gelmesi-bir kaç saat
b.peygamberlerin-inkarcıların-3 saat
c.hepsi
d.hiçbiri

34.“İnkâr edenler, .....onlara: “Bu, gerçek değil miydi?” denir, onlar: “Rabbinize an-dolsun ki evet gerçekti” derler. Allah: “İnkâr etmenizden ötürü azabı tadın” der

a.uyandıklarında
b.gördüklerinde
c.Cehenneme atıldıkları gün...
d.hepsi
35.Ey milletimiz! Doğrusu biz................. kendinden öncekileri doğrulayan, gerçeği ve doğru yolu gösteren bir kitap dinledik.”
a.Musa'dan sonra indirilen
b.İsa'dan sonra indirilen
c.Davut'tan sonra indirilen
d.hepsi

36.Allah’ın âyetlerini bile bile inkâr ediyorlardı, alaya aldıkları şeyler onları...................kuşatıverdi
a.aniden
b..çepeçevre
c.beklerken
d.sabırsızlanırken

37.Kur’an’dan önce, Mûsâ’nın kitabı, Tevrat, .....kaynağıdır.
a.doğru yola ileten
b.insanlar için bir rehber ve rahmet
c.Musa peygambere verilen
d.hepsi

38. Doğrusu Allah ........ doğru yola eriştirmez.”

a.zalimleri asla
b.inanları günah işleyince
c.mürtedleri
d.fasıkları

39. De ki: “Ben peygamberlerin il-ki değilim; size de bana da ne yapılacağını ben bilmiyo-rum. Ben ancak bana vahy olunana uymaktayım..........
a.ne olur beni yormayın
b.ne laf anlmaz bir milletsiniz
c.ben sadece apaçık bir uyarıcıyım
d.hepsi

40.Nihayet............Sonunda erginlik çağına erince ve kırk yaşına varınca:.]şöyle dua eder Ey Rabbim bana , anne ve babama verdiğin nimetlerden dolayı şükretmeyi, Senin hoşnut olacağın iyi ve yararlı ve güzel işler yapmayı nasip et. Soyumdan gelecek nesilleri iyi insanlar eyle. Sana yöneliyorum ve bütün kalbimle Sana teslimim demesi gerekir

a.bedenen ve zihinen olgunlaşıp
b.18 yaşını doldurup
c.evden ayrılınca
d.eli ekmek tutunca

CEVAPLAR
1.B
2.D
3.B
4.B
5.C
6.C (15)
7.C (17)
8.C (20)
9.B (20)
10.A (23)
11.D
12.A (3)
13.A
14.A
15.B (15)
16.B (5)
17.D (10)
18.D (19)
19..A (20)
20.B (15)
21.A (29)
22.B (29)
23.D
24.C
25.D
26.B
27.D
28.B (24)
29.D
30.C
31.A
32.B
33.A
34.C
35.A
36.B
37.B
38.A
39.C
40.A
bilinmez beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 24 Mart 2016, 09:35   Mesaj No:32
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11842
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

AHKAF suresi incelenmiştir

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 01 Nisan 2016, 20:13   Mesaj No:33
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

AHKAF SURESİ BİZE NE ANLATIYOR.

Ahkaf Surenin konusu,Kurana karşı mesnetsiz yakıştırmalarda bulunan ,Kuranın bir beşer sözü olduğu iddasını ortaya atan müşrik- kafirlerin sapık amellerinin kötü sonucundan onları uyarmaktadır. Onlar büyüklük taslayarak bu sapıklıklarında ısrar etmekle kalmayıp , onları bu sapıklıklarını onlara haber verip korumaya çalışan Rasule de saldırıyorlardı. Kafirlerin bu dünyayaya bakışları sadece amaçsız bir oyun ve eylenceden ibarettir ve kendilerini de bu dünyada sorumsuz zannederler.

Ayrıca bu tür yaşantı ve düşüncede olan bu kafir-müşriklere,tabikideTevhid daveti batıl gelecektir. Allah'a gerek ibadette gerek sosyal hayat içerisindeki işlerinde,kurum kuruluşlarında şerikler koşarak onlara ibadette eder ve bunuda inkar ederler. Buda onları Kur'an'ın Allah'ın kelamı olmadığı düşüncesine götürür. Çünkü sosyal hayata indirilen bir Kuran tabiki onların bütün işlerinin hükümlerine karışacaktı ve buda müşrik-kafirlerin işine gelmez.

Diğer taraftan bu guruh Risalet hakkında ise kafalarında kendilerince yorumladıkları cahilane düşünceleri vardır. Bunlar bu gün bir rasul olmasada bu günki versiyonuyla yine sahnedelerdir ve Rasulullah ın ,risaletini sorgulamayı dolaylı olarak saçma sapan sorularla ve yorumlar yaparak yapmaktadırlar.Bu sure bunun için bu anlamdada çok önemlidir.

Son olarak kafir-müşrikler in Kuran a ve Rasulluğe karşı ,bu saçma sapan yorumları eleştirilerek kendilerini düzeltmedikleri takdirde büyük bir hüsran yaşayacaklarından bahaseder.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)