Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  12 Mart 2011 (17:41), Konuya Son Cevap : 13 Mart 2011 (18:11). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Mart 2011, 17:41   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hz.Gavs'ı Binbaşı Sofisi Anlatıyor

Hz.Gavs'ı Binbaşı Sofisi Anlatıyor

İnşallah bir müjde de biz verelim.

Bizim bölgede Gavs Hazretleri’nin sofisi bir Binbaşı vardı. O başından geçen bir olayı şöyle anlattı:

“Benim yaşlı bir annem var. Kendisi çok küçük yastan beri Kadiri dersi çekmekteydi. Hatta zikir çekerken, ‘Seher vaktinde kuslar geliyor, onlarla beraber zikir çekiyorum,’ derdi. Ben kendisine: “Anneciğim, zamanın Gavsı Abdülhakim Hüseyin Hazretleri’dir. Gel ona intisap edelim,” derdim. Benim teklifimi reddederdi. Bir gün beraber hacca gittik. Hac vazifemizi ifa ediyorduk. Arafat’ta vakfeye durduğumuzda annem yaşadığı bir hâli anlattı:

"Oğlum; yakaza (uyku ile uyanıklık arası bir hâl) ben bir hâl yaşadım. Peygamber Efendimiz (sav) Arafat’a gelmiş. Bütün hacılar sıraya geçip elini öpmeye başladı. Ben de sıraya geçtim ve sıra bana geldi. Tam Peygamber Efendimiz (sav)’in elini öpecektim ki bana şöyle dedi: “Kızım Zehra, benim elim Adıyaman Menzil’de bulunan oğlum Seyyid Muhammed Raşit’in elinin üzerindedir. Git, elimi orda ziyaret et!” dedi.

Ben heyecanlanmıştım. Hac vazifesini yaptıktan sonra memlekete döndük. Annem bu gördüğü hâli unutmuştu. Aradan hayli zaman geçti. Bir gün annem beni çağırdı ve gördüğü rüyayı anlattı: “Gece teheccüd namazından sonra uyumuşum. Rasulullah (sav) Efendimiz’i gördüm.

Bana: ‘Arafat’ta sana ne emir buyurmuştum? Hala gitmedin mi?’ dedi, ‘sabahleyin unutmayasın sana bir işaret veriyorum.” Mübarek şehadet parmağını iki kaşımın arasına bastırdı. Sabahleyin kalktığımda aynaya baktığımda iki kaşımın arasında parmak izini gördüm. Oğlum, beni mürşidinin yanına götür!” deyince çok sevinmiştim.

Beraberce Menzil’e gittik. Seydâ Hazretleri hiçbir kadına elini öptürmezdi. Annem çok yaşlıydı. Arabadan inince Seydâ Hazretleri karşımızdan geldi ve şöyle dedi:

“ Biz hiçbir kadına elimizi vermiyoruz, ama emir büyük yerden geldi!” Elini uzattı. Benim gördüğüm manzarayı annem de görmüştü ağlayarak mübareğin elini öpmüş. Seydâ Hazretleri’nin elinin üzerinde Peygamber Efendimiz (sav)’in elini gördük ve Seyda Hazretleri anneme buyurdu: “Şimdiden sonra bizim vekilemizsin. Dadı talimatını versin.”

Binbaşının anlatacakları bu kadar. Kadın meselesi için Başçavuşun bir hatırasını anlatmak istiyorum. Şimdi zamanıdır. Başçavuş anlatıyor:

“Bir zamanlar bizim beldede bir müftü vardı. Müftü Efendi, Seydâ aşığıydı. Onun evinde toplanmış sohbet ediyorduk. Dokuz yaşında küçük bir kızı vardı, o kız çocuğuna da kapı ardından tövbe yaptırdık. Ertesi gün bizim evde toplandık, o zaman hatmeleri evlerde yapıyorduk. Hatmeden sonra o kız çocuğu aramıza geldi.

Kendisine bazı sorular sorduk. Çocuk her soruya mükemmel cevaplar veriyordu. Dikkatimi çekmişti, bu cevapları nasıl bildiğini sordum. Çocuk cevaben: “Seyda Hazretleri söylüyor, ben de size aktarıyorum” dedi. Yaklaşık yüz soru sordum, bunların içerisinde Arapça sorular da vardı.

Hepsine net bir şekilde cevap veriyordu. Hepimiz hayret etmiştik. Durmadan sorular soruyor ve cevaplarını alıyorduk. O muhabbetle mürşidimizi ziyaret etmeye niyetlendik. Bizim elli kilometre dahi gidecek takati olmayan bir arabamız vardı. Arkası açıktı, üzerine çadır çekerek sohbet yapa yapa 1200 km yürüyerek Menzil’e geldik.

Menzil’e gelmeden Adıyaman’da çocuk şöyle dedi: “Şeyhimizin şehrine geldik!” Kahta’ya geldiğimizde: “Şeyhimizin kazasına geldik!”; Menzile yaklaştığımızda: “Seyda Hazretleri bizi bekliyor!” dedi. Gerçekten de mübarek dışarıda idi. Sıraya geçtik, elini ziyarete başladık. Sıra kız çocuğuna gelmişti.

Seyda Hazretleri kız çocuğunu görünce:

“Bu nedir?” dedi.

“Falanca Hoca efendi’nin çocuğudur…” dedik. Mübarek celallendi:

“Hemen kadınlar tarafına gönderin, erkekler içerisinde ne işi var?” dedi. Ve mübarek, o çocuğa elini vermedi.
Seydam bizede himmet et bizi yanlız bırakma Alalh'ın askına resullaahın askına baba

Günümüzdeki din anlayışını yorumsuz yayınladım.

Konu Sahibi kamer34 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
“..Allah’ın velileri kimlerdir..?” Allah(c.c) Kara Kartal 14 6017 17 Mart 2012 01:37
“İbn-i Teymiyye/ve/vahdeti-vücut “ Tevhid Ve Şirk Konuları Esadullah 6 3193 16 Mart 2012 19:24
""Velayet..Şirki"" Tevhid Ve Şirk Konuları kamer34 0 1779 06 Mart 2012 18:05
"Seyyid Kutub kimidir...?" Alimler(Rh) bilinmez 42 14458 20 Şubat 2012 22:31
""Tasavvuf/Büyüklerinin/Şirkleri""... Tasavvuf-Tarikat hiranur86 52 18450 08 Şubat 2012 20:11

Alt 12 Mart 2011, 17:48   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Hz.Gavs'ı Binbaşı Sofisi Anlatıyor

GAVS : Arapçada imdad etmek, yardım etmek ve kurtuluş manalarına gelen bir kelime olan gavs kelimesi, tasavvufta yüksek hususî bir mertebede bulunan velî, insanlara yardıma yetişen büyük zat anlamına geliyormuş anlamını bilmeyen arkadaşlar için paylaşmak istedim saygılar...
Alt 13 Mart 2011, 14:35   Mesaj No:3
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Genelleme yapmak doğru değildir,sorumluluk ister.her ekolde olduğu gibi tasavuf ekolunde de sorunlu,proplemi kafalar mevcuttur.
verilen hikayemsi makale doğruduröbunun örneklerine çok şahit olmuşuzdur.o makalede temkinli davranmamız gerekir.hoca efendiye iftira da atılmış olabilir,doğruda olabilir.hüsnü zan beslememiz gerekir.şeyhleri uçuranlar genelde cahil müritlerdir.
yazılanlar doğru olsa da,bu tüm tasavuf ehli için geçerlidir diyemeyız.bu vebaldır,kul hakkıdır,sui zandır,iftiradır.
Alimoğlu yorumun genelleşmesi pek sağlıklı olmasa gerek.dil de batık.Yapma bunu alim adamsın.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 13 Mart 2011, 17:30   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
Zemahşeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Zemahşeri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13486
Üyelik T.: 13 Mart 2011
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Aslı olmayan kavramların ardına şığınarak Allah'ın berrak dinini kendi insiyatiflerine alan kseimler gavs kutb evtad şıyh vb isimlere birçok olağanüstü özellik vermişlerdir...El öptüren üfüren gaybı bilen Peygamber'den vekalet alan her gece uykularında onunla istişare eden zillete boyun eğmiş taife salladıkça sallıyor kimseyi ayrı tutmadığımı belirteyim kim olursa olsun yalan söylemiştir.

Aklı örten tüm anlayışlara ve bu anlayışları din olarak sunanlar ''LA'' diyor ve karşılarında durmaya kendimizi adıyoruz yeter bu dine bu kadar hurafe ve yalan kattıkları..Yalakaları onları hiç göklerden indirmediki!!1
Alt 13 Mart 2011, 17:56   Mesaj No:5
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

arkadaşlar genelleme doğru değildir.
ne yani tüm tasavuf ehli müşrik mi?
cesaretinize hayranım.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 13 Mart 2011, 18:11   Mesaj No:6
Medineweb Acemi Üyesi
Zemahşeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Zemahşeri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13486
Üyelik T.: 13 Mart 2011
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Tasavvuf ehlinin hiçbirine Müşrik demedim efendim ama geneli Allah'ın islamından beridir.
Allah'ın münezzehliğini cismaniyete kadar indirgeyen bir sofizm dini...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: