Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  03 Şubat 2008 (18:54), Konuya Son Cevap : 13 Ocak 2015 (21:42). Konuya 48 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Aralık 2011, 19:34   Mesaj No:41
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Ben Bilmem Şeyhim Bilir (mi acaba? )

iyide sorunuza verecek bi cevap yok ki kardeşim hepsi meshep imamlarımız zaten allahın sevgili kulları demi ve bizde onların görüşlerine hükümlerine riayet ediyoruz onların yolundan gidiyoruz demi hanifiler kendi meshep imamına şafiler kendi meshep imamına uyar demi bizde kan,irin vs gelirse abdest bozulur diger meshebe göre farklıdır yani bi yol var insanların tabi oldugu bi yol farklı farklı ama aynı kapıya çıkan yollar meshep imamlarımız neden var? niye var ? bize yol göstericiler demi islamı daha iyi tanımak için bize imamlık yapan o mübarek zatlar peki şimdi onlar yok vefat etti ve dönem dönem bakarsak peygamberimizden sonra dönem dönem insanlara iyiligi emredip kötülükden nehyedecek onlara kuranı açıklıycak mübarek zatlar olmuştur 4 halifemiz meshep imamlarımız ebu turap ak şemseddin hz gibi bi çok imübarek zat yol gösterici olarak başa geçmiştir ilim ögretmiştir çünkü kimse tek başına bi hocanın önüne oturmadan bişey ögrenemez bu her dönem böyle olmuştur her dönem çeşitli memleketlerde alim insanların görüşlerine fikirlerine baş vurulur fatih sultan mehmet akşemseddin hz talebesi degilmiydi onun bu yaptıgı yanlışmıydı ona tabi olması talebelik yapması yanlışmıydı?bizim yaptıgımız da sadece bu allahın veli kullarından ilim ögrenmek başka diycek bişeyim yok çünkü sizin ilminiz kadar bi ilmim de yok rabbim ilmimi artırsın inşallah yanlış düşünüyosamda rabbim yoluna çevirsin bizlere hidayet ihsan etsin dogruyu idrak etme gücü versin aeo
Alt 23 Aralık 2011, 19:36   Mesaj No:42
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ARKADAŞLAR KENDİ FİKİRLERİMİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

Bir taş atarken o taş nereye gidiyor ona bakılır; Müslümana değiyorsa atılmaz.

Herkes inandığı gibi yaşar. İslam birlik beraberlik dinidir. Tek vücut olup Allah’a yürürüz. Hastalar, zayıflar geriden gelir. Maksat Allahın dinini yaşamaktır. İlerlemek yükselmek, medeniyet olmak insan olmak. Müslüman olmayanı bile (yani açıktan ben Müslüman değilim diyeni bile) haksız yere incitmemektir.

O yüzden kim Allah için inandım, yaşıyorum diyorsa saygı duymalıyız. Kendimizden farklı görmemeliyiz. Bir suç varsa adalette var. Ama bunu yargılamak bize düşmez.

Allahtan korkun ve ben Müslümanım diyene saygı duyun.

KONU UZADIKÇA KIRICI OLUYORUZ LTFN...
kardeşim katılıyorum niyet önemli amaç allah içinse bişey demek uygun olamz
Alt 08 Kasım 2013, 19:43   Mesaj No:43
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:

Alt 08 Kasım 2013, 20:25   Mesaj No:44
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdir Et:

"Ey müminler! "Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allahın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir

resullullah veda hutbesinde açık ve net bildirmiş bırakın bu işleri......
Alt 08 Kasım 2013, 20:29   Mesaj No:45
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ARKADAŞLAR KENDİ FİKİRLERİMİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

Bir taş atarken o taş nereye gidiyor ona bakılır; Müslümana değiyorsa atılmaz.

Herkes inandığı gibi yaşar. İslam birlik beraberlik dinidir. Tek vücut olup Allah’a yürürüz. Hastalar, zayıflar geriden gelir. Maksat Allahın dinini yaşamaktır. İlerlemek yükselmek, medeniyet olmak insan olmak. Müslüman olmayanı bile (yani açıktan ben Müslüman değilim diyeni bile) haksız yere incitmemektir.

O yüzden kim Allah için inandım, yaşıyorum diyorsa saygı duymalıyız. Kendimizden farklı görmemeliyiz. Bir suç varsa adalette var. Ama bunu yargılamak bize düşmez.

Allahtan korkun ve ben Müslümanım diyene saygı duyun.

KONU UZADIKÇA KIRICI OLUYORUZ LTFN...
Ablam güzel yüreğine sağlık amma velakin türkiyede yaşayan insanları kimlikte 100/95 müslüman
yani müslümanım demek müslüman olmaya yetmiyor önce insan la ilahe illlah ne manaya geliyor onu öğrenmeli manasını öğrendikten sonra da hayatına geçirmeli eline binlik tesbihi alıp la ilaha ilalllah demek insanı cennet götürmez

cennet değersiz değil herkesi içine alsın
ki DUA EDİYORUM RABBİM BÜTÜN ÜMMETİ MUHAMMEDE HİDAYET ETSİN
biz müslümanız deyipte islama leke sürenleride bildiği gibi etsin...
Alt 08 Kasım 2013, 20:38   Mesaj No:46
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Standart Cevap: Cvp: Ben Bilmem Şeyhim Bilir (mi acaba? )

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İBN-İ Teymiyye’nin şu sözü aklıma geldi bunların bu şirki İsa Allah’ın oğludur demelerinden daha büyüktür.Aynen imama katılıyorum.
Bu görüş Vahded-i Vucud anlayışıdır tarikatın tüzüğü bunun üzerine kuruludur. Şimdi bunun iyisi kötüsü mü olurmuş. Bu anlayış kökünden sakattır. İslam ile bağdaştırılamaz.
Alt 09 Kasım 2013, 00:20   Mesaj No:47
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
hiranur86 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ablam güzel yüreğine sağlık amma velakin türkiyede yaşayan insanları kimlikte 100/95 müslüman
yani müslümanım demek müslüman olmaya yetmiyor önce insan la ilahe illlah ne manaya geliyor onu öğrenmeli manasını öğrendikten sonra da hayatına geçirmeli eline binlik tesbihi alıp la ilaha ilalllah demek insanı cennet götürmez

cennet değersiz değil herkesi içine alsın
ki DUA EDİYORUM RABBİM BÜTÜN ÜMMETİ MUHAMMEDE HİDAYET ETSİN
biz müslümanız deyipte islama leke sürenleride bildiği gibi etsin...
temenileriniz hangi müslümanın talebi değil ki? hangi müslüman istemez ki,hormonsuz,virüssüz,hurafesiz,bidatsız bir ibadet,şirksiz bir iman...ama malesef dışarıda kazın ayağı hiçde öyle değil.kafa adedi cemaat sayısı kadar islam çeşitlerini ürettiler.ama şunu unuttular yada bilmiyorlar;

Hiç şüphesiz din, Allah katında İslâm'dır. Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki 'kıskançlık ve hakka başkaldırma' (buğuz) yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerine küfrederse, gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir.(ali imran 19)

geçerli islam Allahın Resulune yaşattığı ve resmi belgesi olan Kurandır.Kurana uymak yerine kuranı kendine uydurmaya çalışan,Resululaha uymak yerine Resulullahı yalan hadislerle lehlerinde konuşturanlar utansın.Allah Kahhardır!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 12 Kasım 2013, 19:04   Mesaj No:48
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:

Konuyu biraz okudum.ama nacizane fikrimi paylaşmak istiyorum.ben müslümanım diyen her insan başını kimseye egmez.bu şeyh de olsa,tarikacide olsa.lakin kimseyide tekfir etmemek gerek.kalpleri yalnızca Allah bilir.varsa hataları Allah ıslah etsin. bizlere dua etmek düşer.
hiç kimse cehenneme girmesin:( çünkü orası çok feci bi yermiş
Alt 13 Ocak 2015, 21:42   Mesaj No:49
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

"Allah'a isyan olan hususta itaat yoktur. İtaat, ancak meşru olan şeydedir."
(Buhâri, Ahkâm, 4; Müslim, imâre, 39-40)

Şeyhin neyi bilip, neyi bilmediğini bilmem. Ama bildiğim bir şey var, o da yukarıdaki hadis.

Bir şeyhi suçlamak isteyenler, suçlamadan önce onu iyice gözlemlesin. Eğer yaşantısı şeriat dairesi içinde değilse, gelsin beraber taşlayalım. Yok eğer şeriate uygun yaşıyorsa, Allah rızası için sussun. Sussun ki bir Müslümanı recm etme talihsizliğinden kurtulsun.

Bir şeyhten ders almak isteyenler de, ders almadan önce onu iyice gözlemlesin. Eğer yaşantısı Kur'an ve sünnete uygunsa, ŞERİATE göre yaşıyorsa, ona güvenebilir. Çünkü Hak yoldaki hiç bir şeyh(Mürşit), ŞERİAT dairesinden ayrılmaz.

Ölçünüz yukarıdaki hadis olsun...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: