Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  26 Aralık 2011 (18:57), Konuya Son Cevap : 26 Aralık 2011 (23:42). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Aralık 2011, 22:39   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: mürşid... mürşidi kamil....

EVLİYÂNIN YARDIMI[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ŞEYH EFENDİ- Abdülkadir Geylânî haz­retleri bir şiirle­rinde buyururlar ki:
................................... “Müri­dim ister doğuda olsun is­ter batıda
..................................... Hangi yerde olsa da yetişirim imdada”

BAYINDIR- Bu, çok sa­yıda âyete açıkça ay­kı­rıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
أَمَّنْ يُجِيبُ الْمُضطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ (62)

62- Darda kalmış kişi dua ettiği za­man onun yar­dımına kim yetişiyor da sıkıntıyı gideriyor ve sizi yeryüzü­nün hakimleri ya­pıyor? Allah ile be­raber başka bir tanrı mı var? Ne kadar az düşünüyorsu­nuz.“ (Neml 27/62)

Güç yetirilemeyen konularda Allah’­tan baş­ka­sından yardım istenir, o da yardıma koşarsa ar­tık kim Allah’a sığınma ihti­yacı duyar?

ŞEYH EFENDİ - Sen Abdülkadir Geylani’ye inanmıyorsan se­ninle konuşaca­ğımız bir şey yok­tur.

BAYINDIR - Abdülkadir Geylani'ye inanmak imanın şartlarından değil­dir ama Kur’an'a inanmak imanın şartlarındandır.
Bana göre bu zat­larla ilgili bilgi­lerin çoğu uy­durma­dır. Yukarıdaki şiir o uy­durmalardan biridir. Allah’ın Pey­gam­beri için milyonlarca hadis uy­du­ranlar Abdülkadir Gey­lani için, Mevlânâ için, İmam Rabbânî için niye bir şey­ler uydurmasınlar ki?

Ama Abdülkadir Geylani’nin kendisi gelip bu sözü söylese, bir bildiği vardır, demez te­reddüt­süz reddederiz. Çünkü biz ahi­rette Abdülkâdir Geylani’­den değil, Kur‘an’dan he­saba çekileceğiz.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Bu bölümdeki iddialar Mahmut USTAOSMANOĞLU (Mahmut Efendi) ve ekibi ile yaptığımız görüşmede ortaya atılmıştır.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 22:46   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Değerli kardeşim Süleymaniye vakfı yayınlarından çıkmış olan Kuran ışığında tarikatcılığa bakış kitabında Abdulaziz bayındır ve ismail ağa cemaati liderlerinde Mahmut ustaosmanoğlu ve heyeti arasında yapılan tartışmalar ve cevaplar var Kuran ışığında bakış açısı bu kitabı sizden rica etsem temin edebilirmisiniz yada size kitabın tüm paylaşımlarının mevcut olduğu bir link vereyim bakın ...Kişiler ile işim olmaz bunu belirteyim hata yapan kim olursa olsun eleştiririm bu bazda kimse kudsiyete sahip değildir Üstad Saide Kurdi sizin deyiminiz ile Bediüzzaman bu lafzı Kurana aykırı gördüğüm için kullanmam çünkü Bedi Allah'ın yüce isimlerinden biri olup beşere lakap yada sıfat olarak kullanılamaz ...Üstad Saide Kurdinin onurlu duruşu zalime boyun eğmeyişi Küfre rıza göstermeyişi Bu uğurda ömrünü zindanlarda geçirmesi İmanının delilidir lakin Kitapları hususunda eleştirilerim çok fazladır asla tasvip etmem yanlışı Risalelerin bugün Kurandan üst tutulur derecede tutulması ne tür bir islam anlayışı yada Kuran dahi tüm dillere çevrilirken Risalelerin muhtevası bozulur safsatası ile çevrilmemesi ve insanların onları anlamadan okuması hangi mantığa uygun...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 22:47   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
EVLİYÂNIN YARDIMI[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ŞEYH EFENDİ- Abdülkadir Geylânî haz­retleri bir şiirle­rinde buyururlar ki:
................................... “Müri­dim ister doğuda olsun is­ter batıda
..................................... Hangi yerde olsa da yetişirim imdada”

BAYINDIR- Bu, çok sa­yıda âyete açıkça ay­kı­rıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
أَمَّنْ يُجِيبُ الْمُضطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ (62)

62- Darda kalmış kişi dua ettiği za­man onun yar­dımına kim yetişiyor da sıkıntıyı gideriyor ve sizi yeryüzü­nün hakimleri ya­pıyor? Allah ile be­raber başka bir tanrı mı var? Ne kadar az düşünüyorsu­nuz.“ (Neml 27/62)

Güç yetirilemeyen konularda Allah’­tan baş­ka­sından yardım istenir, o da yardıma koşarsa ar­tık kim Allah’a sığınma ihti­yacı duyar?

ŞEYH EFENDİ - Sen Abdülkadir Geylani’ye inanmıyorsan se­ninle konuşaca­ğımız bir şey yok­tur.

BAYINDIR - Abdülkadir Geylani'ye inanmak imanın şartlarından değil­dir ama Kur’an'a inanmak imanın şartlarındandır.
Bana göre bu zat­larla ilgili bilgi­lerin çoğu uy­durma­dır. Yukarıdaki şiir o uy­durmalardan biridir. Allah’ın Pey­gam­beri için milyonlarca hadis uy­du­ranlar Abdülkadir Gey­lani için, Mevlânâ için, İmam Rabbânî için niye bir şey­ler uydurmasınlar ki?

Ama Abdülkadir Geylani’nin kendisi gelip bu sözü söylese, bir bildiği vardır, demez te­reddüt­süz reddederiz. Çünkü biz ahi­rette Abdülkâdir Geylani’­den değil, Kur‘an’dan he­saba çekileceğiz.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Bu bölümdeki iddialar Mahmut USTAOSMANOĞLU (Mahmut Efendi) ve ekibi ile yaptığımız görüşmede ortaya atılmıştır.
bu görüşmeyi sen mi yaptın efendi baba size sen abdul kadir geylaniyi inanmıyosan seninle konuşacak bişeyim yok dedi öylemi eyvallah kardeşim eyvallah
Alt 26 Aralık 2011, 22:57   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

daha öncede söyledim yapılan araştırmaya göre 20 kadar hatası bulunmuş lakin bunun bediüzzamandan kaynaklı hatalar degil vefatında sonra talebelerinin yaptıgı yanlışlar olarak nitelendirilmiştir ve kurandan üstün tutulmasına gelince evet bunu yapan bi çok insan var ama sorumlusu bediüzzaman degildir.yanlışını tasdip etmeyişiniz takdire şayan lakin siz said nursiyi hedef alıyosunuz buhariyi hedef alıyosunuz hz osmanı hedef alıyonuz vs sen küfre rıza göstermeyen fakat risalede yanlışı oldugunu diyosun yanlış kitaba ayittir degiştiren kimse ona aittir o veliye ait degildir biride çıkıyo geliyo bu risaledeki sözler şirktir diyo diyoda diyo işte neyse güzel kardeşim allaha emanet olunuz
Alt 26 Aralık 2011, 22:59   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Aslı bacım Abdulkadir geylani veya başka birine inanma İmanın şartlarından mı?

Allah bizleri falanca neden inanmadın falancanın sözünü neden tasdik etmedin diyemi hesaba çekecek yoksa Kuran'danmı Allah ve resulüne uymaktanmı ....

Bak değerli kardeşim ordaki ayete göre cevap verirmisiniz?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 23:03   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
aslıı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
daha öncede söyledim yapılan araştırmaya göre 20 kadar hatası bulunmuş lakin bunun bediüzzamandan kaynaklı hatalar degil vefatında sonra talebelerinin yaptıgı yanlışlar olarak nitelendirilmiştir ve kurandan üstün tutulmasına gelince evet bunu yapan bi çok insan var ama sorumlusu bediüzzaman degildir.yanlışını tasdip etmeyişiniz takdire şayan lakin siz said nursiyi hedef alıyosunuz buhariyi hedef alıyosunuz hz osmanı hedef alıyonuz vs sen küfre rıza göstermeyen fakat risalede yanlışı oldugunu diyosun yanlış kitaba ayittir degiştiren kimse ona aittir o veliye ait degildir biride çıkıyo geliyo bu risaledeki sözler şirktir diyo diyoda diyo işte neyse güzel kardeşim allaha emanet olunuz

Değerli kardeşim hiçbir kimse putum olamaz saygı duyarım ama putlaştırmam... Osman hususunda şahsı ile sorunum yok Emevi zalimlerine sağladığı rant gelir kapısı ve saltanat kapılarını sonuna kadar açması yanlış icraatleri ile işim var hakikatleri söylemekten de asla çekinmem bu sahabe de olsa söylerim kimsenin kudsiyeti dokunulmazlığı yoktur...Şiada var olan 12 imam masumiyeti ne kadar dengesiz bir inanç ise Sünnideki sahabe kudsiyetide aynı şekilde dengesiz bir inançtır ...Değerli kardeşim Allah aşkına ölüden medet uman bir anlayış hangi dinin ürünü bunu bana açıklarmısınız ?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 23:05   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

6- ŞEYHİN MANEVİ YARDIMI (Himmeti)

Himmet Arapça’da bir işi yapmaya azmetme ve güçlü bir kararlılık içinde olma anlamlarına gelir. Türkçe’de ruhânî ve manevi yardım, kayırma ve lütuf anlamlarında kullanılır. Tarikatta bu kelime, şeyhin manevi yardımı anlamında kullanılır. Onun, müritlerine olağan dışı yol­larla yardım ettiğine ve bazı sı­kıntıları giderdiğine inanılır.
MÜRİT- Sen şeyhin himmetini de mi kabul etmiyorsun? İster inan, ister inanma, şeyhimin himmeti sayesinde her yerde işlerim gayet iyi gi­diyor. Ben bunu görüyor ve yaşı­yorum.
BAYINDIR- Şeyhin himmeti derken onun size özel ilgi göstermesini kastetmiyor­sunuz her halde. Kastınız onun manevi yardı­mıdır, değil mi?
MÜRİT- Doğru. Mesela hacca git­ti­ğimde Arafat'tan inerken şeyhimin himmetini gör­düm. Halbuki, o Türkiye'deydi. Arafat'tan o kadar kolay indim ki, şeytanı da taşladıktan sonra sabahın sekizinde otelde idim.
BAYINDIR- Niye Allah’ın yardımı değil de "Şeyhinin himmeti”?
MÜRİT- Şeyhimin Allah katındaki de­ğe­rin­den dolayı Allah onun müritlerine yar­dım edi­yor.
BAYINDIR- Hep aynı cevaplar. Peki ya saat sekizden önce otele gelenlere kim himmet etti?
Bu konuda çok âyet geçti ama biraz da şu âyetler üzerinde düşünelim:

قُلْ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُمْ مِنْ دُونِهِ فَلَا يَمْلِكُونَ كَشْفَ الضُّرِّ عَنكُمْ وَلَا تَحْوِيلًا (56)

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ يَدْعُونَ يَبْتَغُونَ إِلَى رَبِّهِمْ الْوَسِيلَةَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ وَيَرْجُونَ رَحْمَتَهُ وَيَخَافُونَ عَذَابَهُ إِنَّ عَذَابَ رَبِّكَ كَانَ مَحْذُورًا (57)

56- De ki, Allah’ın dışında kuruntu­sunu ettikle­rinizi çağırın bakalım; onlar, sıkıntınızı ne gi­dermeye, ne de bir başka tarafa çevirmeye güç yetirebilirler.
57- Çağırıp durdukları bu şeyler de Rablerine hangisi daha yakın diye vesile ararlar, rahme­tini umar, azabından korkarlar. Çünkü Rabbinin azabı cidden korkunçtur.” (İsrâ 17/56-57)
Siz şeyhi­nizin ahirette size şefaat edeceğine de inanıyor­sunuz. Eğer şeyhler müritlerini hem dünyada hem de ahirette kur­ta­rabi­lirlerse onlar için şeyhlerini memnun etmek her şeyden önemli olur. Artık Allah’a yalvarma gereği orta­dan kalkar.
Bu batıl bir yoldur. Eğer hak yola gelmezseniz sonunuzun çok kötü olaca­ğından endişe ederim.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 23:07   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Aslı bacım Abdulkadir geylani veya başka birine inanma İmanın şartlarından mı?

Allah bizleri falanca neden inanmadın falancanın sözünü neden tasdik etmedin diyemi hesaba çekecek yoksa Kuran'danmı Allah ve resulüne uymaktanmı ....

Bak değerli kardeşim ordaki ayete göre cevap verirmisiniz?
yahu tabikide allah sana sen abdulkadir geylaniye inanmadın diye hesaba çekmez iman şartıda degil evet ben sana inanmı diyorum kurana uygun olana inanırsın olmayana inanmassın bundan kimene ben sana sen inanmıyon diye küfre mi düştün diyorum? ben kurana sünnete uyarım diyer gittigim yol bana kalmış bişey allah bizlere akıl fikir vermiş kuran vermiş gittigimiz yerlerde aykırı bişey duyarsak gerekeni yaparız ama kimseye karşı bilip bilmeden filanca şirkte filanca küfürde demeyiz allah katındaki degerini bilemeyiz siz risaledeki yanlışları said nursi şirke düşmüş diye tanımlarsanız o hatalar da alimlerin araştırmasına görede ona ait degil ne yapmış olursunuz müslümana kafir demek adamı napar kardeşim
Alt 26 Aralık 2011, 23:08   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

7- YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE DUA

MÜRİT- Bazı büyük zatların yüzü suyu hür­metine duamızı kabul etme­sini Allah’tan is­temiyor mu­yuz? “Ya Rabbi Hz. Muhammed hakkı için veya ev­liya-i kiram, şehitler ve salih­ler hürmetine duamı kabul et.” diye yalvarmıyor muyuz?

BAYINDIR - Evet, böyle dua edenler vardır. Bunlar Süleyman Çele­bi’nin mevlidi gibi kitaplarda da yer alır. Ama böyle dua olmaz. Bu konuda Hanefî alim­ler­den İbn Eb’il-İzz şöyle diyor:

“Kişinin, Allah’tan başkasını du­asının kabulüne sebep kılması ve onunla tevessülde bu­lun­ması caiz değildir... O şöyle demek ister, “Fa­lanca senin salih kullarından olduğu için duamı kabul eyle.” Onun Allah‘ın salih kulu olma­sıyla berikinin du­ası arasında ne ilgi, ne bağlantı olabilir? Bu, duada taşkınlık yapmaktır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

ادْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعًا وَخُفْيَةً إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ (55)

55- Rabbinize için için ve yal­vararak dua edin. O, taşkınlık yapanları gerçekten sevmez.”(Araf 7/55)

Bu ve benzeri dualar, sonradan uydurul­muş­tur. Böyle bir dua ne Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sel­lemden, ne sahabeden, ne tabiînden, ne de imamların birinden ak­tarılmıştır. Allah hepsinden razı olsun. Bu, ancak cahille­rin ve bazı tarikatçıların yazdığı tılsımlarda bulunabilir.”

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 23:12   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Değerli kardeşim hiçbir kimse putum olamaz saygı duyarım ama putlaştırmam... Osman hususunda şahsı ile sorunum yok Emevi zalimlerine sağladığı rant gelir kapısı ve saltanat kapılarını sonuna kadar açması yanlış icraatleri ile işim var hakikatleri söylemekten de asla çekinmem bu sahabe de olsa söylerim kimsenin kudsiyeti dokunulmazlığı yoktur...Şiada var olan 12 imam masumiyeti ne kadar dengesiz bir inanç ise Sünnideki sahabe kudsiyetide aynı şekilde dengesiz bir inançtır ...Değerli kardeşim Allah aşkına ölüden medet uman bir anlayış hangi dinin ürünü bunu bana açıklarmısınız ?
hz osman senin asker arkadaşın degil ki osman diye hitap edesin şimdi sana hangi anlayışta oldugunuda açıklarımda hadis ışıgında uydurma diycegin için zamanımı boşa harcamıyorum ve sizi allaha emanet ediyorum konuşcak tartışacak bi meselem yok hz osmana dahi bunu diyen biri ile uzlaşacagım bi nokta oldugunu sanmıyorum selametle

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: