Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi muallime,Açılış Tarihi:  17 Mart 2012 (18:39), Konuya Son Cevap : 19 Mart 2012 (16:05). Konuya 13 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Mart 2012, 18:39   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Osmanlı ve tasavvuf

Osmanlı ve tasavvuf

İSLAM'da tasavvuf yoktur, tasavvuf şirk, küfür ve dalâlettir" gibi sözler Ehl-i Sünnet ve Cemaat ulemasına ait değil; Vehhabîlere aittir. Binaenaleyh bu gibi aşırı görüşler biz Sünnî Müslümanları bağlamaz ve bunlara asla itibar etmeyiz.

Gerçek İslâm tasavvufunun Hind'ten, Kadim Yunan'dan, şuradan buradan geldiğini iddia edenler de yalan söylüyor.

Tasavvuf İslâm'ın ahlâk, zühd, bâtın boyutudur. Gerçek tasavvuf yüzde yüz Kitab'a, Sünnete, Şeriata uygundur.

İmamı Gazalî hazretlerinin, el-Munkizu min ed-dalâl kitabında buyurduğu gibi İslâm'ı en iyi anlayanlar, en iyi yaşayanlar, en takvalı ve kâmil Müslümanlar sûfîlerdir.

Evliyaurrahman'ın çoğu sûfîler içinden çıkmıştır. Gerçek sûfîler her asırda yeryüzünde Allah'ın şâhidleri olmuşlardır.

Gerçek sûfîler Resûl-i Kibriya aleyhissalatü vesselam Efendimizin vekilleri, varisleri, halifeleri olmuşlar ve onun sünnetini yaşamış ve yaşatmışlardır.

Gerçek sûfîler kuru lâfla değil, hâl ile İslâm'ı tebliğ etmişler ve nice insanın hidâyetine vesile olmuşlardır.

Gerçek sûfîlere bakan onlarda İslâm'ı görür.

Gerçek sûfîler insanın en büyük düşmanı olan nefs-i emmâre ile büyük cihad yapmışlardır.

Gerçek sûfîler yalancı, aldatıcı, azdırıcı dünya tuzaklarına düşmemişler ve Müslümanları da bundan korumak için çalışmışlardır.

Gerçek sûfîler emr-i mâruf ve nehy-i münker yapmışlardır.

Gerçek sûfîler İslâm'ın baş emri olan beş vakit namazı dosdoğru kılmışlardır.

Gerçek sûfîler Kur'ân'ın ve Sünnet'in askerleri olmuşlardır.

İhlâs, sıdk, vefa, seha, mürüvvet, fütüvvet gerçek sûfîlerin hasletleridir.

Tasavvuf düşmanları bazı meczubîn'in şatahatını ön plana çıkararak saldırıyor. Şathiyat örnek olmaz. Tasavvuf şathiyat değildir.

Cihan tarihinin gördüğü en büyük ve doğru devlet olan (Kuruluş ve yükseliş devrini kasd ediyorum) Osmanlı'ya bakalım. Sultan Osman Gazi Han'dan, Son Padişah Vahidüddin Han'a kadar bütün Selâtin-i Osmaniye (nevverallahu merakidehum) tasavvuf ve tarikat mensubu idiler, bir veya birkaç şeyhe intisabları vardı. Tasavvuf ve tarikat olmasaydı Devlet-i Aliyye 600 sene değil, 60 sene pâyidar olamazdı.

Osmanlı sultanları dünya sultanı olarak mâneviyat sultanlarına tâbi olmuşlardır. Onların büyüklükleri ve sultanlıkları buradadır.

Selâtin-i Osmaniye'nin çoğu büyük velidir. Bu velayete tasavvuf ve tarikat sayesinde nâil olmuşlardır.

Osmanlı devleti sadece ordularıyla değil şeyhleri ve dervişleriyle de fütuhat yapmıştır.

Gazi Sultan MehmedHan-ı Sâni efendimiz henüz 21 yaşında iken İstanbul'u, biiznillahi teala, şeyhi ve mürşidi Akşemseddin hazretlerinin dua ve himmeti ile almıştır.

Asıl bid'at, Vehhabîlerin ve diğer bazı ehl-i bid'atin tasavvufu ve tarikati inkar etmeleri, bid'at saymaları, sûfileri müşrik ve kâfir ilan etmeleridir.

Tasavvufu kaldırın, Osmanlı'dan ne kalır?

Vehhâbîlik hareketi Osmanlı İslâm devletine ve Hilafet-i İslâmiyeye karşı tuğyan ve isyandır.

Vehhâbîlerin Osmanlılar gibi fütuhatı var mıdır?

Vehhâbîler, baştan beri İngiliz ve düvel-i muazzama-i Salîbiyye tarafından desteklenmiştir ve el'an desteklenmektedir.

Bugün ABD ayakta duruyorsa Vehhâbîlerin ABD bankalarında sakladıkları bir trilyon dolarla durmaktadır.

Tarih boyunca Fahr-i Kâinat Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimize en büyük saygıyı Osmanlı sultanları, Osmanlı devlet ricali, Osmanlı Müslümanları göstermiştir.

Resûlullah'ın kubbesini yıkacağız, nâşını kabrinden alıp başka yere gömeceğiz, toprağını da düzleyeceğiz diyen Vehhâbîlerde Peygamber-i zîşan efendimize hürmet var mıdır?

Tarih boyunca Hulefa-i Râşidin (radiyallahu aleyhim ecmain) devrinden sonra Tevhid bayrağını en fazla yüceltmiş, en fazla fütuhat ve i'lâ-i kelimetullah yapmış devlet ve topluluk Osmanlı'dır.

Osmanlı atalarımız Din-i Mübin-i İslâm, Kur'ân, Sünnet ve Şeriat-ı garra-i Ahmediyye yolunda milyonlarca şehid vermiştir.

Bunca mü'mine, şehid, gaziye, fâtihe, din hizmetkârına, ulemaya, meşayihe, mürşitlere, evliyaullaha; müşrik, kâfir ve sapık diyenler ne kadar hayâsız ve insafsız kişilerdir.

Onlardan petro-dolarlar alıp mü'min, muvahhid, muhlis ecdadını sövenlere yazıklar olsun.

Yâ Rabbi içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk etme...mehmet şevket eygi....

Konu Sahibi muallime 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başkasının engelli raporuyla araba almak caiz mi ? Soru Cevap Arşivi dvrzener 2 1177 05 Ocak 2020 23:11
Kur’an ezberleme ve hafızada tutma yolları-1 Kur'ân-ı Kerim Genel muallime 1 1892 01 Ocak 2016 16:34
Kur'an Kursu Öğreticileri ile Öğretmenlerin Farkı Din Görevlileri muallime 0 2018 19 Kasım 2015 16:19
Kurmê Darê ji Dêre Muhtelif Konular İslaminesil 1 1781 27 Ekim 2015 19:38
İmamın Dönüşü Din Görevlileri ayrıLık_ 1 1736 10 Eylül 2015 10:29

Alt 17 Mart 2012, 18:58   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Osmanlı ve tasavvuf

Mullime bacım vehabilik nedir...? Bizelere anlatırmısın....Ama ordan burdan googl alimliği yaparak kes kopyala yapıştır yapmadan...Ne kadar biliyorsan o kadarıyla anlat...Seni dinliyoruz...

Cihan tarihinin gördüğü en büyük ve doğru devlet olan (Kuruluş ve yükseliş devrini kasd ediyorum) Osmanlı'ya bakalım. Sultan Osman Gazi Han'dan, Son Padişah Vahidüddin Han'a kadar bütün Selâtin-i Osmaniye (nevverallahu merakidehum) tasavvuf ve tarikat mensubu idiler, bir veya birkaç şeyhe intisabları vardı. Tasavvuf ve tarikat olmasaydı Devlet-i Aliyye 600 sene değil, 60 sene pâyidar olamazdı.
Alıntı

Allah din adına yalan söyleyen ve iftira atanlara “lanet “etsin....Bir kere osmanlı imparatorluğu hanefi fıkhına göre idare edilmiştir....Hanefi mezhebi içerisindede tasavvuf dininin tek bir unsuru bulunmamaktadır...Bu yazıyı yazan her kimse ve bu yazıyı tasvip eden her kimse varsa bu iddialarını ispata davet ediyorum...Aksi takdirde lanet ediyorum...

Çünkü yahudi ve hıristiyanlar Allah’ın ayetlerine karşı iddialarını ispat edememiş ve Allah2ın lanetine maruz kalmışlardır...Din adına ortaya koydukları her yazılarında olduğu gibi bu sapkın din mensupları yine bu yazılarında Tasavvuf İslam dininden bir cüz olduğuna dair ne ayet sünetten herhangi delil sunamaışlardır...Sunamazlarda zaten..Çünkü bunlaraın ağa babaları delil sunamadılar bunlarmı sunacaklar...
Alt 17 Mart 2012, 21:01   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Ne oldu hala delil bulamadınız mı...?
Alt 17 Mart 2012, 22:41   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

delil delil deyip duruyorsun!!! Yaz googleye tasavvufun delilleri diye hangi ayet ve hadisleri delil kabul etmişler okursun...bunu sende biliyorsun(okudun ,okuduk) bende biliyorum.....bu yazıları kimseyle tartışma ortamı olsun diye yazmıyorum....beğenen alır beğenmeyen almaz....bu kadar basit yani..hem niye hemen lanet okuyorsun ...
Alt 17 Mart 2012, 22:46   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Tasavvuf nedir bacım anlatırmısınız uçuk kaçık mitolojik anlatımlardan öte ne var dermisiniz Şirk dininden başka hiçbirşey değildir tasavvuf adı altında yapılanlar...

Şunuda izah edeyim Mehmet Şevket EĞRİ gibi fitnecileride iyi biliriz... Osmanlının Arap düşmanlığı her safhasında kendini göstermiştir düşününki Osmanlı içerisinde bir tek Hasan Hüseyin Ali ismine dahi rastlayamazsınız çünkü onların inancı Emevi sultasından farklı değildir hatta emevi daha makbuldür onların yanında...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 17 Mart 2012, 23:03   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
barışş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:barışş isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14298
Üyelik T.: 08 Ekim 2011
Arkadaşları:0
Memleket:Istanbul
Konular: 26
Beğenildi:118
Beğendi:87
Takdirleri:825
Takdir Et:

dünyada herşey yıkılabilir ama önyargıları yıkmak her yiğidin işi değildir bende sizin tasavvufa bakışınızı böyle yorumluyorum arkadaşlar nekadar tasavvufu anlatsada önyargıyı yıkacaklarını zanetmiyorum
Alt 17 Mart 2012, 23:09   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Alıntı:
barışş Üyemizden Alıntı Mesajı göster
dünyada herşey yıkılabilir ama önyargıları yıkmak her yiğidin işi değildir bende sizin tasavvufa bakışınızı böyle yorumluyorum arkadaşlar nekadar tasavvufu anlatsada önyargıyı yıkacaklarını zanetmiyorum
Tasavvufa ön yargı denen birşey yok kardeşim zaten var olan ŞİRK düzeni olduğu KUR'AN ile bakıldığında açıkça ortaya çıkan bir oluşuma nasıl iyi bakmamızı öneriyorsunuz?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 17 Mart 2012, 23:31   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
barışş Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Tasavvuf nedir İslam mıdır...? O ahlde eğer İslam ise neden İslam değilde Tasavvuf diyorsunuz...Bu çelişki değilmi...? Barış bey size bir sorum siz dün astığım konuyu okudunuzmu....? Orada zikir edilen vahdeti-vücut görüşünü benimsiyormusunuz...? Yada Tasavvuf dininin içerisnde ki vahdeti-vücut mantığını kabul ediyormusunuz...?

Bu dinin mensuplarına söylüyorum...

İslam dini için şehit olmuş müslüman alimlere saldırmaktan uzak durun... Ön yargı diyorsunuz ya,bir parça ön yargıdan uzak vicdanızca değil adilane bir şekilde bu karaladığınız müslüman alimlerin fikirlerini alın Kuran ile kıyaslayın yanlışlarını ortaya koyun tıpkı biz müslümanların müşrik fenafillahçıların yazılarını alıp Kuran'la kıyasladığı gibi yapın,göreceksiniz ki biz hiçte ön yargılı değiliz....

Dün rahmetlinin yazılarını astım orayı okuyun sonrada şurası şurası şu ayetlere göre yanlıştır deyin... Ama yok siz bunu hiçbir zaman yapmadınız...Yaptığınız tek şey kendi tanrılarınızın sizlere telkin ettiği yazıları alıp kopyalamaktır..Bumu ön yargısızlık...Delil diyorum beni şeyh hazretleri googl amcama yönlendiryorlarsunuz...Hakkında bilgi sahibi olmadığınız batıl dinlerin peşine neden düşüyorsunuz o zaman...Bunu bir düşünün....

Bir kere olsun şu Kuran’ı açın kendi anladığınız dilden bir okuyun, bakın ne diyor, nasıl düşünmenizi istiyor...Şu ayet bakın...

“Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.”İsra/36
Alt 18 Mart 2012, 06:25   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı
Ey Mehmet Şefket boynu eğri “Sen yalancı üçkağıtıçı düzenbazcu beş kuruş etmez bir adamsın..Sen ve sana tabi olup seni alim zan edenler..Sizi bu satırları ispat etmeye davet ediyorum...Ben Osmanlıcı falan değilim bilakis Osmanlının saltanat olduğunu düşünüyorum...Fakat siz yalancı kafirler kendi şirk dininize dayanak bulmak için 600 yıl hanefi fıkhıyla yönetilen bir idare biçimine ve idareceilerine iftira atıyorsunu...

Osmanlının son Şeyhül islamı Mustafa sabri beyde seni ve senin gibilerini tekfir ediyor...Buyur ispatı...

Bir yönetimin dini İslâm'dır demekle dini İslâm olmaz.

Geçmiş ve hazır tüm işaretler, bu yönetimin İslâm'la hiçbir ilgisi olmadığını göstermekte.

Bir hükümetin dininin İslâm olması demek; İslâm'ın o hükümet katında fonksiyon icra etmesi demektir.

Daha önce defalarca isbat ettiğimiz gibi bu yönetim, hilafeti işlevinden uzaklaştırarak, dinden çıkmıştır.

Ümmetin dinine iki açıdan bakmak gerekir:

1 - Ümmete mensup fertlerin kendi özgür iradeleriyle İslâm'ı seçip, Müslüman olmaları.

Yani ümmeti oluşturan bireylerin Müslümanlığı.

2 - Müslüman bireylerin oluşturdukları ve yönetimin Müslüman olması.

Zira, İslâm, birey ve toplum arasını ayırmamıştır; bilakis sosyal olgularla çok yakından ilgilidir.

Dolayısıyla bir ümmetin Müslüman sayılabilmesi için; fertlerinin yanısıra, cemiyetlerinin de Müslüman olması, İslâm şeriatı hükümlerine bağlı kalması lazımdır.

Ümmet bireyleri, İslâm şeriatına boyun eğdiği halde, bu bireylerin oluşturduğu cemiyet ve devlet boyun eğmiyorsa o ümmetin İslâm'ı sahih olmaz.

İttihatçıların imamı, Kemalist Cumhuriyetin mimarı Ziya Gökalp ve Halk Partisi'nin programında açıkça ifade ettikleri gibi, yeni Türk yönetimi şer'î hükümlerle bağlı değil, tamamen özgürdür. Herhangi bir dinî kontrol tanımamaktadır.

Eğer ümmet, böyle bir hükümeti seçip hoşnutlukla kabullenirse, bana göre kesinlikle dinden çıkar. Bundan şüphe eden de dinden çıkar. Mürted olmuş olur. Tevbe edip, dinî hüküm ve dinî yönetime dönmedikleri sürece Müslüman sayılmazlar. )
(Mustafa Sabri son osmanlı şeyhül islamı yıl 1928 (yarın gazetesi)

Şefket eyri bey sizler Mustafa Sabrinin tekfir ettiği tağuti düzene oy vererek bu hükme dail oldunuzmu olmadınızmı...?

Şmdi bu sözlerin sahibimi tasavvufcudur diyorsun,bunumu iddia ediyorsun o halde bu iddianı ispat et yada senin kokuşmuş yazılarını bu forumda kes kopyala yapıştır yapanlar ispat etsin benim için fark etmez...
Alt 18 Mart 2012, 12:32   Mesaj No:10
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

osmanlı padişahlarından YILDIRIM BEYAZITTAN sonraki osmanlı padişahlarının kadınları neden nikahsız ve kendi ırklarından değildi,biraz araştırın muallime ,ayrıca akşemsettinin dedelerini kimler katletmiş onu öğrenin ayrıca osmanlı padişahları KABUSNAME ADLI kitabı neden kendi BAŞUCU KİTAPLARI YAPMIŞLAR onu biraz araştırın,ayrıca osmanlıların YENİÇERİLERE EVLİLİĞİ 40 yaşına kadar yasaklaması islamın hangi hükmüne dayanır ona bakın ve bundan dolayı YENİÇERİLERİN ARASINDA OĞLANCILIK çıkmasına sebeb olan bu yasaları bile osmanlının ne kadar TAĞUTİ bi düzen olduğu apaçık ortada,ve bunların geniş özetleriyle tarihi araçtırma yazarı olan ve günahım kadar sevmediğim MURAT BARDAKÇININ KİTABINDAN ÇOK RAHAT GERÇEKLERİYLE VE BÜTÜN ÇIPLAKLIĞIYLA GÖRECEKSİNİZ...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)