Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  05 Mayıs 2012 (00:47), Konuya Son Cevap : 06 Mayıs 2012 (00:34). Konuya 31 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Mayıs 2012, 12:32   Mesaj No:21
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Nakşi Hafi Zikri’nin Delilleri

Konu yine çıkılmaz hale gelmeye başlıyor

Aslında öncelikle ZİKİR kavramı kafamızda net olarak oturursa ister hafi olsun isterse cehri olsun fark etmez. Kur'an ikisine de cevaz verir. Hafi ve Cehri zikrin kaynağını sahabelerde aramaya da gerek kalmaz. Ama doğru bir bakış açısıyla olursa. Zikri biz bazı kelimeleri,lafızları tekrarlamak olarak alırsak, zikri daraltmış ve cehri mi yoksa hafi mi olduğu tartışmanın önüne geçilemez ve herkes kendi fikrinin delilini aramanın telaşına düşer durur.Benim anladığım zikir şöyledir:
Namaz kılmak, hacca gitmek, oruç tutmak, infak etmek, yoksullara yardım etmek, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek, kurban kesmek, Müslüman kardeşine gülümsemek, yemek yedirmek,Kur'an okumak,Ma'rufu emretmek, insanlara İslamı anlatmak,kötülükten dille insanları sakındırmak, hayra öncülük etmek , eşine ve çocuklarına iyi davranmak , sıla-ı rahime dikkat etmek , şirk koşmamak gibi Allah'ın razı olduğu işleri açıktan açığa yapmak CEHRİ ZİKİRdir.
Müslümanlar hakkında hüsnü niyette bulunmak, bir kötülük yapacağı anda Allah aklına gelip ondan vazgeçmek,İnsanların İslama girmesi için ya da Kur'an'la insanları nasıl tanıştırırım diye endişe duymak,ızdırap duymak,insanlara karşı fitne ve fesad içinde olmamak, yalan söylememek, sözünde durmak, Peygamberleri örnek almak, Ayetlere karşı önyargısız olmak, sevdiğini Allah için sevmek ve buğzettiğine Allah için buğz etmek gibi kalbi amelleri yapmak ise HAFİ ZİKRdir.

Yapılan işlerde Allah varsa ya da Allah'ı hesaba katarak amellerimizi yapıyorsak Allah'ı zikrediyoruz demektir.Gerisi lafu güzaftır.
Mihrinaz beğendi.
Alt 05 Mayıs 2012, 13:07   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Konu yine çıkılmaz hale gelmeye başlıyor

Aslında öncelikle ZİKİR kavramı kafamızda net olarak oturursa ister hafi olsun isterse cehri olsun fark etmez. Kur'an ikisine de cevaz verir. Hafi ve Cehri zikrin kaynağını sahabelerde aramaya da gerek kalmaz. Ama doğru bir bakış açısıyla olursa. Zikri biz bazı kelimeleri,lafızları tekrarlamak olarak alırsak, zikri daraltmış ve cehri mi yoksa hafi mi olduğu tartışmanın önüne geçilemez ve herkes kendi fikrinin delilini aramanın telaşına düşer durur.Benim anladığım zikir şöyledir:
Namaz kılmak, hacca gitmek, oruç tutmak, infak etmek, yoksullara yardım etmek, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek, kurban kesmek, Müslüman kardeşine gülümsemek, yemek yedirmek,Kur'an okumak,Ma'rufu emretmek, insanlara İslamı anlatmak,kötülükten dille insanları sakındırmak, hayra öncülük etmek , eşine ve çocuklarına iyi davranmak , sıla-ı rahime dikkat etmek , şirk koşmamak gibi Allah'ın razı olduğu işleri açıktan açığa yapmak CEHRİ ZİKİRdir.
Müslümanlar hakkında hüsnü niyette bulunmak, bir kötülük yapacağı anda Allah aklına gelip ondan vazgeçmek,İnsanların İslama girmesi için ya da Kur'an'la insanları nasıl tanıştırırım diye endişe duymak,ızdırap duymak,insanlara karşı fitne ve fesad içinde olmamak, yalan söylememek, sözünde durmak, Peygamberleri örnek almak, Ayetlere karşı önyargısız olmak, sevdiğini Allah için sevmek ve buğzettiğine Allah için buğz etmek gibi kalbi amelleri yapmak ise HAFİ ZİKRdir.

Yapılan işlerde Allah varsa ya da Allah'ı hesaba katarak amellerimizi yapıyorsak Allah'ı zikrediyoruz demektir.Gerisi lafu güzaftır.
İşte bu kadar.... zikir sadece ard arda söylenen kelimeler değildir.Fecr hoca kardeş Kuran daki zikir kavramlarını çok güzel açıklamış zaten bugün tıkanılan yer burası insanlar zikir deyince sadece dediğiniz gibi tekrarlanan kelimelerden ibaret görmekte yada sadece namaz olarak, buda gine dediğiniz gibi darlaşmış ve sıkıntılı bir durum ortaya koymakta...

Yukarda bahsettiğiniz ve sonunda da belirttiğiniz gibi İşlerde Allah c.c. varsa gerisi boştur.

vesselam
Alt 05 Mayıs 2012, 15:57   Mesaj No:23
Medineweb Üyesi
Durumu:KürtOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 813
Üyelik T.: 19 Şubat 2008
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
İnceSızı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
5 vakit namaz kılan bir mümin günde ;
+40 besmele çekiyor
+40 Fatiha okuyor
+80 kez Er-Rahman diyor
+80 kez Er-Rahim,
... +213 kez Allahu ekber,
+120 kez sübhane rabbiye'l azim,
+240 kez sûbhane rabbiye'l âlâ diyor
+15 kez Sûbhaneke okuyor
+40 kez semi allahu limen hamideh,
+40 kez Rabbena lekel hamd diyor
+40 kez Amin (ya rabbi duamı kabul et) diyor
+33 kez zamm-ı sure okuyor
+21 kez Ettehiyyatu ile peygamberimize selam gönderiyor
+21 kez kelime-i şahadet getiriyor
+26 kez meleklere ve müminlere selam veriyor
+13 kez Allahumme entes-selâmu ve minke's selamu tebarekte ya zel-celali ve'l ikram diyor
+13 kez Rabbena âtîna
+13 kez Rabbenağfirli okuyor
+15 kez Allahumme salli selavatını,
+15 kez Allahumme barik salavatını okuyor
+15 kez Euzubesmele çekiyor.

Bu zikirler namazın içindekilerdir. Namaz öncesi ve sonrası zikirleri, tesbih, salavatları ortalama insan ömrüyle hesaplasak, nasıl bir sonuç çıkar bir düşünün.
Rabbim namazı hakkıyla kılanlardan eylesin.(alıntı)
5 vakit namazını düzenli ve usulune uygun kılan zaten zakir değilmidir.yukarıda alıntısını yaptığım arkadaşımıza teşekkür ederiz.bundan fazlası Allahın dinine zam,bundan eksiği ise Allahın dinine iskonto yapmak değilmidir?
Alt 05 Mayıs 2012, 21:05   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ashabımın seçkinleri yıldızlar gibidir hangisine uyarsanız doğru yolu bulursunuz?????

Aslı bacım bunun delili nedir ?
Said İbnu'l-Müseyyeb, Hz. Ömer radıyallahu anh'tan naklediyor: Demişti ki: "Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı dinledim, buyurmuştu ki: "Ben, Rabbimden Ashabımın benden sonra düşeceği ihtilaf hakkında sordum. Bunun üzerine şöyle vahyetti:

"Ey Muhammed! Senin Ashabın benim nezdimde, gökteki yıldızlar gibidir. Bazıları diğerlerinden daha kavidirler. Her biri için bir nûr vardır. Öyleyse, kim onların ihtilaf ettikleri meselelerden birini alırsa, o kimse benim nazarımda hidayet üzeredir."

Hz. Ömer der ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (devamla) ilave etti:

"Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz."
“Ashabım yıldızlar gibidir Hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz” (Feyzu-l Kadir 4,76; Camiu’l-İlm 2/91) kaynagı belirtmek amaçlı yazdım tartışma konusu olmasın
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Alt 05 Mayıs 2012, 21:35   Mesaj No:25
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Aslı bacım sunduğunuz delil doğrudur sizin için ama...Konulara katılım yapmayı düşünmediğim için sorunda yok...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 05 Mayıs 2012, 22:32   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslı bacım sunduğunuz delil doğrudur sizin için ama...Konulara katılım yapmayı düşünmediğim için sorunda yok...
anlıyorum
Alt 05 Mayıs 2012, 23:17   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

abilerimm ablalarım ya böyle yapmasak artık olmaz mı birbirimizi eleştitir dille yargılar dille konuşmasak farklı görüşler olabiler ama biraz hepimizde kırıcı oluyoruz sonuçda herkez bizimle aynı fikirde olacak diye bişey yokki saygı sevgi çerçevesinde deliller sunarak konuya aydınlık getirilse başka düşünen arkadaşalr varsa orlarda karşı tarafa kızmadan sadce yanlış gördügü yerlerin dogru bildigi şekilde düzeltse kibar kibar hem kimseninde kalbi kırılmamış incinmemiş olur artık korkar oldum tasavvuf adına bişey yazmaya biri bişey diyo öteki ordAN KIZIYO O SEN ŞUSUN BUSUN ŞUNU DEDİN digeri başka bişey sanki konu tartışılmıyoda birbirimizin sözleri davranışları tartışılıyo biraz dikkat edelim büyüklerim ya kırmayalım kimseyi kardeşiz hepimiz ben kendi adıma herkeslerden özür dilerim kırmış isemm..=(
Alt 05 Mayıs 2012, 23:38   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Aslı bacım Bakın bura herkese açık paylaşım fikir alışverişi olan Sıcak bir yuva siteden ziyade ömür boyu sürdürülecek dostluklara burda şahid olduk Herhangi bir konuda fikir beyan ettiğimde fikirden ziyade şahsımın düşünceleri hedef tahtasına oturtuluyor herkesin dediği doğru bir benim dediğim yanlış Onlar Kuran ayeti sununca doğru ben ayet sununca vay efendim bu ayet farklı ve benzeri olaylar haddinden fazla beni rahatsız ediyor Bakın size kızdığım konu dahi olmuştur hatta size fırçada atmışımdır ama asla daimi olmayıp o konu içerisinde biter Kardeşliğimize yansımaz yansıtmam FECR üstadımın bakış açısı her daim takdire şayandır ve Asla kendisinden farklı düşünmem Ama bazı kardeşlerimiz Bilmedikleri kişiler hakkında fikir beyan edip şahsa indirgemeleri alçatlma ile yadırgamaları kendi fikirlerini zıt görüş sergilendiğinde fikre değilde fikrin sahibine cahil biri gibi davranmaları yeteri kadar beni sıktı ve hemen hemen hiçbir konuda fikir beyan etmeyecek kadar nefret ettirdi hayırlısı olsun herkes neye inanıyor ve neye göre yaşıyor ise Onun Kuludur O dindendir Başkada sözüm yok Özür dilenecek bir husus yok Allah'a emanet olun...

Halife Osmanı eleştirdiğimi söyleyen Esedullah kardeşime Yinede Söylüyorum Kendisine saygı duyarım Takvasından İmanından ve benzeri zerre şüphem yoktur olamazda Lakin Yönetici pozisyonu hakkında eleştiririm ve çekinmemde Eleştirmem Şahsı ile olan bir sorundan dolayı değildir Onun Merhamet yönünü kullanarak Ümmetin başına Firavunu getiren Ehlibeytin başına bela eden ve Ümmeti per perişan eden Ümeyye oğulları iledir Halife Osman, Ömer Bin Abdulaziz.İkinci Muaviye dışında hiçbirine zerre değer vermem eleştirmektende çekinmem zalim ise zalim derim buda benim görüşüm isteyen kabul eder isteyen kabul etmez kimseye zorla kabullendirmek amacında da değilimdir...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 05 Mayıs 2012, 23:45   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

uy abim yaa baya kızdın sen yanında olsam dövcen beni zaten kızın yaşındayım evire çevire dövcen gibi konuştun tamam abim ya bana kızma ben sana bana kızınca sinirlenince bişey demedim ki büyügümsün sakin ol amcaaa kızmaozr* amanin yaa barut olmuşun sen yaklaşana aşk olsun şimdi bunları dedim siyede kızma amca biraz sakinleş diye dedim sonra sinirini hanımdan fçocuklardan filan alın mazallah neyse abimm sakin ol ben daha bişey demiyom ortam yumuşasın dedim yine bana patladın
Alt 05 Mayıs 2012, 23:48   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Allah seni Muttaki kullarından eylesin Hayırlı bereketli Allah'ın dini uğrunda mücadele eden Takva sahibi kulların zümresine ilhak eylesin Allah'a emanet ol güldürdün beni...

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)