Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi muallime,Açılış Tarihi:  02 Temmuz 2012 (03:35), Konuya Son Cevap : 05 Temmuz 2012 (14:27). Konuya 14 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Temmuz 2012, 19:49   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Zikrin adabı

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sayın muallime,ikimizin ortak düşüncesi şu ALLAH KENDİSİNİN ZİKR edilmesini buyuruyor kuranda,anlaşamadığımız noktada şu,ZİKRİN NASIL YAPILMASINDAKİ ADAB,,,

Size sorum şu,Allah kendisinin zikredilmesini buyurduktan sonra bu ZİKRİN NASIL YAPILDIĞINı beyan etmeyip İNSANLARI SERBEST Mİ BIRAKMIŞ,YOKSA ADABINIDA GÖSTERMİŞ MİDİR,sizinle anlaşamadığımız ZİKRİN ADABIDIR,....BANA TARİKAT VE TASAVVUFÇULARIN ZİKİR YAPTIĞI GİBİ RASULULLAHINDA ASAHABINDA BİRLİKTE OTURUP KAFA SALLAYARAK YAPTIĞI ZİKRE ÖRNEK VEYA RASULULLAH VE ASHABI NASIL ZİKİR YAPARDIYI VEREBİLİRMİSİNİZ...
peki zikir edilmesini kabul ediyorsanız sorun yok demektir.Adabı konusunda herkes serbesttir.İster ayakta ,ister oturarak, ister yan yatarak ,ister tefekkür ederek,ister islamı yaşamaya çalışarak ,ister iyilik ederek zikredebilirler.
Zaten adab diyoruz farzı vacibi nedir demiyoruz.
Dikkat ederseniz ben (kafa sallayarak şiş batırarak )böyle bir zikirden bahsetmedim.
Yalnız size bir hatıramı anlatmak isterim..

Avrupa camilerinden bir camideyiz...
Belli vakitlerde çanların çaldığı bir ülke düşünün..Müslümanlar garib ve mahzun...
Mübarek bir gece..
İnsanlar hınca hınç camiyi doldurmuşlar....Cami büyük ...Türkiyedekilere benzemiyor....Caminin tavanında gökyüzünü görecek camlar var.....Hoca sohbeti yaptı ve zikre geçildi, benim için ilk...Zikir çeşitli dualardan sonra iki kelime etrafında dönüyor...ALLAH....LAİLAHE İLLALLaH...Bütün insanların gözü kapalı Cami inliyor ALLAH ALLAH,
ve okadar muhteşem bir tesirki size izah edemem..Sanki arşı alaya semaya karışıyor sesler....O videolarda gördüğünüz sapıklıklardan eser yok ...Zikir yavaş ama tempolu...Heryerden Allah Allah sesleri,Sadece Rabbini düşünüyorsun...Sadece Ona daha yakın olmak istiyorsun...Muhteşemdi...Yani bu zikrin nesi yasak olabilir.

Alt 04 Temmuz 2012, 09:11   Mesaj No:12
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Sayın muallime,şurası yasak Allah rasulunun ve arkadaşlarının hayatında böyle bi zikir yapma ADABI YOK işte ondan dolayı yanlış...

ha bide içi boşaltılmış olarak defalarca söylenmiş ALLAH VE LAİLAHEİLALLAH lafzının lafzen tekrarı[telafuzuda] yararsız ve boştur,çünkü Allah ne öyle içi boş olarak anlımaya razı nede öyle sadece lafzen dönerek söylenilerek kabul olunacak bi rablığa razıdır...
Bir insan ilk başta ALLAH NASIL Bİ İLAHTIR NELERDEN TENZİH VE NELERLE ÖVÜLMEYE ZİKREDİLMEYE,VE NASIL RAB OLARAK ANILMAKTAN RAZIDIR BUNU HAYATINA YANSITACAK Kİ,Allahı hakkıyla tanımış ve zikretmiş olsun...

örneğin bi insan LAİLAHEİLLALLAHI hayatı boyunca zikredip,bi yandanda ALLAHTAN BAŞKA KANUN KOYUCU SEÇİYORSA VE TAĞUTU RED EDİP ONUNLA MÜCADELEYİ VERMİYORSA,bu kişinin lailaheillalah demeside boştur boş,çünkü kendisini yine kuranda tanıtarak nasıl bi ilah olduğunu ve nasıl bi İLLALLAH lığa razı olduğunu,yine kendisinin vahiysinden öğrenip öyle zikredersek doğru bi zikr olur,,,örneğin siz LAİLAHEİLLALLAHI günümüze kuran ışığında doldurarak güncelleyin bakalım nasıl Bİ LAİLAHE İLLALLAH tan bahsediyorsunuz ve zikrediyorsunuz görelim ve sizi selamlıyalım...buyrun....

ŞÜPHESİZ ALLAH SADECE DİL İLE SÖYLENİP LAFZEN ZİKREDİLECEK Bİ İLAHLIĞA RAZI DEĞİLDİR ,HAYATININ HER ALANINDA ALLAHIN KANUN KOYUCULUĞUNA BIRAKMAMIŞ İNSANLARIN ZİKRİ ,SADECE BOŞ Bİ TELAFUZDAN İBARETTİR...
Alt 05 Temmuz 2012, 06:29   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Camideki insanların mübarek bir gecede toplanıp zikir yapmalarını yanlış bulmuşsunuz,olabilir Rabbim çeşit çeşit insan yaratmış herkesin aynı minvalde düşünmesini bekleyemeyiz.Ama ben biliyorum ki hristiyan tasallutundan ,tesirinden ,onların içinde çoluk çocuk kaybolmaktan korkarak camilere dolan bu insanlar eğer bu cami sohbet zikir ve tabiki en başta ilim meclislerinden uzak kalırlarsa kendilerini meyhane yada barlarda yada bilimum yerlerde bulacaklardır ,Çünkü bu saydıklarım Müslümanların tek sığınaklarıdır.

Ebû Sâide’l- Hudrî’den gelen bir rivâyette Allah Rasûlü birgün halka teşkil etmiş bulunan bir topluluğun yanına vardı. Onlara niçin böyle oturduklarını sordu? Onlar da: “Kendilerine başta İslâm olmak üzere pek çok nimetler veren Allah’ı zikretmek için bir araya geldik­lerini anlattılar.” Peygamberimiz tekrar: “Siz gerçekten sadece Allah’ı zikretmek üzere mi toplandınız?” diye sorunca sahâbîler: “Vallâhi sa­dece bu maksadla bir araya geldik” diye yemîn ettiler. Bunun üzerine Hz. Peygamber aleyhisalâtü vesselâm: “Sizi itham ettiğim için üste­lemedim. Cebrail bana: Allah’ın sizinle meleklerine iftihar ettiğini haber verince ben de sizin ne ile meşgul olduğunuzu tam olarak an­latmak istedim” buyurdu.(müslim)

Zikrin efdâli kelime-i tevhiddir. İşte bu tevhidin, bu idrâkin ve bu teslimiyetin müktezâsı da âyet-i kerîmenin bu hitab-ı ulvîsi karşı­sında müminin acz ve noksanını hissedip, her hâlükârda Hâlık Teâlâ’yı zikretmesi, kulluk vazifesini layıkıyla ifa etmeye say’u gay­ret etmesi, şükretmesi ve hülâsa, huzur ve sükûna erip, mücessem bir edep hali iktisab ederek visâl-i ilâhîye’ye nail olmasıdır. Bunun için de yapıla­cak olan şey şudur: Kavlen, fiilen, zâhiren ve bâtınen âdâb-ı nebîye temessük etmektir.(Uymaktır.)

lailahe illallah'ı hayatımıza uygulayalım derken, Allahtan başka kanun koyucu derken /acaba şeriatle hükmetmeyen devlet başkanı başbakandan falanmı söz ediyorsunuz?Bu taguti düzene oy vermeyiz diyenler falan. Burada da (Medinewebte)böyle söylemlere rastladım.Eğer öyleyse ben bu fikirde olan insanların çocuklarını neden okula gönderdiklerini merak ediyorum.Bu kadar yetsin ben sizi anladım sizde beni.

Alt 05 Temmuz 2012, 09:24   Mesaj No:14
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Sayın muallime,bi önceki yazınızda hem HERKES SERBESTTİR ZİKRİNDE DEMİŞSİNİZ,HEMDE KAFA SALALYIP,ŞİŞLENEREK DEĞİL,bu bir çelişki değilmidir,eğer zikrde herkes serbestse HERKESİN KENDİ SERBESTLİĞİNE VE ANLAYIŞI ADEDİNCE DİN VE İBADET ŞEKLİLLERİ ORTAYA ÇIKAR,ve herkes kendi yaptığını doğru kabul edip kendi eliyle ortaya çıkardığının onu kurtaracağının zannına varır peki rabbimiz kuranı mübinde ne diyor bize,

ENAM SÜREESİ MEALİ,70- Dinlerini bir oyun ve eğlence (konusu) edinenleri ve dünya hayatı kendilerini mağrur kılanları bırak. Onunla (Kur'an'la) hatırlat ki, bir nefis, kendi kazandıklarıyla helake düşmesin; (böylesinin) Allah'tan başka ne bir velisi, ne bir şefaatçisi vardır; her türlü fidyeyi verse de kabul olunmaz. İşte onlar, kazandıkları nedeniyle helake uğrayanlardır; küfre saptıklarından dolayı onlar için çılgınca kaynar sular ve acıklı bir azab vardır.
Alt 05 Temmuz 2012, 14:27   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Adabı konusunda herkes serbesttir.İster ayakta ,ister oturarak, ister yan yatarak ,ister tefekkür ederek,ister islamı yaşamaya çalışarak ,ister iyilik ederek zikredebilirler.
burayı okumadınızmı acaba Benmi anlatamıyorum sizmi anlamak istemiyorsunuz?
“Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam Rabbini zikret. Gafillerden olma.”

Bu kadar yetsin diyorum

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: