Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  25 Ağustos 2012 (17:41), Konuya Son Cevap : 02 Ekim 2012 (13:13). Konuya 42 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Eylül 2012, 17:51   Mesaj No:21
Durumu:fetihcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20289
Üyelik T.: 15 Eylül 2012
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: vesile arayın...

Alıntı:
Esadullah Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah c.c. sığınılacak veyardım dilenecek tek varlıktır evet, Allahın c.c. bir adeti vardır bunu hiç düşündünmü kardeşim ...

ALLAHIN ADETİ!!!
Neymiş ALLAH’ın ADETİ???
Bu nasıl büyük ve talihsizce kullanılmış bir cümledir???
Allah’la berabermi yaşıyorsun ki ALLAHIN ADETLERİ ni biliyorsun???

Alıntı:
Evet Kuranda eksiksiz olarak herşey vardır ama bunu kaç kişiye nasip etmiş Mevla ....

(SAD SUR. 29:
(RESULÜM!) SANA BU MÜBAREK KİTABI, AYETLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER VE AKLI OLANLAR ÖĞÜT ALSINLAR DİYE İNDİRDİK)

Allah kuran ayetlerini okuyun ve akledin diye indirdim diyor lakin birileride kalkıp ben bunu anlamıyorum mutlaka bir cemaate veya tarikata gireyim kendime şeyh önder bulayım diyor…Acınacak bir durum…

Alıntı:
Son olarak şunu unutmayın eğer Kuran yeter derseniz debelenir durursunuz evet Kuranı ve bir okadarını indirmiştir Allah c.c. demekki Kuranın izahıda lazım ibadetlerin yapılış şekilleri mesela yani Kuranı izah olmadan olmaz bunuda zaten Resulü Kibriya en güzel şekilde yapmıştır...
Alıntı:
Yani Allahın c.c. indirdiğine sıkıca sarılmak lazım lakin Resulün emirlerinede bu denli yapışmak yoksa sadece Kuranı okursunuz okursunuz okursunuz ...
SÜNNET KELİME OLARAK TARZ, METOT, YOL, TAVIR MANALARINA GELİR. SÜNNET KELİMESİ TOPLULUKLARIN DEVAM EDEGELEN DAVRANIŞLARI MANASINDA DA KULLANILIR. Peygamberimizin de SÜNNETİ-TARZ-METODU-DAVRANIŞLARI KURAN’A GÖRE OLDUĞUNA GÖRE DAHA NE ARAYACAĞIZ?
YOKSA PEYGAMBERİN KENDİNE VAHYEDİLENLERİ KURANA BAŞKA AKTARIP KENDİSİ BAŞKA TÜRLÜMÜ YAŞAMIŞTIR?

(ARAF SURESİ 3; RABBİNİZDEN SİZE İNDİRİLENE UYUN; O`NUN BERİSİNDEN BİR TAKIM VELİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN! SİZ NE KADAR DA AZ ÖĞÜT ALIYORSUNUZ)

İNDİRİLEN NEDİR? ONUN BUNUN BERİSİNE ÖTESİNE VELİ KAYNAK AÇIKLAMA ARAMAK NEDİR?

Allah yürürken de namaz kılınır demiş,at üstünde giderken de kılınır demiş,anlaman gerek ki iş bir ruh halini anlatıyor,namaz işi eğilip doğrulmayı anlatsa,cenaze namazı ayakta kılınmazdı,bakara 239 gibi yürürken,at üstünde giderken kılınması mükün olmazdı bunların aksini ispat eden bir ayet yazssana bana…
Din günü sahibi ALLAH o gün geldiğinde KİMİN İBADETLERİN NE ŞEKİLDE YAPILDIĞINDA KABUL GÖRECEĞİNİ HEP BERABER GÖRECEĞİZ…

Alıntı:
Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir. Nisa - 59

MÜMİNLER ANCAK, ALLAH ANILDIĞI ZAMAN YÜREKLERİ TİTREYEN, KENDİLERİNE ALLAH'IN ÂYETLERİ OKUNDUĞUNDA İMANLARINI ARTIRAN VE YALNIZ RABLERİNE DAYANIP GÜVENEN KİMSELERDİR.” (ENFAL 2)
BU AYET İLE AYETTEN BAŞKA İMANIN NEYİ ARTTIRIP ARTIRMAYACAĞI SİZE GÜZEL BİR ÖRNEK VE DELİL OLUR...
“ÖYLE İSE ALLAH'A VE ÜMMÎ PEYGAMBER OLAN RESÛLÜNE -Kİ O, ALLAH'A VE ONUN SÖZLERİNE İNANIR- İMAN EDİN VE ONA UYUN Kİ DOĞRU YOLU BULASINIZ.” (ARAF 158)
PEYGAMBERİN SÖZLERİ VAHİY EDİLENLER DEĞİLMİDİR?BU SÖZLER'DE KURAN'A NAKLEDİLMEMİŞ'MİDİR???YOKSA VAHİY EDİLENLERİ PEYGEMBER KURANA NAKLETMEYİPTE AYRI BİR KİTAPDAMI TOPLAMIŞTIR?
“ONUN İÇİN ALLAH'A, PEYGAMBERİNE VE İNDİRDİĞİMİZ O NURA (KUR'AN'A) İNANIN. ALLAH YAPTIKLARINIZDAN HABERDARDIR.” (TEĞABÜN 8)
“EY İMAN EDENLER! ALLAH'TAN KORKUN VE PEYGAMBERİNE İNANIN...” (HADİD 28)
KURANI TEBLİĞ EDEN PEYGAMBERE İNANMAMAK GİBİ BİR KAVRAM??? OLABİLİRMİ???
VAHİY EDİLEN KASTEDELİRKEN SÖZLER NASIL OLURDA HADİS-SÜNNET DİYE ALGILANIR?
PEYGAMBERİMİZ HAYATTAMI Kİ GİDİP DE DANIŞACAĞIZ? ELBETTE SÖZLERİNİ NAKLETTİĞİ TEK KİTAP OLAN KURAN'A BAKACAĞIZ..ÖTESİ VARMI? VARSA BUNUN KURANA GÖRE TARİFİ NEDİR?
Alıntı:
vesselam

ALLAH BES BAKİ HEVESS…..

Alt 28 Eylül 2012, 20:43   Mesaj No:22
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

fetihcan,Allah yürürken veya binekte,veya savaşta namazı kısaltın demesi,hayatın normalden farklı şekilde zorunluluk halindeki seyiridir.ama bu durumlar normalleşince Kıyam rükü secde,hamd ile tespih edilererek kurandan kolayına gelen okunarak kılınması NAMAZ[SALATIN],ikamesindeki zorunluluklardır.Tıpkı,içkinin,domuz etinin haramlığı,zorunlulkta nasıl düşüyorsa,normale dönünce yine aynı haramlığa devamsa öyle...

cenaze namazı olarak yapılan ise salat[namaz] değil,DUAdır.yoksa kıyam ruku ve secdesiz namaz[salat],olmaz..bu durum geçmiş peygamberlerdede böyledir.[hac 26 ya bakın]...

not.bu konu farklıdır,isterseniz farklı başlıkta değerlendirilir..
Alt 29 Eylül 2012, 10:24   Mesaj No:23
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Allah’a yaklaşmak için vesile mi arıyorsunuz?

Kur’anı devamlı okumaya çalışın
Peygamberin sünnetlerini yerine getirmeye çalışın
Başınıza gelen müsibetlere karşı isyankar değil de sabırlı, dirençli olun
Helal rızık kazanmaya çalışın ve helal rızık yiyin
Günlük 5 vakit namazı aksatmayadan devamlı kılın
5 vakit namaz dışında elinizden geldiğince nafile namazları da kılmaya çalışın
Ramazan orucunu tutun ayrıca tutabiliyorsanız Pazartesi-Perşembe günü orucu tutmaya çalışın
Allah’ın Kur’an’da “şeytanın pislikleri” olarak ilan ettiği kötü amellerden kaçının
Allah yolunda mallarınızı infak etmeye gayret etmeye çalışın
Zekat ve sadakaka vermeyi ihmal etmeyin
Faizden uzak durun
Amelleriniz doğru, niyetleriniz samimi olsun
Alışverişlerinizde dürüst olun, insanları kandırmayın
Müslüman olarak yaşamaya ve Müslüman olarak ölmeye çalışın
Kafirlere, Ehli Kitaba , Müşriklere ve zalimlere meyletmeyin, onların yolundan gitmeyin
Eşlerinize ve çocuklarına güzel davranın
Sıla-ı Rahim ilişkilerine dikkat edin
İhtilaf ettiğiniz konuların çözümünü Kur’an ve Sünnete götürün
Her zaman adil şahit olun
Kafirleri veli, dost ve otorite olarak kabul etmeyin
Yaptığınız anlaşmalara sadık olun, anlaşmalarınıza hiyanet etmeyin
İslamın şiarlarına, sembollerine dikkat edin
Haram olan işlerde değil de iyilik ve takvada yarışın
Allah’ın nimetleri daima hatırınızda tutun
Dininizde samimi olun, yamukluk yapmayın
Allah yolunda mücahede ve mücadele edin
Günahlarınızın bağışlanması için devamlı Allah’tan mağfiret dileyin
Kötülüklerden hicret edin,uzaklaşın
Doğru kimselerle arkadaş olun
Allah’ı her işinizde hatırdan çıkarmayın
Başkalarının sözlerini Allah ve Rasulunun sözünden üstün tutmayın
Müslüman kardeşlerinize karşı kötü zandan kaçının
Dünyalık için ne kazandığınıza değil de Ahret için ne kazandığınıza bakın
Yapmayacağınız ya da yapamayacağınız şeyleri söylemeyin
Vs vs

Kısacası Allah’a yaklaşmak için vesile arıyorsanız Kur’an’a bakın yeter,kılavuzunuz Kur’an olsun.
Alt 29 Eylül 2012, 13:37   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah’a yaklaşmak için vesile mi arıyorsunuz?

Kur’anı devamlı okumaya çalışın
Peygamberin sünnetlerini yerine getirmeye çalışın
Başınıza gelen müsibetlere karşı isyankar değil de sabırlı, dirençli olun
Helal rızık kazanmaya çalışın ve helal rızık yiyin
Günlük 5 vakit namazı aksatmayadan devamlı kılın
5 vakit namaz dışında elinizden geldiğince nafile namazları da kılmaya çalışın
Ramazan orucunu tutun ayrıca tutabiliyorsanız Pazartesi-Perşembe günü orucu tutmaya çalışın
Allah’ın Kur’an’da “şeytanın pislikleri” olarak ilan ettiği kötü amellerden kaçının
Allah yolunda mallarınızı infak etmeye gayret etmeye çalışın
Zekat ve sadakaka vermeyi ihmal etmeyin
Faizden uzak durun
Amelleriniz doğru, niyetleriniz samimi olsun
Alışverişlerinizde dürüst olun, insanları kandırmayın
Müslüman olarak yaşamaya ve Müslüman olarak ölmeye çalışın
Kafirlere, Ehli Kitaba , Müşriklere ve zalimlere meyletmeyin, onların yolundan gitmeyin
Eşlerinize ve çocuklarına güzel davranın
Sıla-ı Rahim ilişkilerine dikkat edin
İhtilaf ettiğiniz konuların çözümünü Kur’an ve Sünnete götürün
Her zaman adil şahit olun
Kafirleri veli, dost ve otorite olarak kabul etmeyin
Yaptığınız anlaşmalara sadık olun, anlaşmalarınıza hiyanet etmeyin
İslamın şiarlarına, sembollerine dikkat edin
Haram olan işlerde değil de iyilik ve takvada yarışın
Allah’ın nimetleri daima hatırınızda tutun
Dininizde samimi olun, yamukluk yapmayın
Allah yolunda mücahede ve mücadele edin
Günahlarınızın bağışlanması için devamlı Allah’tan mağfiret dileyin
Kötülüklerden hicret edin,uzaklaşın
Doğru kimselerle arkadaş olun
Allah’ı her işinizde hatırdan çıkarmayın
Başkalarının sözlerini Allah ve Rasulunun sözünden üstün tutmayın
Müslüman kardeşlerinize karşı kötü zandan kaçının
Dünyalık için ne kazandığınıza değil de Ahret için ne kazandığınıza bakın
Yapmayacağınız ya da yapamayacağınız şeyleri söylemeyin
Vs vs

Kısacası Allah’a yaklaşmak için vesile arıyorsanız Kur’an’a bakın yeter,kılavuzunuz Kur’an olsun.
Bakın ne güzel bir yaklaşım ellerinize sağlık , şimdi siz bu tavsiyeleri yaptınız bizde eyvallah dedik ve uyduk sizi Allah c.c. ile aramızamı soktuk elbette hayır , demekki bu tavsiyelerde bulanan kişilere uymak ta bir sorun yok , sonuçta Allahın c.c. emirlerini tebliğ eden herkese eyvallah ...

Keşke anlaşılsa bu ama develeri daha hendeklerden gecememişlere bunu anlatmak zor ...
Alt 29 Eylül 2012, 13:48   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

[QUOTE=bilinmez;191107]esedullah abim,rasulullahtan kuranı nuru muhammediyeden okuyun,yoksa anlamazsınız diye bi nasihat mı var,veya nuru muhammediyede nedir,nasıl bi metoddur ki okuyalım,,ha ben kurana tapmıyorum,kuranı anlayarak okuyup hayatıma taşıyorum.

ben böyle bir kelam kullanmadım ve lütfen kullanmadığım kelamları dile getirmeyin ...Ben size sadece fikrimi söyledim oturup bunu size izah etmekle vakit harcayamam elbet

ikide bir,peygamberide yarıilah variliğe getirecek cümleler kurmayın,Allah azzeve eclle kuranı mübinde kuranın nasıl anlaşılacağını apaçık anlatmış bir çok ayetle,halen neyin peşindesin be abim...

Resulullah s.a.v olmadan Kuranı nasıl anlıyorsunuz ...?

size bir soru gerci sorularımı cevaplamıyorsunuz ama olsun biz soralım ...

Abdestinizin bozulduğunu nasıl anlıyorsunuz bana izah edermisiniz, yada bana Elif Lam Mim ayetini izah edermisiniz ...?
Alt 29 Eylül 2012, 14:05   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

[QUOTE=fetihcan;191119]

ALLAHIN ADETİ!!!
Neymiş ALLAH’ın ADETİ???
Bu nasıl büyük ve talihsizce kullanılmış bir cümledir???
Allah’la berabermi yaşıyorsun ki ALLAHIN ADETLERİ ni biliyorsun???

sanırım daha cok araştırma yapmanız lazım kardeşim kısaca verelim görevimizi yerine gelsin ;

Allah'ın kanunu, sünneti. Âdet, geri dönmek manasına olan Avd'dan isimdir. Aslı avdettir. Aynı zamanda âdet; İsti'mâlin eş anlamlısıdır. Âdet, Kur'an-ı Kerim'de "Sünnet" lâfzı ile teblîğ buyurulmuş ve müfessirler tarafından düstûr, kanun diye izah edilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in Ahzâb, Fâtır, Fetih gibi birçok surelerinde âdet, hep sünnet lâfzıyla tabir buyurulup, bütün bunlarda Allah'ın âdetlerinden, kanunlarından sözedilmiş ve Âdetullah'ın değişmesinin mümkün olmadığı bildirilmiştir. Âdetullah ile ilgili ayetlerin çoğunda, bilhassa geçmiş ümmetlerin müşriklerine, dünyevî ve uhrevî ceza tayininde carî bulunan ilâhî kanun tebliğ edilmiştir.
el-Enfâl, 8/38; el-İsrâ, 17/76-77; el-Fâtır, 35/42-43

(SAD SUR. 29:
(RESULÜM!) SANA BU MÜBAREK KİTABI, AYETLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER VE AKLI OLANLAR ÖĞÜT ALSINLAR DİYE İNDİRDİK)

Allah kuran ayetlerini okuyun ve akledin diye indirdim diyor lakin birileride kalkıp ben bunu anlamıyorum mutlaka bir cemaate veya tarikata gireyim kendime şeyh önder bulayım diyor…Acınacak bir durum…

Kimse bunu dile getirmiyor ama bilmeyen bir insanın eline verin Kuranı nasıl öğrenecek söylermisiniz , bugün meallerdeki farklılık bile aşinayken hemde , ikincisi Öğrenmek çokmu kötüki öğrenen insanları bu şekilde itham ediyorsunuz , ayrıca öğrenim öğretmenden proftan vesaireden olunca sorun olmuyorda Mürşidden oluncamı sorun oluyor...?

Resulullahın s.a.v yada diğer peygamberlerin işi neydi ...? Kuranı indirmekmi buyrun ben indirdim siz anlayınmı ...? Konuyu kavramanız lazım kimse Allah c.c. ile arasına birşey sokmuyor sadece Allahı cc. Kuranı ve Sünneti tanımak için Mürşid , öğretmen v.s ediniyor

SÜNNET KELİME OLARAK TARZ, METOT, YOL, TAVIR MANALARINA GELİR. SÜNNET KELİMESİ TOPLULUKLARIN DEVAM EDEGELEN DAVRANIŞLARI MANASINDA DA KULLANILIR. Peygamberimizin de SÜNNETİ-TARZ-METODU-DAVRANIŞLARI KURAN’A GÖRE OLDUĞUNA GÖRE DAHA NE ARAYACAĞIZ?
YOKSA PEYGAMBERİN KENDİNE VAHYEDİLENLERİ KURANA BAŞKA AKTARIP KENDİSİ BAŞKA TÜRLÜMÜ YAŞAMIŞTIR?

(ARAF SURESİ 3; RABBİNİZDEN SİZE İNDİRİLENE UYUN; O`NUN BERİSİNDEN BİR TAKIM VELİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN! SİZ NE KADAR DA AZ ÖĞÜT ALIYORSUNUZ)

İNDİRİLEN NEDİR? ONUN BUNUN BERİSİNE ÖTESİNE VELİ KAYNAK AÇIKLAMA ARAMAK NEDİR?

Allah yürürken de namaz kılınır demiş,at üstünde giderken de kılınır demiş,anlaman gerek ki iş bir ruh halini anlatıyor,namaz işi eğilip doğrulmayı anlatsa,cenaze namazı ayakta kılınmazdı,bakara 239 gibi yürürken,at üstünde giderken kılınması mükün olmazdı bunların aksini ispat eden bir ayet yazssana bana…
Din günü sahibi ALLAH o gün geldiğinde KİMİN İBADETLERİN NE ŞEKİLDE YAPILDIĞINDA KABUL GÖRECEĞİNİ HEP BERABER GÖRECEĞİZ…

Çok ısarcısnız bakın size ayet verdim ;

Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir. Nisa - 59

Siz olaya devamlı tarikat cemaat şeyh v.s gibi kavramlar kötü gösterildiği ve bidat olduğu öğretildiği için savunma halindesiniz, sizin ve benim inandığım aynı , sadece yönlendirmeler farklı müslümanlar buna son verirse zaten sorun kalmıyacak , Şeyhlere Mürşidlere Velilere şirk ehli diyenler dönüp hayatlarına baksalar kendilrinin ne halde olduğunu görecekler elbet, Kuran ve Sünnetten uzak Şeriata uymayan kim varsa hüsrandadır bukadar basit, Ben Allahtan başka yardım dilenecek yoktur dedikçe siz hala savunma halindesiniz...

Allah c.c. ümmete ittihat nasip etsin , ama elbette hidayet O nun elinde ...vesselam
Alt 29 Eylül 2012, 15:32   Mesaj No:27
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
fetihcan,Allah yürürken veya binekte,veya savaşta namazı kısaltın demesi,hayatın normalden farklı şekilde zorunluluk halindeki seyiridir.ama bu durumlar normalleşince Kıyam rükü secde,hamd ile tespih edilererek kurandan kolayına gelen okunarak kılınması NAMAZ[SALATIN],ikamesindeki zorunluluklardır.Tıpkı,içkinin,domuz etinin haramlığı,zorunlulkta nasıl düşüyorsa,normale dönünce yine aynı haramlığa devamsa öyle...

cenaze namazı olarak yapılan ise salat[namaz] değil,DUAdır.yoksa kıyam ruku ve secdesiz namaz[salat],olmaz..bu durum geçmiş peygamberlerdede böyledir.[hac 26 ya bakın]...

not.bu konu farklıdır,isterseniz farklı başlıkta değerlendirilir..

Can Kardeşim; algılama herkeste farklı olduğu için sanırım anlatmak istediğimin ne olduğu konusunda farklı bir görüş belirtmişsin...Yazdıkların doğrudur, ayetler de doğrudur...Namaz konusunda yazışacaksak evet sayfalar dolusu yazışırız...
Lakin benim alnlatmak istediğim;
idrak ediLmeyecekmi ki namaz bir ruh halidir,yürürken bile icra edilebilen,manada ise Allaha teslim olmaktır mesela ben 24 saat namaz halindeyim hamd olsun olamayanlar düşünsün...TESLİMİYET YOKSA GÜNDE 100 REKAT DOĞRUL KALK NAFİLEEE...
YANİ SONUÇTA anlamak anlamak anlamakkkkk....bu kadarrrr...
her kolaylığı vermiş ALLAH ayetler ile anlayanaaaa...
Ona bakarsan NAMAZ kuranda 5 vakit diye hiç bahsedilmez...Cenaze namazının kılınması yada kıldırılması zorunlu değildir? yatsı namazı – ikindi namazı – kuşluk namazı – vitir namazı – bayram namazı – tövbe namazı (normal namazda zaten tevbe ediyoruz) – üç aylar namazı – kadir gecesi namazı – kandil namazları – on gün namazı – adak namazı – güneş ve ay tutulması namazı … daha ismini sayamadığım bir çok namaz türü Kuran’da geçmemektedir....aksini ispatlayan bir ayet varsa yazın lütfen...İnsanı değiştiren insandır. Dini değiştiren şeytandır. İslam’a ve apaçık bir kitap olan Kuran’a kurulan tuzaklara düşmemenizin tek yolu, O’ndaki hükümleri iyice kavrayabilmek ve bolca Kuran okumakla mümkündür. Önemli olan işin özünü kavrayabilmek ve sonradan dine sokulmuş hurafeleri bir kenara atarak, sadece Kuran’ı esas alarak, ibadetlerimize yön vermektir esas olan. Allah kıldığı namazdan haberi olan ve namazında sürekli olan kullarından eylesin!Yani bir takım durumlar BEŞERİLERİN hayatımıza soktuğu durumlardır..İsteyen istediğini uygular GETİRİSİ ve GÖTÜRÜSÜ ona göredir LAKİN OLMAYANLARIDA BU BÖYLEDİR DİYE DİRETMEK KURANA GÖRE HANGİ DURUMA DÜŞMEKTİR?
Alt 29 Eylül 2012, 15:56   Mesaj No:28
Takdir Et:

[QUOTE=Esadullah;191152]
Alıntı:
fetihcan Üyemizden Alıntı Mesajı göster

sanırım daha cok araştırma yapmanız lazım kardeşim kısaca verelim görevimizi yerine gelsin ;

Allah'ın kanunu, sünneti. Âdet, geri dönmek manasına olan Avd'dan isimdir. Aslı avdettir. Aynı zamanda âdet; İsti'mâlin eş anlamlısıdır. Âdet, Kur'an-ı Kerim'de "Sünnet" lâfzı ile teblîğ buyurulmuş ve müfessirler tarafından düstûr, kanun diye izah edilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in Ahzâb, Fâtır, Fetih gibi birçok surelerinde âdet, hep sünnet lâfzıyla tabir buyurulup, bütün bunlarda Allah'ın âdetlerinden, kanunlarından sözedilmiş ve Âdetullah'ın değişmesinin mümkün olmadığı bildirilmiştir. Âdetullah ile ilgili ayetlerin çoğunda, bilhassa geçmiş ümmetlerin müşriklerine, dünyevî ve uhrevî ceza tayininde carî bulunan ilâhî kanun tebliğ edilmiştir.
el-Enfâl, 8/38; el-İsrâ, 17/76-77; el-Fâtır, 35/42-43

Kimse bunu dile getirmiyor ama bilmeyen bir insanın eline verin Kuranı nasıl öğrenecek söylermisiniz , bugün meallerdeki farklılık bile aşinayken hemde , ikincisi Öğrenmek çokmu kötüki öğrenen insanları bu şekilde itham ediyorsunuz , ayrıca öğrenim öğretmenden proftan vesaireden olunca sorun olmuyorda Mürşidden oluncamı sorun oluyor...?

Resulullahın s.a.v yada diğer peygamberlerin işi neydi ...? Kuranı indirmekmi buyrun ben indirdim siz anlayınmı ...? Konuyu kavramanız lazım kimse Allah c.c. ile arasına birşey sokmuyor sadece Allahı cc. Kuranı ve Sünneti tanımak için Mürşid , öğretmen v.s ediniyor

Çok ısarcısnız bakın size ayet verdim ;

Siz olaya devamlı tarikat cemaat şeyh v.s gibi kavramlar kötü gösterildiği ve bidat olduğu öğretildiği için savunma halindesiniz, sizin ve benim inandığım aynı , sadece yönlendirmeler farklı müslümanlar buna son verirse zaten sorun kalmıyacak , Şeyhlere Mürşidlere Velilere şirk ehli diyenler dönüp hayatlarına baksalar kendilrinin ne halde olduğunu görecekler elbet, Kuran ve Sünnetten uzak Şeriata uymayan kim varsa hüsrandadır bukadar basit, Ben Allahtan başka yardım dilenecek yoktur dedikçe siz hala savunma halindesiniz...

Allah c.c. ümmete ittihat nasip etsin , ama elbette hidayet O nun elinde ...vesselam

Kardeş sana cevap bile yazmayacağım işine gelenlere cevap verip işine gelmeyenleri es geçmenden dolayı ve konuyu olmayacak yerlere saptırmandan dolayı....SAPLA SAMAN KARIŞINCA YAL OLUR..*YAL*sözlüğe bakarsın bir zahmet...
yazdıklarına bir bak MIŞ-MUŞ-MİŞ- lere dayanıyır aynı RİVAYET EDİLİRKİ diye başlayan dizelere...
Eminimki yazmaya kalksam sayfalar dolusu yazarım bunun için ne vaktim müsait nede karşımda anlayabilecek kapasiteye sahip birisi var..
HEM ALAHTAN BAŞKA YARDIM DİLENECEK YOKTUR DERSİN HEMDE HACILARDAN,HOCALARDAN,ŞEYHLERDE,ŞIHLARDAN GEM VURURUSUN..!!!
ZORDUR ALLAHIN SADEC İNSANLARA BAHŞETTİĞİ AKLI KULLANABİLMEK!!!
Alt 29 Eylül 2012, 16:12   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

[QUOTE=fetihcan;191159]
Alıntı:

Kardeş sana cevap bile yazmayacağım işine gelenlere cevap verip işine gelmeyenleri es geçmenden dolayı ve konuyu olmayacak yerlere saptırmandan dolayı....SAPLA SAMAN KARIŞINCA YAL OLUR..*YAL*sözlüğe bakarsın bir zahmet...
yazdıklarına bir bak MIŞ-MUŞ-MİŞ- lere dayanıyır aynı RİVAYET EDİLİRKİ diye başlayan dizelere...
Eminimki yazmaya kalksam sayfalar dolusu yazarım bunun için ne vaktim müsait nede karşımda anlayabilecek kapasiteye sahip birisi var..
HEM ALAHTAN BAŞKA YARDIM DİLENECEK YOKTUR DERSİN HEMDE HACILARDAN,HOCALARDAN,ŞEYHLERDE,ŞIHLARDAN GEM VURURUSUN..!!!
ZORDUR ALLAHIN SADEC İNSANLARA BAHŞETTİĞİ AKLI KULLANABİLMEK!!!
Allah Razı olsun ...vesselam
Alt 29 Eylül 2012, 17:45   Mesaj No:30
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

[QUOTE=Esadullah;191150]
Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
esedullah abim,rasulullahtan kuranı nuru muhammediyeden okuyun,yoksa anlamazsınız diye bi nasihat mı var,veya nuru muhammediyede nedir,nasıl bi metoddur ki okuyalım,,ha ben kurana tapmıyorum,kuranı anlayarak okuyup hayatıma taşıyorum.

ben böyle bir kelam kullanmadım ve lütfen kullanmadığım kelamları dile getirmeyin ...Ben size sadece fikrimi söyledim oturup bunu size izah etmekle vakit harcayamam elbet

ikide bir,peygamberide yarıilah variliğe getirecek cümleler kurmayın,Allah azzeve eclle kuranı mübinde kuranın nasıl anlaşılacağını apaçık anlatmış bir çok ayetle,halen neyin peşindesin be abim...

Resulullah s.a.v olmadan Kuranı nasıl anlıyorsunuz ...?

size bir soru gerci sorularımı cevaplamıyorsunuz ama olsun biz soralım ...

Abdestinizin bozulduğunu nasıl anlıyorsunuz bana izah edermisiniz, yada bana Elif Lam Mim ayetini izah edermisiniz ...?
esedullah peygamber şuan yok ve kuranı anlamak isteyen her insanda kuranı anlaya bilir bunu Allah kamer süresinin bi kaç yerindede kuranın başka yerlerindedede beyan etmiş...İNSANLARIN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE KURANI İNDİRDİK ÖĞÜT ALAN YOK MU DUR,diye,

Zaten peygamber olsaydı,şuan ben ve siz bu konuları konuşuyor olmazdık değil mi..

Gelelim abdestin bozulmasıyla alakalı duruma,asl olan şu ayetlerin hükmüdür,Ey iman edenler, sarhoş iken, ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahud kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin, (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (NİSA SURESİ / 43)

Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz. (MAİDE SURESİ / 6 )
...

elif,lam,mim bunlarıda Allahın dışında hiç kimse bilemez,peygamber dahi olsa ve bu harfler herhangi hüküm belirtmez sadece Allahtandır deyip iman ediyorum var mı sıkıntısı...,

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: