Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi hznbnm,Açılış Tarihi:  15 Aralık 2012 (11:59), Konuya Son Cevap : 05 Ocak 2017 (11:28). Konuya 36 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Aralık 2012, 18:52   Mesaj No:21
Medineweb Acemi Üyesi
İnadına! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İnadına! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21727
Üyelik T.: 21 Nisan 2012
Arkadaşları:3
Memleket:Bitlis-Antalya
Konular: 0
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: ALLAH Rızası için yazsı

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster

diğerine gelince(40 sene yatsı abdesti ile sabah namazını kılmak);

bunu doğru kabul edersek,imam azam 40 yıl hanımının hukukuna tecavuz etmiştir.ilim irfanın zirvesinde olan biri için bu imkansız.
Alt 15 Aralık 2012, 19:11   Mesaj No:22
Durumu:hznbnm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22925
Üyelik T.: 13 Aralık 2012
Arkadaşları:0
Konular: 11
Beğenildi:11
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yazılanların hep sini okuyorum,Katılıp katkıda bulunan herkesten ALLAH razı olsun,duyar sız kalmadığınız bna sundugunuz bilgiler için ,ben sorcağım kişiye sorim bana bunu anlat tın ,misal verdiğin olayla ilgili su sekılde cevap geldi demem ve ismi almam için müsade lütfen,emin olmak benim hakkım olsun inşALLAH.
Alt 16 Aralık 2012, 09:44   Mesaj No:23
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

"üveys" ismini aldım bir arkadaşımdan,buyrun ortadaki yanlışı düzeltelim inşALLAH
Alt 16 Aralık 2012, 10:06   Mesaj No:24
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Bir arkadaşınızdan "Üveys" ismini almanız önemli değil
Bunu söyleyen arkadaşınızın kaynağı nedir?
İddia eden bunun kaynağını belirtmesi lazım. Ayrıca bu kaynak güvenilir kaynak olmalıdır.
Sanırım Veysel Karani'den bahsediyor arkadaşınız. Veysel Karani'nin adı Üveys idi.

Böyle bir ibadeti yani 1. rekatte Kur'anı hatmeden ve 2.rekatte 1000 ihlas okuyan kimse yoktur. Okuduğunu söyleyen kimsenin ne akli ne dini bir dayanağı olamaz.Ne Allah böyle bir tavsiyede bulunumuş, Ne de Allah Rasulu böyle yapmıştır, ne de sahabeden biri böyle bir uygulama yapmıştır.
Alt 16 Aralık 2012, 10:29   Mesaj No:25
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

bu sözün ilk sahibine de sorcm,ama benim anlamadığım şu,ne den topluluk lar arası din mi var? Veya görüş?bu görüşler dini zedeleyecek halemi geldi?kaynak sordun şimdi?düşünsene kaynagına güvendign brinden bir söz duyuyor sun ve bunu bi yerde paylaşıyor sun?
Cevaben tepki alıyor sun,bu dine aykırı,dinde böyle bir şey yok,sen ne yapar sın benim yerimde olsan,
hem sen mantık arıyon ,su kadar süre de sukadar yapsa die,neyin mantığı bu,arkadasın bri yine yazmış 40 gün yatsı abdestiyle namaz kılmis olmaz diye ,cüneydi bagdadi de yapmış bunu,kafam allak bullak oldu
Alt 16 Aralık 2012, 10:42   Mesaj No:26
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Efendimiz Hazretleri, Üveysi Karni Hazretlerinin mehdinde :" Yemenden bana Allah aşkının kokusu geliyor" buyurmuştur. Resuli Ekrem Efendimiz buyurdular:
"Kıyamet gününde yetmiş bin melaike halk olunacak, Üveys onların arasında cennete girecek, hiç kimse onu bilmeyecek. Zira dünyada mahfi ibadet ettiği ve kendisini halktan gizlediği ahrette onu kimse bilmeyecektir." Hak Teala buyuruyor: " Benim velilerim kubbelerim altında gizlidir. Onları benden başka kimse bilmez".

Mesela Ben bu yazının sana kaynanı nasıl verım ki,veya kaynağı şu desem seni nasıl inandıra bilirimki?
Alt 16 Aralık 2012, 10:45   Mesaj No:27
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kafanızın karışmasına gerek yok ki.
"Şeyh uçmaz, mürit uçurur" misali insanlar kendi şeyhlerini peygamberden bile yüce tutmaya çalışıyorlar. Peygamberimizin yapmadığı ibadetlerden fazla ibadet yapıyormuş gibi gösterip kendi şeyhlerini yüceltmeye çalışıyorlar.Şeyhlerle ilgili rivayetlerin çoğunluğu uydurmadır,ve vefatlarından sonra müritleri tarafından uydurulmuştur. Şeyhlerin haberi bile yoktur.
İmamı Azam'ın 40 yıl yatsı abdestiyle namaz kıldığını kendisi mi söylüyor?. Hayır. İmamı Azamın 5 eseri diye kitap vardır. Yazdığı eserlere bakın, hiç birinde böyle bir ifade bulamazsınız.
Cüneydi Bağdadi de hakeza. Kendinin böyle bir ifadesi var mı?. Yok
O zaman zanna, ya da uydurma rivayetlere, menkibelere inanmak bir Müslümana yakışık kalmaz. Müslüman feraset sahibidir. Her söze inanmaz. Sözlerin en doğrusu Allah'ın kitabıdır. Duyduklarını, okuduklarını Allah'ın kitabına göre değerlendirmek zorundadır. Falancanın kitabında yazıyor diye hemen inanmamalıdır.

Allah Teala şöyle buyuruyor:
"Bilmediğin şeyin ardına düşme, çünkü göz, kulak ve kalp hepsi sorumludur, mutlaka sorguya çekilecektir." (İsra, 17/36)
"İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen ve dediklerini kayda geçen bir melek hazır bulunmasın." (Kaf, 50/18)

Allah Rasulu a.s bir hadisinde şöyle buyuruyor:
"Kişiye, yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter!" (Ebû Hureyre radıyallahu anh. Müslim)
Mihrinaz beğendi.
Alt 16 Aralık 2012, 10:49   Mesaj No:28
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
hznbnm Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Efendimiz Hazretleri, Üveysi Karni Hazretlerinin mehdinde :" Yemenden bana Allah aşkının kokusu geliyor" buyurmuştur. Resuli Ekrem Efendimiz buyurdular:
"Kıyamet gününde yetmiş bin melaike halk olunacak, Üveys onların arasında cennete girecek, hiç kimse onu bilmeyecek. Zira dünyada mahfi ibadet ettiği ve kendisini halktan gizlediği ahrette onu kimse bilmeyecektir." Hak Teala buyuruyor: " Benim velilerim kubbelerim altında gizlidir. Onları benden başka kimse bilmez".

Mesela Ben bu yazının sana kaynanı nasıl verım ki,veya kaynağı şu desem seni nasıl inandıra bilirimki?
Yukarıdaki sözün kaynağı yok ki. Sadece tasavvuf kitablarında geçer. Ama kaynakları belirtilmez.Uydurma olduğu apaçık bellidir.
Hadis ilmi bir diye ilim vardır. Bu ilmin kendine göre kaideleri vardır. Bu kaidelere göre yukarıdaki söz hadis olarak kabul edilmez.
Alt 16 Aralık 2012, 11:05   Mesaj No:29
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ALLAH razı olsun,faideli bilgilerinizden ötürü,son bi ricam olcak sizden? Rehber edineceim şeyhini uçurmayan bir topluluk söyleyin bna,gdip katılmak istiyorum .
Alt 16 Aralık 2012, 11:11   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Alıntı:
hznbnm Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ALLAH razı olsun,faideli bilgilerinizden ötürü,son bi ricam olcak sizden? Rehber edineceim şeyhini uçurmayan bir topluluk söyleyin bna,gdip katılmak istiyorum .
Sizden hayra davet eden, iyiliği emredip, kötülükten uzaklaştıran bir ümmet oluşsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.( A'li İmran 104)

Şu verdiğim ayetteki cemaate katılın akledin araştırın okuyun yaşayın yaşatın bunun yolu Kur'an'dan geçer.
Mihrinaz beğendi.

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 6 Kişi okuyor. (0 Üye ve 6 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: