Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi engin78,Açılış Tarihi:  26 Ocak 2013 (12:25), Konuya Son Cevap : 10Haziran 2013 (01:01). Konuya 93 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Ocak 2013, 22:12   Mesaj No:21
Durumu:engin78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24592
Üyelik T.: 05 Ocak 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Mustafa İslamoğlu hakkında tartışma

Sizle konuşacak birşey yok siz sabit fikirli insanlarsınız..Ayet koyuyoruz o olmaz diyorsunuz hadis koyuyoruz o olmaz diyorsunuz.Bende diyorum ki sizle aynı yolda olamayız siz kendi işinize bakın bende kendi işime.Ben hariç hepiniz şia yı caferiliği vahabiliği herşeyi siz süper biliyorsunuz bir ben bir de benim gibi düşünen ehli sünnet vel cemaatçiler yanlış biliyor yanlış düşünüyor.
Siz benim görüşümü düşencemi biliyormusunuz da tc vs yazıp duruyorsunuz.Ben kuran ve sünnet üzere yaşamak istiyorum.Şiayı da iyi bilirim.
Merak ediyorum ayrıca kadere inanmak sizi neden bu kadar geriyor ?
Alt 26 Ocak 2013, 22:15   Mesaj No:22
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Neden gerdiğini izah edeyim suya sabuna dokunmayan yığınların oluşmasında tek etken kaderci anlayıştır. Buyrun hangi ayete itiraz etmişiz kardeş Ayeti sunan bizde İman edelim. Ehli sünnet şia vahhabi ve benzerleri suni kavramlardır bu kavramlar etrafında gidip gelmek birşey kazandırmaz asl olan Kur'an ve Canlı Örneği Allah resulüdür diğerleri yorumlardır asli dinden değildir.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2013, 22:21   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Değerli kardeşim bakın şu söz bizi anlatmaya yeterli gelir kanısındayım Şia bir Alimin düşüncesi budur işte .

BİZLER NAMAZ KILARKEN ELLERİMİZİ İNDİREREK Mİ KILSAK YOKSA GÖBEĞİMİZE Mİ KOYSAK DİYE KAVGAYA TUTUŞURKEN, ZALİMLER BU KOLLARI NASIL KESSEK DİYE DÜŞÜNÜYOR.

İmam Humeyni

Erdem ve Birlikteliği bu sözler ifade ediyor zannımca.

Dünyanın her tarafında İslam’ın izzet ve şerefi için mücadele eden aziz gençlerin el ve pazılarından öperim”

İmam Humeyni

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2013, 22:24   Mesaj No:24
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

kamer suresi 49 ayet..
ben alimlere hocalara laf söylemek gibi bir bilgim kapasitem yok.Ama mustafa islamoğlu ve onun gibileri kabul etmiyorum ve bunu her ortamda söylerim ve kimseden de çekinmem...uzatmayalım.
Muta hakkında bilgi verirmisiniz ..
Ben birşeyler öğrenmek istiyorum öğretin bana biraz cahilim ne de olsa..
Alt 26 Ocak 2013, 22:27   Mesaj No:25
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

kaç vakit namaz var şia da ?
ezan nasıl okunuyor ?
bir şia camisinde namaz kılarken ( ikindi namazı) şia da olmayan namaz sen ne yapıyorsun ne namazı kılıyorsun diye tepki veriliyor mu?
cuma namazı 20 milyonlık şehirde nerede kılınıyor ?
Alt 26 Ocak 2013, 22:28   Mesaj No:26
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Muta İslam şeriatına göre haramdır helal kabul edenler nefsani içtihatlara uymaktadırlar asla kabul etmedim velev ki istedikleri kadar delil sunsunlar İnsan fıtratına aykırı bir görüştür.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2013, 22:32   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
engin78 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kaç vakit namaz var şia da ?
ezan nasıl okunuyor ?
bir şia camisinde namaz kılarken ( ikindi namazı) şia da olmayan namaz sen ne yapıyorsun ne namazı kılıyorsun diye tepki veriliyor mu?
cuma namazı 20 milyonlık şehirde nerede kılınıyor ?
Canım kardeşim Şiada namaz sayısı 5 tir aksini iddia eden çıkmadı lakin öğle ile ikindi akşam ile yatsıyı birleştirip kılma hakkında görüşler mevcuttur ve uygulanmaktadır ama kimse namazın 3 olduğunu bu güne kadar iddia etmedi .

Cuma namazlarına katılmadığım için bilmiyorum ama bildiğim kadarı ile tek bir camide yada geniş alanda kılındığı bizzat devlet yöneticisi tarafından kıldırıldığıdır.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2013, 22:33   Mesaj No:28
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Muta İslam şeriatına göre haramdır helal kabul edenler nefsani içtihatlara uymaktadırlar asla kabul etmedim velev ki istedikleri kadar delil sunsunlar İnsan fıtratına aykırı bir görüştür.
eyvallah bende aynı görüşteyim pekte tabi ki...
Şimdi başka bir soru iran daki şia devlet şiası yani resmi uygulanan orada muta serbest her gidişimde seni evlendirelim diye çırpınıyorlar ama ben bunun yanlış oldugunu söylediğimde de ters ters bakıyorlar.
Burda birileri bireylerin uyguladıklarına bakma diyorlar diğer taraftan uygulama da aynı devlet te yapıyor.
Hani ismi iran islam cumhuriyeti olan ve islamın yanından bile geçmeyen İran dan bahsediyoruz.
Alt 26 Ocak 2013, 22:35   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
kamer suresi 49 ayet..
ben alimlere hocalara laf söylemek gibi bir bilgim kapasitem yok.Ama mustafa islamoğlu ve onun gibileri kabul etmiyorum ve bunu her ortamda söylerim ve kimseden de çekinmem...uzatmayalım.
Muta hakkında bilgi verirmisiniz ..
Ben birşeyler öğrenmek istiyorum öğretin bana biraz cahilim ne de olsa..

O ki, [her şeyi] yaratmakta ve amacına uygun şekiller vermektedir; O ki, [bütün mevcudatın] tabiatını belirlemekte ve onu [hedefine doğru] yöneltmektedir
(A’la 2-3)

Yani, onu kendi içinde tutarlı kılmakta ve yerine getirmekle yükümlü olduğu fonksiyonlara uygun vasıflarla donatmakta, böylece onu var oluşun gereklerine baştan uygun hale getirmektedir.

O ki, göklerin ve yerin egemenliği O'na aittir; soy-sop edinmemiştir; egemenliğinde herhangi bir ortağı yoktur; çünkü her şeyi yaratan ve her şeyi belli bir yasalar örgüsüne göre düzene koyan O'dur.
(Furkan 2)

‘’Yani, yarattığı ve idame ettirdiği büyük kozmik düzen içinde her şeye ya da her olaya belli bir fonksiyon, belli bir mahiyet ve keyfiyet tayin eden O'dur:’’

[Musa:] “Bizim Rabbimiz, [var olan] her şeye gerçek özünü ve biçimini veren ve sonra da her şeyi [kendi doğasının gerektirdiği] yola yönelten varlıktır”
(Taha 50)

Bu cümle Arapça aslında geçmiş zaman kipinde kuruludur (“verdi” ve “yöneltti”); fakat açıkça Allah'ın yaratma eylemindeki sürekliliği yansıttığı için, zaman kavramından bağımsızdır ve Kur’an'ın başka pek çok yerinde olduğu gibi, burada da geniş zamanlı bir anlam ifade etmektedir. Halk terimi bu anlam örgüsü içinde yaratılmış bir nesnenin ya da varlığın sadece özüne ya da tabiatına değil, bu özün ya da tabiatın kendini açığa vurduğu biçime de işaret etmektedir; bizim halkahu ifadesi için benimsediğimiz “her şeye gerçek özünü ve biçimini veren” şeklindeki çeviri de bu düşünceye dayanmaktadır. Yukarıdaki cümleyle anlatılmak istenen gerçek ilk defa 87,2-3'de, yani, Kur’an’i vahyin ilk dönemlerine ait bir surede dile getirilmektedir.

Meryem, "Ey Rabbim!" dedi, "Bana hiçbir erkek dokunmadığı halde nasıl oğul sahibi olabilirim?" (Melek) cevap verdi: "İşte öyle! Allah dilediğini yaratır; bir şeyin olmasını istediğinde sadece 'Ol!' der ve o (şey hemen) oluverir.
(Ali İmran 47)

Yukarıda Hz. Meryem'e [bir meleğin ağzından] söylenen sözler ve daha önce Hz. Zekeriya'ya söylenen benzer sözler (yukarıdaki 39-40. ayetler) ile, Allah'ın sınırsız yaratma gücü -özellikle, her iki halde, Allah'ın iradesinin bizatihi tezahür edeceği şartları oluşturma kudreti- ve böylece, konuşmaların yapıldığı sırada ne kadar imkansız ve beklenmez görünse de, herhangi bir olayı meydana getirebilme gücü vurgulanmaktadır.

Bakın, Biz her şeyi gerekli ölçü ve nispette yarattık; Bizim [bir şeyi] takdir etmemiz ve [onun meydana gelmesi] göz kırpması gibi bir anlık bir [fiil]dir.
(Kamer 49-50)

Yani, Allah'ın bir şeyi yaratmak “istemesi” ile onu “yaratması” arasında bir zaman farkı ve bir kavramsal farklılık yoktur, çünkü “O, bir şeyin olmasını istediği zaman ona sadece “Ol!” der ve o (şey hemen) oluverir”

“Göz kırpma” ile karşılaştırma, elbette ki yalnızca deyimseldir, yani insanın bazı şeyleri anında kavramasını ifade etmektedir.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2013, 22:38   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
eyvallah bende aynı görüşteyim pekte tabi ki...
Şimdi başka bir soru iran daki şia devlet şiası yani resmi uygulanan orada muta serbest her gidişimde seni evlendirelim diye çırpınıyorlar ama ben bunun yanlış oldugunu söylediğimde de ters ters bakıyorlar.
Burda birileri bireylerin uyguladıklarına bakma diyorlar diğer taraftan uygulama da aynı devlet te yapıyor.
Hani ismi iran islam cumhuriyeti olan ve islamın yanından bile geçmeyen İran dan bahsediyoruz.
Değerli kardeşim günümüz Şia anlayışı ve Öz Şia anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır İranda şia mezhep olmaktan öte İmanın şartı gibi görülür ve kesinlikle yanlıştır Mutanın devlet eli ile yaptırıldığını biliyorum ve buna karşı duran Alimler ne yazık ki nefsani isteklerini ön safhada tutan Mollalarca red edildiler bunu ortadan kaldırmanın yegane yolu ''Vela tekrebu' zina'' Ayeti kerimesini çok iyi anlamaktan geçer .

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 5 Kişi okuyor. (0 Üye ve 5 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: